تبلیغات

بيراهه صنعت خودرو در بازار بي‌ رقابتي

عصر خودرو/ خودروسازي کشور براي دستيابي به رشد و توسعه نيازمند توجه و حمايت واقعي است در حالي که در چند سال گذشته به نظر مي رسد که اين صنعت رها شده و مورد حمايت جدي قرار نگرفته است.
کارخانجات صنعتي ايران خودرو (ايران ناسيونال) که بزرگ ترين کارخانه اتومبيل سازي درايران است در 12 مهرماه 1341 جهت توليد انواع خودرو ايجاد شد و يک سال بعد درتاريخ 28 اسفند 1342 مورد بهره برداري قرارگرفت.

درارديبهشت ماه 1346 بهره برداري از تأسيسات ساخت اتومبيل پيکان و در سال هاي بعد بهره برداري از خط توليد ميني بوس بنز 309 و خط توليد اتوبوس بنز 302 و خط توليد وانت آغاز گرديد.پس از پيروزي انقلاب اسلامي نام شرکت ايران ناسيونال به شرکت ايران خودرو تغيير يافت.به دنبال تعطيلي کارخانه تالبوت انگلستان شرکت ايران خودرو اقدام به خريد ماشين آلات خط توليد آن کرد و از آن به بعد اکثر قطعات خودرو پيکان در ايران توليد شد و سپس در سال 1383 خط توليد اين خودرو متوقف شد.
همزمان با ورود ماشين آلات شرکت تالبوت در سال 1367 قرارداد استفاده از قواي محرکه شرکت پژوي فرانسه و توليد "پژوي 405" در ايران خودرو منعقد گرديد. در سال 1376 نيز توليد اتومبيل"پژوRD " و ميني بوس "هيونداي" و در سال 1378 توليد اتومبيل "پژوپارس (پرشيا)" و "پژو استيشن" در اين کارخانه آغاز گشت.
در ادامه اين روند و دردهه 1380 به بعد نيز توليد خودروي سواري "پژو 206 " و "خودرويX 7" يا "خودروي ملي (سمند)" و پژو 207 و 206 صندوقدار با نام اس دي و تندر 90 آغاز شد.
همچنين مي توان از رانا ، دنا ، تندر90 اتوماتيک بعنوان محصولات جديد ايران خودرو نام برد .
اين روزها بازارخودروسازي کشور درشرايط رقابتي قرار ندارد،به همين دليل توليدکننده تمرکز چنداني بر توليد محصولات باکيفيت ندارد، به همين منظور بايد زمينه رقابت را در کشور به وجود آوريم و اين درحالي است که ابتدا خودروسازان به‌دنبال تغيير بروند و به‌دنبال رقابتي‌کردن بخش توليد باشند،ديگر اينکه بايد از زنجيره تامين خودرو حمايت کنيم، قطعه‌سازان خودرو از اصلي‌ترين گروه اين زنجيره توليدي هستند.

گفتني است؛خودروسازان بايد ليست درستي از وام‌ها و تسهيلات ارائه دهند و بانک‌ها براساس ليست ارائه شده، آن را به خود قطعه‌سازان پرداخت کنند و اين‌گونه مي‌توان شاهد رونق بخش توليد در صنعت خودرو شد.
بنابراين بديهي است که تسهيلات خودرو بايد به‌دست مشتري برسد و از بابت بدهي،ضمانت بازپرداخت را به خودروساز بدهند چراکه خودروسازان، بدهکار هستند وهمچنين تسهيلات بانکي بايد به‌حساب قطعه‌سازان واريز شود چراکه با جان گرفتن اين توليدکنندگان،رونق صنعت خودرو حفظ مي‌شود.
شرکتهاي سازنده خودرو در ايران عبارتند از: شرکت ايران خودرو، سايپا، پارس خودرو، شهاب خودرو، ايران خودرو ديزل، سايپا ديزل، مرتب، کرمان خودرو، مديران خودرو و زامياد.

نظارت کارشناسي و فني در صنعت خودرو حکم فرما شود
عضو کميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينکه توسعه خودرو مدتها نيازمند تغيير است،گفت: طرح و نظرهاي کارشناسان بايد درصنعت خودرو لحاظ شود و اين امر موجب مي شود،نظارت کارشناسي و فني در صنعت خودرو حکم فرما شود.
سيد ناصر موسوي‌لارگاني درباره وضعيت صنعت خودرو در کشور،خاطرنشان کرد: طرح و نظرهاي کارشناسان بايد در صنعت خودرو لحاظ شود و اين امر موجب مي شود،نظارت کارشناسي و فني در صنعت خودرو حکم فرما شود.
نماينده مردم فلاورجان درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه صنعت خودرو بايد به گونه اي تغيير کند که از نظرات کارشناسان و نخبگان دراين عرصه به نحو مطلوب استفاده شود، ادامه داد: بطورمثال برخي از خودروهاي ما هنوز به نحو فني توسعه يافته نيستند و پارامترهاي اوليه خودرو را نداريم و اين درحالي است که اگر صنعت خودرو بخواهد با خودروسازي جهاني رقابت کند بايد از منظر فني ارتقاء پيدا کند.

موسوي لارگاني افزود: درصنعت خودروسازي درنگاه اول بايد نوع ورقه اي که براي ساخت خودرو طراحي مي شود با نگاه کارشناسي عملياتي شود تا با اين امر بتوانيم حداقل در تصادفات احتمالي ميزان خسارت را کاهش دهيم.
وي تصريح کرد:ما درعرصه صنعت خودرو در زمان ورود پيکان مناسب عمل کرديم،اما نتوانستيم روند رو به رشد را دراين صنعت ادامه دهيم .مونتاژ پيکان را بايد در کشور به فال نيک گرفت؛زيرا زماني که ما توليد پيکان را عملياتي کرديم برخي از کشورهاي صاحب نام خودرو در اين صنعت حضور موفقي نداشتند.
عضو کميسيون اقتصادي مجلس،يادآورشد: اگر خودروها ازمنظر کيفي درسطح ايمني نباشند؛بطورحتم جان سر نشينان به سادگي به خطر مي افتد و ازهمين رو بايد مديران اقتصادي ما آگاه باشند،مهم ترين موضوع قبل از فکر کردن به سود مالي، حفظ سلامت جان مردم است.

ارتقاي کيفيت خودرونيازمند برنامه‌ريزي کلان و همت همه جانبه است
عضو کميسيون صنايع ومعادن مجلس با بيان اينکه فرصت هاي توليد در صنعت خودرو سازي نبايد از بين برود،گفت: توليد داخلي بايد جايگزين هزينه‌هاي واردات خودرو شود.
همچنين،حسين گروسي درباره وضعيت صنعت خودرو درکشور،خاطرنشان کرد:ما اگر بتوانيم براي توليد داخلي يک مسيراقتصادي ترسيم کنيم که توليد داخلي بر واردات مقدم باشد؛ به سادگي مي‌توانيم هزينه‌هاي واردات را حذف و درمقابل اين هزينه‌ها را خرج توليد داخلي کنيم.
نماينده مردم شهريار درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه هزينه‌هاي واردات موجب شده که صنعت خودرو نتواند به نحو مطلوب هدفمند حرکت کند،ادامه داد: ما در داخل ظرفيت‌هاي مناسبي در صنعت خودروسازي داريم،اما هزينه‌هاي واردات خودرو اين مهم را با مشکلات بي شماري روبرو کرده است.
وي ادامه داد: ارتقاي کيفيت نيازمند برنامه‌ريزي کلان و همت همه جانبه است؛زيرا ما سازوکارهاي مناسبي در راستاي صنعت خودرو داريم که بايد درگام اول شناسايي و در گام بعدي با رويکرد اقتصادي عملياتي کنيم.

گروسي افزود: براي توسعه توليد داخلي و بکارگيري اقتصاد مقاومتي تنها راهکار اين است که ما با استفاده از اقتصاد داخلي تلاش کنيم به جاي اينکه خودرو را ازخارج کشور وارد کنيم؛در زمينه ارزش افزوده داخلي توليد خودرو با کيفيت را در داخل افزايش دهيم.
نماينده مردم شهريار درمجلس،ادامه داد: بخشي ازکاهش کيفيت صنعت خودرو مربوط سرمايه‌گذاري در عرصه واردات است؛زيرا ما به جاي اينکه به فکررونق صنعت داخلي باشيم ،بيش از هرموضوعي درفکر واردات خودرو هستيم.

عضوکميسيون صنايع و معادن مجلس،ياد آورشد : توسعه صنعت خودرو و قطعه‌سازي در گرو حمايت‌هاي بي چون چراي مسئولان دولتي و همچنين اجراي اصل 44 قانون اساسي در کنار بکارگيري اقتصاد مقاومتي است تا ما بيش از واردات به توليد داخلي اهميت دهيم
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس با بيان اينکه مقايسه خودرو هاي داخلي با برخي از برندهاي خارجي اشتباه است گفـت : برخي از برندهاي خودروهاي خارجي سابقه بسيار طولاني تر نسبت به صنعت خودرو سازي ما دارند بنابراين خودرسازهاي ما اگر مي خواهند در چرخونه اقتصاد خودرو شرايط خوبي داشته باشد بايد نرخ عادلانه براي فروش در نظر بگيرند.

ساختار اقتصاد تجاري با برنامه‌ريزي کاربردي به سمت صادرات حرکت مي‌کند
علي اکبر ناصري درباره وضعيت صنعت خودرو در کشور، خاطرنشان کرد: صنعت خودروسازي بايد براي ترغيب مردم به خريد درگام نخست خودرو را با کيفيت روانه بازار کند.
نماينده مردم بابل درمجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه تاريخچه برخي از خود روهاي خارجي در عرصه ورود خودرو به بازار بسيار قديمي است اما براي رقابت با خودروهاي وارداتي نبايد تنها راهکار از برون رفت گراني خودرو باشد،ادامه داد: خودرو بايد در صنعت خودروسازي به طربق استاندارهاي جهاني به بازار عرضه شود.
وي بابيان اينکه اقتصادي که توليدمحور باشد مي تواند،اقتصاد ما را به سمت توليد داخلي با کيفيت رهنمون کند،گفت:ساختار اقتصاد تجاري مي تواند با برنامه ريزي کاربردي با حذف اقتصاد وارداتي به سمت صادارات حرکت کند.

ناصري ادامه داد:صنعت خودروسازي اگر به سمت کيفي سازي حرکت کند،بطورحتم مي تواند اقتصاد ما را به سمت ايجاد خلق فرصت‌هاي اشتغال و رقابتي ازجنس کيفيت با ديگر رقبا در بازارخودرو و درجهان داشته باشد.
وي تصريح کرد: صنعت خودرو سازي بايد بوِيژه در دو عرصه فني و بدنه بسيار منحصر به فرد حرکت کند زيرا خودرو بايد در گام نخست از کيفيت بالاي برخودرار باشد تا مشتريان متقاعد شوند که براي خريد خودرو تنها به خودروهاي بومي اعتماد کنند.
عضوکميسيون صنايع ومعادن مجلس، يادآورشد:فرهنگ سازي براي تعصب به خريد کالاي ايراني زماني مي تواند نتيجه دهد که دو مقوله کيفي و برند سازي در کنار هم قراربگيرند.

کاهش تقاضا براي خريد خودروهاي داخلي در يکي دو سال اخير و افزايش چشمگير بهاي اين محصولات ازسوي خودروسازان و همچنين زمزمه لغو تحريم‌ها عليه ايران،باعث شد تا بازار خودرو با روندي رکودي روبه‌رو شود و اين رويه امروز قيمت برخي خودروها را به زير قيمت کارخانه برساند.
درحالي که يکي از دلايل اصلي قهر مشتريان با بازار خودرو کشور،سطح کيفي خودروهاي داخلي است، آمارها نشان مي‌دهند خودروسازان نتوانسته‌اند طي سال گذشته کيفيت محصولات توليدي خود را بهبود چنداني ببخشند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات