تبلیغات

«آئودي Q7 اي-ترون» و مصرف سوخت حيرت‌آور 1.7 ليتري

  X  
  

تاریخ خبر : چهارشنبه 1394.08.13 - 15:35

«آئودي Q7 اي-ترون» و مصرف سوخت حيرت‌آور 1.7 ليتري

پدال/ به‌دنبال جزئيات مقدماتي که اوايل سال جاري ميلادي منتشر شد، اخيراً آئودي اطلاعات بيشتري از نخستين مدل پلاگين هيبريدي شش سيلندر ديزلي خود، يعني Q7 اي-ترون 3.0 TDI کواترو ارائه کرده است.
اگر جزئيات مدل با پيشرانه بنزيني Q7 اي-ترون 2.0 TFSI را درنظر بگيريم، نسخه 3.0 TDI قدرت بيشتري را در اختيار قرار مي‌دهد، دامنه مسافت رانندگي با آن به اندازه ۴۰۰ کيلومتر بيشتر است و مصرف سوخت به مراتب بهينه‌تري دارد. Q7 اي-ترون 3.0 TDI براي پيشرانه از يک موتور توربو ديزل ۳ ليتري با خروجي ۲۵۸ اسب‌بخار و ۶۰۰ نيوتن‌متر در کنار يک موتور الکتريکي ديسکي‌شکل با قدرت ۱۲۶ اسب‌بخار و گشتاور ۳۵۰ نيوتن‌متر استفاده مي‌کند که در مجموع، خروجي کلي اين سيستم پيشرانه هيبريدي به ۳۷۳ اسب‌بخار و ۷۰۰ نيوتن‌متر مي‌رسد.
اين مدل پلاگين هيبريدي ديزلي از آئودي، رقيب مستقيمي در پيش روي خود ندارد. در عين حال، وقتي در مقابل شاسي‌بلند‌هاي PHEV با ابعاد مشابه قرار مي‌گيرد، از نظر گشتاور نسبت به همه آنها برتري دارد. به عنوان نمونه، ولوو XC90 T8 تووين انجين و مرسدس‌بنز GLE 500e، هر دو ۵۰ نيوتن‌متر کمتر از Q7 گشتاور توليد مي‌کنند. با اين حال، هر دوي اين PHEV هاي بنزيني، از مدل ۳۷۳ اسب‌بخاري آئودي، قدرتمندتر هستند و به ترتيب، ۴۰۷ و ۴۳۶ اسب‌بخار قدرت دارند.
Q7 پلاگين هيبريد ديزلي قادر تا در عرض ۶ ثانيه کامل به سرعت ۱۰۰ کيلومتر بر ساعت برسد و در عين حال، سرعت حداکثر آن به ۲۲۵ کيلومتر بر ساعت محدود شده است. همچنين در کنار استفاده از يک گيربکس اتوماتيک ۸ سرعته تيپ‌ترونيک با مبدّل گشتاور، قدرت Q7 اي-ترون 3.0 TDI به تمام چهار چرخ توزيع مي‌شود. اين وظيفه به عهده سيستم اختصاصي چهار متحرک «کواترو» آئودي است.
آئودي در اين مدل، از همان باتري ليتيومي ۱۷/۳ کيلووات ساعتي استفاده مي‌کند که در Q7 اي-‌ترون 2.0 TFSI به کاررفته است؛ اين بسته باتري، درست در زير فضاي حمل وسايل در عقب قرار گرفته است. به گفته آئودي، براي يک شارژ کامل اين باتري با استفاده از يک «درگاه برق خانگي»، به ۸ ساعت زمان نياز است. البته در اينجا منظور از درگاه برق خانگي چندان مشخص نيست، ولي احتمالاً بايد فرض کنيم که استاندارد اروپايي ۲۲۰ تا ۲۳۰ ولت مدّنظر بوده است. در همين حال، اين خودروساز اشاره مي‌کند که در صورت استفاده از يک «درگاه برق صنعتي» با قدرت ۷/۲ کيلووات، زمان شارژر به حدود ۲/۵ ساعت کاهش پيدا خواهد کرد. در حالت تمام‌الکتريکي و با استفاده از يک شارژ کامل، اين باتري قادر است تا انرژي مورد نياز براي طي مسافت ۵۶ کيلومتر را تأمين کند.
براي Q7 اي‌-ترون 3.0 TDI، مصرف سوختي معادل ۱/۷ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر اعلام شده که بر اساس چرخه تست NEDC براي خودروهاي هيبريدي است. اين در حالي است که Q7 اي-ترون 2.0 TFSI معادل ۲/۵ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر مصرف مي‌کند. ضمن اينکه توليد دي‌اکسيد کربن مدل ديزلي برابر ۴۶ گرم در هر کيلومتر است.
Q7 با وجود وزني که دارد و ۲۰۲ کيلوگرم اضافه نشان از عناصر پيشرانه الکتريکي، قبل از مخزن بنزين ۷۵ ليتري و باتري‌هايش کاملاً خالي شوند، مي‌تواند تا ۱۴۰۰ کيلومتر مسير را طي کند؛ موضوعي که در مقايسه با مدل پلاگين هيبريدي 2.0 TFSI با دامنه مسافت ۱۰۲۰ کيلومتر، بسيار شگفت‌انگيز است.
براي مديريت وسيله نقليه در هنگام رانندگي، آئودي Q7 اي-ترون چهار حالت رانندگي به صورت EV، هيبريد، باتري شارژر و باتري درنظر گرفته است. عملکرد هر کدام از اين حالت‌ها، کمابيش از نام آنها مشخص است و شرايط آنها با جزئياتي که قبلاً در مورد Q7 اي‌-ترون TFSI گفته شده، شباهت دارد.
مدل قدرتمندتر اي‌-ترون 3.0 TDI از همان سيستم مديريت حرارتي‌اي استفاده مي‌کند که در اي-ترون 2.0 TFSI نيز براي تنظيم شرايط هوا به کار رفته است. اين سيستم، قادر است تا گرماي خروجي از عناصر الکتريکي را براي گرمايش هواي داخل کابين هدايت کند؛ موضوعي که باعث جلوگيري از مصرف باتري براي گرمايش کابين شده و در نتيجه، دامنه مسافت خودرو افزايش مي‌يابد.
سيستم MMI نيز که در طراحي آن براي کار با سيستم مديريت هيبريد تجديدنظر صورت گرفته، در اينجا حاضر است و با استفاده از داده‌هاي سيستم‌ راهبري و اطلاعات لحظه‌اي ترافيک، براي تصميم‌گيري در مورد بهترين مسير رانندگي هيبريدي، کمک زيادي مي‌کند.
Q7 با استفاده از سيستم راهبري، دوربين نماي جلو و حسگرهاي راداري، مي‌تواند به صورت مجازي تا يک کيلومتر روبروي خود را «ببيند» و به رانندگان در مورد نزديک‌شدن به محدوديت سرعت، اعلام خطر کند. يا اينکه در مورد بهترين زمان رها کردن پدال گاز براي صرفه‌جويي در مصرف سوخت، مشورت بدهد.
همانند رويکردي که در مدل‌هاي پلاگين هيبريد مرسدس‌بنز مانند C 350e و S 500e نيز وجود دارد، آئودي Q7 نيز با يک پدال گاز «بازخورد لمسي» همراه است. هنگامي که موتور احتراقي مي‌خواهد روشن شود، يک پالس از طريق پدال به راننده منتقل مي‌شود.
آئودي Q7 اي-ترون 3.0 TDI پلاگين هيبريد احتمالاً در سال ۲۰۱۶ وارد بازارهاي اروپايي شود و شروع قيمتي برابر ۸۰۵۰۰ يورو داشته باشد.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات