تبلیغات

پرونده خودرو/ آغاز فروش خودروهاي هيدروژني در ژاپن

همشهري آنلاين/ در دوراني که همه به خاطر سلطه خودروهاي برقي بر رقباي آلاينده بنزيني در آِنده‌اي نزديک هيجان‌زده‌اند، شرکت هوندا اعلام کرد فروش خودروهاي هيدروژني‌اش را از اوايل ماه مارس ۲۰۱۶در ژاپن و پس از آن در اروپا و آمريکا آغاز خواهد‌کرد.
براساس گزارش ساينس‌الرت، اين خودروي پنج‌سرنشينه که کلاريتي FCV نام دارد بايکبار سوخت‌گيري مي‌تواند 700 کيلومتر مسافت را بپيمايد. قيمت اين خودرو 7.66 ميليون ين،‌برابر با 62806 دلار اعلام شده‌است که اين خودرو را در طبقه خودروهايي با قيمت متوسط قرار مي‌دهد و شرکت هوندا انتظار دارد اين خودرو نسبت به مدل پيشين فروش بهتري داشته‌باشد.

هوندا در سال 2008 از اولين خودروي هيدروژني‌اش خودروي کلاريتي FCX رونمايي کرد که با موفقيت چنداني مواجه نشد، زيرا هزينه توليد آن 10 برابر خودروي جديد بوده و قدرت خودرو نيز نسبت به مدل جديد پايين‌تر بود. همچنين مخزن سلول‌هاي هيدروژني خودرو بسيار حجيم بود و فضاي داخلي کوچک آن نيز مورد توجه خريداران قرار نگرفت.
اما در مدل جديد حجم سلول‌هاي سوختي 33 درصد کاهش يافته و فضاي داخلي خودرو بزرگتر شده‌است. در خودروهاي هيدروژني،‌ سلول‌هاي سوختي هيدروژن را به برق تبديل مي‌کنند و اين برق نيروي موتوري که با پشتوانه باتري ليتيومي به حرکت درمي‌آيد را تامين مي‌کند. تنها ماده خروجي از اگزوز اين خودروها بخار آب خواهد بود.

با اين همه راضي کردن خريداران براي روآوردن به خودروهاي دوستدار محيط زيست هيدروژني در شرايطي که حتي يک پمپ هيدروژن در اطرافشان وجود ندارد،‌غيرممکن به نظر مي‌آيد. درحال حاضر برخي از شرکت‌ها درتلاشند تا پمپ هايي را با حمايت‌هاي دولتي و کمک‌هاي مالي شرکت‌هاي هوندا و تويوتا در شمال شرق آمريکا راه‌اندازي کنند.
هوندا همچنين درحال ساخت ايستگاه‌هاي شارژ هيدروژن خانگي براي رانندگاني خودروهايش است که ايستگاه هوشمند هيدروژن نام دارند و مي‌توانند سرعت گرايش افراد به خريداري خودروهاي هيدروژني را افزايش دهند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات