تبلیغات

وزارت صنعت به خودروسازان اولتيماتوم داد

ايسنا/ در حالي وزارت صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان و واردکنندگان خودرو خواسته قانون پرداخت خسارت خواب خودرو در تعميرگاه‌ها، را تا پايان امسال به طور کامل اجرايي کنند که مشخص نيست آيا اين شرکتها به اين قانون تمکين خواهند کرد يا نه.
چندي پيش بود که معاون اجرايي شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران از اجرا نشدن قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مبني بر پرداخت جريمه خواب خودرو در تعميرگاه‌ها خبر داد.
سعيد تاجيک در اين زمينه اظهار کرد: طبق آيين‌نامه فعلي قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، در صورتي‌که خودروهاي تحت گارانتي براي رفع عيب بيش از دو روز کاري يا مدت زمان استاندارد براي رفع عيب خودرو، در تعميرگاه متوقف شوند، شرکت خودروساز يا واردکننده خودرو ملزم به پرداخت روزشمار جريمه خواب (توقف) خودرو در تعميرگاه به مالک آن است.

وي با بيان اينکه علي‌رغم صراحت قانون در اين زمينه، تقريبا هيچ يک از شرکتهاي خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو اين قانون را رعايت نمي‌کنند، خاطرنشان کرده بود: براساس ارزيابي صورت گرفته، در حوزه خودروهاي سبک تنها به شش درصد و در حوزه خودروهاي سنگين تنها به چهار درصد مشمولان، اين خسارت پرداخت شده است.
عدم اجرا شدن يکي از مهمترين بندهاي قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو از سوي خودروسازان و واردکنندگان خودرو در حالي است که به گفته تاجيک، وزارت صنعت، معدن و تجارت اخيرا به تمام خودروسازان و واردکنندگان خودرو ابلاغ کرده که قانون پرداخت خسارت خواب خودرو بايد تا پايان سال به طور کامل اجرايي شود.

اين ابلاغيه در شرايطي صورت گرفته که شرکتهاي خودروساز و واردکننده خودرو با وجود گذشت چند سال از تصويب قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، تاکنون از اجراي يکي از مهمترين بندهاي آن خودداري کرده‌اند و مشخص نيست که آيا ابلاغيه وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين زمينه کارساز خواهد بود يا نه.
اين وضعيت در حالي است که وزير صنعت، معدن و تجارت نيز چندين بار از پايين بودن کيفيت خودروهاي داخلي و نيز مشکلات موجود در سيستم خدمات پس از فروش اين شرکتها انتقاد کرده است. در يکي از اين انتقادات محمدرضا نعمت‌زاده از خودروسازان خواست از خريد قطعات بي‌کيفيت از قطعه‌سازان خودداري و از توزيع اين قطعات در شبکه خدمات پس از فروش خود جلوگيري کنند.

وي خاطرنشان کرد که مسووليت تامين قطعات يدکي شبکه خدمات پس از فروش خودرو با شرکتهاي خودروساز است و هيچ خودروسازي نبايد اجازه دهد شرکت خدمات پس از فروش، قطعات بي‌کيفيت را از قطعه‌ساز دريافت و در شبکه توزيع کند.
اين اظهارات وزير صنعت، معدن و تجارت در حالي است که براساس ارزيابي صورت گرفته، سه عامل "کمبود يا نبود قطعات يدکي"، "کيفيت پايين خدمات و تعميرات" و "دريافت هزينه بالا براي خدمات و قطعات" از مهمترين دلايل نارضايتي مصرف‌کنندگان ايراني از خدمات شرکتهاي خدمات پس از فروش خودروسازان و واردکنندگان خودرو بوده است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات