تبلیغات

شبح جديد «جنرال موتورز» را بشناسيد

مجله تخت گاز/ جنرال موتورز دهمين سال حضور و توليدش در چين را با آوردن اين مدل مفهومي به نمايشگاه شانگهاي خاطره انگيز کرد؛ ماشيني که طراحي بسيار خشن و هجومي دارد. نام اين مدل مفهومي شورولت را "FNR" گذاشته اند. پر از چيزهاي عجيب و غريب است که البته هيچ کدام صرفا براي تعجب ديگران ساخته نشده و همگي تکنولوژي ها و نوآوري هايي است که مي تواند آينده صنعت اتومبيل را دگرگون کند.
البته اين ماشين از نظر تکنولوژي و ساخت چنان پيچيده است که نمي شود توقع داشت به اين زودي ها جنرال موتور DNR را به توليد انبوه و فروش برساند اما تصويري از ايده ها و برنامه هاي اين کارخانه براي آينده مي دهد و در عين حال مي تواند ماشين سوار هاي جوان و همين طور سرمايه گذاران صنعت اتومبيل را سر ذوق بياورد. در واقع FNR مجموعه اي از همه تکنولوژي ها، فناوري ها و ايده هايي است که جنرال موتورز براي آينده در حال آزمايش و کار روي آنها است.
طراحي بدنه
طراحي خارجي FNR خيلي شلوغ است. پر از LED و نقش ها و خطوطي است که چشم آدم را هم زمان به اين سو و آن سومي‌کشند. البته در بين همه اين طرح و نقش‌ها باز هم چيزهاي ديگري هستند که بيش از بقيه قسمت ها به چشم مي آيند و توجه آدم را جلب مي کنند. يکي از مهم ترين فيچرهاي اين ماشين درهاي "سنجاقکي" آن است. لاستيک هاي توخالي مغناطيسي اين ماشين هم چيزي نيست که چشمتان بتواند به راحتي از روي آن بگذرد. چراغ‌هاي جلو و عقب اين ماشين از تکنولوژي کريستال ليزر بهره مي برند که به تازگي در حال ورود به عرصه توليد در اروپا است و در تعداد کمي از محصولات استفاده مي شود.
چراغ هاي کريستال ليزر چهره FNR را حتي فضايي تر کرده اند. روي سقف ماشين يک سيستم رادار با استفاده از نقشه عوارض مختلف وجود دارد که اين ماشين را در جهت يابي و ناوبري بي نظير مي کند.
طراحي داخلي
طراحي و اجزاي داخلي شورولت FNR اگر بيشتر از بيرون‌اش شلوغ و پيچيده نباشد کمتر از آن هم بديع و و پر از نوآوري نيست. زيبايي هاي افسانه اي و شبيه به داستان هاي علمي تخيلي در آن به خدمت راحتي در آمده است. فرمان اين ماشين يکي از جالب توجه ترين قسمت‌هاي آن است. از آنجايي که اين ماشين مي تواند خودکار حرکت کند احتمالا اين فرمان مي تواند حرکت هاي خودبه خودي هوشمندانه اي داشته باشد که طراحي آن هم حتما کار ساده اي نيست.
البته جنرال موتور ادعا کرده است که اين ماشين را مي شود روي حالت دستي گذاشت و مثل ماشين هاي ديگر با آن رانندگي کرد ولي هنوز دقيقا نحوه کارکرد Mode هاي اين ماشين و سيستمي که روي آن سوار شده مشخص نيست.قسمت داشبورد اين ماشين از در سمت شاگرد گرفته تا در سمت راننده انحنا و برجستگي‌هاي معمول داشبورد همه ماشين ها را دارد ولي تمام سطح آن مانيتور و LED است!
مانيتور و حسگرهايي که روي سطح داشبورد وجود دارد کمک مي‌کنند که شما با اشارات ساده آوايي و اشاراتي با دست و صورتتان به ماشين دستورات لازم را بدهيد تا خواسته هاي شما را برآورده کند. اين سيستم کاملا در ارتباط با اينترنت کار مي کند. البته جنرال موتورز درباره اين قسمت ماشين هم توضيح چنداني نداده است و ظاهرا مي خواهد ماشينش هم چنان سورپرايزي براي غافلگير کردن داشته باشد.
صندلي هاي ماشين البته از دور پر از سوراخ و تور مانند هستند و با اينکه عجيب و غريب‌اندو حس راحتي به آدم نمي‌دهند ولي رويشان که بنشينيد مي فهميد کاملا در اشتباه هستيد! وقتي با ماشين روي حالت اتوماتيک در حال حرکت باشيد مي توانيد روي صندلي هاي جلوي آن مانند صندلي اتاق خواب يا محل کارتان 360 درجه بچرخيد و در مقابل آدم هايي که عقب هستند بنشينيد يا رو به شيشه بيرون را نگاه کنيد.
يکي ديگر از ويژگي هاي مهم اين ماشين اين است که به جاي چرخاندن کليد شما را از روي چهره و چند ويژگي ديگرتان تشخيص مي‌دهد و تا خودتان سوارش نشويد روشن نمي شود. بدي اش اين است که ديگر نمي توانيد اين ماشين را به دوست و رفيق هايتان قرض بدهيد.
سيستم پيشران
درباره اينکه سيستم پيشران اين ماشين چه ويژگي هايي دارد کارخانه جنرال موتورز هيچ چيزي اعلام نکرده است. تنها چيزي که مي‌شود با قطعيت گفت اين است که شورولت FNR يک ماشين الکتريکي است ولي درباره نوع باتري‌هايش، دوام کارکردش و ويژگي ها و قابليت هاي موتورش چيز ديگري نمي شود گفت.
البته FNR آنقدر خاص و عجيب و غريب است که نمي شود آن را شبيه ماشين ديگري دانست يا با آن مقايسه کرد ولي شايد مدل مفهومي مرسدس بنز به نام F015 که امسال قرار است رونمايي شود. مدل مفهومي بنز هم با نمايشگر و LED پوشيده شده است و صندلي هاي متحرک مانند اين دارد. البته ايده ها و تکنولوژي هاي بسيار متفاوتي در دو ماشين وجود دارد که قابل مقايسه نيستند.RINSPEED BUDII که البته خودش با الهام از BMW i3 ساخته شده هم شايد مدل نزديکي به اين ماشين باشد. البته BUDII بسيار کاربردي‌تر است و نشان داده که که واقعا در خيابان به درد مي خورد در حالي که FNR هنوز از بوته آزمايش سربلند بيرون نيامده است. با اين حال محصول RINSPEED در زيبايي و هنر طراحي هرگز به پاي ماشين جنرال موتورز نمي رسد.
ماشين گوگل البته مدل مفهومي نيست و کاملا يک مدل آزمايشي و کاربردي است با اين حال شايد از نظر ناوبري خودکار بشود با اين ماشين مقايسه اش کرد. البته ماشين گوگل يک آزمايش آکادميک است و اصلا به دنبال زيبايي و طراحي دلپذير نيست و در آن فقط سعي مي شود تکنولوژي ها به هدف واقعي نزديک‌تر شوند.
به طور کلي اگر قرار است که کارکرد يک ماشين مفهومي اين باشد که ما را درباره ايده هاي يک کارخانه براي آينده هيجان زده کند بايد گفت شورولت FNR به خوبي اين کار را انجام مي‌دهد. طراحي مدرن، درهاي جادويي که البته به BMW i8 شبيه است را بايد از جذابيت هاي اين ماشين دانست. از طرف ديگر نقاط ضعفي هم دارد. فرمانش ظاهرا به درد لذت بردن از رانندگي نمي خورد. صندلي هايش راحت هستند اما نه به عنوان صندلي ماشين. چند چيز ديگر هم هست که منتقدان درباره اش مي‌گويند.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد

https://telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات