تبلیغات

سه دروغ بزرگ «پژو» در آستانه سفر روحاني به فرانسه

فارس/ اين روزها در حالي خبرهايي از احتمال امضاي قرارداد پژو در سفر رئيس جمهور به فرانسه به گوش مي‌رسد که بحث پرداخت خسارت از سوي فرانسوي‌ها به ايران تعيين تکليف نشده و مديران پژو همچنان به دروغ‌گويي‌ و ادعاهاي بي پايه و اساس خود ادامه مي‌دهند.
در حال حاضر صحبت‌هايي مبني بر احتمال امضاء قرارداد بازگشت پژو به ايران و توليد محصولات اين شرکت فرانسوي در کشورمان در قالب سفر روحاني به فرانسه طي دو هفته آينده مطرح است، اين در حالي است که تاکنون ماهيت عملکرد و اظهار نظرهاي مديران پژو تغييري نسبت به قبل نداشته و همچنان به دروغ‌گويي و طرح ادعاهاي بي‌پايه و اساس خود ادامه مي‌دهند.

از سويي خبرهايي در مورد مخالفت برخي اعضاي کابينه دولت با امضاي قرارداد پژو در مقطع فعلي به گوش مي رسد و گفته مي شود که اين افراد سعي دارند امضاي قرارداد را به زماني بعد از انجام تغييرات در هيأت مديره و مديريت ايران خودرو موکول کنند.
در اين ميان کارشناسان و مديران پژو تلاش‌هاي خود را براي نفوذ دوباره در بازار خودرو ايران متوقف نکرده‌اند و در عين حال به دروغ‌گويي و طرح ادعاهاي بي پايه و اساس خود ادامه مي‌دهند.

* سکوت ايران خودرو در مقابل دروغ‌گويي مديران پژو
ژان کريستف کمار، مدير امور خاورميانه و آفريقا و نايب رئيس مديره گروه پژوسيتروئن اخيراً در گفت و گو با يک روزنامه اقتصادي مدافع بازگشت پژو به ايران، سه دروغ بزرگ و يک ادعاي بي پايه و اساس را مطرح کرده است. هرچند شنيدن اين اظهارات با سوابقي که فرانسوي ها در ايران از خود بر جاي گذاشته‌اند، چندان تعجب آور نيست،اما تعجب آور اين است که مديران ايران خودرو نسبت به اين ادعاها هيچ واکنشي نداشته و سکوت محض اختيار کرده‌اند.
يکي از مديران سابق ايران خودرو در مورد بحث‌هاي مطرح شده از سوي مدير فرانسوي و ادعاهاي وي به خبرنگار فارس گفت: نايب رئيس مدير گروه پژو سيتروئن ادعا کرده که ايران خودرو هيچگاه مطالبه‌اي در مورد افزايش کيفيت محصولات پژو نداشته است، اين گفته کاملاً‌ دروغ است زيرا در دوره حضور پژو در ايران، مديران ايران خودرو در کارگروه کيفيت مرتباً از شرکت پژو درخواست بهبود کيفيت توليداتش را داشتند.

* پژو به مطالبات ايران در مورد بهبود کيفيت محصولاتش توجهي نمي‌کرد
وي ادامه داد: اين مطالبه در مورد کيفيت محصولاتي مانند پژو 405، پژو 206 و پژو پارس صورت گرفت و در کارگروه کيفيت که به صورت مداوم تشکيل جلسه مي‌داد، از سوي ايران خودرو مطالبه مي‌شد اما شرکت پژو هيچ توجهي به اين مسئله نداشت.

وي تأکيد کرد: گزارش مربوط به تمام قطعات بي‌کيفيت برگشتي از بازار و شکايات مشتريان نيز به طور مرتب از سوي کارشناسان ايران خودرو به پژو ارائه مي‌شد، اما فرانسوي‌ها هيچ توجهي به اين موضوع نداشتند.
اين مدير سابق ايران خودرو تصريح کرد: کارشناسان پژو قطعات بي‌کيفيت برگشتي از شبکه مصرف را قبول نمي‌کردند و رسيدگي به اين مسئله را به گذشت زمان موکول مي‌کردند و در واقع خودشان عامل بي‌کيفيتي محصولات بودند.
وي اين سوال را مطرح کرد که آيا اين موارد به معني مطالبه کيفيت نيست؟

* 20 مرتبه درخواست ارائه محصولات جديد را به پژو ارائه کرديم ولي اهميتي نداد
وي با اشاره به بخش ديگري از صحبت‌هاي کمار مبني بر اينکه ايران خودرو هيچگاه از پژو درخواست ارائه محصول جديد نداشته است، گفت: در 10 تا 20 مقطع بزرگ، ايران خودرو از شرکت پژو درخواست ارائه محصولات جديد را داشت ولي واقعيت اين بود که پژو هيچ ارزشي براي ارائه محصولات جديد به بازار ايران قائل نبود و به محصولات قديمي خود اکتفا مي‌کرد.

* دروغ بزرگ فرانسوي‌ها درباره سرمايه‌گذاري در ايران
وي ادامه داد: نايب رئيس مدير گروه پژو سيتروئن در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود عنوان کرده که ايران خودرو هيچگاه از ما نخواسته بود تا در ايران سرمايه‌گذاري کنيم، اين در حالي است که ده‌ها بار اين مطالبه از سوي ايران خودرو مطرح شد و در صورت‌جلسات نيز به صورت مکتوب ذکر شد که از آنها خواسته شد به صورت جوينت‌ونچر در ايران سرمايه‌گذاري کنند.

اين مدير سابق ايران خودرو با بيان اينکه شرکت پژو هيچگاه حاضر به سرمايه‌گذاري در ايران نشد، افزود: ادعاي ديگري که کمار مطرح کرده اين است که پژو، ايران خودرو را ايران خودرو کرد و شرکت پژو باعث شد که ايران خودرو رشد کند!
وي ادامه داد: اين صحبت در حالي مطرح شده که چنين موضوعي واقعيت ندارد. هر چند ايران خودرو از دانش فني پژو استفاده کرد، اما اين طور نبود که اين شرکت فرانسوي به صورت مطلق باعث رشد خودروساز ايراني شود.

* پژو همچنان به دنبال عرضه محصولات قديمي خود به بازار ايران است
کمار در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود از برنامه‌ريزي براي عرضه سه محصول پژو شامل 301، 208 و 2008 خبر داده است. به اين ترتيب پژو همچنان قصد دارد محصولات قديمي خود را روانه بازار ايران کند، زيرا اين سه محصول طي چند سال گذشته به توليد رسيده‌اند.
حال که فرانسوي‌ها بار ديگر براي بازگشت به بازار پر سود خودرو ايران دست و پا مي‌زنند، برخورد قاطع با عملکرد قبلي پژو در ايران و اظهارنظرهاي مديران آن از اهميت بالايي برخوردار است، اهميتي که توجه ويژه مجلس، دولت و شخص رئيس جمهور را مي طلبد.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات