تبلیغات

ماشين شناس/ «رنو Talisma» از نگاهي فني و کارشناسانه

  X  
  

تاریخ خبر : چهارشنبه 1394.08.13 - 22:43

ماشين شناس/ «رنو Talisma» از نگاهي فني و کارشناسانه

گجت نيوز/ اگر چه فعالان حوزه صنعت و دوستداران برند رنو بيش تر از اين ها منتظر خبرهايي در مورد محصولات جديد کپاني رنو بودند اما اين شرکت بالاخره به صورت رسمي اطلاعات کاملي از جزئيات و گزينه‌هاي پيشرانه سري جديد تاليسمان سدان مدل ۲۰۱۶ خود را منتشر کرد که اين سدان پرچم‌دار رنو، با سه گزينه پيشرانه ديزلي و دو گزينه بنزيني با قدرتي بين ۱۰۸ تا ۱۹۷ اسب‌بخار به زودي خودش را در ميان جاده ها مي بيند.
در اين ميان سري پيشرانه‌هاي ديزلي با يک موتور ۱/۵ ليتري dCi 110 شروع مي‌شود که خروجي آن برابر ۱۰۸ اسب‌بخار و ۲۶۰ نيوتن‌متر در ۱۷۵۰ دور بر دقيقه است. اين موتور که به همراه يک گيربکس دستي ۶ دنده مورد استفاده قرار مي‌گيرد، بهينه‌ترين نوع پيشرانه تاليسمان از نظر اقتصادي محسوب مي‌شود؛ چرا که در اين حالت، مصرف سوخت تنها ۳/۶ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر است و همين‌طور، تنها ۹۵ گرم دي‌اکسيد کربن در هر کيلومتر توليد مي‌شود. همچنين رنو تاليسمان انرژي dCi 110 مي‌تواند به حداکثر سرعتي برابر ۱۹۰ کيلومتر بر ساعت برسد.
به عبارتي ديگر و در گزينه بعدي، موتور ‍۱/۶ ليتري انرژي dCi 130 است که خروجي آن به اندازه ۱۲۸ اسب‌بخار و ۳۲۰ نيوتن‌متر در دور موتور ۱۷۵۰ تخمين زده شده است. در حال حاضر، در کنار اين موتور تنها مي‌تواند از يک گيربکس ۶ دنده استفاده کرد، ولي در آينده قرار است يک گيربکس ۶ سرعته EDC نيز در دسترس قرار گيرد. مصرف سوخت ترکيبي در اين حالت، معادل ۳/۹ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر است و همچنين ۱۰۲ گرم آلودگي CO₂ در هر کيلومتر توليد مي‌کند.
لازم است بدانيد که قدرتمندترين پيشرانه ديزلي براي تاليسمان، يک موتور ۱/۶ ليتري انرژي dCi 160 تووين توربو است که قدرتي برابر ۱۵۸ اسب‌بخار و گشتاور حداکثري برابر ۳۸۰ نيوتن‌متر در ۱۷۵۰ دور بر دقيقه توليد مي‌کند. به گفته رنو، اينرسي بسيار اندک در توربو، موجب عکس‌العمل سريع آن در دور موتورهاي پايين شده و اين در حالي است که دومين توربوشارژر، شتاب بسيار خوبي را در دور موتورهاي بالا فراهم مي‌کند.
رنو تاليسمان ۲۰۱۶ انرژي dCi 160 تووين توربو که براي انتقال قدرت از يک گيربکس دوکلاچه ۶ سرعته EDC استفاده مي‌کند، به‌طور متوسط در هر ۱۰۰ کيلومتر، ۴/۴ ليتر سوخت مصرف مي‌کند؛ مصرفي که معادل توليد ۱۱۵ گرم دي‌اکسيد کربن در هر کيلومتر است. تمام اين پيشرانه‌هاي ديزلي در تاليسمان مجهز به صافي NOₓ و فيلتر ذرات هستند. در اين مدل‌ها، صافي Lean NOx Trap يا تکنولوژي LNT نيازي به سرويس و نگهداري ندارد
بد نيست بدانيد که اولين پيشرانه بنزيني براي تاليسمان، يک موتور ۱/۶ ليتري در مدل انرژي TCe 150 EDC است که قدرتي برابر ۱۴۸ اسب‌بخار و گشتاوري برابر ۲۲۰ نيوتن‌متر دارد. اين گشتاور از دور موتور ۲۵۰۰ در دسترس قرار مي‌گيرد. در کنار اين موتور، يک گيربکس دو کلاجه ۷ سرعته EDC قرار مي‌گيرد و در نتيجه، مصرف سوخت متوسط خودرو به ۵/۶ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر مي‌رسد که معادل آلودگي ۱۲۷ گرم دي‌اکسيد کربن در هر کيلومتر است. در اين مدل، شتاب صفر تا ۱۰۰ کيلومتر بر ساعت در مدت ۹/۶ ثانيه اتفاق مي‌افتد و حداکثر سرعت نيز برابر ۲۱۵ کيلومتر بر ساعت است.
در آخر بايد گفت که به قدرتمندترين پيشرانه براي تاليسمان مي‌رسيم که در مدل انرژي TCe 200 EDC مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين موتور ۱/۶ ليتري که بر اساس موتور توربوي انژکتور مستقيم «رنو اسپورت» ساخته شده، داراي خروجي ۱۹۷ اسب‌بخار و ۲۶۰ نيوتن‌متر در ۲۵۰۰ دور بر دقيقه است. در نتيجه رنو تاليسمان با استفاده از اين موتور مي‌تواند در مدت ۷/۶ ثانيه به سرعت ۱۰۰ کيلومتر بر ساعت برسد. در حالي که از يک گيربکس دو کلاچه ۷ سرعته EDC در کنار اين موتور استفاده شده است، مصرف سوختي معادل ۵/۶ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر دارد و ميزان آلودگي آن نيز برابر ۱۲۷ گرم در هر کيلومتر است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات