تبلیغات

آغاز پرداخت وام خودرو از سه روز ديگر/ بازار خودرو دوباره جان مي گيرد؟

خبرآنلاين/ عضو شوراي سياست‌گذاري خودرو معتقد است که «شدت رکودي که ما در اين يکي، دو ماه اخير در بازار خودرو شاهد بوديم، حکايت از مشکلات شديد اقتصادي و انتظار مردم براي کاهش قيمت دارد.»
در شرايطي که بازار خودرو به شدت با رکود دست و پنجه نرم مي‌کند و خريد خودرو بنا به گفته فعالان بازار، به کمتر از 50 درصد کاهش يافته است، دولت براي تحريک بازار در بسته تازه خود براي خروج از رکود، تصميم به تحريک تقاضا با پرداخت وام 25 ميليوني خودرو گرفته است.

اين وام قرار است از سه روز آينده در اختيار متقاضيان آن قرار گيرد و با روشي که بانک مرکزي در پيش خواهد گرفت، در نهايت مصرف‌کنندگان‌ اين امکان را پيدا مي‌کنند که تا 80 درصد قيمت خودرو و حداکثر تا 25 ميليون تومان را در يک دوره هفت ساله پرداخت کنند. نرخ مورد نظر براي فروش اقساطي خودرو 16 درصد از طريق نمايندگان مجاز شرکت‌هاي خودروسازي خواهد بود که براساس آن، اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و اين بانک با 16 درصد آن را دريافت مي‌کند؛ نرخي که بانک مرکزي آن را با 14 درصد در اختيار بانک مربوطه قرار خواهد داد.

در حالي که دولت تصميم به پرداخت وام براي تحريک تقاضا در بازار خودرو را دارد که کارشناسان عنوان مي‌کنند که اثر اين وام فقط براي يک دوره کوتاه خواهد بود و به مانند مُسکن عمل خواهد کرد و دوباره بازار به رويه گذشته خود بر خواهد گشت. اما در مقابل، مدافعان اين تسهيلات عنوان مي‌کنند که پرداخت وام با استقبال خريداران خودرو مواجه خواهد شد. ساسان قرباني، عضو شوراي سياست‌گذاري خودرو در گفت‌وگو با خبرگزاري خبرآنلاين عنوان مي‌کند: «در شرايط کنوني براي فعال کردن بازار، نياز به يک محرک است و يکي از قوي‌ترين محرک‌ها که در دنيا نيز مدنظر قرار مي‌گيرد، پرداخت وام و تسهيلات است.» وي تاکيد مي‌کند: «استفاده از اين تسهيلات به‌ويژه براي خودروهاي داخلي اثر زيادي دارد و بازار را با حرکت و جنب‌وجوش تازه مواجه کند.»

* قرار است از 15 آبان‌ماه پرداخت وام 25 ميليون توماني خريد خودرو آغاز شود. درباره جزييات اين وام توضيح مي‌دهيد؟
وام 25 ميليوني، تسهيلات خوبي است که قرار است از 15 آبان ماه و سه روز ديگر پرداخت شود و اميدوارم دولت به قول وفا کند. همان‌طور که قبلا اعلام شده، قرار شده اين تسهيلات را به متقاضيان خريد خودرو ارائه دهند. البته نبايد پرداخت وام به تاخير بيفتد، زيرا بيان خبر پرداخت تسهيلات و قطعي نبودن موضوع در زماني که خبر آن را اعلام کردند، يعني فاصله بين زمان اعلام و اجراي آن، مشکلاتي را در خريد خودرو به وجود آورد. در واقع کساني که مي‌خواهند خودرو خريداري کنند، هم‌اکنون منتظر نشسته‌اند تا از اين تسهيلات استفاده کنند که البته کار درستي هم هست. چون به نظر من وام 25 ميليون توماني نسبت به بهره بانکي‌اي که بانک‌ها دريافت مي‌کنند، تسهيلات قابل قبولي براي خريد است.

به‌هرحال قرار است پرداخت وام 25 ميليون توماني خودرو با سود 16 درصد از 15 آبان‌ماه، يعني سه روز ديگر آغاز شود که در اين طرح، امکان اعطاي وام به خودروهايي با ساخت داخل بالاي 40 درصد وجود دارد و اين خودروها بعد از سه سال امکان خريد و فروش دارند. البته با توجه به اينکه قرار است اين وام براي حمايت از توليدات داخلي پرداخت شود، در نتيجه پرداخت آن به خودروهاي مونتاژي صورت نخواهد گرفت.

* شما فکر مي‌کنيد پرداخت وام 25 ميليوني با وجود کاهش 50 درصدي خريد خودرو، چقدر روي تقاضا در بازار اثر بگذارد. برخي از فعالان بازار خودرو و کارشناسان معتقدند که اثر اين وام فقط در حد يک مُسکن خواهد بود و در دوره کوتاه‌مدت روي بازار اثر مي‌گذارد، اما در بلندمدت مشکلات صنعت خودرو دوباره پديدار مي‌شود؟

من فکر مي‌کنم پرداخت تسهيلات 25 ميليون توماني در تحريک بازار خودرو تاثير زيادي داشته باشد. ببينيد، سه عامل باعث شد که خريد خودرو کاهش پيدا کند و در بازار خودرو رکود داشته باشيم. اولين عامل، مشکل عمومي اقتصاد کشور بود که در همه حوزه‌ها و بخش‌ها اين مشکل را به صورت کاملا محسوس مي‌بينيم. دومين عامل، مذاکرات ايران با گروه 1 + 5 و موضوع برجام بود که تاثير خاص خود را در بازار خودرو گذاشت، زيرا همه انتظار داشتند که با انجام توافق، قيمت‌ها کاهش پيدا کند، اما اين‌طور نخواهد بود و حداقل يک‌سال طول مي‌کشد که بتوانيم تاثيرات برجام را لمس کنيم. از سوي ديگر، کمپين هم در رکود بازار بي‌تاثير نبود.

اين سه عامل باعث شد که بازار خودرو با رکود مواجه شود. به طور طبيعي در چنين شرايطي براي فعال کردن بازار، نياز به يک محرک است و يکي از قوي‌ترين محرک‌ها که در دنيا نيز مدنظر قرار مي‌گيرد، پرداخت وام و تسهيلات است؛ به‌خصوص در کشورهاي صنعتي و توسعه‌يافته و داراي اقتصاد قوي، اين تسهيلات با بهره بسيار پايين به متقاضيان پرداخت مي‌شود. ولي با وجود همين عدد 16 درصد هم که براي سود وام خودرو اعلام شده، تسهيلات بسيار خوبي است. بر اين اساس، آنهايي که مي‌خواهند خودرو بخرند، يا خودرو خود را تعويض کنند، يا مدل خودرو خود را تغيير دهند، به طور طبيعي استفاده از اين تسهيلات به‌ويژه براي خودروهاي داخلي اثر زيادي دارد و بازار را با حرکت و جنب‌وجوش تازه مواجه کند.

* به نظر شما مردم در حال حاضر مشکل نقدينگي و پس‌انداز دارند يا اين‌که به دليل افت شديد کيفيت، ديگر اعتمادي به خودروهاي توليد داخل ندارند؟

اين ميزان و شدت رکودي که ما در اين يکي، دو ماه اخير در بازار خودرو شاهد بوديم، حکايت از مشکلات شديد اقتصادي و انتظار مردم براي کاهش قيمت دارد. مباحث کيفي که لحظه‌اي اتفاق نمي‌افتد که به فرض بگوييد امروز کيفيت خودروهاي ايراني يک‌دفعه افت پيدا کرده است. کيفيت خودروهاي ايراني در يک دوره زماني افت کرده است و يک‌دفعه و به‌صورت لحظه‌اي حادث نمي‌شود.
من اعتقاد دارم ضمن اين‌که ما ممکن است مشکلات جدي در حوزه توليد خودرو داشته باشيم، اما در مقايسه با قيمتي که خودروهاي ايراني عرضه مي‌شود و نسبت به خودروهاي رقيب و چيني، يا اصلا عقب نيستيم، يا اين‌که مشکلي هم وجود داشته باشد، قابل برطرف کردن است.

به نظر مي‌رسد در حال حاضر شرکت‌هاي خودروسازي براي ارتقاي کيفيت برنامه دارند، بنابراين من اعتقاد دارم که بيشترين عامل نخريدن خودرو، مشکلات اقتصادي است. شما به اين نکته هم توجه کنيد که در حال حاضر آيا شرايط بازار مسکن مناسب است؟ آيا بازار لوازم خانگي مناسب است؟ آيا بازار منسوجات مناسب است؟ کلا بازار خريد و فروش خوب است؟ شما مي‌بينيد که در همه حوزه‌ها رکود وجود دارد. پس بخش اصلي رکود صنعت خودرو ربطي به کمپين ندارد. من نمي‌گويم تاثيرگذار نبوده، امان اگر بخواهيم عوامل موثر را در رکود بازارهاي مختلف بررسي کنيم، مي‌بينيم شرايط اقتصادي مردم بيشترين تاثير را در بازار خودرو داشته است. دومين مشکلي که در حال حاضر وجود دارد، انتظار کاهش قيمت در جامعه است. مردم فکر مي‌کنند با توجه به توافقات صورت گرفته، قيمت‌ها کاهش پيدا خواهد کرد؛ در صورتي که اين تفکر درست نيست و من فکر مي‌کنم اگر هم تاثير داشته باشد، زمان مي‌برد.
در نتيجه من عامل نخريدن خودرو را مسايل اقتصادي مي‌دانم؛ هر چند ايرادات کيفي در صنعت خودرو وجود دارد و خودروسازان بايد روي بهبود کيفيت کار کنند.

* هم‌اکنون اعداد و ارقام گوناگوني از تعداد خودروهاي انباشته شده در انبار خودروسازان مطرح مي‌شود؛ از رقم 6 هزار خودرو اضافي دپو شده در انبار خودروسازان به گفته محمدرضا نجفي‌منش، عضو انجمن قطعه‌سازان تا تعداد 100 هزار خودرو انبار شده بنا به گفته مسوولان دولتي. البته فرهاد بهنيا، عضو انجمن قطعه‌سازان ايران نيز عنوان کرده که هم‌اکنون 120 هزار خودرو در پارکينگ خودروسازان براي عرضه وجود دارد و تقاضايي در بازار نيست. با توجه به اين اخبار، چه تعداد خودرو در انبار خودروسازان انباشته شده است؟
ببينيد، يک تعداد خودرو وجود دارد، ولي به آن اندازه‌اي نيست که عنوان شده است. چون وقتي تقاضا کاهش پيدا مي‌کند، بلافاصله شرکت‌هاي خودروسازي ميزان توليد را متناسب با تقاضا کاهش مي‌دهند و تيراژ توليد پايين مي‌آيد تا تعداد خودروها در انبارها از حد متعارف بالاتر نرود. بنابراين من اين اعداد و ارقام نجومي را که عنوان مي‌شود، تاييد نمي‌کنم.

* ديروز وزير صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌اي براي توليد سه ميليون خودرو در سال خبر داد. به نظر شما در حال حاضر ظرفيت اين ميزان توليد وجود دارد و آيا بازاري براي اين تعداد خودرو وجود دارد؟
اين برنامه براي سال 2025 يعني، يعني 11 سال ديگر. اين برنامه راهبردي صنعت خودرو است و براساس اين برنامه، توليد سه ميليون خودرو در سال هدف‌گذاري شده است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات