تبلیغات

گسترش رسوايي فولکس واگن به خودروهاي بنزيني

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 08:17

گسترش رسوايي فولکس واگن به خودروهاي بنزيني

ايسنا/ رسوايي تقلب فولکس واگن در تستهاي آلايندگي ممکن است به حدود 800 هزار خودروي ديگر گسترش پيدا کند و حداقل دو ميليارد يورو به هزينه‌هاي اين بحران اضافه نمايد.
اين خودروساز آلماني با ارايه اطلاعات به رگولاتورها، اعلام کرد سطح آلايندگي دي اکسيد کربن حدود 800 هزار خودرو کمتر از ميزان واقعي ارزيابي شده اند. بعضي از اين خودروها بنزيني هستند که به معناي فراتر رفتن رسوايي آلايندگي از خودروي ديزلي است.
فولکس واگن پس از اينکه اقدام به انجام تستهاي آلايندگي کرد، اين اشتباه را فاش کرد. اين گزارش پس از اينکه فولکس واگن در سپتامبر اقرار کرد 11 ميليون خودروي ديزلي اين شرکت به نرم افزار غيرقانوني مجهز هستند که ميزان آلايندگي آنها را کمتر از سطح واقعي نشان مي‌دهد، ضربه تازه اي براي اين شرکت محسوب مي‌شود.
اين خودروساز پس از اينکه اعلام کرد بعضي از مدلهاي ديزلي که در فاصله سال 2009 تا 2015 توليد شده اند از اين نرم افزار استفاده کرده اند تا ميزان آلايندگي آنها در زمان انجام تستهاي لابراتواري کمتر نشان داده شود، يک تحقيقات داخلي را آغاز کرد.
مقامات آمريکايي و اروپايي هم به نوبه خود تحقيقات رگولاتوري و کيفري را در ارتباط با اين تقلب آغاز کرده اند.
از سپتامبر که اين رسوايي افشا شد، فولکس واگن مديريت ارشد خود را تغيير داده و مديران ارشد مسوول طراحي موتور را از کار معلق کرده است.
گروه مديريت جديد در حال بررسي همه محصولات اين گروه خودروسازي هستند.
هيات نظارت فولکس واگن از برملا شدن آلايندگي فراتر از حد مجاز دي اکسيد کربن علاوه بر تقلب در تستهاي آلايندگي اکسيد نيتروژن، ابراز نگراني شديدي کرده و اعلام کرد براي مشورت درباره تدابير و پيامدهاي تحولات جديد، نشست خواهد داشت.
اين خودروساز اعلام کرد با رگولاتورها به منظور مشخص کردن اقدامات ضروري براي روشن کردن وضعيت و ارزيابي دقيق ميزان آلايندگي خودروهاي مذکور، در تماس است.
فولکس واگن که بزرگترين خودروساز اروپاست، جزيياتي درباره اين 800 هزار خودرو نداده است اما تحليلگران صنعت خودرو بر اين باورند که بيشتر اين خودروها در اروپا فروخته شده اند.
بر اساس گزارش وال استريت ژورنال، اين خودروساز ريسک مالي افشاي جديد خود را دو ميليارد يورو يا دو ميليارد و 190 ميليون دلار برآورد کرده اما توضيح نداد چگونه به اين رقم رسيده است.
خبر آلايندگي دي اکسيد کربن در حالي منتشر شد که يک روز قبل سازمان محيط زيست آمريکا اعلام کرد اين خودروساز نرم افزار غيرقانوني را در موتورهاي ديزلي سه ليتري بزرگتر هم نصب کرده و اين سازمان در تحقيقاتش کشف کرده است که موتورهاي ديزلي شش سيلندر سه ليتري که در فولکس واگن توارگ، پورشه ماين و خودروهاي آئودي مدل سال 2014 تا 2016 بکار رفته اند به اين نرم افزار جنجالي مجهز بوده اند.
طبق اعلام سازمان محيط زيست آمريکا، آلايندگي اکسيد نيتروژن اين خودروها در تست اين سازمان 9 برابر حد مجاز بوده است.
فولکس واگن با رد اين اتهام، اعلام کرد در موتورهاي اين خودروها هيچ نرم افزار غيرقانوني نصب نکرده است.
ارزش سهام فولکس واگن که در بحبوحه بحران رسوايي ريزش چشمگيري را تجربه کرده است، در پي اعلام اين خبر با کاهش دوباره روبرو شد.
ادعاي جديد رگولاتورهاي آمريکا پورشه را که يکي از برندهاي گروه خودروسازي فولکس واگن است براي نخستين بار درگير اين بحران کرد و ماتياس مولر را که سابق بر اين مدير اين برند بود و در پي افشاي تقلب و استعفاي مارتين وينترکورن از مديرعاملي فولکس واگن، جانشين وي شد در مرکز توجهات قرار داد.
اکنون بعضي از تحليلگران اين پرسش را مطرح مي‌کنند که آيا انتخاب يک فرد داخلي براي عبور دادن فولکس واگن از بدترين بحران تاريخ 78 ساله اين شرکت، کار درستي بوده است يا خير.
مولر در سال 2010 مدير پورشه شد و يکي از افراد محبوب وينترکورن و مورد علاقه خانواده پورشه-پيچ بوده است که سهام عمده اي در فولکس واگن دارند.
مشکلات ديزلي فولکس واگن سهامداران اين شرکت را آشفته ساخته اما بنظر مي‌رسد تاثير چنداني روي مصرف کنندگان آلماني نداشته به طوريکه آمارها نشان مي‌دهد ثبت خودروهاي ديزلي جديد در اکتبر شش درصد افزايش داشته است.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات