تبلیغات

200 ميليون دلار جريمه براي ايربگ‌هاي انفجاري

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 08:56

200 ميليون دلار جريمه براي ايربگ‌هاي انفجاري

ايسنا/ رگولاتورهاي ايمني خودرو آمريکا قطعه ساز ژاپني تاکاتا را به دليل عدم ارائه اطلاعات کافي و موثق درباره ايربگهاي معيوب خطرناکي که در ميليون‌ها خودرو نصب شده‌اند 200 ميليون دلار جريمه کرده‌اند.
سازمان ملي ايمني ترافيک آزادراه آمريکا اعلام کرد که اين قطعه‌ساز ژاپني با آگاهي کامل از گزارش دو مورد حادثه مرتبط با مشکل مذکور به اين رگولاتور خودداري کرده است.
اين سازمان اعلام کرد تاکاتا اين رفتار را از سال 2009 در قبال دولت آمريکا و خودروسازاني داشته که اين ايربگها را در خودروهاي‌شان نصب کرده‌اند.
آنتوني فاکس وزير حمل و نقل آمريکا اظهار کرد: تاکاتا سالها باد کننده‌هاي معيوب را توليد و فروخته است بدون اينکه حاضر شود بپذيرد که اين قطعات معيوب هستند.
با اينهمه رگولاتور ايمني آمريکا اعلام کرد به دليل اين که تاکاتا در ماه‌هاي اخير همکاري بيشتري داشته است در ابتدا تنها 70 ميليون دلار بايد پرداخت کند اما اگر از دستورات اين سازمان يا قانون ايمني وسايل نقليه آمريکا تخطي کنند بايد جريمه بيشتري پرداخت کند.
ارزش سهام تاکاتا در بازار توکيو در پي صدور اين جريمه حدود 10 درصد ريزش کرد.
سازمان ملي ايمني ترافيک آزاد راه آمريکا همچنين به 12 خودروسازي که ايربگهاي خطرناک تاکاتا در خودروهايشان نصب شده است دستور داد براي تعويض قطعات معيوب به فراخوان‌هايشان سرعت بيشتري بخشيده و تعمير خودروهايي که بالاترين ريسک را دارند، در اولويت قرار دهند.
توليد کنندگان دستور يافته‌اند قطعات معيوب خودروهايي که در اولويت اول قرار دارند را تا مارس سال 2016 و خودروهاي ديگر را تا سال 2019 تعويض کنند.
حدود 19 ميليون خودرو در آمريکا و ميليون‌ها خودرو در سراسر جهان به اين ايربگها مجهز هستند که باد کننده‌هاي آنها بدون علت مشخص ممکن است منفجر شده و قطعات فلزي را ترکش وار به سمت سرنشينان خودرو پرتاب کنند. تاکنون هفت کشته و شمار متعددي مصدوم در آمريکا در ارتباط با اين ايربگ‌هاي انفجاري که هنوز تحقيقات درباره علت ترکيدن آنها ادامه دارد، شناسايي شده اند.
بر اساس گزارش رويترز، هوندا موتور که بزرگترين مشتري تاکاتا بوده است در پي اعلام جريمه رگولاتور ايمني خودرو آمريکا اعلام کرد: استفاده از قطعات اين شرکت را متوقف خواهد کرد.
هوندا در بيانيه شديدالحني اعلام کرد ديگر از بادکننده‌هاي تاکاتا در ايربگهاي صندلي جلو استفاده نمي‌کند و افزود: از شواهدي که نشان مي‌دهد تاکاتا اطلاعات مربوط به آزمايش بادکننده‌ها را دستکاري کرده است عميقا متاسف شده است.
اين خودروساز مشخص نکرد از چه گزينه‌هايي استفاده خواهد کرد اما در حال حاضر باد کننده‌هاي بيشتري را از رقيبان تاکاتا شامل اوتولايو، تي‌ آر دبيلو اتوموتيو و داسيل خريداري مي‌کند.
تاکاتا در واکنش به دستور آمريکا اعلام کرد استفاده از نيترات آمونيوم را با وجود اين که هنوز معلوم نشده که علت اصلي اين مشکل است، در همه بادکننده‌ها تا پايان سال 2018 متوقف خواهد کرد.
بادکننده‌هاي تاکاتا از نيترات آمونيوم براي ايجاد انفجار کوچکي که ايربگها را در تصادف باد مي‌کند، استفاده مي‌کنند. اما تاکاتا اعلام کرده است اين ماده شيميايي در صورت قرار گرفتن در معرض گرماي شديد و رطوبت بالاي هوا به مدت طولاني، ممکن است با سرعت زيادي منفجر شده و قوطي فلزي که محل نگهداري اين ماده است را تکه تکه کند.
تا اول ماه سپتامبر تنها حدود 4.4 ميليون بادکننده ايربگ تعويض شدند و خودروسازان براي تعويض قطعات معيوب، با کمبود قطعه جديد روبرو هستند.
فراخوانها تاکنون شامل شرکتهاي خودروسازي ب ام و، دايملر، فيات کرايسلر، فورد، جنرال موتورز، هوندا، مزدا، ميتسوبيشي، نيسان، سوبارو و تويوتا بوده اما رگولاتور آمريکا هشدار داد فراخوانهاي ايربگ ممکن است به مرسدس بنز، جگوار لندروور، سوزوکي، تسلا، ولوو، فولکس واگن و اسپارتان موتورز گسترش پيدا کند.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات