تبلیغات

عقب‌نشيني از پرداخت تسهيلات 25 ميليوني خودرو/ فقط خودروهاي فرسوده تسهيلات مي‌گيرند

عقب‌نشيني از پرداخت تسهيلات 25 ميليوني خودرو/ فقط خودروهاي فرسوده تسهيلات مي‌گيرند

اقتصاد نيوز/ در حالي که بازار خودرو و متقاضيان اين کالا در انتظار اعلام شرايط اعطاي تسهيلات 25 ميليون توماني خودرو به سر مي‌برند، شنيده مي‌شود که بانک مرکزي قصد دارد فقط به دارندگان خودروهاي فرسوده تسهيلات 25 ميليوني اعطا کند.
دولت در بسته خروج از رکود خود اعلام کرده بود براي خروج بازار خودرو و کالاهاي بادوام نظير لوازم خانگي تسهيلات ارزان با مدت زمان بازپرداخت طولاني پرداخت خواهد کرد، اين در حالي است که شنيده‌ها حاکي از آن است که مسولان بانک مرکزي تصميم گرفته‌اند فقط در ازاي خروج خودروهاي فرسوده، تسهيلات 25 ميليوني پرداخت کند.
به نظر مي‌رسد برخي سياستگذاران که بر اساس اشتباهي لفظي از اعطاي وام خودرو سخن به ميان آوردند حال کاسه چه کنم به دست گرفته‌اند به دنبال منابع آن مي‌گردند. اين موضوع سبب شده تا مردم نسبت به وعده‌هاي برخي دولتمردان بي‌اعتماد شوند و عقب نشيني و تغيير تاکتيک در پرداخت تسهيلات را به بدعهدي برخي نهادهاي دولتي تعبير کنند.

اقتصادنيوز چندي پيش در گزارشي از آثار منفي تسهيلات 25 ميليوني بر بازار خودرو خبر داده بود. بر اساس اين گزارش به دنبال تعلل دولت در اجرايي کردن تسهيلات 25 ميليون توماني خودرو، هم اکنون سايت‌هاي فروش دو خودروساز بزرگ کشور با ثبت فروش بسيار پاييني مواجه و ميزان فروش روزانه خودرو به صفر نزديک شده است. حتي کساني که قبلا خودرو ثبت نام کرده بودند از خريد خود اعلام انصراف کرده و خواستار عودت پول خود شده‌اند.
اطلاعات کسب شده اقصادنيوز از سوي کارشناسان و فعالان بازار خودرو نشان مي‌دهد پس از انتشار عمومي خبر ارائه تسهيلات 25 ميليون توماني براي خريد خودرو، بازار خودرو کشور که پيش از اين در انتظار ورود محصولات جديد و پايين آمدن قيمت‌ها بود، در حالت انتظاري جديدتري فرو رفته و سبب شده تا رکود در بازار خودرو عميق‌تر شود.

فعالان بازار مي‌گويند که چون فعلا وعده اين تسهيلات داده شده اما عملا به اجرا نرسيده، سبب شده تا برخي مشترياني که مثلا پرايد ثبت نام کرده بودند از ثبت نام خود منصرف شوند و بخواهند با استفاده از تسهيلات 25 ميليوني و آورده خود خودرو مدل بالاتري نظير ال90 يا پرشيا تحويل بگيرند.
به گفته فعالان بازار خودرو، يکي ديگر از دلايل انصراف مشتريان از خريد خودرو، پايين آمدن قيمت بازار نسبت به قيمت کارخانه‌اي است. مشتريان مي‌توانند با مراجعه به بازار برخي خودروها را ارزان‌تر و سريع تر از نمايندگي‌ها تحويل بگيرند به همين خاطر افرادي که قصد خريد نقدي خودرو را دارند ترجيح مي‌دهند با مراجعه به بازار نياز خود را برطرف کنند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات