تبلیغات

«گوگل» و «اپل» تهديدي براي خودروسازان ژاپني

  X  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 13:33

«گوگل» و «اپل» تهديدي براي خودروسازان ژاپني

دنياي اقتصاد/ کن اوکيوما، طراح فراري، معتقد است ژاپن اگر نتواند بر سر خودروهاي بدون راننده با شرکت‌هايي همچون گوگل و اپل رقابت کند، جايگاه خود را به‌عنوان يک توليدکننده اصلي خودرو از دست خواهد داد.
اوکيوما، که طراح خودروهايي مانند فراري اف60 انزو و پورشه باکستر است، مي‌گويد اگر صنعت خودروي ژاپن از خودروهاي بدون راننده استقبال نکند، اين تکنولوژي که صنعت خودرو را متحول خواهد کرد، ممکن است خودروسازان ژاپني را به تامين‌کننده قطعات تنزل دهد. او معتقد است رقابت با شرکت‌هاي گوگل و اپل براي تويوتا و ديگر خودروسازان عمده ژاپني آزمون نهايي خواهد بود. اوکيوما مي‌گويد:«اگر آنها مراقب نباشند، اين خطر وجود دارد که به تامين‌کننده صرف براي اين شرکت‌هاي تکنولوژي تبديل شوند. خودروسازان از تکنولوژي موجود و زيرساخت جاده‌ها استفاده کرده‌اند تا خودروهايي خلق کنند که با راننده ارتباط حسي دارند. آنها به اين شيوه به توليداتشان ارزش بيشتري داده‌اند.» او مي‌افزايد:«اما خودروها به محصولات کالايي تبديل شده‌اند و به همين سبب بايد کارکردي‌تر و حتي مقرون به صرفه‌تر شوند.» ناوگان خودروهاي خودران گوگل شامل نسخه اصلاح شده شاسي‌بلند لکسوس تويوتا، به اضافه نمونه اوليه خودروي بدون راننده گوگل، در جاده‌هاي ايالات‌متحده در حال تست شدن هستند. علاوه‌بر اين، گرچه به‌طور رسمي اعلام نشده است، اما شايعات حاکي از آن است که شرکت اپل درحال توسعه يک خودروي خودران است که در سال 2019 عرضه مي‌شود.
شرکت هوندا نيز احتمال تهديد از طرف شرکت‌هاي تکنولوژي در آينده را تاييد کرده است. هوندا هم‌اکنون درحال توسعه يک سيستم تنظيمات خودکار جديد است که در ترافيک مورد استفاده قرار مي‌گيرد و روي تکنولوژي‌اي براي پيش‌برنامه‌ريزي خودروها به‌منظور رانندگي خودکار، کار مي‌کند. کوئيچي فوکوئو، رئيس بخش تحقيق و توسعه هوندا، مي‌گويد: «در اين مرحله، اين مساله که آيا گوگل و اپل مي‌توانند از عهده توليد خودرو برآيند، نامشخص است، اما آنها براي رسيدن به اين هدف، به شدت براي استخدام کارشناسان هزينه مي‌کنند و به همين جهت ما نمي‌توانيم اين احتمال را که آنها سرانجام به رقيب خودروسازان تبديل خواهند شد، ناديده بگيريم.»
کن اوکيوما، طراح فراري، مي‌گويد خودروسازان ژاپني بايد بيشتر تلاش کنند تا راهي پيدا کنند که خودروهاي‌شان از تکنولوژي‌هاي پيشرفته بهره‌مند شوند. او معتقد است خودروسازان ژاپني سال‌هاست که در اين عرصه عقب مانده‌اند. اوکيوما مي‌گويد:«خودروهاي خودران سرانجام متداول خواهند شد، در نتيجه خودروسازان مجبورخواهند شد نه‌تنها سخت‌افزار بفروشند، بلکه بايد کل سيستمي را که خودروها را به کار مي‌اندازند، به‌فروش برسانند. شرکت‌هايي مانند مرسدس و تويوتا به اين مساله توجه مي‌کنند، اما گوگل در اين بازي پيش افتاده است.» البته شرکت تويوتا براي جبران عقب ماندگي خود اقداماتي را انجام داده است. اين شرکت ماه گذشته مهندس روباتيک عالي‌رتبه ارتش آمريکا را به استخدام خود درآورد. اين اقدام بخشي از برنامه سرمايه‌گذاري 50 ميليون دلاري اين شرکت در زمينه تحقيقات درمورد هوش مصنوعي به‌منظور توسعه سيستم رانندگي نيمه خودکار است. گيل پرات، که مدير پروژه روباتيک «سازمان پروژه‌هاي تحقيقاتي پيشرفته دفاعي» آمريکا بوده است، مراکز تحقيقاتي مشترکي را که توسط تويوتا در دانشگاه استنفورد و موسسه تکنولوژي ماساچوست تاسيس شده‌اند، اداره خواهد کرد. شرکت تويوتا همچنين اعلام کرده است در تلاش براي جبران عقب‌ماندگي خود در زمينه خودروهاي خودروان، تا سال 2020 خودروهايي را به بازار عرضه خواهد کرد که مي‌توانند خط عوض کنند و در بزرگراه‌ها از خودروهاي ديگر سبقت بگيرند.
شرکت تويوتا در مراسمي ويژگي‌هاي جديدترين تکنولوژي ايمني خود را براي رسانه‌ها به نمايش گذاشت و اعلام کرد در خودروهاي آينده رانندگان قادر خواهند بود فقط با يک سوئيچ حالت خودران را روشن و خاموش کنند. اين شرکت همچنين اعلام کرد در سال جاري سه مدل در بازار ژاپن عرضه خواهد کرد که مجهز به تکنولوژي«سيستم حمل و نقل هوشمند» هستند. اين سيستم امکان ارتباط خودرو با خودرو و خودرو با زيرساخت‌هاي ترافيکي را فراهم مي‌کند. اين سيستم همچنين با استفاده از تکنولوژي سنسورها، رانندگان را از خطرات احتمالي مطلع مي‌کند.
شرکت نيسان موتور، دومين خودروساز بزرگ ژاپن، نيز به تازگي خوروي خودران اين شرکت را تست کرده است. در اين خودرو نيازي نيست که دست‌ها روي فرمان و پاها روي پدال گاز يا ترمز باشد؛ زيرا اين خودرو به رادار، ليزر، دوربين و تراشه‌هاي کامپيوتري مجهز شده است. سيستم«رانندگي هوشمند» نيسان آنقدر هوشمند است که مي‌تواند بدون نياز به خطوط نشانگر از تقاطع‌ها عبور کند. اين سيستم همچنين بدون برخورد به خودروي جلويي ترمز مي‌گيرد و فرق بين چراغ قرمز و چراغ عقب خودرو را تشخيص مي‌دهد. خودروي خودران نيسان بسيار با احتياط است و مانند شخصي است که هنگام رانندگي فوق‌العاده محتاط است. اين خودرو همواره محدوديت سرعت را رعايت مي‌کند و در موقعيت‌هايي که کمي پيچيده هستند، مانند زماني که خودرويي از خط مقابل مي‌آيد، سرعت‌اش را کم مي‌کند. اما اين خودرو هنوز نمي‌تواند از عهده موقعيت‌هاي غيرمنتظره برآيد. موقعيت‌هايي مانند رفتن به کنار خيابان در هنگام عبور آمبولانس. نيسان همچنين درحال آماده‌سازي آپشن رانندگي خودکار براي خودروهايي است که در سال 2020 فروخته خواهند شد. اين شرکت قصد دارد بخشي از اين تکنولوژي، مانند حفظ فاصله ايمني با خودروي جلويي در ترافيک، را از سال آينده عرضه کند. اين در شرايطي است که دولت انگلستان براي تست خودروهاي بدون راننده در جاده‌هاي اين کشور چراغ سبز نشان داده است تا از اين طريق شرکت‌هايي را که روي اين تکنولوژي کار مي‌کنند به سرمايه‌گذاري در اين کشور ترغيب کند.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات