تبلیغات

همنشيني دولت با خودروسازان

اقتصاد نيوز/ صنعت خودروسازي ايران يکي از پرسابقه‌ترين صنايع خودروساز آسيا بوده و بعد از ژاپن و تقريبا همزمان با کره جنوبي در ايران ظاهر شد. ايران خودرو (ايران ناسيونال سابق) از سال ۱۳۴۵ با همکاري شرکت هيلمن انگلستان، توليد پيکان را آغاز نمود. اين شرکت هم اکنون با حدود ۵۴ هزار نفر پرسنل بزرگ‌ترين شرکت صنعتي ايران بوده و ۴۵ درصد خودروهاي داخل کشور را از آن خود کرده است. سايپا رقيب اصلي اين شرکت نيز در سال ۱۳۴۴ با مشارکت شرکت فرانسوي سيتروئن و با توليد خودرو ژيان آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۵۸ به مالکيت دولت در آمد. اين شرکت هم‌اکنون ۳۹ درصد بازار ايران را در اختيار دارد و با بيش از ۳۹ هزار پرسنل دومين شرکت بزرگ صنعتي ايران است.
بنابراين دو قطب بزرگ خودروسازي ايران مجموعا ۸۴ درصد بازار خودرو کشور را در اختيار دارند. در اين مقاله سعي مي‌شود مشکلات پيش رو صنعت خودرو بررسي شده و راهکارهاي پيشنهادي براي برون رفت از اين مشکلات ارائه گردد. هرچند اعتقاد داريم اين دو بنگاه بزرگ خودروسازي (يا بهتر بگوييم شبه مونتاژکار) گوش شنوايي ندارند؛ اين‌گونه مقلات تنها براي شناخت مشکلات خودروسازي در ايران است و نه علاج آن. مطمئن هستيم تا شرايط رقابت حاکم نباشد و تا وقتي اينقدر خريداران صبور و بي‌تفاوت باشند، نمي‌توان اميدي به بهبود خودروسازي در ايران داشت. در شرايط انحصار، خودروساز مي‌داند که مشتري چاره‌اي جز خريد از آن‌ها ندارد و متکبرانه و با شعار و وعده به مشتريان راهش را پيش مي‌برد.
از بعد از انقلاب و پس از بسته شدن بازار خودرو ايران بر روي شرکت‌هاي خارجي، توليد خودرو در شرکت‌هاي داخلي به شدت افزايش يافت و خودروهاي داخلي کل بازار ايران را فرا گرفتند. با کنترل شديد واردات، خودروسازان داخلي بر يکه تازي خود افزودند و کميت را فداي کيفيت نمودند و دولت با حمايت بي‌شائبه از اين صنعت مانع از جنب و جوش شرکت‌هاي خودروسازي شده و آن‌ها را به مونتاژکار خودوروهاي پسماند شرکت‌هاي خارجي تبديل نمود و حتي موجب شد تا ديگر خودوروسازان نتوانند با اين دو شرکت داخلي رقابت نمايند. حجم بالاي تقاضا در بازار و مجبور شدن مصرف کنندگان به شرايط تحميلي شرکت‌هاي داخلي موجب شد تا سازندگان به کميت بسنده کرده و کيفيت آن را ثابت نگاه دارند. بدين ترتيب خودروسازان داخلي به دليل بيشترين توليد در خاورميانه بر خود باليدند. هم اکنون نيز اين خودرو سازان رتبه ۱۹ جهاني و اول خاورميانه را از افتخارات خود مي‌دانند.
ايران خودرو بزرگ‌ترين شرکت خودروسازي داخلي در سال ۱۳۶۹ پژو ۴۰۵ فرانسه را توليد نمود. اين خودرو در سال ۱۹۸۸ ميلادي در فرانسه عرضه گرديد و در‌‌ همان سال عنوان خودروي سال اروپا را از آن خود کرد. شرکت ايران خودرو توليد اين خودرو را موفقيت بزرگ براي خود دانست. تشديد مقررات سختگيرانه امنيتي سرنشينان خودرو و نيز نقايص متعدد باعث توقف توليد اين خودرو در سال ۱۹۹۷ ميلادي در فرانسه شد. از آن پس ايران يک شريک تجاري خوب براي پسماندهاي خودرو فرانسه شد. شرکت سايپا نيز راه رقيب خود را پيش گرفت و توليد پرايد را در سال ۲۰۰۱ در دستور کار خود قرارداد و به واسطه بسته بودن بازارهاي خارجي و ارزان قيمت بودن آن، موفقيت بسيار زيادي در فروش آن به دست آورد.
پرايد ابتدا در شرکت مزدا ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ در سال ۱۹۸۶ طراحي و توليد شد و سپس با تغييراتي نام فورد در آمريکا فروخته شد. اين خودرو ارزان قيمت، نا‌امن‌ترين خودرو از سوي سازمان امنيت بزرگراه‌هاي آمريکا لقب گرفت. توليد اين خودرو از سال ۱۹۸۷ از آمريکا به شرکت کياموتورز کره جنوبي رسيد. پس از مدتي بزرگ‌ترين معامله کياموتورز در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت و طي يک قرار داد به شرکت سايپا ايران واگذار شد. سايپا براي بهبود کيفت تغييراتي نظير تقويت بدنه، انژکتوري شدن موتور و برخي اصلاحات ديگر را با همکاري کره جنوبي و آلمان روي آن انجام داد. پرايد که قرار بود همزمان با پيکان از رده خارج شود، توانست با همنشيني‌ خودروسازان، دولت و اداره استاندارد توليدش را ادامه دهد و هم اکنون با برخي اصلاحات ظاهري و ايمني توانسته است دولتمردان را براي توليد آن متقاعد کند.
خودروسازان براي کاهش انتقادهاي مردم و مسوولان که پيشرفت صنايع خودروسازي جهان را مي‌ديدند، دست به چاره جويي شدند و شروع به تغيير خودروهاي مونتاژ کردند تا مدل ايراني آن‌ها را توليد نمايند. ابتدا ايران خودرو، طراحي و ساخت خودروي آردي را در سال ۱۳۷۶ آغاز نمود. اين خودرو که از پدر و مادر دو رگه انگليسي و فرانسوي در ايران متولد شده بود، مورد انتقاد شديد مردم قرار گرفت. سايپا نيز که خود را مقهور خلاقيت ايران خودرو مي‌ديد، شاهکاري به نام «پي کي» را که ترکيبي از رنو ۵ فرانسه و پرايد کره جنوبي بود در سال ۱۳۸۰ روانه بازار کرد؛ اما باز اين دولت بود که حامي خودروسازان شد و با انحصار آن مردم را مجبور به خريد اين خودرو‌ها کرد. ايران خودرو که خود را سردمدار خودروسازي در ايران مي‌ديد، طراحي خودروي ملي را آغاز کرد، اما به دليل عدم مهارت بخش تحقيق و توسعه نتوانست پلتفرمي براي آن تهيه تد، لذا تصميم گرفت از پلتفرم ۴۰۵ استفاده نمايد و به طراحي بدنه اکتفا نمود، ولي حتي طراحي بدنه را هم براي آن شرکت دشوار بود. در آن زمان يک شرکت ورشکسته تايواني- انگليسي طراحي نمونه خودرويي بر روي شاسي و قواي محرکه خودرو پژو ۴۰۵ را انجام داده بود و ايران خودرو اين طرح را خريداري کرد و با همکاري مهندسان تايواني، اتريشي و آلماني آن را تغيير داد و سمند را روانه بازار کرد. اين خودرو که ظاهرا خودروي معقولي بود تا حدودي از انتقادهاي مردم کاست و هم اکنون نيز با اتکا به شرکت‌هاي چيني و نصب برخي امکانات ارزان قيمت به دنا تغيير نام داده است. همچنين شرکت ايران خودرو براي افزايش تنوع محصولاتش پژو ۲۰۶ را نيز توليد کرد و هم اکنون آن را به رانا ارتقا داده است تا ادعاي بومي نمودن آن‌ها را ثابت کند.
شرکت سايپا که همواره ابتکارات شرکت ايران خودرو را سرلوحه کار خود قرار داده است، مدل تيبا با تلفيق پرايد و ريو را روانه بازار کرده است. اين دو شرکت بزرگ داخلي خودروهاي ديگري با شرکاي فرانسوي، چيني و ژاپن به صورت CBK توليد نمودند که به جز تندر ۹۰ نقش قابل توجهي در بازار و سود آن‌ها نداشت. همچنين شرکت‌هاي خودروسازي براي رهايي از انتقادهاي برخي مسئولان و رفع نگراني آن‌ها با همکاري مالي دولت، شروع به صادرات برخي خودرو‌ها نظير پرايد و سمند نمودند که حرف و حديث‌هاي زيادي در خصوص قيمت اين خودروهاي صادراتي وجود دارد.
با توليد خودروهاي به نام ملي، مشخص شد توليد کاملا ايراني براي رقابت در بازار‌هاي جهاني تنها يک شعار است و شرکت‌هاي داخلي نتوانستند در مدت ۵۰ سال فعاليت خودروسازي، يک خودروي واقعا ملي توليد نمايند، بنابراين تنها راه نجات شرکت‌هاي داخلي ممنوع کردن خودروهاي خارجي و پس از آن تعرفه زياد واردات بود که در ذيل به آن پرداخته مي‌شود.
رقابت و تعرفه در صنعت خودرو
دو خودروساز بزرگ که در غياب ورود خودروهاي خارجي خود را بي‌رقيب مي‌ديدند، به توليد انبوه چند خودرو اقناع کرده و با حمايت دولت از تغيير اساسي در خودروهاي توليدي سرباز زدند. انتقادهاي زياد مردم از اين خودرو‌ها موجب شد که دولت واردات خودرو که تا سال ۱۳۸۳ ممنوع بود را آزاد نمايد؛ اما آزادسازي واردات خودرو با تعرفه ۱۲۰ درصدي انجام گرديد و مقرر شد که هرسال ۲۰ درصد از تعرفه کاسته شود تا به تدريج خودروسازان داخلي خود را منطبق بر بازار جهاني کنند.
طبيعي است در اين شرايط خودروسازان بايستي بخش قابل توجهي از سود خود را صرف تحقيق و توسعه مي‌نمودند. خودروسازان که طعم شيرن تعرفه ۱۲۰ درصدي را چشيده بودند، به جاي راه تحقيق و توسعه، فشار را بر مجلس و دولت بيشتر کرده و راه افزايش تعرفه را پيش گرفتند. حتي مي‌توان خودروسازان را متهم اصلي براي جلوگيري از پيوستن ايران به سازمان تجارت جهاني WTO دانست. آنان اشتغال بيش از يک ميليون کارگر و قطعه ساز و خروج مبالغ زياد ارز به خاطر واردات خودروهاي خارجي را مهم‌ترين دليل براي کرسي نشاندن حرف خود بيان کردند. به همين جهت مجلس و سپس دولت به خواست آنها تن داده و در سال ۱۳۹۰ کاهش تعرفه را متوقف کردند و آن را در سطح ۹۰ درصد ثابت نگاه داشتند و تنها در سال ۱۳۸۹ از ۹۰ درصد به ۷۰ درصد کاهش دادند. هم اکنون اعلام مي‌شود که تعرفه خودرو ۴۵ درصد است، اما واقعيت اين نيست. از سال ۸۷ واردکنندگان خودرو‌ها بسته به ميزان مصرف بنزين خودرو وارداتي، بايد بين يک تا سه خودروي فرسوده را اسقاط کرده و يا هزينه اسقاط آن‌ها را بپردازند؛ علاوه بر اين، واردکنندگان ملزم به پرداخت ۵ درصد سهم واردات و ۹ درصد مصرف کننده و هزينه‌هاي بيمه، شماره‌گذاري و ثبت سفارش نيز هستند.
بنابراين دولت تنها با بازي کردن نام‌ها، تعرفه را به چند بخش تقسيم کرده است. براي تعيين تعرفه واقعي، قيمت چند خودور در ايران و خارج کشور (دبي) در جدول ۱ مقايسه شده‌اند.
علت تفاوت قيمت بازار و نمايندگي به دليل رکود حاکم بر بازار خودرو به واسطه توافق هسته‌اي است. مشاهده مي‌شود که افزايش قيمت خودرو به دليل انواع تعرفه‌ها و سود واردکنندگان بسيار بالاست. همچنين به دليل وجود نواع واسطه‌ها و نابساماني در واردات و فروش (که به دليل عدم دخالت مستقيم نمايندگي‌هاي خارجي است)، افزايش قيمت‌ براي مدل‌هاي مختلف تفاوت‌هاي زيادي دارد. انحصار و قوانين سخت‌گيرانه واردات که مطلوب دولت است نيز باعث افزايش قيمت خودروهاي وارداتي شده است. به عبارت ديگر دولت با انحصار دو سويه از طرف واردکنندگان و توليدکنندگان مانع از رقابت سالم در صنعت خودرو شده است.
با اين ترفند‌ها، شرکت‌هاي خودروسازي با اتکا به دولت توانستند بر مصرف کنندگان فايق آمده و تعرفه بالا را حق مسلم خود بدانند و همواره از دولت و ملت براي کمک به آن‌ها طلبکار باشند. از اين رو مصرف کننده ايراني مجبور شد با هزينه حدود دو برابر، خودرويي با مصرف سوخت و آلايندگي بيشتر سوار شده و با استشمام هواي آلوده ناشي از آنها جانش را کف دستش قرار دهد و روانه جاده‌هاي مرگبار شود، طوري که به همت اين خودروسازان رتبه ۱۸۹ از ۱۹۰ کشور جهان در تلفات جاده‌اي نصيب ما شده و ايران نهمين کشور آلوده کننده گازهاي گلخانه‌اي در جهان شناخته شده است.
دولت، تعرفه واردات خودرو و حتي عوارض ساليانه را بر اساس حجم موتور تعيين کرده است. اين در حالي است که اغلب کشور‌ها تعرفه را بر اساس ميزان آلايندگي تعيين مي‌نمايند. سياست غلط تعرفه واردات خودرو بر اساس حجم موتور و محدوديت ورود خودروهاي با حجم موتور بيش از cc۲۵۰۰ موجب شده تا برخي واردکنندگان به واردات خودروهاي توربوشارژ روي آورند. فشار هواي ورودي به اين خورو‌ها ابتدا توسط يک کمپرسرور افزايش يافته و سپس وارد سيلندر مي‌شود.
اضافه کردن کمپرسور مشابه افزايش حجم موتور است. بنابراين يک خودورو توروبوشارژ مصرف سوخت و آلايندگي گازهاي گلخانه‌اي بيشتري نسبت به خودورو معمولي مشابه با‌‌ همان حجم موتور را دارد.
با بيش از نيم قرن از آغاز خودروسازي در ايران، سال‌هاست که اين صنعت تحت ‌حمايت‌هاي بي‌دريغ دولت‌ و بازار کاملا بسته و حفاظت‌شده در برابر واردات، خودروسازان داخلي از مونتاژ و توليد خودروهاي اروپايي، آمريکايي و ژاپني به مدل‌هاي کره‌اي و مالزي و هم‌اکنون به ‌خودروهاي شبه چيني رسيده‌اند. هم اکنون با رفع تحريم‌ها، بسياري از شرکت‌هاي خارجي قصد ورود به بازار ايران را دارند و شرکت‌هاي مهمي نظير پژو، رنو، فولکس واگن، فيات، بنز و بي‌ام و جهت مذاکره به ايران آمده‌اند. بايد ديد که آيا اين دو شرکت خودروسازي همانند گذشته قصد دارند توليد مشترک انجام دهند يا همکار مالي آنها شوند.
با توجه به وضعيت نامناسب اين شرکت‌ها که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد، بعيد است که شرکت‌هاي خارجي با اين دو شرکت داخلي سرمايه گزاري مشترک انجام دهند. شرکت‌هاي خارجي نظير پژو و رنو تنها تمايل دارند مطابق سنوات گذشته با توليد مشترک خودروهاي قديمي و کمترين سرمايه‌گذاري بيشترين سود را ببرند. شرکت‌هاي خارجي‌ها مي‌خواهند تا حد امکان مستقل کار کنند، زيرا بهره‌وري پايين، عدم ثبات، شفافيت مالي و استقلال شرکت‌هاي داخلي مانع از فعاليت‌هاي آن‌ها مي‌شود. خودروسازان ايراني نيز تمايلي به حضور مستقل شرکت‌هاي خارجي‌ها ندارند، زيرا آنان موجب کاهش سلطه‌شان بر بازار مي‌دانند. بايد ديد که آيا اين دو شرکت متکبر ايراني قصد دارند با همکاري دولت مجددا سليقه و انتخاب مشتريان را سلب نموده و بدون نياز و حقوق مصرف کنندگان، تعداد معدودي از انواع خودرو را با مشارکت شرکت-هاي خارجي عرضه نموده و آن را با قيمت دلخواه توليد و بالاجبار به مشتريان تحويل دهند؟
خودروسازان داخلي خودشيفته شده و فکر مي‌کنند فقط آن‌ها هستند که دلسوز مردم ايران بوده و خودرويي ايمن، با کيفيت و ارزان قيمت توليد کرده و باعث اشتغال در کشور شده‌اند و به دليل داشتن مديران متدين و متعهد رستگار بوده و هيچ نيازي به اداره استاندارد و مراکز نظارتي نداشته و آنقدر توانا هستند که مي‌-توانند بدون نياز به دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشي به تحقيق و توسعه بپردازند. هرچند ممکن است ملت ايران در آينده به طور محدود از سوار شدن بر خودروهاي بهتري نسبت به پژو و پرايد برخوردار شوند، اما اين کار تکرار راه گذشته است. اگر بازار ورود خودرو همچنان بسته بماند، رقابتي وجود نخواهد داشت و مردم بايستي تن به تصميمات و خواست‌هاي اين دو شرکت خودروسازي دهند. متاسفانه دولت و شرکت‌هاي خودروسازي همواره دنبال راه‌هاي مي‌ان‌بر هستند تا بدون زحمت و فکر اقدام به توليد نمايند و به جاي سرمايه گذاري در تحقيق و پژوهش به فکر مشارکت با شرکت‌هاي صاحب نام باشند، در حالي بايستي مشابه با هيونداي کره جنوبي خود طراحي و ساخت خودروهاي کاملا ايراني را شروع کنند.
در ذيل به بررسي مشکلات صنعت خودرو از ديد خريداران و شرکت‌هاي خودروسازي پرداخته و راه حل برون‌رفت از وضعيت نابسامان خودرو در ايران بررسي مي‌شود.
مشکلات صنعت خودرو از ديد مصرف کنندگان
به طور کلي از نظر مصرف کننده پنج مشکل کلي براي صنعت خودرو ايران متصور است که در زير به بررسي آنها مي‌پردازيم.
۱- ايمني پايين
مهم‌ترين رکن اصلي در توليد يک خودرو ايمني آن است، زيرا با جان مردم سروکار دارد. نه تنها شرکت‌هاي خودروساز بايستي ايمني را سر لوحه کار خود قرار دهند، بلکه دستگاه‌هاي نظارتي نيز نقش اساسي در افزايش ايمني آن‌ها دارند. ميزان تلفات رانندگي در ايران دو برابر ميانگين جهاني است و ايران پس از سيرالئون مقام دوم از نظر مرگ و مير در تصادفات رانندگي را دارد. علي‌رغم آنکه بخش عمده‌اي از تصادفات به دليل عدم رعايت قوانين و خستگي رانندگان است، اما اگر خودرو‌ها ايمني مناسبي داشتند اين تلفات بسيار کاهش مي‌يافت. پرايد، پيکان، پيکان وانت، وانت نيسان و پژو ۴۰۵ همواره در صدر بيشترين تصادفات قرار دارند. دو شرکت بزرگ خودروسازي براي افزايش ايمني خودرو‌ها نظير پژو و پرايد تنها به تقويت بدنه خودرو‌ها با اضافه کردن چند تکه آهن بسنده کرده‌اند. چندين سال طول کشيد تا پليس راهور بتواند آنها را متقاعد کند که کيسه هوا راننده و سرنشين اجباري شود. سازمان استاندارد و پليس بار‌ها به سيستم ترمز پرايد و نيسان اعتراض نمودند، اما سود شرکت‌هاي خودروسازي مانع از توقف توليد و يا اصلاح آنها شده است.
۲- کيفيت پايين
يکي از بزگ‌ترين مشکلات صنايع خودروسازي ايران، کيفيت پايين خودروهاي توليدي و عدم استفاده از فناوري‌هاي نوين در آنهاست. اين مشکل با مراجعه به نمايندگاري‌هاي مجاز در ساعت هفت صبح به خوبي آشکار است. اين ازدحام نه به دليل کمبود نمايندگي، بلکه به دليل خرابي‌هاي بيش از حد خودرو‌ها در زمان گارنتي است. در سال ۱۳۸۹ استانداردهاي ۵۱ گانه براي خودرو به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد؛ اما بررسي اين استاندارد‌ها به «شرکت بازرسي کيفيت و استاندارد ايران» سپرده شد. نهادي دولتي که قرار شد شرکت‌هاي خودروسازي وابسته به دولت را کنترل و نظارت نمايد و چون دولت بر خودش نظارت مي‌کند، بديهي است که نمره خوبي هم به خودش بدهد؛ هر وقت نيز که مديران شرکت‌هاي خودروسازي تصميم به خروج يک خودرو از خط توليد مي‌گيرند، اين اداره استاندارد است که وارد صحنه شده و با غرور اعلام مي‌نمايد اين خودرو استاندارد نيست و بايد توليد آن متوقف شود و تسور مي‌کنند توقف توليد چند خودروي خاص موجب افزايش کيفيت بقيه خودور‌ها مي‌شود. خودروسازان به بي‌کيفيتي خودروهاي خود نيز اشراف دارند، اما آن‌ها دولت، بانک‌ها و شوراي رقابت را مقصر اعلام نموده و هر بار از زيان‌ده بودن خود سخن مي‌گويند؛ در حالي که خودروسازان بار‌ها از دولت تسهيلات و کمک گرفتند، بانک و ليزينگ و بيمه زدند و پول پيش گرفتند، اما کيفيت نه تنها افزايش نيافت بلکه کاهش يافت. آنان در زماني که درآمد سرشاري داشتند، از آن براي بهبود کيفيت خود استفاده نکردند و به ديگر امور اقتصادي غير مرتبط با خودرو پرداختند.
۳- قيمت بالا
با توجه به بهره‌وري پايين شرکت‌هاي داخلي و وابستگي شديد آن‌ها به شرکت‌هاي خارجي، هزينه تمام شده آن‌ها بسيار بيشتر از شرکت‌هاي مطرح خارجي است. مثلا خودروهاي جديد نيسان ورسا سدان، هيونداي اکسنت، شورلت فونيکس LS و تويوتا ياريس سه در، محدوده قيمتي حدود ۳۳۰ تا ۳۸۰ ميليون ريال دارند؛ در حالي که خودروهاي ايراني پژو پارس، پژو ۲۰۶ و تندر۹۰ نيز در اين محدوده قيمتي هستند. همچنين قيمت بين‌المللي خودروي تندر ۹۰ حدود ۶۵۰۰ دلار (معادل ۲۱۰ ميليون ريال است)، در حالي که اين خودرو در ايران ۴۰۰ ميليون ريال قيمت دارد. آيا اگر تعرفه در حد معقولي مي‌بود کسي خودروهاي ايراني را به اين خودروهاي نام برده ترجيح مي‌داد؟
اگر هزينه‌هاي جاني و مالي ناشي از تصادفات و نيز هزينه مصرف سوخت بيشتر و آلودگي محيط زيست را که به دليل کيفيت پايين خودروهاي داخلي است را به آن اضافه نماييم، هزينه خودروهاي داخلي بسيار بيشتر مي‌شود. تفاوت قيمت خودرو ايراني و خارجي در حالي است که سال‌هاست دولتمردان کشور به اميد روزي که هر خانواده ايراني صاحب يک خودرو شود شعار خودرو ارزان قيمت را سر مي‌دهند.
۴- عدم تنوع پذيري
اغلب شرکت‌هاي خودروسازي مطرح جهان مدل‌هاي متنوع براي اقشار مختلف مصرف کنندگان از نظر قيمت، اندازه، قدرت، شتاب، مصرف سوخت و زيبايي توليد مي‌کنند. اين در حالي است که در ايران سعي مي‌شود مدل‌هاي عام خانوادگي (نظير پژو، سمند يا پرايد) توليد شود که قشر بيشتري از مصرف کننده را شامل شود و بقيه اقشار جامعه نيز مجبور به استفاده از همين مدل‌ها باشند. خودروسازان ايراني حتي در رنگ خودرو نيز تنوع ندارند و تنها به چند رنگ متعارف و غالبا سفيد و سياه و نقره‌اي بسنده مي‌کنند. دو شرکت اصلي خودروسازي و بقيه شرکت‌هاي ديگر حدود ۱۸ نوع محصول در ايران توليد مي‌نمايند که داراي تيراژ نسبتا خوبي هستند. اين محصولات بيشتر کلاس‌هاي C (خودروهاي کوچک شهري) و کلاس D (خودروهاي متوسط خانوادگي) را شامل مي‌شوند. اين در حالي است که براي مثال شرکت هيوندا کره جنوبي که تقريبا همزمان با ايران خودروسازي را شروع نمود، بيش از۲۰ نوع خودرو را به طور کامل طراحي و ساخته است و حتي در حال توليد خودروهاي هيبريدي نيز هست. توليد هيونداي النترا در سال قبل بيش از يک ميليون و به تنهايي بيش از تمامي خودروهاي توليدي ايران بوده است.
۵- مصرف سوخت زياد و آلودگي محيط زيست
يکي از پارامترهاي بسيار مهم در خودرو‌ها، مصرف سوخت آنهاست؛ زيرا مصرف زياد سوخت نه تنها بر اقتصاد کشور لطمه مي‌زند، بلکه آلودگي محيط زيست را افزايش مي‌دهد. اين مسئله در ايران اهميت بيشتري دارد، زيرا دولت براي سوخت يارانه زيادي مي‌دهد و آلودگي در شهرهاي بزرگ ايران از بزرگ‌ترين چالش‌هاست. هم‌اکنون ۹ درصد سوخت جهان در ايران مصرف مي‌شود، در حالي که ايران تنها يک درصد جمعيت جهان را دارد.
مقايسه مصرف سوخت در خودرو‌ها از دو جنبه مطرح است: يکي مصرف سوخت خودرو بر اساس ۱۰۰ کيلومتر حرکت و ديگري مصرف مخصوص سوخت (specific fuel consumption). معيار اولي بيشتر از نظر تجاري و عمومي مهم است. اگر غالب خودروهاي يک کشور مصرف سوخت کمتري داشته باشند، مصرف انرژي کمتري نيز خواهد داشت؛ اما اين روش معيار مناسبي براي تعيين کيفيت موتور خودرو نيست. بديهي است که خودرويي که قدرت بيشتري دارد، مصرف بيشتري نيز خواهد داشت؛ زيرا اين خودرو توان خروجي بيشتري توليد نموده است. مصرف مخصوص سوخت يک خودرو تعيين کننده ميزان سوخت مصرفي يک خودرو به ازاي واحد کار خروجي و در واحد زمان است؛ مثلا اگر مصرف مخصوص سوخت يک خودرو lit/hp/hr 0.05 باشد، يعني اين خودرو به ازاي هر اسب بخار توان خروجي در هر ساعت 0.05 ليتر سوخت مصرف مي‌کند. از جنبه علمي، مصرف مخصوص سوخت معيار بهتري براي کيفيت يک خودرواز نظر احتراقي و کاهش اتلافات انرژي است.
طرح محفظه احتراق، نحوه اسپري سوخت، کاهش افت فشار در سوپاپ‌ها و برخي خصوصيات ديگر احتراقي تاثير زيادي در کاهش مصرف مخصوص سوخت خواهند داشت.
براي محاسبه مصرف مخصوص سوخت نياز به دانستن راندمان و مشخصات فني موتور است و مقدار آن در شرايط مختلف کاري موتور آن تغيير مي‌کند. با توجه به اينکه اين کميت‌ها بيشتر در اختيار سازندگان خودروهاست، مصرف مخصوص سوخت را به اساس نسبت بهينه سوخت مصرفي به بيشترين قدرت خروجي معرفي مي‌کنيم. اين کميت مي‌تواند معيار خوبي براي مقايسه کيفيت موتور خودرو‌ها باشد. در جدول 2 مصرف سوخت به ازاي ۱۰۰ کيلومتر حرکت در حالت بيشترين راندمان به حداکثر توان خروجي خودروهاي پرتيراژ ايراني با چندين خودروي خارجي مقايسه شده‌اند. تويوتا کرولا، فورد فوکوس و فولکس واگن جتا و هيونداي النترا پرفروش‌ترين خودروهاي جهان در سال ۲۰۱۴ ميلادي بوده‌اند.
از جدول ۲ مشاهده مي‌شود که مصرف مخصوص سوخت خودروهاي ايراني بسيار بيشتر از پرتيراژ‌ترين خودروهاي دنياست. مصرف مخصوص سوخت پرفروش‌ترين خودرو ايراني يعني پژو ۴۰۵ حدود دو برابر تويوتا کرولا پرتيراژ‌ترين خودروي خارجي است. حتي خودروي پرايد که سايپا به مصرف کم آن مي‌بالد وضعيت بدتري دارد و مصرف مخصوص سوخت آن ۴۸ درصد بيشتر از پژو پارس و ۱۳۴ درصد بيشتر از هيونداي النترا چهارمين خودرو پرفروش دنياست. خودرو MVM ۱۱۰ سه سيلندر که در ايران آن را به عنوان کم مصرف‌ترين خودرو مي‌شناسند در بد‌ترين جايگاه قرار دارد.
هرچند اين خودرو مصرف سوخت ترکيبي ۶. ۴۵ ليتر در هر ۱۰۰ کيلومتر را دارد، اما قدرت خروجي آن تنها ۵۲ اسب بخار است. علي‌رغم آنکه مصرف سوخت اين خودرو با پژو ۲۰۶ يکسان است، اما پژو ۲۰۶ قدرتي برابر با ۷۵ اسب بخار (۴۴ درصد بيشتر از MVM ۱۱۰) دارد. شرکت مديران خودرو مصرف سوخت ۴. ۲ ليتري اين خودرو در جاده را جزو مزاياي آن مي‌داند، در حالي که اين خودرو ناامن‌ترين خودرو در جاده‌هاي ايران بوده است. در بين خودروهاي توليد ايران، مزدا ۳ و مگان بهترين بوده و تقريبا مشابه با خودروهاي مطرح دنيا هستند، که البته تيراژ توليد آن‌ها بسيار کم است.
براي بررسي اثر مصرف مخصوص سوخت در ميزان بنزين مصرفي کشور، مشخصات خودروهاي دو خانواده پژو و پرايد که پرتيراژ‌ترين خودروهاي ايراني هستند در جدول 3 مقايسه شده‌اند. متوسط گيري مصرف سوخت بايستي بر اساس تعداد خودروهاي توليدي باشد، به همين منظور تعداد خودروهاي توليدي در يک سال نيز در جدول 3 داده شده است (در اين جدول تعداد خودورهاي توليدي در سال ۱۳۹۳ داده شده است).
از جدول ۳ مشاهده مي‌شود که ميانگين مصرف سوخت پرتيراژ‌ترين خودروهاي توليد ايران8.49 است. سازمان بهينه سازي مصرف سوخت کشور نيز متوسط مصرف سوخت خودروهاي سبک کشور در سال ۱۳۹۲ را 8.52 ليتر در ۱۰۰ کيلومتر اعلام کرده است؛ در حالي که اين عدد براي اتحاديه اروپا در سال ۲۰۱۳ برابر 5.54 و در آمريکا 6.76 بوده است.
بر اساس آمار ارائه شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، در سال ۱۳۹۳ تعداد ۹۵۸ هزار و ۳۳۵ دستگاه خودروي سواري در ايران توليد شده و ۷۶ هزار و ۱۷ خودرو سواري نيز وارد کشور شده است. از اين تعداد ۸۰۸ هزار و ۲۵۸ خودرو مربوط به گروه خانواده‌هاي پژو و پرايد هستند که 78.2 درصد خودروهاي عرضه شده به بازار در سال ۹۳ را شامل مي‌شوند. بنابراين بخش مهمي از فروش خودرو در ايران مربوط به اين دو خانواده است که مصرف سوخت برادر و خواهرخوانده‌هاي آنها در جدول 3 بررسي شده‌اند. اين خودرو‌ها در دو رده حدود ۷۰ و ۱۰۰ اسب بخار قدرت قرار داشته و همگي داراي پلتفرم قديمي و از فناوري روز بي‌بهره بوده‌اند و توليد آنها همواره از چالش‌هاي صنعت خودرو بوده است. حال فرض کنيد اگر به جاي توليد اين خودرو‌ها، يک خودرو ۸۴ اسب بخاري با مصرف سوخت ۵. ۴ ليتر در ۱۰۰ کيلومتر (متوسط مصرف سوخت خودروهاي اروپايي) توليد يا وارد مي‌شد. در اين صورت در مقايسه با مصرف ترکيبي ميانگين خودروهاي پر مصرف داخلي که ۸. ۴۹ مي‌باشد حدود ۳۶ درصد صرفه‌جويي در سوخت خواهيم داشت.
از آنجايي که مصرف سوخت کل کشور ۷۰ ميليون ليتر در روز است و اين خودرو‌ها 78.2 درصد خودروهاي کشور را شامل مي‌شوند، حدود 19.7 ميليون ليتر در روز صرفه جويي در سوخت خواهيم داشت (فرض شده است سال‌هاي قبل نيز همين روند توليد بوده است). قيمت هر ليتر بنزين 10 هزار ريال است و تصور مي‌شود دولت حدود 15 هزار ريال يارانه براي آن اختصاص داده است. بنابراين با تغيير خط توليد اين خودرو‌ها به يک خودروي معمولي با فناوري روز، مردم و دولت به ترتيب ۷۲ و ۱۰۸ هزار ميليارد ريال صرفه جويي در هزينه‌ها مي‌داشت. اگر ۹۳ هزار پرسنل ايران خودرو و سايپا در منزل خود بمانند و اين مبلغ را دريافت کنند، هرکدام ماهيانه ۱۶۰ ميليون ريال فقط از بابت صرفه‌جويي سوخت دريافت خواهند کرد و اشتغال آنان نيز که دغدغه دولت است لطمه نخواهد ديد.
آمار دقيقي از تعداد قطعه ساز در کشور موجود نيست. در سايت خبري بهار، انجمن قطعه سازان کشور کارکنان قطعه ساز را حدود ۳۵۰ هزار نفر اعلام نموده است (هرچند برخي منابع آن را ۱۹۰ هزار نفر اعلام نموده‌اند). اگر اين تعداد قطعه ساز نيز را در محاسبات منظور نماييم، به هر نفر ماهيانه ۳۳ ميليون ريال خواهد رسيد. بنابراين اشتغال که مهم‌ترين توجيه خودروسازان براي قانع کردن مردم و مسئولين مطرح مي‌نمايند اعتباري ندارد. اشتغال اين خودروسازان با ساخت خودرو با مصرف متوسط سوخت ۳ ليتر بيشتر مانند اين است که براي اشتغال خشخاش بکاريم و مردم را مجبور به استفاده از آن نماييم. البته هدف از اين بحث تعطيل شرکت‌هاي خودروسازي نيست، بلکه عقب ماندگي و عدم بکارگيري فناوري روز دنيا در کارخانه‌هاي خودروسازي است
با توجه به محاسبات فوق‌الذکر، از آنجايي که حدود ۸۰ درصد آلودگي شهر‌ها مربوط به خودروهاست، ۲۲ درصد از آلودگي گاز گلخانه‌اي دي‌اکسيدکربن شهر‌ها کاسته خواهد شد، که البته آلايندگي گازهاي منواکسيد کربن، اکسيدهاي نيتروژن و هيدروکربن‌هاي سوخته نشده کاهش بيشتري خواهد داشت). بنابراين دولت با حمايت دو شرکت خودروسازي ايران خودرو و سايپا نه تنها هزينه زيادي متحمل شده است، بلکه مصرف انرژي در کشور و آلودگي هوا را به طور قابل ملاحظه‌اي افزايش داده است. ضمن آنکه هزينه‌هاي درمان ناشي از تصادفات و آلودگي را نيز بايستي به آن اضافه نمود. مهم‌تر آنکه موجب عدم رضايت ملت شده است.
 علي رغم کاهش ورادات بنزين، در سال ۱۳۹۴ به طور متوسط در هر روز 7.8 ميليون ليتر بنزين مصرف کرده‌ايم که قيمت آن در بازار خليج فارس حدود ۰. ۸ دلار بوده است. بنابراين با تغيير خط توليد خودرو‌ها به خودرهاي با مصرف ترکيبي فوق‌الذکر، ضمن عدم وابستگي کشور به واردات بنزين، حدود 2.2 ميليارد دلار در سال صرفه جويي ارزي خواهيم داشت و با فروش بنزين مازاد 3.5 ميليارد دلار ارز وارد کشور مي‌شد.
مشکلات اساسي خودروسازي در کشور
در بخش قبل مشکلات خودروسازي از ديد مصرف‌کنندگان بيان شد. در اين بخش علل اساسي مشکلات بوجوده آمده در صنايع خودروسازي ايران بررسي مي‌شود. اين مشکلات عبارتند از:
۱- اهميت ندادن به تحقيق و توسعه
بزرگ‌ترين ضعف صنايع خودروسازي داخلي، عدم سرمايه گذاري در واحدهاي تحقيق و توسعه است. حدود ۳ تا ۷ درصد درآمد شرکت‌هاي خودروسازي مطرح جهاني صرف تحقيق و توسعه مي‌شود، اما شرکت‌هاي خودروسازي ايران سود خود را صرف سرمايه‌هاي ديگر (نظير خريد ملک، سهام بانک و...) کرده‌اند و کمتر از 0.5 درصد سود خود را صرف تحقيق و توسعه مي‌کنند که آن هم بيشتر جنبه نمادين دارد.
مراکز تحقيق و توسعه خودروسازان داخلي بسيار کوچک بوده و ارتباط بسيار کمي با دانشگاه‌هاي کشور دارند، اگر هم ارتباطي است نمايشي بوده و نتايج عملي آن مورد استفاده صنعت خودرو نيست. به عنوان مثال مي‌توان از اتوماتيک کردن دنده پيکان و برقي کردن آن نام برد، در حالي اين خودرو در معرض تهديد توقف خط توليد بوده است. اين در شرايطي است که مثلا شرکت هيونداي کروه جنوبي داراي ۷ مرکز تحقيق و توسعه است که چهار مرکز آن در آمريکا، آلمان، هند و ژاپن قرار دارند. عدم استفاده از فناوري‌هاي نوين در خودرو‌ها، پايين بودن کيفيت قطعات و قديمي بودن خودروهاي داخلي به راحتي گوياي فعال نبودن بخش تحقيق و توسعه است. وابستگي زياد به شرکت‌هاي خارجي و مشارکت آنان نيز نشان دهنده عدم توجه به تحقيق و توسعه در شرکت‌هاي داخلي است.
۲- مديريت سياسي و دولتي
مديريت در شرکت‌هاي خودروسازي به جاي آنکه تخصصي باشد، دولتي و سياسي است. سياست‌ها از دولت به شرکت‌هاي خودروسازي ابلاغ مي‌شود. روساي هيات مديره دو شرکت خودرو سازي بزرگ داخلي، معاونين وزير هستند. عزل و نصب‌ مديريت اين شرکت‌ها نيز توسط وزير صنعت، سازمان گسترش و يا معاونين وزارت صنعت انجام مي‌شود. مديريت دولتي و سياسي و فاقد تخصص موجب مي‌شود که افراد زيادي براي اين شرکت‌ها نسخه بپيچند. مديريت دولتي تنها به طرح‌هاي کوتاه مدت و نمايشي مي‌پردازد، در حالي که صنعت خودرو نيازمند برنامه ريزي دقيق و طرح‌هاي بلند مدت شامل تحقيق، طراحي، ساخت قطعات و سيستم خط توليد، بازاريابي و خدمات است. مديريت در صنعت خودروسازي ايران فاقد شايسته‌سالاري، خلاقيت و نوآوري، حرفه‌اي‌گرايي بوده و يک مديريت چاق و بدون تحرک است. اين سيستم مديريتي هيچگاه نخواهد توانست به افتخاري دست يابد. حجم انبوه هزينه‌هاي بالاسري غيرضروري ناشي از سوء مديريت در صنعت خودروسازي ايران سبب شده تا همواره قيمت تمام شده محصولات توليدي صنايع خودروسازي کشور در سطحي به مراتب بالا‌تر و گاهي حتي چند برابر قيمت واقعي و متقابلاً کيفيت پايين‌تر از استانداردهاي جهاني باشد.
۳- بهره‌وري پايين
يکي از معيارهاي تعين ميزان بهره‌وري صنايع، تعداد کارکنان نسبت به تيراژ توليد و سود آنهاست. در جدول 4 تعداد کارکنان و خودروهاي توليدي و همچنين مبلغ فروش شرکت‌هاي مطرح جهاني در سال ۲۰۱۴ با دو شرکت داخلي مقايسه شده‌اند. از جدول 4 مشاهده مي‌شودکه در سال ۱۳۹۰ که موفق‌ترين سال براي شرکت‌هاي خودروسازان داخلي بوده است، هر کارمند ايران خودرو به طور متوسط 14.3 دستگاه خودرو توليد کرده است که در سال ۹۲ به عدد 6.8 کاهش يافته است. هر کارمند شرکت سايپا نيز در سال‌هاي ۹۰ و ۹۲ به ترتيب ۱۷ و 6.5 خودرو توليد کرده‌اند.
در سال‌ ۲۰۱۴ هر کارمند شرکت‌هاي تويوتا و هيونداي به ترتيب 30.2 و 69.1 خودرو توليد کرده‌اند. اين در حالي است که تنوع و امکانات خودروهاي تويوتا و هيونداي بسيار بيشتر از شرکت‌هاي داخلي بوده است و در نتيجه کارگران بيشتري براي توليد نياز داشته‌اند. هرچند تفاوت اصلي در بهره‌وري اين شرکت‌ها، بکارگيري سيستم‌هاي رباتيک و اتوماسيون در خطوط توليد و نيز برون‌سپاري بيشتر امور آنهاست، اما اين تفاوت فاحش نشان دهنده بهره‌وري پايين شرکت‌هاي داخلي است. بديهي است اين شرکت‌ها با افزايش توليد مجبور به افزايش پرسنل خواهند بود، اما با کاهش توليد نمي‌توانند پرسنل خود را کاهش دهند، که اين عمل باعث ناپايداري عملکرد و افزايش هزينه مي‌شود. مقصر اصلي در بهره‌وري پايين اين شرکت‌ها کم کاري کارکنان نيست، بلکه به دليل عدم وجود نقشه راه و مديريت صحيح آنان است. همچنين نيروهاي مازاد در بخش‌هاي مديران مياني و بالا‌تر، هزينه‌هاي زيادي را به قيمت تمام شده تحميل کرده و به دليل ساختار نامناسب فرايند توليد، بخش بدنه کارگري در سطوح پايين (‌خط توليد و خدمات پس از فروش) با کمبود نيرو هم مواجهند. انبوهي از شرکت‌هاي اقماري در شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا نيز باعث افزايش نيروهاي انساني در سطوح اداري و خدماتي شده است. شرکت ايران خودرو حدود ۱۶۰ و سايپا نزديک به ۷۰ شرکت اقماري دارند.
جدول۴ نشان مي‌دهد که هر نفر در شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا در سال ۱۳۹۲ به ترتيب ۱۸ و ۲۷ هزار دلار فروش کرده‌اند، در حالي که در شرکت‌هاي تويوتا و هيونداي به ترتيب ۷۵۴ و ۱۱۷۴ هزار دلار خودرو فروخته‌اند. حتي در اوج فروش خودرو در سال ۱۳۹۰، هر نفر کارمند ايران خودرو و سايپا به ترتيب ۱۲۷ و ۸۷ هزار دلار فروش داشته‌اند که اختلاف زيادي با ديگر شرکت‌هاي خارجي دارند. بنابراين بهره‌وري شرکت‌هاي خودروسازي ايراني بسيار پايين‌تر از متوسط جهاني بوده و اين دو غول خودروسازي ايراني به هيچ عنوان نمي‌توانند در بازارهاي جهاني رقابت نمايند. به همين دليل است که صادرات خودروهاي ايراني به چند کشور خاص سوريه، عراق، روسيه و ونزوئلا موفق نبوده است. نزديک بودن اين کشور‌ها از نظر سياسي با ايران تا حدودي مي‌تواند علت اين صادرات را مشخص کند.
۴- عدم ثبات اقتصادي
عملکرد نامناسب خودروسازان داخلي تنها دليل ناموفق بودن آن‌ها نيست. تورم ۲۰ تا ۴۰ درصدي و سود بالاي بانک‌ها، افزايش حامل‌هاي انرژي، افزايش قيمت مواد اوليه، نوسانات ارز، دريافت حقوق پايين مردم و مهم‌تر از همه تحريم‌ها تاثير بسيار زيادي در سود خودروسازان دارد. از طرفي عدم ثبات در تصميم گيري‌ها و سياست‌هاي اقتصادي دولت و نيز پايين بودن رشد اقتصادي کشور منجر به زيان دهي شرکت‌هاي داخلي شده است.
۵- عدم استفاده از فناوري‌هاي نوين
رشد تکنولوژي چيزي است که امروزه بيش از هر زمان ديگري بسيار مشهود و قابل لمس شده است. عقب‌ماندگي تکنولوژيک در همه زمينه‌ها شامل: سيستم‌هاي هوشمند، سيستم‌هاي هدايت و کنترل، مواد مصرفي، موتورهاي احتراقي، طراحي بدنه، طراحي ارگونوميک، سوخت‌هاي جايگزين، سيستم‌هاي صرفه جو در سوخت، قديمي بودن فرايند توليد قطعات و غيره موجب توليد خودروهاي با کيفيت پايين و افزايش هزينه توليد و در نتيجه عدم رضايت مشتريان شده است. در واقع عدم استفاده از سيستم‌هاي فناوري‌هاي نوين باعث شده است که خودروهايي با ظاهر فريبنده، نظير خودروهاي چيني که تنها مجهز به امکانات جديد ولي فاقد اصالت هستند در ايران مشتري پيدا کنند. اين خودروهاي چيني حتي در خود چين نيز به نسبت بقيه خودروهاي مطرح خارجي از جدابيت برخوردار نيستند.
۶- خدمات پس از فروش نامناسب
خودروسازان مطرح جهاني، به علت کيفيت و کارکرد بالاي قطعات، گارانتي خوب و طولاني مدت دارند و لذا تأمين و عرضه عمده قطعات يدکي، مدتي پس از توليد آن محصول در دستور کار قرار مي‌گيرد؛ اما در کشور ما قسمت خدمات پس از فروشِ خودروسازان بايد از‌‌ همان ابتدا در انديشه تأمين به ‌موقع قطعات يدکي براي تعمير و تعويض مکرر لوازم بي‌کيفيت و غير استاندارد محصولات خود باشند. مسئولين تعداد کم نمايندگي‌هاي خدمات پس از فروش را مشکل اصلي مي‌دانند، در حالي که مقصر اصلي شرکت‌هاي خودروسازي هستند. آنان با بکار بردن قطعات بي‌کيفيت و عدم نظارت صحيح بر قطعه سازان و معوقات آن‌ها، کيفيت خودرو را کاهش و صف مشتريان در نمايندگي‌ها را افزايش داده‌اند. به همين دليل است که مدت گارانتي محصولات دو شرکت خودروسازي داخلي يک پنجم محصولات خارجي است. علت اصلي بي-کيفيتي قطعات توليدي توسط سازندگان خود شرکت‌هاي خودورسازي هستند؛ زيرا دو شرکت بزرگ خودروسازي نظارت مناسبي بر قطعه سازان ندارند و همچنين قطعات را به صورت نسيه از قطعه سازان خريده و پس از مدت‌ها هزينه آن را به آن‌ها پرداخت مي‌کنند و قطعه سازان مجبور مي‌شوند براي کاهش هزينه توليد، کيفيت قطعات را کاهش دهند. جالب اينجاست که خودروسازان قطعات را به صورت نسيه مي‌خرند، اما پول خودرو را بسيار زود‌تر از زمان تحويل دريافت مي‌کنند. خودروسازان به جاي اينکه در دوران وفور درآمد‌ها به دنبال سرمايه گذاري در ساخت قطعات و تقويت قطعه سازان و ايجاد خط توليد براي خودروهاي با کيفيت باشند، به دنبال سرمايه گذاري در بانک‌ها و املاک رفتند و از چين قطعه وارد نمونند. اين کار سبب شد صنعت قطعه سازي ما از بين برود.
خودروسازان قبل از تحويل خودرو تست‌هاي مناسبي از آن انجام نمي‌دهند. قطعات را به موقع تحويل نمايندگي‌ها نمي‌دهند. مهارت‌هاي لازم را به آن‌ها نمي‌آموزند. همچنين بيشتر سود نمايندگي‌ها از فروش خودرو است نه تعمير آن، که مي‌تواند به دليل نبود کارگر ماهر آموزش ديده و قوانين دست و پا گير کار باشد. به همين جهت نمايندگي‌ها از تعمير خودرو سر باز مي‌زنند و به سود فروش بسنده مي‌کنند.
در جدول 5 تعداد نمايندگي‌هاي مجاز دو شرکت‌هاي خودروسازي بزرگ ايران با شرکت‌هاي تويوتا، هيونداي و کيا مقايسه شده‌اند. با توجه به آنکه مدت گارانتي محصولات ايران خودرو و سايپا يک سال مي‌باشد و اغلب خريداران در زمان گارانتي به نمايندگي‌هاي مجاز مراجعه مي‌کنند، در اين جدول نسبت تيراژ توليد (يا واردات) شرکت‌ها در سال ۱۳۹۳ به تعداد نمايندگي خدمات پس از فروش داده شده است. جدول ۴ نشان مي‌دهد که شرکت‌هاي ايران خودرو و سايپا به ازاي هر نمايندگي به ترتيب ۷۲۰ و ۶۸۴ خودرو جديد در هر سال را سرويس خواهند داد، در حالي که هر نمايندگي تويوتا ۱۸۷ خودرو جديد را سرويس دهي مي‌کنند. شرکت‌هاي هيونداي و کيا نيز به ترتيب ۶۸۱ و ۸۱۲ خودرو را در هر نمايندگي سرويس مي‌دهند که کمي بيشتر از ايران خودور و سايپا هستند. البته بايستي توجه داشت که خودروهاي سه شرکت تويوتا، هيونداي و کيا پنج سال گارانتي دارند و دارندگان اين خودرو‌ها کمتر به مراکز غيرمجاز مراجعه مي‌کنند، در حالي که محصولات پرتيراژ ايران خودرو و سايپا يک سال گارانتي داشته و دارندگان خودروهاي اين دو شرکت به دليل عدم سرويس دهي نامناسب و ازدحام نمايندگي‌هاي مجاز بيشتر به ديگر تعميرگاه‌ها مراجعه مي‌‌کنند.
راهکارهاي پيشنهادي براي حمايت از خودروسازي
دولتمردان ايراني سال‌هاست که به دليل آنکه قصد دارند ايجاد اشتغال نموده و از خروج ارز جلوگيري نمايند و ايرانيان خودروي ايراني سوار شوند، حمايت‌هاي زيادي به روش‌هاي مختلف از آن‌ها نموده است که متاسفانه موجب نارضايتي مردم، آلودگي محيط زيست و هدر رفتن بيت‌المال شده است. حمايت دولت از خودروسازان فقط به افزايش تعرفه واردات نبوده است، بلکه همواره به شيوه‌هاي مختلف از آن‌ها حمايت کرده است. دولت تنها بابت خارج کردن پيکان از رده توليد ۳۱۰ ميليون دلار از بيت‌المال به خودروسازان پاداش مي‌-دهد که خط توليد آن را به L۹۰ تغيير دهند.
دولت وام‌هاي زيادي با بهره پايين به خودروسازان پرداخت نموده و تسهيلاتي براي صادرات خودرو‌هاي ايراني به برخي از کشور‌ها اعطا نموده است. همچنين دولت تنها براي خريد خودروهاي داخلي از خزانه دولت وام مي‌دهد، در حالي در ديگر کشور‌ها اين خودورسازان هستند که خودرو را قسطي به خريداران تحويل مي‌دهند. دولت تاکسيراني، پليس و شرکت‌هاي دولتي را مجبور به خريد خودروهاي داخلي مي‌کند. هم اکنون دولت با تعرفه زياد واردات خودرو، تنها از شرکت‌هاي سازنده خودروسازي حمايت مي‌کند و نه از ملتي که هزينه دولت را مي‌پردازد. اين حمايت‌ها نه تنها باعث عقب ماندن صنعت خودرو شده است، بلکه چندان مانع از خروج ارز نيز نشده است. تحريم‌هاي هسته‌اي اخير نشان داد که برخي شرکت‌هاي قطعه ساز به جاي توليد، قطعات را از چين وارد کرده‌اند. همچنين افزايش مصرف سوخت خودروهاي داخلي موجب خروج ارز براي واردات بنزين شده است.
دولت مي‌تواند با تغيير نوع حمايت از خودروسازي، هدفمند عمل نمايد. براي برون رفت از اين مشکلات موارد زير مطرح مي‌شوند. با اين اقدامات شرکت‌هاي خودروسازي ايراني مجبور خواهند بود روند توليد خود را تغيير دهند و براي رسيدن به بازار جهاني تلاش کنند.
۱- کمک به مراکز تحقيق و توسعه شرکت‌هاي خودروسازي
مهندسان، تکنسين‌ها و کارگران ايراني مهارت زيادي دارند، اما ساختار و چارچوب شرکت‌هاي خودروسازي و مديريت نامطلوب آن‌ها موجب شده است که برنامه ريزي مناسبي براي توسعه اين شرکت‌ها وجود نداشته باشد. مديران و دولتمردان هنوز باور ندارند که مشکل اصلي تحقيق و توسعه و عدم برنامه‌ريزي بلند مدت در اين صنعت است. تحقيق و توسعه بيش از آنکه متکي به محققين باشد، متکي به برنامه ريزي و سرمايه‌گذاري مديران شرکت‌هاست.‌‌ همان طور که قبلا بررسي شد، بزرگ‌ترين مشکل صنايع خودروسازي ايران، بخش تحقيق و توسعه آنهاست.
مشکلات پيش‌آمده در صنعت خودرو طي يک شب به وجود نيامده که بخواهيم آن را در کوتاه‌مدت رفع کنيم و چاره‌اي نداريم که از ابتدا راه صحيح ولي پرشتاب را پيش بگيريم که اولين قدم آن اصلاح ساختار تحقيق و توسعه در صنعت خودرو است. اصلاح اين بخش حداقل به ۱۰ سال وقت نياز دارد. دولت بايستي کمک‌هاي خود به خودروسازان را تنها به اين بخش معطوف نمايد. تجهيز دانشگاه‌ها و تربيت نيروي محقق با بورسيه کردن آن‌ها در دانشگاه‌هاي داخل و خارج از کشور بايستي از اولويت‌هاي دولت باشد. حمايت‌ از طرح‌هاي مشترک صنايع خودروسازي با دانشگاه‌ها نيز تاثير زيادي در ارتقاي تحقيق و توسعه شرکت‌ها دارد. پيشنهاد مي‌شود به ازاي هر مبلغي که صنايع خودروسازي براي تحقيق و توسعه خود مصرف مي‌کنند، دولت معادل هزينه آن را به صورت کمک بلاعوض به آن‌ها پرداخت نمايد (البته در صورتي که آن‌ها شفافيت مالي داشته باشند).
۲- آزاد شدن قيمت‌ خودرو و رقابتي کردن آن
خودروسازان موفق جهان همواره در يک رقابت نفس‌گير قرار دارند و در تلاشند تا براي حفظ اعتبار و تثبيت حضور خود در بازار، به طور پيوسته کيفيت خودروهاي خود را ارتقاء و رضايت مشتريان را جلب کنند. هم اکنون حتي بين دو شرکت‌ بزرگ خودروسازي داخلي نيز رقابت وجود ندارد. آن‌ها کار را با هم تقسيم کرده‌اند، طوري که سايپا خودرو‌هاي‌ ارزان قيمت پرايد و تيبا، و ايران خودرو خودروهاي گران قيمت‌تر سمند و پژو را توليد مي‌نمايند. در غياب رقابت و انحصار دو سويه توليد و واردات خودرو، نمي‌توان از توليدکنندگان و واردکنندگان انحصارگر توقع داشت که حقوق‌مصرف‌کنندگان را رعايت کنند، زيرا آنان تنها به فکر تامين منافع خود هستند. نبود رقابت و فروش خودرو‌ها با قيمت‌هاي کاذب مطمئنا موجب کاهش کيفيت خواهد شد.
قيمت خودرو بايد با ارتباط مردم و شرکت سازنده تعيين شود نه دولت. در صورتي که تعرفه واردات خودرو منطقي شود، هيچ توجهيي ندارد که دولت يا شوراي رقابت خودرو را قيمت گذاري نمايد. هيچ کشوري

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات