تبلیغات

ماشين شناس/ مقايسه «هيونداي i30» و «ولاستر»

  X  
  

تاریخ خبر : پنج‌شنبه 1394.08.14 - 15:31

ماشين شناس/ مقايسه «هيونداي i30» و «ولاستر»

مجله تخت گاز/ مدتي است بازار خودروهاي‌ هاچ‌بک داغ شده است و با توجه به شلوغي شهرها و مشکلاتي نظير کمبود جاي پارک، نياز به ‌هاچ‌بک‌هاي جمع‌وجور در شهرها بيشتر از قبل شده است.
هيونداي i30
نخستين نسل هيونداي i30در سال ۲۰۰۷ به بازار آمد و با گذشت چند سال از توليدش، به سرعت جاي خود را در بازار هاچ بک هاي جمع و جور شهري پيدا کرد و محبوبيت قابل توجهي کسب کرد. اين اتاق هيونداي در ايران نيز با استقبال مناسبي رو به رو شد و قابليت هاي مناسب، علاوه بر باز بودن راه براي يکه تازي در بازار، سبب شد تا نسل نخست i30به يک محصول موفق هيونداي در ايران تبديل شود.
اما داستان نسل جديد به کلي متفاوت است. هيونداي، i30را به کلي متحول کرده تا بتواند ر بازار متنوع اين روزهاي خودروهاي هاچ بک قد علم کند. نسل جديد i30 از همان زبان طراحي آشناي هيونداي که در ساير محصولات جديدش نيز به چشم مي‌خورد بهره مي‌برد. يک طراحي سيالي با خطوط نرم که باعث شده تا ظاهر i30جديد بيشتر يک تقليد صرف از هيونداي i40 به نظر برسد.
خصوصا در نماي جلو و نحوه طراحي مه شکن هاي جلو، که يک باريکه LED در آن ها جاي گرفته است. در قسمت عقب نيز دو پنجره ذوزنقه‌اي شکل حذف شده است و شاهد يک فرم منحصر به فرد در طراحي قسمت عقب هستيم. ارتفاع i30جديد نسبت به قبل ۱۰ ميلي متر از زمين کم شده. همچنين فاصله ميان دو محور مانند قبل است و براي بزرگ‌تر شدن کابين، هيونداي به افزايش طول و عرض i30بسنده کرده است.
دکوراتيو کابين نيز همچون طراحي ظاهري به کلي متحول شده است و شاهد يک طراحي کاملا جديد و البته آشنا در کابين i30هستيم. کيفيت متريال استفاده شده در کابين نسبت به قبل پيشرفت چشمگيري داشته و سعي شده تا با استفاده از المان هاي جذاب، فرم کسل کننده کابين نسل قبل به فراموشي سپرده شود. همان طور که اشاره شد فضاي کابين i30جديد بيشتر از قبل است و تاثير پلت فرم velestra و elentra باعث شده تا سرنشينان رديف عقب بيشتر از قبل احساس راحتي کنند. سيستم sat.nav نيز نسبت به قبل پيشرفته تر شده تنظيم صندلي هاي جلو نيز به صورت برقي انجام مي شود.
هيونداي طيف گسترده اي از پيشرانه هاي بنزيني و ديزل را براي i30جديد در نظر گرفته است. اما از اين ميان تنها مدل مجهز به پيشرانه ۴ سيلندر ۱.۸ ليتري در کشور عرضه مي‌شود. سقف قدرت اين پيشرانه به ۱۴۶ اسب بخار و گشتاورش به ۱۷۴ نيوتن متر مي‌رسد که به خوبي پاسخگوي وزن ۱.۳ تني و ابعاد جمع و جور اين خودرو است. عملکرد جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتيک نيز خيلي بهتر از قبل شده و راحتي کاملي را در اختيار راننده قرار مي دهد. سيستم تعليق نيز در اين مدل دستخوش تغييراتي شده تا سواري i30جديد نرم تر و دلچسب تر از قبل به نظر برسد.
هيونداي، i30را در سه استايل ۳ درب، ۵ درب و ۵ درب واگن عرضه مي‌کند که از اين ميان، تنها گونه ۵ درب هاچ بک در تعداد محدودي وارد کشور شده و حجم محدود وارداتش باعث شده تا قيمتش نسبت به رقبا کمي تند و تيز باشد.
رقباي داخلي و خارجي(هاچ‌بک)
Renault Scala
Mazda 3
kia Rio
پيشنهاد نهايي
i30 جديد با شباهت زيادش به هيونداي i40، نظر خانواده هاي کوچک را بيشتر از قبل به خود جلب کرده است. اين خودرو در گذشته يک رقيب سر سخت براي مزدا۳ هاچ بک به شمار مي رفت و حالا با ارتقاء سيستم تعليق و قابليت هاي فني اش، راه را براي رقيب ژاپني تنگ تر از قبل کرده است.
هيونداي ولاستر
مدتي است بازار خودروهاي‌ هاچ‌بک داغ شده است و با توجه به شلوغي شهرها و مشکلاتي نظير کمبود جاي پارک، نياز به ‌هاچ‌بک‌هاي جمع‌وجور در شهرها بيشتر از قبل شده است. از سوي ديگر طراحي ساده و کسل‌کننده بعضي از‌ هاچ‌بک‌ها باعث شده تا مشتريان اين خودروها، که اکثرا از قشر جوان جامعه هستند، تمايلي به خريد اين خودروهاي کوچک نشان ندهند. اما هيونداي با معرفي ولاستر، قدم مثبتي در راستاي ساخت‌ هاچ‌بک‌هاي خاص و هيجان‌انگيز برداشته است. مدتي از ورود اولين خودرو سه‌در هيونداي به ايران مي‌گذرد.
ولاستر معجوني از يک‌ هاچ‌بک کوچک و يک خودرو کوپه به شمار مي‌آيد. و در مدت حضورش در ايران توانسته مقبوليت مناسبي، خصوصا ميان خانم‌ها و جوان‌ها کسب کند. . طراحي قسمت جلو ولاستر شباهت زيادي با ساير محصولات هيونداي دارد. اما مواردي هم‌چون رام ايرهاي غير واقعي پلاستيکي روي کاپوت، کمي توي ذوق مي‌زنند. همان‌طور که اشاره شد، ولاستر نخستين خودرو سه‌در هيونداي است.
ولاستر تنها يک در عقب در قسمت شاگرد دارد. از اين‌رو در جلو سمت شاگرد که از در سمت راننده بزرگ‌تر است و ستون سمت شاگرد جلوتر از ستون سمت راننده قرار دارد. البته گشتاور پيچشي اين خودرو با تقويت پروفيل سازه در ستون‌ها حفظ شده. شيشه عقب بسيار کوچک است. هم‌چنين مواردي مانند اگزوز دوبل در وسط سپر عقب و قرار گرفتن دوربين عقب در زير آرم هيونداي، در طراحي ولاستر جالب توجه هستند. هم‌چنين براي مدل‌هاي فول آپشن از رينگ‌هاي هم‌رنگ بدنه استفاده شده است.
با ورود به کابين نخستين چيزي که جلب توجه مي‌کند، طراحي خاص کنسول جلو و پنل در‌هاست. متريال استفاده شده در کابين ولاستر کيفيت مطلوبي دارند. صندلي‌ها از چرم مصنوعي پوشانده شده‌اند و کنسول جلو از پلاستيک فشرده با رنگ تيره و قطعات آلومينيومي تشکيل شده است.
روکش استيل پدال‌ها و طراحي خاص صفحه کيلومترشمار نيز بر جذابيت کابين افزوده‌اند. صندلي‌هاي جلو به خوبي سرنشين را در بر گرفته و جادار و راحت‌اند. تنظيمات صندلي راننده نيز به صورت نيمه‌برقي انجام مي‌شود. اما به علت فرم خاص بدنه ولاستر، فضاي قسمت عقب بسيار محدود است و برخورد سر سرنشين با سقف در اين قسمت اجتناب‌ناپذير است. البته استفاده از سقف شيشه‌اي در اين خودرو باعث شده تا تنگي فضاي کابين کمتر احساس شود.
خبري از صداي جذاب اگزوزها و سواري هيجان‌انگيز در ولاستر نيست. گشتاور ولاستر در دورهاي بالا به‌دست مي‌آيد و در سربالايي‌ها کشش مناسبي از خود نشان نمي‌دهد. گيرباکس ۶ سرعته تيپ ترونيک ولاستر اما تا حدودي به لذت سواري با اين خودرو کوچک افزوده است و باعث مي‌شود ضعف‌هاي فني اين خودرو را فراموش کنيد. گيرباکس ولاستر عملکرد قابل قبولي دارد و بسيار دقيق است. فاصله دنده‌ها از يکديگر کم هستند و معکوس دادن‌هاي به موقع باعث مي‌شود تا دور خودرو افت نکند. هم‌چنين تعويض دنده‌ها در حالت اتوماتيک با نرمي و بدون انتقال ضربه به کابين انجام مي‌شود.
فرمان ولاستر تيز و حساس است و به خوبي فرامين راننده را منتقل مي‌کند. سواري خشک و پرتکان ولاستر نيز با توجه به سيستم تعليق اسپرت و لاستيک‌هاي بزرگش اجتناب‌ناپذير است. پايداري ولاستر و کشش خروج اين خودرو از پيچ‌ها مناسب است و ۶ عدد ايربگ، ايمني سرنشينان را تامين مي‌کنند. ولاستر بيشتر مناسب جوان‌هايي است که به دنبال متمايز بودن هستند. اين در حالي است که با همين مبلغ مي‌توان سدان‌هاي بزرگ‌تر هيونداي و کيا را خريداري کرد که امکانات کامل‌تري دارند و کاربردي‌تر هستند.
رقباي داخلي و خارجي
Alfaromero Mito
Toyota GT86
Kia Cerato Koup
پيشنهاد نهايي
ولاستر خاص ترين خودروي هيونداي در اين چند سال اخير است. ظاهر آن فعلا نوبرانه است و نگاه عابران را به سمت خود مي​کشاند. براي مصرف خانوادگي چندان ايده​آل نيست اما اگر گشتي در داخل اتاق آن بزنيد مي​توانيد دلايل خوبي براي خريد پيدا کنيد.
اين در حالي است که با همين مبلغ مي‌توان سدان‌هاي بزرگ‌تر هيونداي و کيا را خريداري کرد که امکانات کامل‌تري دارند و کاربردي‌تر هستند.

نظر شما

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات