تبلیغات

واردات خودرو با کارت بازرگاني اجاره اي

ايران جيب/ بر اساس مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت به غير از شرکت‌هاي نمايندگي‌هاي خودروسازي خارجي، افراد ديگري نيز مي‌توانند اقدام به وارد کردن خودرو کنند،اما به شرط اينکه با نمايندگي‌هاي مجاز آن شرکت در ايران براي دريافت خدمات پس از فروش بتوانند قرارداد ببندند و آن‌ها بحث خدمات پس از فروش را بر عهده گيرند. حال برخي فعالان بازار معتقد هستند نمايندگي‌هاي مجاز زير بار اين موضوع نمي‌روند، در حالي که وزارت صنعت، معدن و تجارت آن‌ها را مکلف به انجام اين کار کرده است. به طور کلي واردات خودرو دچار مشکلات عديده‌اي است.

اکبر نيکو کلام فعال صنعت خودرو و نمايشگاه‌دار خودرو در گفت‌وگو با روزنامه «دنياي خودرو» با بيان اينکه امر واردات خودرو يک کار پيچيده است، بيان کرد: اين در حالي است که همگان گمان مي‌کنند واردات خودرو کاري راحت است و هرکسي مي‌تواند مبادرت به اين کار کند. به گفته اين فعال صنعت خودرو، بازار خودرو در حال حاضر در رکود به‌سر مي‌برد.

به نظر شما قيمت خودروهاي وارداتي بالاست؟
بله، قيمت‌هاي خودرو‌هاي وارداتي بالاست. آن کسي که از امارات خودرو وارد مي‌کند بايد يک سود معقول10،15 ميليون توماني براي خود در نظر بگيرد، نه اينکه سود کلاني را به جيب بزند و اگر از اين رقم بيشتر شود، در حق مصرف کننده اجحاف مي‌شود. معمولا واردات خودرو از طرف اشخاص نسبت به واردات شرکت بين 30 تا 50 ميليون تفاوت قيمت دارد و قيمت‌هاي افراد غير از شرکتي بسيار بالاتر است.

بسياري از فعالان بازار خودرو اعتقاد دارند افرادي که به تنهايي و خارج از چارچوب نمايندگي‌هاي مجاز خودروسازان اقدام به واردات مي‌کنند، بازار خودروهاي وارداتي را بر هم مي‌زنند، تحليل شما در اين رابطه چيست؟
در حال حاضر عده‌اي که اهل اين کار نيستند و خارج از نمايندگي‌هاي مجاز اقدام به واردات مي‌کنند، مشکلات بسياري را ايجاد کرده‌اند و به هر قيمتي که بخواهند مي‌فروشند. از طرف ديگر اين عده با استفاده از کارت بازرگاني نفر ثالثي اقدام به واردات مي‌کنند که اين کارت از طريق يک ترخيص کار در اختيار واردکنندگان نابلد قرار مي‌گيرد و هيچ‌گونه مالياتي در اين زمينه به دولت پرداخت نمي‌کنند. به طور کلي در اين شکل واردات حقوق دولتي پرداخت نمي‌شود. واردکننده با اين کارت يک تعدادي خودرو را در يک‌سال وارد مي‌کند و سال بعد با کارت بازرگاني کسي ديگر اين کار را انجام مي‌دهد و در اين بين يک رقمي نيز ترخيص‌کار و دارنده کارت بازرگاني به عنوان دستمزد مي‌رسد. نهايت کار نيز دارنده کارت بازرگاني به دليل عدم پرداخت حقوق دولتي ممنوع‌الخروج مي‌شود که براي او اصلا اين موضوع اهميت ندارد، زيرا اکثرا اين افراد در شهرهاي کوچک زندگي مي‌کنند و يک پولي نيز مثلا در حد 50 ميليون تومان دريافت مي‌کنند.

راهکار شما براي حل اين موضوع چيست؟
کساني بايد داراي کارت بازرگاني باشند که ملک داشته باشند و پروانه نمايشگاه به نام آن‌ها باشد و بعد متقاضي دريافت کارت بازرگاني شوند. با اين کار هم ماليات واردات را پرداخت مي‌کنند و هم ماليات بردرآمد خود را مي‌دهند شرکت‌ها نيز همين کار را مي‌کنند.

در اين ايام بسياري از خريداران خودرونسبت به دريافت خدمات گارانتي نارضايتي‌هايي دارند، آيا اين نارضايتي‌ها به‌جا و درست است؟
در حال حاضر اکثر فروشندگان خود و واردکنندگان در حالي خودرو را با گارانتي به مشتريان خود مي‌فروشند که من زماني‌که از خريداران مي‌پرسم خودروي شما پي دي آي( تاييد گارانتي) شده است، آن‌ها جواب منفي مي‌دهند و بايد ديد در اين زمينه يک راه حل اساسي انديشيده شود و فروشندگان در اين زمينه بايد اطلاعات کاملي در اختيار خريداران خود قرار دهند.

بسياري از کارشناسان معتقد هستند خودرو‌هاي چيني، باعث شده‌اند بازار خودرو‌هاي توليد داخل کساد شود و به نوعي خريداران ديگر خودرو‌هاي ساخت داخل را نخرند، آيا شما با اين نظر موافقيد؟
خودروهايي که از چين وارد مي‌شود هيچ گونه کيفيتي ندارد و موجب آسيب رساندن به شرکت‌هاي خودروسازي داخلي نيز شده است. به علت ظاهري که دارند مردم ترجيح مي‌دهند به جاي خودروي داخلي که گاهي کيفيتي برتر نسبت به خودرو‌هاي چيني دارد، از خودرو‌هاي چيني استفاده کنند. به نظر بنده بايد ورود خودرو‌هاي زير 120 ميليون تومان را به کشور ممنوع کنند و اگر قرار است کالايي از خارج وار شود بهتر است برند آن وارد کشور شود، تا از اين طريق هم محصولات داخلي به فروش برود و بازار آن داراي رونق شود و هم خودروي وارداتي برند و شناسنامه‌دار وارد کشور شود.

شما اشاره کرديد واردکنندگان در اکثر موارد به خريداران آگاهي چنداني در رابطه با گارانتي خودرو‌هاي وارداتي نمي‌دهند، اين کار در نهايت باعث بروز چه مشکل و معظلي مي‌شود؟
اين روز‌ها آگاهي چنداني از سوي شرکت‌هاي واردکننده به خريداران خودرو داده نمي‌شود. اين امر باعث آن مي‌شود خريداران مرتکب اعمالي شوند که خارج از گارانتي است و شرکت‌ها به همين بهانه خودروها را از گارانتي خارج مي‌کنند.

اين روزها اخبار متعددي درباره تغيير تعرفه واردات خودرو شنيده مي‌شود، شما به عنوان يکي از فعالان بازار خودرو معتقد هستيد تعرفه واردات خودرو در چه جهتي تغيير خواهد کرد؟
بعيد است تعرفه واردات خودرو کاهش يابد و اگر افزايش هم پيدا کند زياد به حال خريداران فرقي نمي‌کند. اين در حالي است که اگر تعرفه هم بالا برود، قيمت خودروهاي داخل بازار بعيد است افزايش يابد، چراکه بازار خريد خودرو در رکود است و مشتري براي خريد وجود ندارد.
برخي مواقع شنيده مي‌شود، تعدادي خودرو بالاي 2500 سي‌سي که واردات آن‌ها ممنوع است وارد کشور مي‌شود، اين خودرو‌ها از چه طريقي به کشور مي‌آيند؟
اين خودرو‌ها در حجم‌هايي مثل 5 يا 10 دستگاه با مجوزهاي خاص که به برخي اعضاي جامعه داده مي‌شود، به کشور مي‌آيند. اشکال اين نوع واردات اين است که بحث خدمات پس از فروش اين خودرو‌ها ابهام دارد و نمايندگي‌هاي اين خودرو‌ها نيز زير بار خدمات پس از فروش نمي‌روند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات