تبلیغات

نگرانی درباره امنیت خانواده A320 پس از سقوط ایرباس روسیه

دانش > فناوری - روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرده سقوط ایرباس A321 روسیه در صحرای سینا نگرانی‌ها درباره امنیت هواپیماهای این خانواده را افزایش داده است.

خانواده ایرباس A320 یک خانواده از هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است که به صورت متوسط هر ۲/۵ ثانیه یکی از اعضای آن در گوشه‌ای از جهان از روی زمین بلند می‌شود یا فرود می‌آید. هواپیمای مسافربری A321 روسیه از شرم‌الشیخ بلند شده بود که در صحرای سینای مصر سقوط کرد و ۲۱۷ مسافر و ۷ خدمه آن همگی کشته شدند.  سقوط ایرباس روسیه سومین حادثه سقوط هواپیماهای A321 به حساب می‌آید. در سال ۲۰۱۰ یک ایرباس A321 دیگر با ۱۵۲ مسافر در نزدیکی اسلام‌آباد سقوط کرد که ۱۴۶ مسافر و ۶ خدمه آن همگی کشته شدند. 

در نوامبر سال گذشته هم یک ایرباس دیگر A321 متعلق به شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزا بر فراز اسپانیا دچار سانحه شد و توانایی کنترل ارتفاع خود را از دست داد اما ماجرا ختم به خیر شد. آمارها نشان می‌دهد از سال ۱۹۹۶ ایرباس‌های A321 دچار ۱۶ حادثه جدی و خطرناک شده‌اند.

Aeroinside که حوادث هوایی جهان را جمع‌آوری می‌کند تاکنون ۲۱۲ حادثه درباره هواپیماهای A321 را ثبت کرده است که از نقص‌های فنی تا سقوط را شامل می‌شود. در ماه سپتامبر خلبان یک A321-200 که از منچستر عازم ازمیر بود هم نقص فنی در سیستم هیدرولیک خود را گزارش کرد و مجبور به بازگشت به منچستر و فرود اضطراری شد. در همان ماه دو آتش سوزی جزئی در ایرباس‌های A321 در خطوط هوایی انگلیس گزارش شد.

A321 بزرگرین هواپیما اعضای خانواده A320 است که شامل A318 و A319 هم می‌شود. حداقل ۶ هزار و ۲۰۰ فروند از هواپیماهای این خانواده مشغول پرواز در جهان هستند.
A321 شباهت زیادی با ایرباس A320 دارد اما دارای بدنه کشیده‌تری است و توانایی جایجایی تعداد بیشتری مسافر را دارا است. ساخت ایرباس A321 از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و نخستین بار در ۲۰ اسفند ۱۳۷۳ (۱۱ مارس ۱۹۹۳) به پرواز در آمد.

۵۴۵۴

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات