تبلیغات

خط فقر مسکن در تهران اعلام شد

بر اساس یک پژوهش خط فقر مسکن در استان تهران برای هر نفر در سال جاری (میانگین یک سال)‌ 1.5 میلیون تومان و در استان‌های هرمزگان، البرز و سیستان و بلوچستان به ترتیب 1.4 میلیون تومان، یک میلیون و 150 هزار تومان و 960 هزار تومان است.

شهرخبر: محمدرضا فرهادی‌پور یکی از مشاوران طرح جامع مسکن در پژوهشی اعلام کرد: خط فقر مسکن در استان تهران برای هر نفر در سال جاری (میانگین یک سال)‌ 1.5 میلیون تومان نرخ‌گذاری و برای یک ماه 133 هزار تومان تعیین شده است. بنابراین اگر فردی نتواند ماهانه 133 هزار تومان را برای پرداخت هزینه اقامت در مسکن در تهران تهیه کند، بدمسکن محسوب می‌شود.

بر این اساس یک خانوار چهار نفری در تهران باید ماهانه 532 هزار تومان برای تأمین مسکن پرداخت کند در غیر این صورت زیر خط فقر مسکن قرار دارد.

همچنین به گفته این کارشناس اقتصادی بعد از استان تهران بالاترین خط فقر مسکن در ایران را استان‌ هرمزگان با یک میلیون و 400 هزار تومان برای یک سال، استان البرز با یک میلیون و 150 هزار تومان و سپس استان سیستان و بلوچستان با 960 هزار تومان دارا هستند.

در این پژوهش با اشاره به خط فقر مسکن استان ایلام با رقم 284 هزار تومان برای یک سال آمده است: با توجه به اختلاف فاحش دو استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان با سایر استان‌ها، به نظر می‌رسد وضعیت فقر مسکن در این دو استان بسیار بالا بوده و برای اصلاح آن نیازمند منابع مالی فراوانی هستیم.

در بخش دیگری از این پژوهش تاکید شده است؛ 36 درصد مردم استان بوشهر، 33 درصد اهالی استان کرمان و 31 درصد ساکنان خوزستان در وضعیت فقر مسکن قرار دارند که می‌بایست برای رفع این معضل،‌ برنامه‌ریزی منسجمی در این استان‌ها صورت گیرد.

همچنین زیر خط فقر مسکن بودن 56 درصد مردم سیستان و بلوچستان به عنوان فقیرترین استان کشور از نظر درآمد افراد برای تهیه مسکن مناسب در پژوهش مذکور آمده است. بهترین استان از نظر درآمد مردم برای تهیه مسکن، استان تهران است که تنها 11 درصد ساکنان آن درآمدی زیر خط فقر مسکن دارند.

از سوی دیگر تنها 12.6 اهالی استان زنجان زیر خط فقر مسکن هستند که نشان‌دهنده مناسب بودن درآمد اهالی این استان برای تهیه مسکن مناسب است. با این وجود استان‌های کرمان با 41.4 و بوشهر با 41.2 درصد جمعیت زیر خط فقر بعد از سیستان و بلوچستان بیشترین جمعیت زیر خط فقر مسکن را دارا هستند.
222

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات