تبلیغات

دلیل نام گذاری (وجه تسمیه) استان فارس

از میان اقوام آریایی، قوم پارس نسبت به سایر اقوام برتری یافته و در قرن 11 پیش از میلاد، نام «پارس» بر قلمروی فارس نهاده شد.

شهرخبر:

نام استان: فارس (Fars)

مرکز استان: شهر شیراز

موقعیت جغرافیایی استان 

عرض جغرافیایی: بین 27 درجه و 3 دقیقه تا 31 درجه و 40 دقیقه شمالی

طول جغرافیایی: بین 50 درجه و 36 دقیقه تا 55 درجه و 35 دقیقه شرقی 

موقعیت نسبی استان: واقع در جنوب ایران

همسایگان استان

شمال: استان اصفهان 

شمال شرق: استان یزد 

شمال غرب: استان کهگیلویه و بویراحمد 

جنوب و جنوب شرق: استان هرمزگان 

غرب و جنوب غرب: استان بوشهر

شرق: استان کرمان

مساحت استان: حدود 133 هزار کیلومتر مربع

تعداد شهرستان‌ها: 29 

نام شهرستان‌ها: آباده- ارسنجان- استهبان- اقلید- بوانات- پاسارگاد- جهرم- خرامه- خرم بید- خنج- داراب- رستم- زرین دشت- سپیدان- سروستان- شیراز- فراشبند- فسا- فیروزآباد- قیروکارزین- کازرون- کوار- گراش- لارستان- لامرد- مرودشت- ممسنی- مهر و نی‌ریز

جمعیت استان: 4596658 نفر 

فاصله مرکز استان تا تهران: 1088 کیلومتر

وجه تسمیه استان فارسوجه تسمیه استان فارس

پیش از ورود اقوام آریایی، بومیان فلات ایران در استان فارس زندگی می‌کردند و دولت عیلام (پیش از هخامنشیان)، از شوش تا غرب فارس را تحت تسلط خود داشت. با مهاجرت آریایی‌ها به فلات ایران، گروهی از ایشان از راه کرمان به فارس وارد شدند و در شمال فارس در منطقه‌ای که آب فراوان وجود داشت، استقرار یافتند.

وجه تسمیه استان فارس

از میان اقوام آریایی، قوم پارس نسبت به سایر اقوام برتری یافته و در قرن 11 پیش از میلاد، نام «پارس» بر قلمروی آنان نهاده شد. ایشان در این منطقه به ساختن شهرها و روستاها همت گماشتند به طوری که نخستین شهر آنان «پارسه کده» (پاسارگاد) و سپس پارسه (پرسپولیس یونانی) نامیده شد که امروزه آن را «تخت جمشید» می‌نامند. با شکل‌گیری امپراطوری هخامنشیان، واژه پارس به سراسر قلمروی آنان (از رود سند تا شرق دریای مدیترانه و بخش‌هایی از قاره آفریقا) اطلاق شد و بعدها با تغییرات سیاسی، واژه پارس، ویژه استان فارس شد. واژه فارس مُعَرَّب (عربی شده) واژه پارس می‌باشد.

وجه تسمیه استان فارسوجه تسمیه استان فارس

منبع : wikipg

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات