تبلیغات

پارسال چند ایرانی به ترکیه رفتند؟

شهرخبر: رضا چاکان تکین صبح امروز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی تبریز بر نقش‌آفرینی آذربایجان‌شرقی در افزایش مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه تاکید کرد.

وی گفت: افزایش توریسم از ایران به ترکیه به میزان ۳۰ درصد در سال گذشته رخ داده و به ۶ میلیون نفر رسیده است.

سفیر ترکیه در ایران ادامه داد: میزان مسافرت ترکیه‌های به تبریز و آذربایجان‌شرقی و ایران در سال گذشته به ۴۰۰ هزار نفر رسید که این میزان می‌تواند افزایش یابد.

وی یادآور شد: افزایش تعداد توریسم میان دو کشور در سطح روسای جمهور نیز مورد تاکید است و برنامه‌های افزایش مسافر باید در این زمینه انجام شود.

* سفر ۴۰ میلیون توریسم به ترکیه

چاکان تکین گفت: سال گذشته نزدیک به ۴۰ میلیون نفر توریسم به ترکیه سفر کرده‌اند و در این زمینه از کشورهای نخست جهان هستیم.

وی بیان کرد: مبادلات تجاری میان ایران و ترکیه و خریدهای ترکیه از ایران بیشتر در مورد گاز و پتروشیمی است که می‌تواند در زمینه‌های تجاری دیگر نیز این ارتباطات گسترش یابد.

چاکان تکین بر افزایش سفرها میان دو کشور تاکید کرد و گفت: افزایش پروازهای مستقیم میان شهرهای تبریز و ترکیه را در دستور کار داریم و تلاش می‌کنیم ولی در حال حاضر سیستم اداری ایران کمی کند است.

وی خواستار استفاده از ظرفیت تجار و صنایع برای توسعه ارتباطات میان دو کشور شد و گفت: سفارت ترکیه در ایران از تمام ظرفیت‌ها در این زمینه استقبال می‌کند.

سفیر ترکیه در ایران اظهار کرد: در زمینه تجارت باید سود طرفین تامین شود و اینکه یک طرف تنها سود ببرد قابل قبول نیست و بر همین اساس از ظرفیت‌های طرف ایرانی و آذربایجان‌شرقی استفاده شود.

وی خطاب به تجار و صنعتگران تبریز و آذربایجان تاکید کرد: شما می‌توانید برای افزایش مبادلات مثبت تجاری و ایجاد توازن میان دو کشور با معرفی محصولات مناسب و شناخت بازار ترکیه اقدام کنید و در این زمینه توجه به اهمیت رقابت در بازار مهم است.

سفیر ترکیه در تهران یادآور شد: تجار و صنایع ایرانی باید بتوانند در زمینه رقابت‌های تجاری موفق عمل کنند چرا که امروز رقابت شدیدی در جهان تجارت وجود دارد.

وی گفت: ما هیچگاه خواستار زیان برادران ایرانی خود در مبادلات تجاری نیستیم و از آذربایجان‌شرقی و تبریز در زمینه افزایش تجارت انتظار داریم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات