تبلیغات

باز هم روایت تلخ شکار غیر مجاز/ شکارچیانی که به اسم معدن کار به غارت سیاه‌کوه مشغولند

منطقه حفاظت شده سیاه‌کوه یزد به دلیل جای دادن معدن باریت به دست سود‌جویان در دل خود هم اکنون به جولانگاه شکارچیانی تبدیل شده که در لباس معدن کاری به غارت حیات‌وحش او پرداخته‌اند.

باز هم روایت تلخ شکار غیر مجاز/ شکارچیانی که به اسم معدن کار به غارت سیاه‌کوه مشغولند

به گزارش خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، زخم‌هایی که سودجویان بر پیکره محیط زیست کشورمان زده‌اند. امروزه داستانی نیست که تازگی داشته باشد بلکه فعالیت و بهره‌برداری‌های بی‌نظارت از اقدامات این افراد این روزها در جای‌جای مناطق کشورمان دیده و شنیده می‌شود و این بار هم به داستان پردرد اقدامات غیر اصولی و غیر قانونی معدن مستقر در تنها پارک ملی یزد، منطقه حفاظت‌شده سیاه‌کوه می‌پردازیم که مدت‌هاست با حضور معدن‌کارانی که ذاتا شکارچی هستند مورد غارت قرار گرفته است.


**سیاه‌کوه یزد جولانگان شکارچیان معدن کار

معدن سنگ باریت که مجوز آن سال‌ها پیش به نام یک شکارچی در دل سیاه‌کوه یزد صادر شده به نظر می‌رسد به نام معدن‌کاری هم‌کیشان خود را در عرصه شکار زیر چتر به ظاهر موجه بهره‌برداری و فعالیت معدن گرداگرد هم جمع کرده و به برچیدن حیات‌وحش سیاه‌کوه یزد کمربسته است.

محمدرضا اقبالی محیط زیست استان یزد در این باره معتقد است: معدن سنگ باریت که به معدن عطایی مشهور است، با اینکه مجوزی با سابقه سال‌ها پیش دارد و معتلق به یک شکارچی است اما حقیقت نشان می‌دهد که این‌ها به بهانه معدن به شکار در سیاه‌کوه یزد می‌پردازند.

اقبالی در خصوص تردد شکارچیان با مجوز کارگری معدن می‌گوید: شکارچیانی که سابقه شکار غیرمجاز و حتی پرونده قضایی دارند با در دست داشتن مجوز کارگری معدن وارد منطقه حفاظت شده سیاه‌کوه شده و اقدام به شکار در بین حیات‌وحش منطقه می‌کنند.

مرتضی عزیزی رییس اداره محیط زیست شهرستان اردکان نیز در این باره معتقد است: طی روزهای اخیر دو شکارچی که با در دست‌داشتن مجوز کارگری معدن وارد منطقه حفاظت‌شده سیاه‌کوه شده بودند اقدام به شکار سه‌کل و یک بز وحشی و جاسازی آن‌ها در ماشین حمل مواد معدنی کرده بودند که با زیرنظرداشتن محیطبانان دستگیر شدند.

این تنها تخلف معدن‌‌کاران این معدن  سنگ عطایی نبوده و محیط‌ بانان ما همیشه شاهد تخلفات و فرار آن‌ها بوده‌اند.

 فعالان محیط‌زیست در این باره می‌گویند: بهره‌برداران از معدن با کشف لاشه‌های کل و بز در محموله‌های مواد معدنی به سرعت اقدام به پرداخت جریمه 90 میلیونی تومانی کرده‌اند.

** استقرار معدن در منطقه حفاظت شده ممنوع استیکی از قوانین و شروط لازم برای صدور پروانه بهره‌برداری و مجوز معدن قرارنداشتن آن در منطقه حفاظت شده محیط زیست است ولی چرا این قانون در خصوص معدن سنگ باریت به خواب رفته است؟

محمدرضا اقبالی فعال محیط زیست استان یزد در این باره معتقد است: حتی اگر پروانه و مجوز معدن قبل از تبدیل‌شدن منطقه سیاه‌کوه به پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده صادر شده باشد اکنون باید لغو شود و لازم است در این باره اداره کل صنعت‌‌و‌معدن و تجارت استان یزد به جد وارد عمل شود.

** جایگاه منطقه سیاه‌کوه یزد

منطقه حفاظت‌شده و پارک ملی سیاه‌کوه به لحاظ تنوع و تجمع حیات‌وحش جزء مناطق بی‌نظیر محسوب می‌شود بطوریکه در هر گوشه‌و‌کنار این منطقه بالای 300 تا 400 راس از وحوش قابل رویت است.

محمدرضا اقبالی فعال محیط زیست استان یزد در این باره می‌گوید: منطقه سیاه‌کوه یزد یکی از پناهگاه‌ها و زیستگاه‌های اصلی یوزپلنگ آسیایی است و تاکنون بیش از هفت قلاده یوزپلنگ آسیایی در این منطقه مشاهده شده، علاوه بر این وجود گونه‌های مختلف پستانداران چون کل و بز و آهو و جبیر و غیره از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد حیات‌وحش این منطقه به شمار می‌رود.

** دلیل انجام شکار حیات‌وحش

قطع به یقین اگر نظارت و تعداد ماموران یگان حفاظت محیط زیست در منطقه سیاه‌کوه زیاد و یا متناسب با وسعت و حجم حیات‌وحش باشد، دست شکارچیان سودجو از اعمال غیرقانونی در حیطه شکار حیات‌وحش برچیده خواهد شد.

 مرتضی عزیزی رییس اداره محیط زیست اردکان در این باره معتقد است: برای کل منطقه حفاظت‌شده سیاه‌کوه در مجموع 4 محیط‌بان در نظر گرفته شده که دو نفر آن‌ها در محدوده 80 هزار هکتاری پارک ملی و 2 نفر دیگر نیز در 120 هزار هکتاری منطقه مشغول به انجام وظیفه هستندکه در این مسئله کمبود نیروی محیط‌بان مهمترین دلیل انجام شکارهای حیات‌وحش به دست معدن‌‌کاران است.

** معدن سیاه‌کوه باید تعطیل شود

سیاه‌کوه که یکی از ذخائر مهم زیست‌محیطی به شمار می‌رود نباید تخلفات انجام شده و محرز در دامنش از سوی مسئولان نادیده گرفته شود و بساط این معدن هر چه زودتر باید از بستر سیاه‌جامگان چیده شود چرا که علاوه بر تخریبات ناشی از بهره‌برداری معدن تردد افراد متخلف و شکارچیان سودجو در قالب کارگران معدن به مرور آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به حیات‌وحش سیاه‌کوه وارد خواهد کرد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات