تبلیغات

برگي از تاريخ/ آداب و قيمت غذاي ايرانيان در دوره قاجار

جوان و تاريخ/ آداب رسوم ايرانيان قجري در هنگام صرف غذا
خانم مادام ديو لافوا در کتاب خود از خاطراتش در سفر به ايران چنين مي نويسد:«قبل از شروع به غذا نوکران با آفتابه لگن در مقابل مهمان زانو به زمين مي زنند و مهمان دست راست خود را در بالاي لگن نگاه ميدارد و نوکر با آفتابه آب مي ريزد تا دست شسته شود.بعد تمام مهمانان با صاحب خانه به سفره غذا نزديک شده آستين دست راست را بالا مي زنند و دست چپ را براي نگهداري لباس روي سينه قرار مي دهند و با دست راست مقداري پلو که در مشت بگنجد برداشته و با گوشت مخلوط مي کنند و فشار مي دهند تا مانند گلوله اي بشود.

بعد آن را تقريباً بدون جويدن مي بلعند و بسا مي شود که گلوله در گلو گير کند و مجبور مي شوند گردن بشکنند و به او قدري فشار آورند تا منبسط و منقبض شود و گلوله به معده برسد.در موقع غذا خوردن حرف و آب خوردن ممنوع است زيرا که در اين صورت ،اشخاص پر چانه از نصيب خود محروم مي شوند خوردن ناهار تقريباً ده دقيقه طول ميکشد که در آخر کار قاشق بزرگ پر عمق چوبي را بر داشته و پر از سکنجبين يا شربت يا دوغ تازه مي کنند بعد دوباره دست را با آفتابه و لگن مي شويند و بلافاصله مشغول کشيدن قليان ميشوند و بعد نماز مي خوانند و در رختخواب که در روي زمين پهن است مي خوابند.

غذاي معروف ايرانيان
چلوکباب يکي از اصيل‌ترين و از معروف‌ترين غذاهاي ايراني است. اين غذا متشکل از چلو کره و کباب است که با سماق مصرف مي‌شود. تاريخچه مورخاني که در دوره صفويه از ايران بازديد کرده‌اند، مستقيما نامي از چلوکباب به عنوان يک غذاي ملي نبرده‌اند. يک سياح اروپايي که در عصر شاه عباس مدتي در اصفهان به سر برده گفته‌است: « غذاي متداول ايرانيان که هميشه بايد بر سر سفره‌شان باشد و قبل از هرچيز ديگري مي‌خورند، برنج نپخته‌اي است که آن را پلو مي‌نامند و معمولا با گوشت گوسفند سرو مي‌شود.... ايرانيان با انگشتان خود گوشت را پاره مي‌کنند و کمتر ديده مي‌شود که از کارد استفاده کنند»[گرچه استفاده از کارد و چنگال و نشستن بر سر ميز را ابتدا ايرانيان در دوره پادشاهي کوروش کبير به کار مي بردند و برخي از اسراي رومي اين سنت ايرانيان را به فرهنگ غربي انتقال دادند] سياح ديگري در دوره آغا محمدخان نيز از «کباب‌هايي که از گوشت بره و مرغ و گوسفند» ترتيب داده شده سخن گفته‌است. با اين‌حال اختراع غذاي مستقلي به نام چلوکباب را به ناصرالدين‌شاه هم نسبت مي‌دهند. واحد شمارش چلوکباب «دست» است.
يک دست چلوکباب معمولاً به يک بشقاب پر از پلو، کباب برگ(يک سيخ) يا کوبيده(دو سيخ) گفته مي‌شود که همراه با گوجه فرنگي کباب شده، سماق، پياز و نوشيدني (معمولا دوغ) سرو مي‌شود. قيمت يک پرس چلوکباب کامل در زمان ناصرالدين‎‌شاه ۳ قران، در زمان احمد شاه ۴ تا ۵ ريال، در زمان محمدرضاشاه تا ۶۰ ريال و امروزه حدود 50000 ريال مي‌باشد.

منوي غذاي دوره قاجار
اگر به رستوران نقش جهان اصفهان برويد منوي غذايي را مي بينيد که مربوط به 131 سال پيش است.اين تصوير مربوط است به منوي غذاهاي ايراني در سال 1270 هجري شمسي که حکومت قاجاريه در ايران حکمراني مي کرد.اين منوي غذا در غذاخوري "مشدي مير آقا قرآني" در اصفهان نصب شده بود و در حال حاضر نيز در بازار مسجد ميدان نقش جهان اصفهان و در رستوران نقش جهان در ورودي اين رستوران به ديوار نصب است.
بر اساس قيمت هاي روي اين منوي غذا ارزش واحدها بر اساس زمان درج اين قيمت ها يعني 1270 خورشيدي "زمان قاجار" نوشته شده است.اين نوع واحد ها از سال 1269يعني دقيقا يک سال قبل از تاريخ اين منو تا سال 1311 توسط بانک شاهي ايران به همين منوال بود.
موضوع هر 20 شاهي معادل يک ريال بعنوان "گفتار غير رسمي" از بعد از سال 1311 يعني زماني که واحد پول جديد ايران توسط بانک ملي ايران مشخص شد در بين مردم رواج داشته است.
پس از نشر و ضرب سکه و اسکناس توسط بانک ملي ايران " نه بانک شاهي زمان قاجار" عنوان شاهي به عنوان واحد پول بکلي از سيستم پولي و بانکي ايران حذف شد.واژه 10 شاهي معادل نيم ريال واژه اي غير رسمي گفتار مردم ايران بود. در همان زمان هم سکه اي که 10 شاهي نام داشت در واقع سکه 50 ديناري بود که به اشتباه و از روي گفتار عاميانه ده شاهي نام گرفته بود که آن هم از انجا که کوچکترين واحد پول بود بيشتر به عنوان پست شمردن و بي ارزش قلمداد کردن موضوع و يا چيزي بکار برده ميشد.

ناصر الدين شاه قاجار و غذاخوردنش

غذاي ناصرالدين‌شاه و آداب صرف آن، موضوعي است که از چشم ناظران و اطرافيان شاه پنهان نبوده است. دکتر چارلز جيمز ويلس - طبيب دربار که سال 1886 ميلادي به ايران آمد- کتابي دارد تحت عنوان «تاريخ اجتماعي ايران در عهد قاجاريه». اين کتاب درباره اوضاع اجتماعي و اداري ايران در دوران سلطنت ناصرالدين‌شاه است و نويسنده کوشيده نکاتي مهم و خواندني از آن عصر را در کتاب خود بگنجاند.

ناهار اعليحضرت همايوني

او در شرح مشاهداتش از غذا خوردن ناصرالدين‌شاه مي‌نويسد: «ناهار سلطنتي هميشه در وقت ظهر داده مي‌شود. اعليحضرت شاه در وقت صرف ناهار مانند عثمانيان روي تشک مي‌نشيند و در سر سفره قريب پنجاه قاب غذاهاي لذيذ و لطيف چيده شده است. در اين وقت اعليحضرت شاه چند لقمه از ساده‌ترين آن غذاها را ميل مي‌کنند و محض رفع عطش چند پياله شير و شربت خنک که در فنجان‌هاي بسيار مرغوب چيني داده مي‌شود، ميل مي‌کنند.
در وقت صرف ناهار مقربين و ساير حضار سکوت اختيار مي‌کنند و پيشخدمتان خاصه با کمال ملايمت و سکوت، قاب‌ها را تجديد و تبديل مي‌کنند. به‌ندرت در وقت صرف ناهار، اعليحضرت شاه يکي از حضار را مورد عنايت و التفات ملوکانه نموده، با او تکلم مي‌کنند. شخص مزبور در جواب فرمايشات شاه، اول تعظيم نموده و پس از آن اين کلمات را معروض مي‌دارد: «تصدق قبله عالم گردم، قربانت شوم، آنچه قبله عالم امر فرموده بودند به انجام رسيد....» خلاصه پس از صرف ناهار اعليحضرت شاه دهان و دست‌هاي مبارک را با آفتابه لگن طلا مي‌شويند. پس از آن از سر سفره برخاسته و شاهزادگان باقي غذا را صرف مي‌کنند. شام سلطنتي هم مانند ناهار مزبور در 3 ساعتي شب داده مي‌شود و در وقت صرف آن دسته موزيک ترنمات جديد را مي‌نوازد. اعيان و رجال حاضر در وقت شام عبارتند ‌از: وزير امور خارجه، فرمانده گارد، حکيم‌باشي همايوني، خاصه‌تراش، تلگرافچي باشي، امير آخور، شاعر درباري، نقاش‌باشي ».

ظرف غذاي ناصر الدين شاه
دکتر فووزيه؛ -طبيب ديگر ناصرالدين‌شاه - نيز در کتاب «3 سال در دربار ايران» (ترجمه عباس اقبال آشتياني) مي‌نويسد: «غذاهاي مختلف را -آن‌چنان که پيش ما معمول است- يکي بعد از ديگري نمي‌آورند، بلکه همه را توسط تعداد فراشاني که براي آوردن آنها لازم باشد، يکجا حاضر مي‌کنند. به اين شکل که فراش‌ها -که بر سر هر کدام مجموعه (سيني) گِرد بزرگي است و قلمکاري خوشرنگ با منگوله‌هاي رنگارنگ بر آن انداخته‌اند- ‌دنبال غذاها پيش مي‌آورند و مجدالدوله، ناظرباشي شاه هميشه پيشاپيش ايشان است
همين که فراش‌ها به حضور شاه رسيدند، همه مجموعه‌ها را بر زمين مي‌گذارند و قلمکارها و سرپوش‌ها را از روي ظروف برمي‌دارند و با مجموعه‌هاي خالي و قلمکارها بيرون مي‌روند. آقا‌دايي -که گاهي ميرزا ابوالقاسم نيز با او همراه است- ظروف غذايي را که شاه مي‌خواهد نزديک او مي‌برد و شاه که مثل همه ايرانيان چهار‌زانو مقابل سفره‌اي چرمي -که سفره پارچه‌اي ملوني روي آن مي‌اندازند- مي‌نشيند با دست -يعني بي‌قاشق و چنگال- از آن ظروف غذاي خود را برمي‌دارد و ميل مي‌کند. اما کباب از اين قاعده مستثني است، به اين معني که آن را به محض اينکه حاضر شد صرف مي‌کند.
بعد از آن‌که شاه غذاي خود را خورد، همان فراش‌ها مجموعه‌ها را مي‌آورند و سفره را برمي‌چينند تا ديگران به ترتيب سلسله مراتب از باقيمانده، غذاي خود را بخورند. اما معلوم است که با اين ترتيب به نوکرهاي زيردست جز مقداري برنج خشک و استخوان بي‌گوشت چيزي نمي‌رسد. هر قدر تعداد غذاخورها بيشتر شود، باز نوع غذا معمولا همان است؛ فقط مقدار آن مخصوصاً پلو را بيشتر مي‌کنند و با ترتيبي که وضع در‌خانه (دربار) شاهنشاه دارد، مي‌توان دريافت که تا چه اندازه مي‌توان بر مقدار غذاها افزود و فوج فراشان را زيادتر کرد.»

غذاخوردن با کارد و چنگال
اما در همين کتاب آمده است که ميرزا حسين‌خان سپهسالار (صدراعظم) قبل از اينکه شاه به مسافرت اروپا برود، فکر بکري به ذهنش رسيد؛ به اين قرار: «در ايران شاه، وزيران، اعيان و اشراف مانند افراد و رعاياي معمولي عادت دارند طبق سنت متداول با چنگال بابا‌آدم (منظور انگشتان يک دست است!) غذا بخورند. صدراعظم چون با سبک غذا خوردن فرنگي‌ها آشنايي داشت، خواست قبل از عزيمت شاه، غذا خوردن با کارد و چنگال را به شاه ياد بدهد. به اين منظور، ضيافت‌هايي ترتيب داد و طي آن شخصاً نقش تعليم غذا خوردن به ملتزمين را برعهده گرفت
به مدت يک هفته که درباري‌ها غذا خوردن به سبک فرنگي‌ها را تمرين مي‌کردند، شاهنشاه پشت ديوار نازکي مي‌نشست و به منظور يادگيري درس‌هاي صدراعظم، از چند سوراخ کوچک غذا خوردن آنها را نظاره مي‌کرد. وقتي شاه و درباريان توانستند براي صرف غذا خوب از قاشق و چنگال استفاده کنند، مساعي صدراعظم بسيار مورد تقدير قرار گرفت.»

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات