تبلیغات

پايگاه دريايي انگليس در بحرين؛ پاداش آل‌خليفه به نيروي دريايي ملکه

مشرق/ متن پيش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

بريتانيا ساخت يک پايگاه دريايي سلطنتي را از اول نوامبر در بحرين آغاز کرد که قرار است نخستين پايگاه نظامي دائم اين کشور غرب آسيا در چهار دهه اخير باشد. هدف از ساخت اين پايگاه از سوي بريتانيا تاثيرگذاري بيشتر در تحولات منطقه خليج فارس، افزايش همکاري با متحدان براي حفظ ثبات و امنيت منطقه و مبارزه با گروه‌هاي تروريستي و جهادي اعلام شده است.

وزير خارجه بريتانيا، فيليپ هموند، که به اتفاق وزير خارجه بحرين، شيخ خالد بن احمد آل خليفه، در مراسم کلنگ‌زني ساخت اين مجموعه در بندر «مينا سلمان» در منامه بحرين حاضر شده بود در سخنراني خود چنين گفت:

«آغاز ساخت پايگاه در بندر مينا سلمان، يک نقطه عطف را در تعهد بريتانيا به منطقه رقم مي‌زند. حضور نيروي دريايي سلطنتي در بحرين در آينده تضمين مي‌شود و حضور مداوم ما در شرق سوئز قطعيت مي‌يابد.»

او همجنين در حساب توئيتر خود چنين نوشت:

«پايگاه نيروي دريايي سلطنتي در مينا سلمان بحرين نمادي از تعهد پايدار بريتانيا به امنيت خليج فارس است!»

هموند در مصاحبه با شبکه بي‌بي‌سي درباره همين موضوع هدف اصلي احداث پايگاه را بيان کرد: «تأسيسات جديد بريتانيا را قادر به همکاري با متحدانش براي تقويت ثبات در خليج و فراتر از آن مي کند.»

بحرين سابقا نخستين دژ دريايي بريتانيا در منطقه خليج فارس بود که از 1935 کل ناوگان بريتانيا در غرب آسيا را ميزباني مي‌کرد. به مدت چهار سال، از 1967 تا کسب استقلال رسمي بحرين از بريتانيا در 1971، بحرين مهم‌ترين پايگاه منطقه‌اي بريتانيا در کل دنيا محسوب مي‌شد.

هدف اصلي اعلام شده از سوي بريتانيا براي ساخت اين پايگاه، مقابله با دولت اسلامي عراق و شام (داعش) و ساير گروه‌هاي جهادي و افراطي در منطقه اعلام شده که به گفته هموند «بزرگ ترين چالش دوران ماست.»

او در همين رابطه در مصاحبه با بي‌بي‌سي چنين گفت: «به اين نتيجه رسيده ايم- شايد ديرتر از زماني که مي‌بايست- که براي پيروزي در اين نبرد، بايد با همه اشکال افراط‌گرايي برخورد کنيم، نه فقط افراط گرايي خشن.»

هموند گفت که کشورش تاکنون نسبت به افراط‌گرايي غيرخشن در بريتانيا زيادي تساهل به خرج داده است چرا که «نگران بوديم موجب آزار شويم و اجازه داديم که افراط‌گرايان و راديکال‌ها نفرت و جدايي را تبليغ کنند.»

گفتني است که 15 ميليون پوند (23 ميليون دلار) هزينه ساخت اين پايگاه را عمدتا خاندان سلطنتي آل خليفه تامين مي‌کند. انتظار مي‌رود که اين پايگاه محل استقرار ناو هواپيمابر کلاس اليزابت و ناوشکن‌هاي نوع 45 Type-45 (کشتي‌هاي مجهز به موشک‌هاي هدايت‌شونده ضدهوايي که براي رزم‌هوايي تجهيز شده‌اند) شود. نکته جالب اين که بريتانيا نام اين پايگاه را «اچ ام اس جفير» گذاشته است. اين نام همان پايگاهي است که در آخرين سال‌هاي دوران استعماري انگلستان در 1935 توسط امپراتوري بريتانيا در بحرين ايجاد شد. اين مساله به تفسير بسياري از کارشناسان بار نمادين خاصي را به ذهن متبادر مي‌کند.

اعتراض گروه‌هاي حقوق بشري
لازم به ذکر است که موضوع تأسيس اين پايگاه مخالفت‌هايي را هم در درون خود بريتانيا برانگيخته است که در رأس اين اعتراضات گروه‌هاي مدافع حقوق بشر قرار دارند. اعتراض اين گروه‌ها به همکاري بي‌شرمانه بريتانيا با خاندان سرکوب‌گر آل خليفه است. خبر ساخت اين پايگاه دريايي، اولين بار در دسامبر سال گذشته اعلام شد. در همان زمان گزارش‌هايي در مطبوعات داخلي بريتانيا مي‌چرخيد که اين پايگاه، پاداش بريتانيا در قبال سکوت اين کشور در برابر جنايات آل خليفه نسبت به شيعيان بحرين است.

اندکي بعد از اعلام آن خبر، سازمان عفو بين الملل گزارشي درباره استمرار نقض حقوق بشر به طور سيستماتيک توسط دولت بحرين منتشر کرد. طبق اين گزارش، مخالفان بحريني در زندان‌هاي اين کشور ضرب و شتم مي‌شوند، غذاي کافي از آنان دريغ مي شود و در موارد متعدد با اتش سيگار سوزانده مي شوند و مورد آزار جنسي و شکنجه با شوک الکتريکي قرار مي گيرند. «سيد احمد الوداعي»، مدير بخش وکالت در موسسه بحريني حقوق و دموکراسي، بر اين اعتقاد است که: «همه آن چه سياست‌هاي بريتانيا نشان مي‌دهد بر يک تعهد براي توسعه نظامي حتي به قيمت چشم‌پوشي از حقوق بشر دلالت دارد... بحرين به طور سيتماتيک و مستبدانه منتقدان حکومت را دستگير، شکنجه و ساکت مي‌کنند. اين پايگاه جديد کاملا غيرقابل توجيه است.»

گروه‌هاي حقوق بشري همچنين به انتخاب نام «اچ ام اس جفير» براي اين پايگاه جديد هم اعتراض دارند و آن را نشان «تفاخر بريتانيا به ميراث سرکوب و استعمار خود» مي‌دانند. فيليپ هموند در واکنش به همين اعتراضات، در مصاحبه با بي‌بي‌سي گفت که بحرين کشور کاملي نيست ولي خاندان سلطنت گام‌هايي را براي اوضاع حقوق بشري برداشتند!!

«در بعضي موارد، مقامات دولت بحرين به دنبال ياري ما براي اصلاح هستند. براي مثال، نيروي پليس، سيستم قضايي، سيتم زندان.... تا به مرور استانداردهاي خود را ارتقاء دهند و به آن چه ما انتظار داريم، نزديک تر شوند.»

ماموريت‌هاي پايگاه
اين تأسيسات قرار است کار تأمين ملزومات و تجهيزات و همچنين اقامت 80 پرسنل نظامي بريتانيا در بحرين را انجام دهد و از اين طريق ديگر نيازي به وابستگي نيروهاي انگليسي به پايگاه دريايي ناوگان پنجم آمريکا در همان بندر مينا سلمان براي تأمين خدمات و ملزومات نخواهد بود. برآوردها نشان مي‌دهد که کار ساخت و تکميل پايگاه تا پاييز 2016 به اتمام برسد.

رهبر جديد حزب کارگر، جرمي کوربين، احتمالا يکي از مخالفان جدّي احداث اين پايگاه است. او پيش از انتخاب به رهبري حزب، در فوريه سال جاري در منطق خود در پارلمان چنين گفته بود:

«چنين پايگاهي عميقا کساني را که از نقض حقوق بشر توسط بحرين رنج مي‌برند، آزرده خواهد ساخت و بر تنش‌ها در منطقه خواهد افزود.»

گرچه يکي از سخنگويان وزارت خارجه، در اظهاراتي تعارف گونه گفت که بريتانيا از به چالش کشيدن حکومت بحرين در زمينه نقض حقوق بشر ابايي نخواهد داشت.

روباه پير به دنبال بازگشت
سابقه حضور بريتانيا در بحرين به ابتداي قرن نوزدهم بازمي‌گردد. تقريبا مقارن با تحکيم سلطه «احمد بن محمد» نياي آل خليفه، که در زمان فترت پادشاهي ايران به واسطه درگيري زنديه و قاجار، به تدريج بحرين (جزيي از قلمرو ايران) را تصرف کرده بود، انگلستان هم به قدرت دريايي بي‌رقيب در خليج فارس تبديل شده بود. از اين رو انگلستان براي تحکيم نفوذ خود در منطقه، وارد معامله با آل خليفه شد و قراردادي در 1820 ميان آن‌ها منعقد شد.

با قراردادهاي تکميلي 1829 و 1861 رسما بحرين تحت الحمايه انگلستان شد، در حالي که به لحاظ رسمي و حقوقي هنوز جزيي از ممالک محروسه ايران محسوب مي‌شد. در 1906، بريتانياي خبيث با استفاده از ضعف حکومت ايران، رسما بحرين را تحت قيموميت خود درآورد. ايران پس از عضويت در جامعه ملل، به دليل انعقاد قرارداد جده ميان بريتانيا و امير حجاز درباره بحرين، در 1927 حق مالکيت خود را در اين جامعه مطرح کرد. ليکن بريتانيا اين دعوي ايران را بي‌اساس، و بحرين را موجوديتي کاملا مستقل از ايران دانست.

در 1967، بريتانيا به دليل افول قدرت نظامي خود و واگذار کردن جايگاه خود به آمريکا، اعلام کرد که قصد دادن استقلال به کشورهاي حاشيه خليج فارس را دارد. در سال بعد از آن، اين کشور رسما اعلام کرد که نيروهايش را تا آخر سال 1971، از شرق سوئز (که در ادبيات سياسي-نظامي انگليس به بخش‌‌هايي از غرب آسيا و امتداد آن تا شرق اين قاره گفته مي‌شود) خارج خواهد کرد. در اين هنگام، حکومت پهلوي که با حمايت تسليحاتي و نظامي آمريکا، بنا بود جاي بريتانيا را در خليج فارس پرکند و به ژاندارم منطقه تبديل شود، دوباره حق حاکميت خود بر بحرين مطرح کرد. اين جا بود که استعمارگر پير، يک بازي رندانه را آغاز کرد و با مطرح کردن پيشنهاد معاوضه بحرين با سه جزيره در خليج فارس (و البته طبق خاطرات اسدالله علم، چرب کردن سبيل شخص شاه) سر شاه خودکامه ما را کلاه گذاشت و در نهايت بحرين در 1971 رسما استقلال خود را اعلام کرد. يک ساعت بعد از اين اعلام، شاه بي‌کفايت پهلوي که اجازه هيچ گونه بحثي در اين مورد را به کسي در درون ايران نديده بود، دستور شناسايي اين استقلال را اعلام کرد.

حال روباه پير گويي ياد ايام خوش امپراتوري و استعمار کرده که خبر از حضور دايمي در شرق سوئز مي‌دهد و اسم پايگاه اهدايي شاه جنايتکار بحرين را به ياد گذشته «اچ ام اس جفير» مي‌گذارد! ليکن.....

از خرابي شلوار تا لاف در غريبي!
«هشت ملوان انگليسي که در سال 1382 به آب‌هاي سرزميني ما آمده بودند و توسط نيروهاي ايراني دستگير شدند، نيروهاي ويژه و کلاه سبز بودند و با دريا آشنايي داشتند و تجهيزاتشان 10 برابر امکانات و تجهيزات شناوري بود که اين‌ها را دستگير کرد. آن ها هشت نفر بودند و بچه هاي ما 3 نفر. هر شناور آن‌ها يک تيربار ثابت و يک تيربار متحرک با 250 گلوله در خشاب هر کدام داشت....شناورهايشان پروانه داشت، يعني از نوع واترجت بود و مي‌توانستند با ما درگير شوند به آب هاي کم عمق فرار کنند، اما واقعا تسليم بچه هاي ما شدند.» (مصاحبه سردار عليرضا تنگسيري، ماهنامه رمز عبور، شماره 15)

«سري دوم 15 ملوان بودند که هنوز تجهيزات و امکاناتشان هست. آن‌ها واقعا ترسيده بودند.نمي‌دانم خدا در دل اين‌ها چه ترسي مي‌اندازد. از فرماندهشان پرسيدم، گفت: نفهميديم چه شد. وقتي بچه‌هاي ما به قايق انگليسي‌‌ها يا آمريکايي‌ها پريدند و گفتند: الله اکبر! اين‌ها بريدند و يکي‌شان از ترس شلوارش را خيس کرد.... قبلا به اين‌ها گفته بودند پاسدارها اگر شما را بگيرند، خونتان را مي‌خورند! اين ها هم از ترس به شدت مي‌لرزيدند.»(همان)

«نيروهايشان خيلي ترسيده بودند و با تمام وجود مي‌لرزيدند. موقعي که اين ها را داخل اتاقي مي‌فرستاديم، دست همديگر را گرفته بودند و مي‌لرزيدند. نفر خودشان به او دلداري مي‌داد که نترس، ولي او نمي‌توانست خودش را کنترل کند. حتي يکي از آن ها همان جا خودش را خيس کرد. بعد اين‌ها با اين حالت مي‌خواهند با ما بجنگند....فرماندهشان مي‌خواست بالا بيايد، مي‌گفت پاهايم به اراده من نيستند. اجازه بدهيد يک مقدار آرامش پيدا کنم و بتوانم حرکت کنم. يکي دو دقيقه گذاشتيم آرام بگيرد بعد او را انتقال داديم.» (ماجراي دستگيري 11 ملوان انگليسي در فروردين 86 از زبان سرهنگ ابوالقاسم آمانگاه، فرمانده سابق پايگاه دريايي سپاه در اروند رود، ماهنامه رمز عبور، شماره 15)

بيخود نيست که شبکه ضدانقلاب لندن‌نشين «من و تو» اخيرا در برنامه‌هاي موهن خود، باب تخريب فرمانده سرافراز نيروي دريايي سپاه، سردار علي فدوي را هم باز کرده است. ظاهرا دلاوري‌هاي سردار فدوي و يارانش، خون به دل ملکه کرده، که دستور تخريب به بازوهاي رسانه‌اي و تبليغي فارسي‌زبان لندن صادر شده است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات