تبلیغات

تابناک نوشت: سرنوشت رکن‌آبادي بهانه جديد انتقاد کور از وزارت خارجه

تابناک نوشت: سرنوشت رکن‌آبادي بهانه جديد انتقاد کور از وزارت خارجه

تابناک/ در سالهاي گذشته طيف وسيعي از مقامات ارشد ايراني با اهميت بسيار بيشتر اطلاعاتي و امنيتي به سفر حج رفته‌اند. فرماندهان ارشد نظامي و مقامات ارشد اطلاعاتي و امنيتي ايران اغلب با افتخار حاجي ناميده مي‌شوند و اين حاجيان نه فقط در روزهاي آرامش بين ايران و عربستان بلکه برخي از آنها در حساس‌ترين روزها و از جمله در دوره دفاع مقدس و گاه به صورت گروهي به حج رفته‌اند.

چهل روز بعد از فاجعه منا و در شرايطي که فتيله انتقادات مخالفان مذاکرات هسته‌اي از برجام در حال پايين امدن است، نامعلوم بودن سرنوشت غضنفر رکن‌آبادي سفير سابق جمهوري اسلامي ايران در بيروت با بهانه‌هاي عجيب و دلايل غيرمنطقي، ابزار جديد حمله به وزارت خارجه شده است.به گزارش «تابناک»، حمله جديد به وزارت خارجه با اين بهانه شروع شده است که لبنان يکي از زمين هاي مهم جدال ايران و عربستان است؛ رکن آبادي، به عنوان کسي که تا 2 سال پيش سفير ايران در لبنان بود، يک گنج اطلاعاتي کم نظير در عرصه لبنان و حوزه هاي مرتبط با آن مانند سوريه، حزب الله، گروه هاي فلسطيني و ... بود، حتي يک بار هم يک تروريست سعودي کوشيد سفير ايران در لبنان را ترور کند که ناکام مانده و فرستادن "شاه ماهي اطلاعاتي ايران در لبنان" به سفر حج، اقدامي عقلاني و منطبق با منافع ملي و دورانديشي بوده است.

سرنوشت سفير سابق ايران در بيروت که مانند دهها هزار حاجي ايراني ديگر به شکل رسمي و قانوني به سفر حج رفته و پيام رهبر انقلاب در مراسم برائت از مشرکين را نيز قرائت کرد با وجود گذشت بيش از چهل روز از فاجعه منا همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد، اما آيا مي‌توان بنا به بهانه‌هاي امنيتي سفر رکن‌آبادي را اشتباه دانست و وزارت خارجه را مسئول سرنوشت نامعلوم وي دانست؟ پاسخ به اين سوالات بنا به دلايل مختلف منفي است.نخست اين که بر خلاف ادعاي مطرح شده درباره «گنج اطلاعاتي بودن رکن‌آبادي» که از سوي مناديان اوج‌گيري تنش در روابط ايران و با عربستان که جريان عرب‌ستيز و حاميان دولت ترکيه نيز نقش زيادي در آن دارند، مسئولان آگاه ايراني و لبناني اصل مساله اهميت اطلاعاتي رکن‌آبادي را مردود دانسته‌اند.

از جمله سيد عبدالله صفي الدين نماينده دبيرکل حزب الله لبنان در تهران در گفت و گو با خبرگزاري ميزان گفته است: اين فرضيه را که احتمالا رکن آبادي ربوده شده باشد را رد نمي کنيم. اما براي اثبات آن نياز به دليل است. الان حدود 40نفر از زائران ايراني مفقود هستند. نياز به جمع آوري اطلاعات هست. اما نمي توان به طور حتم آن را تاييد کرد. به هر حال، آقاي رکن آبادي اطلاعات محرمانه زيادي از نيروي مقاومت حزب الله لبنان و سپاه پاسداران جمهوري اسلامي ايران در اختيار نداشته است. بدليل ناامني هاي حال حاضر سفرا نبايد اطلاعات زيادي در دست داشته باشند. اما ايشان يک فرد سياسي هستند و نه نظامي امنيتي، بنابراين اطلاعاتي محرمانه نظامي در دست ندارد. پس نمي توان اين گونه تحليل کرد که مقامات آل سعود به دنبال تخليه اطلاعاتي ايشان هستند.

ثانيا بر فرض که سفير سابق ايران در لبنان داراي اطلاعات زياد و باارزشي بوده باشد، باز هم محروم کردن وي از سفر حج با اما و اگرهاي قانوني و شرعي فراواني همراه است.محروم کردن رکن‌آبادي از سفر حج با بديهيات حقوق شهروندي و بشر مغايرت دارد. در سالهاي گذشته طيف وسيعي از مقامات ارشد ايراني با اهميت بسيار بيشتر اطلاعاتي و امنيتي به سفر حج رفته‌اند. فرماندهان ارشد نظامي و مقامات ارشد اطلاعاتي و امنيتي ايران اغلب با افتخار حاجي ناميده مي‌شوند و اين حاجيان نه فقط در روزهاي آرامش بين ايران و عربستان بلکه برخي از آنها در حساس‌ترين روزها و از جمله در دوره دفاع مقدس و گاه به صورت گروهي به حج رفته‌اند.از سوي ديگر حتي در اوج رفتارهاي دور از انسانيت ماموران عربستاني با حاجيان ايراني عمره نيز کمتر کسي شده است که تحريم حج تمتع را به طور کلي مطرح کرده باشد زيرا فريضه‌اي مانند حج را نمي‌توان به راحتي کنار گذاشت و مسلمان مستطيعي مانند رکن‌آبادي را هم نمي‌توان با احتمال وجود يک خطر از حج منع کرد.

سرانجام اين که آيا رکن‌آبادي تنها مقام مهم ايراني است که سرنوشت وي بعد از فاجعه منا نامشخص است؟
علاوه بر اين رسانه هايي که حملات خود را متوجه وزارت خارجه کرده اند، لازم است از خود بپرسند که آيا مقام صاحب صلاحيت براي اجازه خروج دادن به فردي که به قول اين رسانه ها فردي با اطلاعات زياد است،وزارت خارجه است يا نهادهاي ديگر؟آيا مثلا معاون مالي اداري وزارت خارجه مي تواند يک نفر را از سفر به حج تمتع باز بدارد؟ اين رسانه ها خود مي دانند که وزارت خارجه چنين توانايي ندارد و نهادهاي ديگر هستند که در اين باره تصميم مي گيرند. اما بالاخره وقتي بهانه گيري باشد، قرق نمي کند بهانه چه باشد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات