تبلیغات

مقيمي: بالغ بر يک ميليون نفر در برگزاري انتخابات مشارکت خواهند کرد

مقيمي: بالغ بر يک ميليون نفر در برگزاري انتخابات مشارکت خواهند کرد

تسنيم/ رئيس ستاد انتخابات کشور گفت: در جهت برگزاري انتخابات هفتم اسفند بالغ بر يک ميليون نفر در 2 حوزه اجرايي و نظارتي با ستاد انتخابات کشور همکاري دارند.

محمدحسين مقيمي در همايش توجيحي و آموزشي ستاد انتخابات کشور ويژه استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي که به ميزباني استانداري خراسان رضوي برگزار شد، اظهار داشت: در هفتم اسفند 94، دو انتخابات مهم دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري برگزار مي‌شود و اساس نظام ما مبتني بر رأي مردم است.

وي افزود: با انتخاب رئيس‌جمهور با رأي مردم، امورات اجرايي، نمايندگان مجلس، قانون‌گذاري و نظارت بر اجراي قانون و اعضاي شوراي اسلامي شهر و روستا حکومت محلي شکل مي‌گيرد.

رئيس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اينکه از آغاز انقلاب تاکنون به طور متوسط هر سال يک انتخابات برگزار شده، خاطرنشان کرد: امورات کشور با حضور مردم رقم مي‌خورد و سرنوشت کشور در رأي مردم مشخص شده و بسيار تأثيرگذار است و اهميت انتخابات بر هيچکس پوشيده نبوده و نيست، دولت نيز به دنبال برگزاري انتخاباتي با شکوه در پايان امسال است.

مقيمي تصريح کرد: مقام معظم رهبري فرمودند که رأي حق‌الناس است و بايد از آن صيانت کنيم و مبناي انتخابات در حضور پر رنگ، برگزاري قانوني و رقابت سالم است و براي حضور حداکثري مردم تنها بايد احساس کنند که رأي تک‌تکشان مؤثر است تا با علاقه‌مندي بيشتر پاي صندوق‌هاي رأي حاضر شوند.

وي تأکيد کرد: اگر سلايق مختلف اين احساس را داشته باشند که همه قانون اساسي و ولايت‌فقيه را قبول دارند و مي‌خواهند در انتخابات حاضر شوند رقابت سالم شکل مي‌گيرد.

معاون سياسي و امنيتي وزير کشور با تأکيد بر اينکه بايد به‌عنوان مجريان انتخابات رعايت حقوق انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان در صدر برنامه‌هايمان قرار بگيرد، عنوان کرد: اين مهم وقتي که بحث انتخابات مجلس مطرح است بيشتر مورد توجه بوده و بايد راه براي حضور تمامي افتخار‌آفرينان انقلاب و دفاع مقدس و تمامي متخصصاني که داراي کوله‌باري از علم و تجربه هستند و اعتقاد کامل به نظام و مقام معظم رهبري دارند باز شود تا نمايندگاني به صحن مجلس بيايند که بهترين تصميم را در جهت منافع ملي بگيرند.

مقيمي گفت: جايگاه‌ها بايد درست تبيين شود و اگر اينگونه باشد حضور افراد مفيد را در صحنه خواهيم داشت و با اين اقدام حضور مردم هم چشمگيرتر خواهد بود و رعايت حقوق انتخاب کنندگان بايد به گونه‌اي باشد که مردم به راحتي و در کوتاه‌ترين فاصله رأي خود را به صندوق بيندازند.

وي تأکيد کرد: در قانون اساسي و قوانين جاري از حد و حدود وظايف و اختيارات مشخص شده و مجريان و ناظران انتخابات بايد طبق اين چارچوب تعريف شده حرکت کنند و مجلس اعلام کرده که هيئت‌هاي اجرايي و نظارتي حق تحميل صلاحيت شخصي خود را ندارند و قانون نيز بر بي‌طرفي تأکيد کرده و اين مهم را بايد در صحنه اجرايي و رقابتي انتخابات نشان دهيم تا مردم احساس کنند که اين 2 گروه کاملاً بي‌طرف هستند.

رئيس ستاد انتخابات کشور افزود: ستاد انتخابات وزارت کشور و استانداري‌ها و فرمانداري‌ها جهت برگزاري باشکوه انتخابات هفتم اسفند تشکيل شده و در اين راستا جلساتي برگزار شده تا شاهد ضعف و خللي در برگزاري امر انتخابات نباشد.

مقيمي با بيان اينکه از اولين تا آخرين انتخاباتي که در کشور برگزار شده است با مشکلاتي روبه‌رو بوده است گفت: در تلاش هستيم اين موضوعات در انتخابات هفتم اسفند نباشد و با شناسايي مشکلات پيشين امنيت انتخابات را تأمين کنيم و شوراي تأمين استان، شهرستان و کشور تمهيدات لازم را در حفاظت از صندوق‌ها انديشيده‌اند تا انتخابات در امنيت کامل برگزار شود.

وي عنوان کرد: نسبت به مسائل حقوقي انتخابات بايد اطلاعات لازم را کسب کرده و از مشورت با مشاوران حقوقي غافل نشويم زيرا يک اظهارنظرمان ممکن است بعدها با مشکل روبه‌رو شود و هدفمان اين است که حقي از مردم و داوطلبان تضييع نشود.

رئيس ستاد انتخابات کشور بيان کرد: آموزش‌ها در امر برگزاري انتخابات بسيار تأثيرگذار بوده و يک ميليون نفر در امر برگزاري انتخابات در سطح کشور نفش‌آفرين هستند.

مقيمي گفت: اکثر فرمانداران و بخشداران کشور به 80 درصد سوالات مطرح شده در مورد امر انتخابات پاسخ درست داده‌اند و بايد 20 درصد باقيمانده تا قبل از برگزاري انتخابات تکميل شود و در همين راستا 11 دوره آموزشي در 18 مرکز استان برگزار مي‌شود که تاکنون 5 دوره آن برگزار شده و خراسان رضوي ميزبان ششمين دوره بود و 5 دوره ديگر هم تا قبل از انتخابات هفتم اسفند برگزار مي‌شود.

وي گفت: مسئولان حراست انتخابات نسبت به عدم تضييع حق و حقوق مردم و کانديداها بايد توجه لازم را داشته باشند و شناسايي تخلفات انتخاباتي، تشکيل دادگاه‌هاي ويژه انتخابات هم بر عهده قوه قضائيه بوده است.

رئيس ستاد انتخابات کشور گفت:‌ از ايجاد جو التهاب کننده در استانها و شهرستانها بايد جلوگيري شود و اين مهم دقت بيشتر فرمانداران و بخشداران را مي‌طلبد و از آنها مي‌خواهيم که از افراد با تجربه و تأثيرگذار در جهت آرامش فضاي انتخابات کمک بگيرند.

مقيمي با بيان اينکه بازرسان انتخابات و مسئولان ستاد بازرسي انتخابات با حکم وزير کشور معرفي مي‌شوند، خاطرنشان کرد:‌ اين اعضا گزارشات حوزه انتخابيه خود و کل کشور را به شخص وزير ارائه مي‌کنند تا به مشکلات احتمالي بوجود آمده رسيدگي شود و به چالش‌هاي انتخاباتي پرداخته مي‌شود تا آمادگي کامل جهت توجيه کانديداها باشد و نبايد اجازه دهيم حق و حقوقي از رأي‌ دهنده و رأي گيرنده تضييع شود.

وي تصريح کرد: دستگاه‌هاي اجرايي موظف به تأمين نياز فرمانداران در برگزاري انتخابات هر چه باشکوه‌تر هستند و به واقع بايد همه در اين امر مهم سهيم باشند زيرا انتخابات شکوهمند با شور و نشاط محقق مي‌شود و بايد جلسات و اجتماعات انتخاباتي به راحتي برگزار شود و دولت نيز درصدد فراهم آمدن نشاط سياسي براي موافقان و مخالفان دولت است چون اگر سلايق مختلف حرف خود را نزنند مناسب نيست البته صحبتها بايد در چارچوب قانون باشد و اگر خلاف آن صورت پذيرد طبق قانون با متخلفان برخورد مي‌شود.

رئيس ستاد انتخابات کشور افزود: دستگاه قضايي، نيروي انتظامي، ائمه جمعه، جماعات و ... نبايد اجازه دهند از امکانات دولتي و عمومي له يا عليه کانديدايي استفاده شود.

مقيمي با اشاره به اينکه مسائل و مشکلات فضاي مجازي بايد توجه شود گفت: به طور مثال صبح روز انتخابات اعلام مي‌شود کانديدايي انصراف داده و آن فرد هم فرصت انجام هيچ کاري را ندارد و از همگان درخواست داريم تا به اخلاق انتخاباتي توجه کنيم تا بتوانيم انتخاباتي سالم و به دور از ايجاد هرگونه مشکلي ايجاد کنيم.

وي گفت: فرمانداران به رصد اخبار انتخابات و انعکاس آن به وزارت کشور و تبليغات زودهنگام توجه کنند و مصاحبه‌ها و آمارهايشان مستند و صحيح باشد و اجازه دهند که آمارهاي رسمي از طرف مرجع اصلي ارائه شود.

رئيس ستاد انتخابات کشور افزود: از رسانه‌ها درخواست داريم تا مردم با حضور به موقع در ساعات ابتدايي در پاي صندوق‌هاي رأي دعوت کنند تا شاهد ازدحام جمعيت در ساعات پاياني رأي‌گيري نباشيم.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات