تبلیغات

اگر دکتر احساس مسئوليت کند مي‌آيد!؟

باشگاه خبرنگاران/ "دکتر احساس مسئوليت کند مي‌آيد." اين عبارت کوتاه ترجيع‌بند اين روزهاي احمدي‌نژادي‌هاست. مقربين رئيس دولت‌هاي نهم و دهم اميد دارند تا رئيس‌جمهور سابق و البته محبوبشان در انتخابات مجلس دهم حضور پيدا کند.

"دکتر احساس مسئوليت کند مي‌آيد." اين عبارت کوتاه، ترجيع‌بند اين روزهاي احمدي‌نژادي‌هاست. مقربين رئيس دولت‌هاي نهم و دهم اميد دارند تا رئيس‌جمهور سابق و البته محبوبشان در انتخابات مجلس دهم حضور يابد اما برخي ديگر نظير "عبدالرضا داوري" گفته که "احمدي‌نژاد برنامه‌اي براي انتخابات مجلس ندارد و هر فهرستي هم که به ايشان منتسب شود را از همين الان تکذيب مي‌کنيم."

چه احمدي‌نژاد براي انتخابات مجلس برنامه داشته باشد و چه نداشته باشد، امروز کوچک‌ترين صحبت و حرف او مثل بمب فضاي رسانه‌اي کشور را تکان مي‌دهد. احمدي‌نژاد روزگاري رئيس جمهور اين کشور بوده و مسلما نمي‌توان باور کرد که او براي آينده سياسي خود و شايد بازگشت به قدرت برنامه‌اي نداشته باشد. ليکن چشيدن طعم شيرين قدرت، بايدها و نبايدهايي را مي‌طلبد که در ادامه اشارات نظري به بخشي از آن خواهيم داشت.

چرا احمدي‌نژاد بايد در انتخابات مجلس شرکت کند؟

**احمدي‌نژاد کماکان در ميان توده‌ مردم به ويژه طبقه متوسط طرفداران خودش را دارد. اين را مي‌شود از استقبال نسبتا بالاي مردمي از سخنراني‌هاي او فهميد.

**احمدي‌نژاد يک چهره آکادميک و از اساتيد دانشگاه علم و صنعت است. از اين‌رو اصولگرايان به‌ويژه از نوع سنتي آن نمي‌توانند به راحتي از کنار مقبوليت او در ميان "طبقه ارزشي دانشگاهي" عبور کنند.

**احمدي‌نژاد تنها دو سال است که از صندلي رياست‌جمهوري فاصله گرفته و بخش اعظمي از مردم همچنان اقدامات او نظير تزريق يارانه به حساب‌هاي بانکي، توزيع سهام عدالت و پروژه مسکن مهر را از ياد نبرده‌اند.

** هواخواهان احمدي‌نژاد از وي با عنوان مردمي‌نژاد هم ياد مي‌کنند. شعار انتخاباتي او در سال 84 از يادها نرفته؛ "مردي از جنس مردم". احمدي‌نژاد در طول دو سال اخير سعي داشته ارتباط خود با مردم را حفظ کند و در مراسم‌هاي مختلف از جمله تشييع شهداي غواص و اين آخري، تشييع شهداي مدافع حرم که از قضا يکي‌شان هم از محافظين سابق او بوده، حضور داشته باشد و با مردم با هر تيپ و ظاهري عکس سلفي بگيرد!

**همواره اقتصاد و بحث‌هاي پيراموني آن، يکي از مولفه‌هاي تاثيرگذار در ميزان اقبال مردمي نسبت به دولت‌ها بوده است. چنانچه دولت يازدهم نتواند، فضاي آرماني در حوزه اقتصادي که قبل از به‌نتيجه‌رسيدن برجام در اذهان عمومي ايجاد کرده بود را عملياتي کند، احمدي‌نژادي‌ها با فضاسازي پيرامون مشکلات اقتصادي و سوءمديريت دولت، آراي مردمي را به سمت و سوي خود خواهند کشاند. همين چند وقت پيش بود که "سيد محمد حسيني" وزير ارشاد دولت دهم در اظهاراتي گفت که "نامه چهار وزير دولت يازدهم به رئيس‌جمهور نشان از عدم توانايي دولت در حل مشکلات اقتصادي است."

**همانطور که مردم، اقدامات احمدي‌نژاد در حوزه سهام عدالت، توزيع يارانه و مسکن مهر را از ياد نبرده‌اند، به همان نسبت، تورم 50 درصدي دولت او را نيز از ياد نخواهند برد.

**احمدي‌نژاد در دولت دهم به طرز آشکاري از نيروهاي حامي و ارزشي خود فاصله گرفت. خيلي‌ها مسحور‌شدن احمدي‌نژاد به دست "اسفنديار رحيم‌مشايي" چهره جنجالي دولتين نهم و دهم را از علت‌الدلايل دوري‌جستن وي از ياران قديمي‌اش ذکر مي‌کنند اما احمدي‌نژاد به حرف هيچ‌کدام از ايشان اعتنايي نکرد و تا آخرين لحظه پاي اسفنديار خود ايستاد تا جايي که رحيم مشايي را به عنوان گزينه دولت دهم براي انتخابات رياست‌جمهوري سال 92 وارد عرصه رقابت کرد.

**بهمن‌ماه سال گذشته بود که نفر دوم دولت دهم يعني "محمدرضا رحيمي" که خود رياست کميته مبارزه با مفاسد اقتصادي را برعهده داشت، به جرم اختلاس به زندان اوين رفت. از اين گذشته، "حميدرضا بقايي" معاون اجرايي دولت دهم نيز به دلايل البته نامعلوم بازداشت شده است.

**اغلب اصولگرايان بارها برائت خود از احمدي‌نژاد را اعلام کرده‌اند. ايشان در توجيه اين دوري‌گزيدن مي‌گويند:"وقتي احمدي‌نژاد خود را اصولگرا نمي‌داند، ديگر دليلي براي همکاري با وي نمي‌ماند" از طرف ديگر يکي از انتقادهاي اصلي مخالفان احمدي‌نژاد به جريان 11 روز تحصن او در خانه بازمي‌گردد. احمدي‌نژاد تاکنون درباره آن 11 روز معروف حرفي نزده است اما "عبدالرضا داوري" از چهره‌هاي نزديک به احمدي‌نژاد گفته که "کدام 11 روز؟!، اصلا قهري در کار نبوده است."

**"پرويز سروري" قائم‌مقام تشکل اصولگراي جمعيت رهپويان مي‌گويد: "احمدي‌نژاد با شيريني از کرسي رياست فاصله نگرفت." استيضاح جنجالي "عبدالرضا شيخ‌الاسلامي" وزير کار دولت دهم که در نهايت به جدل کلامي احمدي‌نژاد با "علي لاريجاني" رئيس مجلس انجاميد و بعدها به "يکشنبه سياه" مشهور شد، عزل عجيب و قريب "مرضيه وحيد دستجردي" وزير بهداشت که به خريد اقلام بي‌ارزش به جاي خريد مايحتاج درماني مردم از سوي دولت دهم معترض بود و آخرينش از حد نصاب افتادن دولت دهم به دليل عزل‌هاي اتوبوسي احمدي‌نژاد، از جمله تلخ‌کامي‌هايي است که رئيس‌جمهور سابق کشورمان به مذاق مخاطبان خود چشاند.

الغرض؛ احمدي‌نژاد بارها ثابت کرده که چندان به حرف و حديث ديگران اعتنايي ندارد و اگر خودش تشخيص دهد در انتخابات شرکت خواهد کرد؛ اما با همه اين آسمان و ريسمان بافتن‌ها، اگر شما جاي احمدي‌نژاد بوديد، خواب مجلس دهم را مي‌ديديد يا نه؟

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات