تبلیغات

شفيعي: سفارتخانه‎هايي که سوددهي نداشته باشند، تعطيل مي‎شوند

شفيعي: سفارتخانه‎هايي که سوددهي نداشته باشند، تعطيل مي‎شوند

باشگاه خبرنگاران/ عضو کمسيون امنيت ملي مجلس گفت:سفارتخانه‎اي تعطيل نمي‎شود مگر اينکه سوددهي لازم را براي کشور نداشته باشد.

نوذر شفيعي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در رابطه با تعطيلي سفارتخانه‎هاي ايران در خارج از کشور گفت: کشورها براساس نيازهاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي که نسبت به کشورهاي مختلف پيدا مي‌کنند پذيرنده سفارتخانه‎ ديگر کشورها مي‌شوند.

نماينده مردم ممسني در ادامه اظهار داشت: کار سفارتخانه‌‎ها جمع‌آوري اطلاعات و تکميل روابط ميان دو کشور است، گاهي هم کشورها احساس مي‎کنند که وجود يک دستگاه عريض و طويل به نام سفارتخانه در يک کشور کوچک يا يک کشوري که فاقد ارزش سياسي و اقتصادي مهم است غير ضروري است که در اين شرايط مبادرت به تعطيلي سفارتخانه مي کنند.

وي در ادامه بيان کرد: در روابط بين و المللي اگر کشوري از منظرهاي گوناگون سودهي لازم را نداشته و غير ضروري باشد از طريق ديپلماسي که نماينده‎اش در کشور ثالث يا در سازمان ملل متحد باشد، کارهاي مورد نظر ان کشور ا انجام مي دهد که معمولا اين کار انجام نمي شود.

وي در پايان خاطر نشان کرد: تعطيلي يک سفارتخانه بر عهده‌ وزارت امور خارجه است که تشخيص مي‎دهد يک سفارتخانه درکشوري بماند يا تعطيل شود، ولي وزارت امورخارجه معمولا علاقمند به نگهداري سفارتخانه‌هايش است و علت ان هم اين است که مي تواند پيوندهاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي خود را با ساير کشور ها تقويت کند و تعطيل کردن ان هيچ مشکلي ندارد.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات