تبلیغات

زرشناس: وزارت ارشاد، براي دشمن اتوبان نفوذ درست کرده است

زرشناس: وزارت ارشاد، براي دشمن اتوبان نفوذ درست کرده است

نسيم/ اين استاد دانشگاه در برنامه ثريا گفت: مشکل "نئوليبرال متدين"، بي ديني آنها نيست؛ بي اعتقاديشان به ‏مبارزه با نظام سلطه است.

به گزارش خبرنگار «نسيم»، شهريار زرشناس عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي مهمان برنامه امشب ثريا بود و از جريان نفوذ آمريکا در ايران گفت.وي در ابتداي سخنان خود با اشاره به وقوع انقلاب اسلامي در ايران به رهبري امام خميني(ره)، اظهار داشت: با انقلاب اسلامي، آمريکا و نظام سلطه نمي توانست بپذيرد ايران به عنوان يک کشور وابسته، از اين وابستگي آزاد شود به همين دليل تلاش کرد تا شرايط را به قبل از انقلاب بر گرداند و براي اين مساله در کنار توطئه هاي مختلف، خط نفوذ را نيز فعال کرد.زرشناس با بيان اين که از همان ابتداي انقلاب اسلامي، يک جناح ليبرال در کشور حضور داشت، گفت: که ابتدا مهندس بازرگان و دولت موقت نمايندگي آن را بر عهده داشت و بعد هم به بني صدر رسيد؛ وقتي او دچار بن بست شد روند جريان استحاله نيز تغيير کرد و به صورت بطئي و پنهان دنبال شد.

* جريان نفوذ از دهه 60 در قالب فرهنگي کار خود را پي گرفت
اين استاد دانشگاه بيان داشت: اين جريان در دوره سال هاي 60 تا 67 به جاي فعاليت سياسي روي به فعاليت فرهنگي آورد و اقدامات جدي خود را در اين عرصه پي گيري کرد تا از طريق ترويج جهان بيني برآمده از علوم انساني و حمايت از جريان روشنفکري معاند در عرصه مطبوعات و نشر کتاب، فاز اول تهاجم فرهنگي را آغاز کند.وي با اشاره به اين که سياست گزاري هاي وزارت ارشاد وقت، ترويج پشيماني از انقلاب است که نقطه اوج آن را در نوشته هاي حاتم قادري مي بينيم، افزود: اين جريان نفوذ در آن زمان، کوراني از ترجمه به راه مي اندازند؛ ترجمه آثاري از هانا آرنت، جورج اورول، ميلر و ...که تک تک اين افراد مهره هاي ناتوي فرهنگي براي مبارزه با هر نوع انقلابي در جهان بودند به عنوان مثال جوهره کتاب هاي آرنت، اشتباه نشان دادن انقلاب و انقلابي بودن است.

* جرياني که در ايران به سلمان رشدي جايزه داد!
شهريار زرشناس با اشاره به نمونه اي از اين جريان نفوذ فرهنگي گفت: اگر بخواهم مصداقي براي اين جريان بياورم انتشاراتي هاي خوارزمي و نو است که متعلق به پسر عبدالرحيم جعفري، مالک انتشارات اميرکبير و مهره تحت حمايت گسترده ساواک است که مي کوشيد با تشکيل تراست بزرگ نشر، سبک زندگي آمريکايي را ترويج کند.وي افزود: به موازات اين حرکت در عرصه کتاب، در مطبوعات نيز شاگردان عبدالکريم سروش نقش جدي ايفا کردند و رسانه هاي مهم آن زمان يعني اطلاعات، کيهان، ابرار و ... را دست گرفتند و همين ها بودند که در سال 65 به کتاب بچه هاي «نيمه شب»، سلمان رشدي جايزه کتاب سال اهدا کردند.
عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با اشاره به ساخت آثار سينمايي شبه روشنفکري در دهه 60 گفت: در عرصه سينما نيز ما شاهد فعاليت جريان نفوذ هستيم که از افرادي نظير عباس کيارستمي و بهرام بيضايي حمايت کردند و کوشيدند با ترويج سينماي تارکوفسکي و نظاير آن، سبک زندگي دلخواه و غيرانقلابي را ترويج کنند.

* سروش، فعاليت شوراي عالي انقلاب فرهنگي را عقيم کرد
به گزارش «نسيم»، وي به فعاليت هاي جريان نفوذ فرهنگي در دانشگاه نيز اشاره کرد و بيان داشت: محوريت عبدالکريم سروش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي همچنين سبب ساز عقيم شدن فعاليت اين شورا و گسترش علوم انساني سکولار در کشور شد که با تاسيس دانشگاه آزاد نيز در سراسر کشور بسط و توسعه يافت.
زرشناس با بيان اين که اينها در دهه 60 به صورت پنهان کار مي کردند تا در دهه هفتاد بهره برداري سياسي خود را داشته باشند، گفت: از سال 68 به بعد رهبر معظم انقلاب به صورت مکرر نسبت به تجمل گرايي و تهاجم فرهنگي با بيان هاي مختلف هشدار دادند. از اين سال بود که با روي کار آمدن دولت کارگزاران، تهاجم فرهنگي کاملا رسمي شد. به عنوان مثال عطالله مهاجراني، معاون رئيس جمهور و محمد خاتمي، وزير ارشاد وقت صراحتا از عباس معروفي و جريان گردون حمايت کردند و از سوي مقابل نيز کوچکترين کمکي به جريان مومن به انقلاب صورت نمي گرفت.

* چپ هاي دولت موسوي، راست هاي دولت هاشمي
وي با اشاره به دولت هاشمي رفسنجاني و نقش آن در بسط سرمايه داري در ايران بيان کرد: در دهه 70، تيم تکنوکرات بروکرات مهندس موسوي که داعيه چپ گرايي داشتند در دولت کارگزاران سياست هاي سرمايه داري اقتصادي را پي گرفتند و بال هاي اين مدل را فعال کردند و همين جريان پشتوانه مالي عظيم جريان عظيم فعاليت فرهنگي نئوليبرال شد.
زرشناس با انتقاد از رويه کارگزاران سازندگي در زمان تصدي دولت گفت: سرمايه داري شبه مدرن در تضاد با آرمان هاي انقلاب اسلامي، عدالت، استکبارستيزي و حمايت از مستضعفين است؛ سياست هاي اين آقايان موجب تنش هاي شديد اجتماعي شد که در سال 74 مجبور شدند به دليل شدت فشاري که مردم آورده بودند به اجبار قدري از سياست هاي خود را تعديل کردند .
اين استاد دانشگاه با بيان اين که حرکتي که از سال 60 شروع شد در سال 76 نقطه عطفي يافت اما با شکست کودتاي 78، به ناچار مقداري عقب نشيني کرد، گفت: در سال 84 و 88 نيز ضربات جدي به اين جريان وارد شد که شکست مهمي براي جريان نفوذ بود. ميرحسين موسوي، 6 روز قبل از انتخابات سال 88 در مصاحبه اي صراحتا اعلام کرد که بنا دارد معادلات را در ساختار قدرت بر هم بزند و در پاسخ به اين سوال که با وجود رهبري چگونه اين کار را مي کند؟ گفت وقتي مردم به خيابان ها بيايند رهبري به اجبار عقب نشيني خواهد کرد.

* نقش جريان نفوذ در اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه ايران
وي با اشاره به تحريم هاي ظالمانه تحميلي عليه ايران اظهار داشت: بعد از شکست فتنه 88 باز هم اين جريان ناچار به فعاليت پنهاني شد و اين بار با همکاري نظام سلطه جهاني، تلاش کردند تا با تحريم و فشار اقتصادي مردم و مسئولين را نااميد کنند. اين جريان با وارونه نمايي اعلام کردند که براي رهايي از فشار اقتصادي بايد با نظام سلطه که منطقي است و اهل مذاکره وارد گفتگو شد تا سوتفاهم ها رفع شده و گشايش اقتصادي ايجاد شود. در واقع اين گونه القا کردند که چون مقابل سلطه گران ايستاده ايم، اين مشکلات اقتصادي را داريم.
زرشناس با رد ادعاي بهبود شرايط کشور در صورت رابطه با آمريکا گفت: اين يک دروغ بزرگ است که گفته مي شود، تجربه تاريخي کشورهايي که کاملا تحت سلطه آمريکا هستند نظير پرو، شيلي، مکزيک، بنگلادش و ... نشان مي دهد که حتي اگر صد در صد تسليم آمريکا باشيم باز هم شکوفايي اقتصادي نخواهيم داشت ما اگر مي خواهيم از اين وضعيت رها شويم بايد از مدل اقتصادي شبه مدرن که ذاتا در درون خود فساد و تبعيض و بي عدالتي را دارد رها شويم.

* چرا برخي آب خوردن مردم را نيز به غرب گره مي زنند؟
اين استاد دانشگاه با اشاره به تجربه فروپاشي بلوک شرق گفت: مساله فروپاشي شوروي تنها مک دونالد و کوکا کولا نيست بلکه مساله اين است که اقتصاد ثانوي در آنجا شکل گرفت که متلازم با تجمل گرايي مسئولين بود و زمينه ساز سوق دادن آن حکومت به سمت غرب شد.
زرشناس بيان کرد: در ايران نيز اين مساله وجود دارد، گام بر داشتن در مسير اقتصاد شبه مدرن لاجرم احتياج به غرب دارد و به همين علت است که برخي حتي آب خوردن مردم را به مذاکره با غرب گره مي زنند.
وي در ادامه افزود: حتي اگر همه سرمايه دنيا به ايران وارد شود و تمامي تحريم ها نيز از بين برود باز هم فقط تورم و رکود افزايش خواهد يافت و ما هرگز از اين وضعيت رهايي نخواهيم يافت زيرا ذات اين اقتصاد فعلي تورم زا و فاسد است.

* وزارت ارشاد براي نفوذ دشمن، اتوبان درست کرده است
اين استاد دانشگاه با بيان اين که در حال حاضر مسئولين ما در همان مسير شوروي حرکت مي کنند و اين حرکت اتوبان سازي براي دشمن است، گفت: ما در عرصه فرهنگي براي دشمن اتوبان ساخته ايم، يک جنگ نرم تمام عيار عليه همه هويت ما در جريان است اما گويا مسئولين وزارت ارشاد متوجه اين ماجرا نيستند. ميداني که براي تحرک روشنفکري در اين دو سال توسط وزارت ارشاد ايجاد شده بي نظير است.
وي با بيان اين که گويا جريان روشنفکري تمام تلاشش را به کار گرفته تا فضا را اشباع کند و ريشه انقلاب اسلامي را بزند، گفت: من انبوهي از کتاب هايي دارم که معاونت فرهنگي وزارت ارشاد دولت فعلي به آنها مجوز داده و مروج سبک زندگي سکولار، نئوليبراليسم، آرمان زدايي و تا حدي الحاد است؛ اميدوارم معاون فرهنگي ارشاد اين برنامه را ببيند و پاسخي دهند و بنده براي تک تک ادعاهايم آمادگي مناظره با ايشان دارم.

* چرا دانشجوي ما بايد کتب نويسندگان ضدانقلاب را بخواند؟
اين استاد دانشگاه به عملکرد وزارت علوم دولت يازدهم نيز شديدا انتقاد کرد و گفت: در وزارت علوم هم وضع به همين منوال است. به عنوان مثال دانشجوي سياسي ما بايد کتاب هاي هانا آرنت را بخواند، کتاب هاي حسين بشيريه که دشمن انقلاب اسلامي است را بخواند، کتاب هاي همايون کاتوزيان که اساسا معتقد است ولايت فقيه ديکتاتوري است را بخواند؛ اين وضعيت اسف بار است و ما انبوهي از اين مسائل را مي بينيم.
زرشناس با بيان اين که جريان نفوذ به دنبال آن است که در اين فضا، شرايطي را مهيا کند که در عرصه سياسي توازن قوا را به نفع خود بر هم بزند گفت: جريان نفوذ اکنون نيز در ساخت قدرت شريک است. اينها مشکلي با صورت جمهوري اسلامي ندارند بلکه با سيرت آن که مبارزه، جهاد و عدالت است مشکل دارند.

* نئوليبرال هاي متدين، اعتقادي به مبارزه با نظام سلطه ندارند.
عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي با اشاره به نئوليبرال هاي متدين بيان داشت: ما در داخل نئوليبرال هايي داريم که واقعا متدين هستند کما اين که بازرگان هم انسان بسيار متدين و متشرعي بود؛ مساله تدين اين افراد نيست بلکه اينها اساسا اعتقادي به مبارزه با نظام سلطه و مکتب امام خميني(ره) ندارند.
زرشناس با اشاره به توانمندي هاي انقلاب گفت: انقلاب اسلامي تمام منافع آمريکا در خاورميانه و جهان سوم را بر هم ريخت و سخت منطقه را تغيير داد؛ اين انقلاب بزرگترين حامي جريان هاي مقاوم، مبارز و عدالت طلب است و جاذبه ايدئولوژيک و قدرت بسيج گري مستضعفين آن مانع از طرح خاورميانه بزرگ آمريکا شد.
وي در انتها اظهار داشت: حزب الله اگر در ايران بسيج شود، عليرغم عدم حمايت هاي مسئولين مقابله با اين جريان معاند کاري راحت است و ما پيروز مي شويم.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات