تبلیغات

روش پيشنهادي استاد آمريکايي براي نفوذ به ايران در پسابرجام

روش پيشنهادي استاد آمريکايي براي نفوذ به ايران در پسابرجام

فارس/ استاد دانشگاه آمريکايي با نگارش يادداشتي در روزنامه واشنگتن‌پست، خواستار استفاده آمريکا از روش‌هاي موسوم به «تحريم‌هاي مثبت» براي دست‌يابي به همان اهدافي شده که «تحريم‌هاي منفي» در انجام آن ناکام مانده‌اند.

يک روزنامه آمريکايي در تحليلي به قلم «اريک لاب»، دانشيار دپارتمان علوم سياسي و روابط بين‌الملل دانشگاه «فلوريدا» با بيان اينکه تحريم‌هاي پيشين عليه ايران در تغيير نظام حاکم اين کشور موفق نبوده‌اند، پيشنهاد استفاده از روشهايي موسوم به «تحريم مثبت» براي دستيابي به اين هدف ناکام‌مانده را مطرح کرده است.

اين استاد دانشگاه اين مقاله را روز چهارشنبه در واشنگتن‌پست درباره اينکه ايران منابع مالي آزادشده از رفع تحريم‌ها را صرف انجام چه کاري خواهد کرد، نوشته است.

وي با اشاره به بيانات قبلي و فعلي دولت ايران، ادعاهاي منتقدان «برجام» در آمريکا که مي‌گويند منابع مالي ناشي از رفع تحريم‌ها صرف افزايش حمايت از نائبان ايران در منطقه خواهد شد را رد کرده و مي‌نويسد: «به عبارت خلاصه، رفع تحريم‌ها، تحولات شگرفي در رفتار منطقه‌اي ايران ايجاد نخواهد کرد.»

«اريک لاب» سپس به نتايج برخي تحقيقات علمي انجام شده در علوم سياسي درباره اثرات تحريم‌ها اشاره مي‌کند و مي‌نويسد اين پژوهش‌ها نشان مي‌دهند که تحريم‌ها «در کشورهاي هدف مانند ايران باعث تثبيت بيشتر قدرت نخبه‌هاي (سياسي) شده و موفقيتي در تغيير رفتار آن کشورها به دست نمي‌آورند.»

استاد دانشگاه «فلوريدا»، براي اثبات استدلال ذکرشده در بالا، به دو کتاب به عنوان منبع ارجاع داده است: اول، کتاب «تحريم‌هاي اقتصادي در برابر قدرت نرم: درس‌هايي از کره شمالي، ميانمار و خاورميانه» و دوم، «تحريم‌هاي شکست‌خورده: تبيين دلايل عدم موفقيت تحريم‌هاي اقتصادي»

وي مي‌نويسد: «36 سال تحريم به تغيير نظام (در ايران) منجر نشد؛ آنها نه تنها در رفتار ايران در منطقه تغييرجدي ايجاد نکردند، بلکه آن را بدتر کردند.»

در ادامه اين يادداشت آمده است: «تغيير اين روند، احتمالاً مستلزم تعامل با تهران و ترغيب آن با چماق‌هاي کمتر و هويج‌هاي بيشتر - يا به تعبير ديويد بالوين - استفاده از «تحريم‌هاي مثبت» هستند که زمامداري اقتصادي (economic statecraft) و قدرت بازار نرم در شکل کمک‌هاي خارجي، سرمايه‌گذاري، بازرگاني و انتقال‌هاي فناوري را شامل مي‌شوند.»

مفهوم «تحريم‌هاي مثبت»، در مقاله «بالدوين»، چنانکه از نامش پيدا است، استفاده از اقدامات مثبتي نظير آنچه در بالا مطرح شد، براي دستيابي به همان هدف‌هاي مدنظر از «تحريم‌هاي منفي» است.

«اريک لاب»، در بخش‌هاي ديگر اين مقاله، «برجام» و رفع تحريم ناشي از آن را اقدامي دانسته که هم مي‌تواند به دولت ايران براي جلب اعتماد رأي‌کنندگان و عرض اندام در انتخابات آتي مجلس کمک کند و هم آرام آرام، باب همکاري ميان ايران و غرب در مسائل مختلف منطقه را باز کند.

او مي‌نويسد:‌ «کاهش تحريم‌ها، در آينده نزديک، رفتار منطقه‌اي ايران را به طرز محسوس تعيير نخواهد داد. با اين وجود، کاهش تحريم‌ها مي‌تواند با گذر زمان، نتايج فزاينده‌ي مثبتي داشته باشد. عمل نمادين رفع تحريم‌ها، صرفنظر از ميزان دستاوردهاي مالي به ايران اين سيگنال را خواهد رساند که آمريکا، يک شريک مذاکره‌اي جدي، قابل اعتماد و قابل اتکا است.»

«در سطح وسيع‌تر، برجام مي‌تواند گامي مهم به سمت وارد کردن ايران به جامعه جهاني و تقويت روابط آن با غرب باشد. اين توافق، همين حالا درب‌ها را به روي هيأت‌هاي تجاري اروپا و آمريکا باز کرده است و اينها پيوندهايي هستند که با کاهش تحريم‌ها، تسريع و تقويت خواهند شد.»

اين تحليلگر آمريکايي همچنين پيش‌بيني کرده وابستگي اقتصادي متقابل و روابط تجاري بيشتر به ايجاد اعتماد ميان دو کشور منجر خواهد شد.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات