تبلیغات

واکنش ديپلمات ايراني به اظهارات فرافکنانه محقق آمريکايي

واکنش ديپلمات ايراني به اظهارات فرافکنانه محقق آمريکايي

تسنيم/ اظهارات ضد ايراني ديويد پولاک، محقق ارشد موسسه واشنگتن در گردهمايي اربيل با واکنش ديپلمات ايراني روبرو و به چالش کشيده شد.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، استوارت جونز، سفير آمريکا در عراق روز چهارشنبه در اجلاس سالانه موسسه تحقيقاتي خاورميانه وابسته به دانشگاه صلاح الدين اربيل ادعا کرد که همه اقدامات و حملات ائتلاف ضد داعش که آمريکا آن را رهبري مي‌کند، مورد تاييد مقامات دولت عراق است

وي در ادامه گفت که آمريکا و اتئلاف ضد داعش بر شکست داعش متمرکز هستند.

مقامات و کارشناسان غربي از عدم کارايي حملات ضد داعش در عراق و سوريه انتقاد کرده‌اند.

در اين نشست ديويد پولاک، محقق ارشد موسسه واشنگتن نيز حضور داشت و درباره نقش ايران و روسيه در مبارزه با داعش سخن مي گفت. اظهارات پولاک در اين نشست با واکنش عليرضا ميريوسفي، رييس گروه خاورميانه دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه ايران روبرو شد.

اين ديپلمات کشورمان پس از پايان سخنراني پولاک تريبون را در اختيار گرفته و خطاب به اين کارشناس آمريکايي که گرايشات فاحش ضد ايراني دارد گفت: اگر به خاطر ايران نبود داعش پس از موصل اربيل را نيز گرفته بود و الان امکان اين گردهمايي فراهم نمي شد که شما در آن حضور پيدا کرده و به ايران انتقاد کنيد.

ميريوسفي در ادامه گفت: زماني که داعش بعد از اشغال موصل، در آستانه ورود به اربيل و فتح اين شهر بود، درخواست هاي کمک فوري زيادي توسط مدافعين اربيل از کشورهاي حاضر در ائتلاف ضد داعش مطرح شد اما هيچ يک از اين درخواست ها اجابت نشد و اربيل در آستانه سقوط حتمي قرار گرفت. ايران تنها کشور و در واقع اولين و آخرين کشوري بود که به اين درخواست ها پاسخ داد و اربيل را از سقوط حتمي نجات داد.

رييس گروه خاورميانه دفتر مطالعات سياسي و بين المللي وزارت امور خارجه ايران سپس گفت : اقاي پولاک بهتر بود به اين سوالات پاسخ مي داد که دليل بي تفاوتي کشورهاي عضو ائتلاف آمريکايي و نمايشي ضد داعش نسبت به درخطر قرار گرفتن شهر اربيل چه بود؟ چرا کشورهاي متعدد حاضر در ائتلاف هيچ يک حاضر به کمک نشدند؟ آيا اگر ايران براي نجات اربيل مداخله نمي کرد و اين شهر سقوط کرده بود، امروز وضعيت عراق، خاورميانه و داعش فاجعه بارتر از حالا نبود؟

اين ديپلمات کشورمان همچنين با طرح اين موضوع که ايران جدي ترين کشور در مبارزه با تروريسم و داعش بوده است گفت: مطابق گزارش سال گذشته بسياري از رسانه هاي اصلي و موسسات فکري و انديشکده هاي آمريکايي، ائتلاف اعلام شده ضد داعش، از همان ابتدا يک ائتلاف نمايشي و غيرواقعي بوده که با اهداف انتخاباتي در نزديکي انتخابات کنگره و در پاسخ به افکار عمومي تحريک شده آمريکا در پي سربريدن برخي شهروندان اين کشور تشکيل شده است . آيا شما دلايل کافي براي رد اين ادعاها در اختيار داريد؟

ميريوسفي با اشاره به استفاده ابزاري آمريکا از گروه هاي تروريستي و افراط گرا در گذشته اين سوال را مطرح کرد که "آيا شما فکر مي کنيد امکان استفاده از داعش يا گروههاي مشابه آن به عنوان ابزار سياسي همانند تجربه دهه نود ميلادي در استفاده ابزاري از گروههاي جهادي بر عليه شوروي سابق وجود دارد؟ آيا برخورد گزينشي و غيرواقعي با اين گروه ها مي تواند به حل مسايل و صلح و ثبات کمک کند؟"

اين ديپلمات کشورمان با اشاره به بخشي از صحبت ديويد پولاک که گفته بود "داعش هيچ محبوبيتي در ميان سعودي ها ندارد و از آنها حمايتي نمي شود"، گفت: اين ادعاي شما در حالي است که در آخرين نظرسنجي که منابع غربي منتشر کرده اند نشان مي دهد که در اثر تبليغات يکسويه رسانه هاي اين کشور، ٩٢ درصد سعودي ها از داعش حمايت مي کنند يا با آن همدلي دارند. چه مستنداتي وجود دارد که ادعاي جديد شما مبني بر عدم حمايت رسانه ها و افکار عمومي سعودي از داعش و گروههاي مشابه آن را تاييد کند؟

در ادامه اين نشست که در آن فواد معصوم، رئيس جمهوري عراق، رييس مجلس و مقامات عالي رتبه اين کشور نيچروان بارزاني نخست وزير اقليم کردستان، عمارحکيم رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق و جمعي از ديپلمات هاي ساير کشورها از جمله روسيه نيز حضور داشتند، قباد طالباني، معاون نخست وزير اقليم کردستان در واکنش به اظهارات ديپلمات کشورمان ضمن تاکيد بر نقش حياتي و تعيين کننده ايران در نجات اربيل از سقوط در برابر داعش، به تماس هاي مکرر و بي نتيجه اش با مقامات آمريکايي در شب حمله به اربيل براي درخواست کمک فوري براي حفظ ارييل از خطر سقوط در دستان داعش اشاره کرد و تلويحا مشکلات اداري در ساختار تصميم گيري در آمريکا را عامل اين کوتاهي دانست.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات