تبلیغات

رزمايش پرتوي تهران برگزار شد

ايسنا/ فاز عملياتي رزمايش پرتوي تهران در شهرک والفجر منطقه 6 تهران برگزار شد.

طراحي عملياتي اين رزمايش پرتوي به اين قرار است که يک دستگاه حمل راديو دارو از پرديس شهيد شهرياري به مقصد بيمارستان بقيه الله در حال حرکت است که در منطقه والفجر منطقه 6 تهران تصادف مي‌کند و دچار آتش سوزي مي شود و تيم هاي عملياتي جهت رفع آلودگي و نجات سرنشينان وارد عمل مي شوند.

سردار جلالي، رئيس سازمان پدافند غيرعامل در استانداري تهران( قرارگاه پدافند پرتوي استان تهران) با بيان اينکه رزمايش امروز چهارمين مانور پدافند پرتوي در سطح کشور است عنوان کرد: آلودگي هسته اي و احتمال نشت آن از جمله موضوعاتي است که در همه جاي دنيا اتفاق مي افتد، در اين ميان ميزان آمادگي و کنترل حوادث حائز اهميت بالايي است.

به گفته جلالي، راديوداروها در حوزه درمان استفاده مي شوند و سخت‌گيري براي حمل و نگه داشت آنها بالاست، اما برنامه هاي مديريت بحران به گونه اي طراحي مي شود که اگر اتفاق و حادثه اي رخ داد بتوان سريعا آن را کنترل کرد.

وي گفت: اين مانور بايد به صورت دوره اي يک يا دومرتبه در سال برگزار تا آمادگي کامل ايجاد شود. اين رزمايش کمک مي کند تا اگر حادثه‌اي رخ داد همه دستگاهها وظايف خود را بدانند.

سردار جلالي با بيان اينکه بيمارستان چمران و مرکز پزشکي نوين در شهرک غرب به عنوان مراکز مرجع درماني حوادث و آلودگي هاي پرتوي و هسته اي انتخاب شده اند گفت: قرار شده است ايستگاه رفع آلودگي در بيمارستان چمران ايجاد شود. لازم است اورژانس کشور نيز داراي تيم تخصصي و تجهيزات کامل در اين زمينه باشد.

رئيس سازمان پدافند غير عامل بر ضرورت تامين زيرساخت هاي لازم در دستگاههاي اجرايي تاکيد کرد و گفت: مرکز پدافند پرتوي در وزارت دفاع ايجاد شده و در حال تجهيز اين مرکز هستيم. وزارت دفاع بالغ بر 96 درصد تجهيزات و امکانات لازم را اعم از لباس، ماسک و.... توليد مي‌کند و مشکلي در اين خصوص نداريم.

برگزاري مجدد رزمايش پرتوي در سال آينده
به گزارش ايسنا، حسين هاشمي استاندار تهران نيز در سخناني گفت: اين مانور اقدامي بسيار مهم است و اميدواريم نتيجه آن تجربه خوبي براي همه دستگاههاي مربوط باشد.

وي افزود: حتما بايد حداقل سالانه دومرتبه اين مانور برگزار شود، تيم هاي ذي‌ربط عملياتي، آموزش داده و تجهيزات لازم کنترل شوند تا حداقل واحدهاي اورژانس، امداد و... کف استانداردهاي لازم را داشته باشند. نواقص و اشکالاتي در اين مانور وجود داشت که حتما در جلسات کارشناسي بررسي و تلاش مي شود آنها را برطرف کنيم.

هاشمي همچنين اظهار کرد: سعي مي‌کنيم بهار سال آينده مانور بعدي را برگزار کنيم.

صابري نيا، رئيس اورژانس کشور نيز با بيان اينکه شخصا از محل مانور بازديد کردم، اظهار کرد:‌ تيم هاي اورژانس و.... همگي کمي آنطرف‌تر از محل مانور مستقر شده بودند، در حالي که بايد هرکدام در دستگاهها و مجموعه هاي خود باشند تا بتوان براي آمادگي در برابر حادثه ناگهاني زمان‌سنجي کرد زيرا تخمين اطلاعات و زمان لازم براي رسيدن به محل حادثه و آماده شدن در مانور مشخص مي شود.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات