تبلیغات

هاموند: موضع عربستان در قبال ايران واقع بينانه نيست

هاموند: موضع عربستان در قبال ايران واقع بينانه نيست

فارس/ فيليپ هاموند وزير خارجه انگلستان در مصاحبه با پايگاه بلومبرگ موضع‌گيري وزير خارجه عربستان در قبال نقش ايران در عربستان را «غير واقع بينانه» توصيف کرده است.

اين هفته عادل الجبير وزير خارجه عربستان سعودي گفته بود که پيش از آغاز هرگونه فرآيند سياسي در سوريه، «نيروهاي ايراني» و نفرات حزب‌الله لبنان بايد سوريه را ترک کنند.

هرچند که هاموند به رسم عادت کشورهاي غربي مواضعي همخوان با سعودي‌ها دارد، اين بار به غلط بودن اين موضع اذعان کرده است.

وي گفته است: «قطعا اين امر در واقعيت قابل دسترس نيست، بنابراين اگر هرچيزي را به اين مسئله مشروط کنيم، تاحدي موهوم خواهد بود.»

هاموند افزود: «هيچ کس نشست را ترک نکرد و اين خودش يک دستاورد است. نه براي ايراني‌ها و نه براي سعودي‌ها، انجام چنين بحث‌هاي مستقيمي ساده نيست.»

اشاره وزير خارجه انگليس به نشستي است که روز جمعه با شرکت ايران، عربستان و 15 کشور ديگر با موضوع سوريه در شهر وين اتريش برگزار شد. گفته مي‌شود که در آن نشست جدال لفظي سختي بين وزراي خارجه تهران و رياض درگرفته است.

وزير خارجه انگليس در بخش ديگري از مصاحبه گفته است که موضع طرفين در مورد «موضوع کليدي» آينده بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه همچنان «بسيار بسيار دور از هم» است.

به گفته هاموند طرف ايراني و روسي معتقدند که بشار اسد بايد در انتخابات آتي در سوريه شرکت داشته باشد، اما کشورهاي عربي و غربي با اين مسئله مخالف هستند.

با کانال تلگرامي آخرين خبر همراه شويد telegram.me/akharinkhabar

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات