تبلیغات

سرمقاله اطلاعات/ اردوغان بعد از انتخابات!

اطلاعات/ « اردوغان بعد از انتخابات! » عنوان يادداشت روز روزنامه اطلاعات نوشته ابوالقاسم قاسم زاده است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

اردوغان پيروز تکرار انتخابات مجلس ترکيه شد، به‌طوري‌که در کمال تعجب احزاب مخالف او، حزب عدالت و توسعه در اين دوره از انتخابات نزديک به ۵ ميليون رأي بيشتر از دور قبل کسب کرد و با کسب نزديک به نيمي از مجموع آرا، صاحب ۳۱۶ کرسي از ۵۵۰ کرسي پارلمان ترکيه شد. با اين پيروزي تشکيل دولت از سوي داود اوغلو رئيس حزب عدالت و توسعه بدون ائتلاف با سه حزب بزرگ ديگر امکان‌پذير است. احزاب مخالف در حالي‌ شکست را پذيرفته‌اند که اين تحول و پيروزي اردوغان را ناشي از فضاي امنيتي که آنرا «شبه جنگ داخلي» در ۵ ماه گذشته توصيف مي‌کنند و با برنامه‌ريزي از سوي اردوغان در ترکيه جريان سازي شده است، مي‌دانند. اولين پيام مستقيم رئيس جمهوري ترکيه (اردوغان) به مردم بعد از اعلام پيروزي اين بود که گفت: «اراده مردم نشان داد انتخابي به جز ثبات وجود ندارد و من هم اميدوارم اين بهترين انتخاب براي کشور باشد. از مردم مي‌خواهم تا با هم يکي باشند، همگي همچون برادر و خواهر و بگذارند ترکيه با هم يکپارچه شود.»
اولين گام اردوغان بعد از انتخابات، تلاش در راه برقراري ثبات در جامعه ترکيه است که اکنون همه تحليلگران سياسي معتقدند، ترکيه به شدت دچار شکاف و بحران‌‌هاي متعدد اجتماعي است. مسير براي اردوغان حتي بعد از پيروزي در انتخابات هموار نيست و از ميان مشکلات متعدد مي‌توان چند مشکل را که به صورت برجسته ديده مي‌شود، شمارش کرد.
۱ ـ در فاصله ۵ ماه از انتخابات اول پارلماني تا تکرار آن در هفته گذشته، شکست براي تشکيل دولتي ائتلافي در عمل همه احزاب مخالف اردوغان را عليه او يکپارچه کرده است. به‌طوري‌که ادامه قدرت سياسي با مديريت اردوغان را توليد بحران در بحران براي کشور معرفي کردند. بزرگترين نماد بحران در ترکيه، شکسته شدن امنيت عمومي با انفجارها، همچنين آغاز مجدد جنگ با کردها است که ترکيه را در تعريف بحران امنيتي جاي داد.
اردوغان و دولت او به نخست‌وزيري داود اوغلو دبيرکل حزب پيروز انتخابات (حزب عدالت و توسعه) بايد نشان دهند که کنترل اوضاع بحران زده و امنيتي ترکيه را در اختيار خواهند گرفت و توان مديريت آن را دارند. سر برآوردن اعتراض‌ها در چند شهر ترکيه و به‌خصوص آشفتگي عمومي ناشي از برگزاري امنيتي انتخابات، گام اول از مشکلات اردوغان بعد از پيروزي در انتخابات است. اردوغان همه تلاش خود را به‌کار مي‌گيرد تا بعد از انتخابات، ترکيه از فضاي بحران‌زده امنيتي خارج شود و اين آزمايش بزرگ براي اردوغان خواهد بود که در صورت موفق نشدن، پيروزي در انتخابات را به‌جاي شادي تبديل به شکست و ماتم براي او و حزبش (عدالت و توسعه) خواهد کرد!
۲ ـ در ۵ ماه گذشته شکاف‌هاي اجتماعي و قومي در ترکيه تشديد شد و بي‌اعتمادي به دولت چنان گرديد که محبوبيت‌ اردوغان (رئيس جمهوري) به پائين‌ترين سطح رسيد. نقد منفي از عملکرد دولت چنان در رسانه‌هاي عمومي رايج شدکه پرسش‌هاي انباشته‌ مردم از دولت بي‌جواب ماند.
اکنون و بعد از انتخابات، اردوغان در دوراهي تصميم‌گيري قرار گرفته است. راه سرکوب مخالفان خود که بدون ترديد بسيار هزينه ساز خواهد بود و راه مماشات با احزاب مخالف و بخش‌هايي از جامعه که شعار تعديل قدرت حاکم و حذف بهره‌گيري از ابزارهاي سرکوب را مي‌دهند.
جامعه مدني ترکيه در ۵ ماه گذشته به آنچنان نارضايتي رسيده‌ا‌ند که ديگر «اردوغان» براي آنها چهره «کارازماتيک» و محبوب نيست.
بازسازي چنين فضاي منفي، از مشکلات عمده اردوغان بعد از انتخابات است.
۳ ـ ترکيه دچار بحران مالي و اقتصادي شده است. سقوط فاجعه‌بار بورس تجاري و صنعتي در مدت کوتاه۵ ماه گذشته، سقوط ارزش لير ترکيه و افزايش تورم، نشانه‌هاي دشواري براي دولت ترکيه است. ترميم اين شرايط اولاً، زمان‌پذير است و ثانياً، نيازمند تجديدنظر در برنامه ريزي‌هاي اقتصادي است. پرسش اين است که آيا اردوغان بعد از انتخابات فرصت مناسب را در اختيار خواهد داشت تا بتواند شرايط بد اقتصادي ترکيه را ترميم کند؟ و تغيير برنامه‌ريزي و ارائه برنامه‌هاي جديد با عبور از مشکلات متعدد امکان‌پذير خواهد بود؟
۴ـ همه مي‌دانند که اردوغان دو تعريف متضاد از جايگاه ترکيه در جهان دارد.
در يک تعريف، او ترکيه را کشوري اروپايي مي‌داند که بايد هرچه زودتر به عضويت دائمي اتحاديه اروپا پذيرفته شود و در تعريف ديگر، جايگاه ترکيه را کشوري راهبردي در خاورميانه مي‌شمارد. خاورميانه بحران زده‌اي‌ که هرگونه جهت‌گيري‌ سياسي يا نظامي درباره آن، همه برنامه‌هاي دولت ترکيه را تحت‌الشعاع خود قرار مي‌دهد. بحران سوريه، بيش از ۲ ميليون آواره‌ براي ترکيه به جاي گذاشته است که هنوز اردوغان به روشني نمي‌داند با اين بحران چه کند! آن هم در برابر رشد فزاينده نارضايتي‌هاي عمومي جامعه و احزاب سياسي مخالف سياست‌هاي او درباره سوريه!
از سوي ديگر، کشورهاي بزرگ و تعيين‌کننده در اتحاديه اروپا (آلمان، فرانسه و انگليس) با اردوغان بازي سياسي مي‌کنند و وعده پذيرفتن او در اتحاديه را مي‌دهند، اما همچنان مخالف جذب ترکيه در اتحاديه اروپا هستند. شعارهاي اردوغان‌ درباره خاورميانه و تجديد امپراطوري جديد عثماني و پيوستن به اتحاديه اروپا را اکثريت مردم ترکيه و تمامي احزاب مخالف او شکست خورده مي‌خوانند. مشکل اردوغان در تعريف هزينه‌آور از جايگاه ترکيه، ميانه ترکيه اروپايي و يا خاورميانه‌اي شده است.
۵‌ـ اردوغان آشکارا با سياست‌هاي خاورميانه‌اي جمهوري اسلامي ايران مخالفت مي‌کند، در حالي که نزديک‌ترين و بزرگترين روابط تجاري را با ايران دارد. مردم ترکيه نمي‌خواهند، هزينه‌پرداز شعارهاي اردوغان درباره سياست‌هاي خارجي جمهوري اسلامي ايران باشند. روابط برادرانه و دولتي تاريخي دو کشور آنچنان حساس است که شعارهاي مخالفان اردوغان او را در درون ترکيه منزوي مي‌سازد. بخصوص تناقض نزديکي سياسي با اسرائيل و شعار دادن حمايت از فلسطينيان و جانبداري از «حماس» در صحنه‌هاي سياسي منطقه‌اي و بين‌المللي همخواني ندارد.
بر اين مشکلات روابط سرد اردوغان با دولت اوباما را مي‌توان رصد کرد. موضوع حقوق بشر در ترکيه و داشتن جايگاه اول در زنداني کردن روزنامه‌نگاران ترکيه و دگرانديشان در اين کشور، موضوع روز نقد سياست‌هاي سياسي ـ امنيتي اردوغان از سوي مجامع سياسي غربي شده است.
اين واقعيت‌ها از گوشه‌هايي از مشکلات اردوغان و دولت آينده او بعد از پيروزي در انتخابات نشان مي‌دهد که مسير براي او هموار نيست. بخصوص که داود اوغلو، دبير کل حزب عدالت وتوسعه، بلافاصله بعد از اعلام پيروزي در انتخابات، متفاوت از اردوغان در جمع هوادارانش در شهر آنکارا گفت: «سيستم کنوني پاسخگوي نيازهاي ترکيه نيست، واضح است که اين پيراهن براي اين کشور خيلي تنگ شده است. اجازه دهيد از قانون اساسي که طرفدار کودتا است، فاصله بگيريم و با همديگر براي يک قانون اساسي جديد، مدني و ليبرال کار کنيم.» مخالفان اردوغان و داود اوغلو در ترکيه در برابر اين سخنان گفته‌اند: «فاصله گرفتن از قانون اساسي که بر اساس آن انتخابات پارلماني انجام گرفته است و طرفدار تقسيم قواي حزبي در ترکيه است، اما به نظر نخست وزير بوي کودتا مي‌دهد، خود نيازمند کودتايي است تا رئيس جمهوري، در نهايت ديکتاتوري کامل شود!

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات