تبلیغات

«حسين شيخ الاسلام» از دانشجويان فاتح لانه جاسوسي: حيات جمهوري ‌اسلامي وابسته به نابودي آمريکاست

«حسين شيخ الاسلام» از دانشجويان فاتح لانه جاسوسي: حيات جمهوري ‌اسلامي وابسته به نابودي آمريکاست

کيهان/ متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

اشاره:
13 آبان 58 يا به تعبير امام راحل(ره)، انقلاب دوم، همواره يادآور طنين‌انداز شدن گلبانگ «مرگ بر آمريکا» در اذهان ايرانيان است. روزي که در آن دانشجويان انقلابي در اقدامي انقلابي و با پشتيباني پير انقلاب، انقلاب ثاني را رقم زدند و لانه شيطان اکبر را فتح نمودند. حال با گذشت بيش از سه دهه از آن روزگار پرافتخار، کم نيستند افراد و گروه‌هايي که با فراموشي سياهه جنايات آمريکا در حق ايرانيان، يا فرش قرمز براي ايشان مي‌گسترند، يا خواهان بازگشايي لانه جاسوسي‌اند و يا در از سرگيري رابطه با چشم‌آبي‌ها لهله مي‌زنند!اما براستي آيا آمريکا امروز با آمريکاي ديروز فرق کرده است يا توبه گرگي همچون ايالات متحده مرگ است؟ آيا مي‌توان به دست دوستي دراز شده از سوي مقامات آمريکايي اعتماد نمود يا به تعبير رهبر فرزانه انقلاب بايد مراقب دست چدني زير دستکش مخملي يانکي‌ها بود؟ همين شبهات بهانه‌اي شد تا به سراغ جناب آقاي «حسين شيخ‌الاسلام» مشاور امور بين‌الملل رئيس مجلس شوراي اسلامي و از دانشجويان فاتح لانه جاسوسي، برويم و با ايشان به گفت‌وگو بنشينيم. آنچه در ذيل مي‌خوانيد، ماحصل مصاحبه اختصاصي صفحه دانشگاه روزنامه کيهان با ايشان است که نظر خوانندگان فرهيخته را بدان جلب مي‌‌کنيم.

* به عنوان سوال نخست بفرماييد که به نظر شما آمريکاي سال 1979 با آمريکاي سال 2015 در ماهيت تفاوتي کرده است؟
- به نظر من آمريکا يک نظام هماهنگ و سيستمي يکپارچه است که با رفت و آمد افراد يا دولت‌ها هيچ تغييري در آن پديدار نخواهد شد. من براي درک بهتر موضوع مثالي مي‌زنم تا دريابيم که اين آمريکاي مورد بحث چيست و ماهيت آن را بهتر بشناسيم.
آمريکا در جنگ جهاني دوم، دير وارد صحنه شد يعني پس از کشتارهاي عظيم صورت گرفته تصميم به حضور در عرصه گرفت تا در عين از دست دادن کمترين تلفات، خود را به عنوان يک منجي در صحنه جهاني معرفي کند.ايالات متحده با استفاده از بمب اتم در اين جنگ سعي داشت خود را به مثابه آقاي جهان مطرح کند که هيچ حرف و حديثي و زوالي در پشت آن قابل تصور نباشد.
شما توجه کنيد که ژاپن پس از انفجار اولين بمب اتمي در هيروشيما تسليم شده بود اما آمريکا براي اينکه مي‌خواست موقعيت خود را به عنوان گنده لات دنيا تثبيت کند، بمب دوم را هم بر روي ناکازاکي انداخت و آن جنايت فجيع را در تاريخ رقم زد.
اين کشور پس از تثبيت قدرتش، دست به تغيير تمام ساختارهاي جهاني زد. يکي از اين ساختارها که خيلي مشهور و معروف است، ساختار يا ترکيب اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد است.
بدين نحو که چون 5 کشور جهان داراي قدرت اتمي هستند، ساير ملل از ترس عدم تکرار فاجعه هيروشيما و ناکازاکي در کشورشان تسليم اين قدرت‌طلبي شوند و نه در ميادين جنگ، بلکه در ميز مذاکره، مقهور ابرقدرت‌هاي جهاني شوند! به اين شيوه مي‌گويند از ترس مرگ خودکشي کردن!
از ديگر مواردي که آمريکا ساختارش را دستخوش تغيير کرد و به نفع خودش نمود، موضوع پايه پولي در اقتصاد جهاني است. پيش از جنگ دوم جهاني، پايه پولي دنيا، طلا بود. پس از جنگ دوم جهاني آمريکايي‌ها کنفرانسي را ترتيب دادند به نام کنفرانس«برتون وودز/Bretton woods». آمريکايي‌ها در اين کنفرانس که تمامي کشورهاي جهان در آن حاضر بودند، تعهد کردند که به ازاي هر انس طلا، 36 دلار آمريکا در اختيار بگذارند و بالعکس يعني به ازاي هر 36 دلار نيز يک انس طلا به جهانيان بدهند. بر اين مبنا و بر اساس يک تعهد بين‌المللي دنيا پذيرفت که پايه پولي را از طلا به دلار تغيير دهد!
آمريکا همزمان با اين اقدام، دو کار ديگر نيز انجام داد و آن تاسيس صندوق بين‌المللي پول و بانک جهاني بود.
آمريکا به مرور زمان احتياج به پول پيدا کرد و از آنجا که پايه پولي جهاني نيز به دلار تغيير يافته بود، اين کشور بدون هيچ پشتوانه‌اي از طلا، اقدام به انتشار نامحدود اسکناس دلار نمود و در ازاي آن به واردات نامحدود کالا از اقصي نقاط جهان مي‌پرداخت.
در سال 1971 ميلادي بود که انگلستان چند ميليارد دلار به آمريکا داد و در ازاي آن خواهان بازپس‌گيري ما به ازاي طلاي آن بر اساس قرارداد «برتون وودز» شد. در اين هنگام بود که آمريکا از دادن طلا سر باز زد و بلافاصله پس از آن نيکسون رئيس‌جمهور وقت ايالات متحده، بيانيه‌اي صادر نمود که در آن گفت؛ «تا به امروز طلا و دلار به يکديگر مرتبط بودند اما از اين لحظه به بعد اين دو هيچ ارتباطي به يکديگر ندارند!»
امروزه هر انس طلا بين 1200 الي 1300 دلار معامله مي‌شود. اين طلا همان طلايي است که آمريکا با 36 دلار کاغذي آن را از چنگ ساير ملت‌ها درآورد!بنابراين مي‌توان نتيجه گرفت که آمريکا دست به کلاهبرداري بزرگي از کشورها زد و بيش از توليدش مصرف نمود.اين آمريکا با همين پشتوانه پولي و ثروت بادآورده‌اش، بزرگ‌ترين قدرت نظامي جهان را فراهم کرده و در اکثر کشورهاي جهان پايگاه دارد و از همه ملت‌ها باج مي‌گيرد.
اگر کشوري با آن همراهي نکند يا به عبارت بهتر باج ندهد، مورد آماج آمريکا قرار خواهد گرفت. بدين ترتيب مي‌بينيم که آمريکا با ايجاد نظامي ظالمانه توانسته خواسته‌هاي نامشروع خويش را به ساير ملل تحميل کند.
اين نظام ظالمانه در جريان ملي شدن صنعت نفت و فرار شاه از کشور، کودتايي را سازماندهي و اجرا کرد که تا ابد از ياد و خاطره ايرانيان پاک نخواهد شد.
آمريکا در عمل نشان داد که حاضر است به هر قيمتي از مزدوران و دست‌نشاندگان خود حمايت کند. در جريان کودتاي 28 مرداد آمريکا به وسيله دو مامور سيا به نام‌هاي «آلن دالس» و «کرميت روزولت» و با ميليون‌ها دلاري که خرج کرد، توانست دولت مصدق را سرنگون کند.
جالب آنکه آمريکايي‌ها به درجه‌اي از وقاحت رسيده بودند که نه تنها منکر اجراي آن نمي‌شدند و دست داشتن در کودتا را مخفي نمي‌کردند بلکه بدان مي‌باليدند و به يکي از آن دو مامور CIA يعني آلن دالس دستور دادند که شرح حال يا اتوبيوگرافي خود را از کودتاي 28 مرداد به رشته تحرير درآورد و آن را در سراسر جهان منتشر کردند!
اين جريان گذشت تا در اوايل دهه 40 ماجراي تصويب کاپيتولاسيون به وجود آمد. بر اساس اين لايحه هر سگ آمريکايي از هر شهروند ايراني، والاتر و ارزشمندتر مي‌بود!
اما پيروزي انقلاب سيلي محکمي بود بر آمريکايي‌ها چراکه شاه تمام توانايي‌هاي اين مملکت را فداي ايالات متحده کرده بود. نفت، ارتش، سازمان‌ها و در يک کلام همه هست و نيست ملت ايران در راستاي منافع آمريکا سياستگذاري و حرکت مي‌کرد!
وقوع انقلاب اسلامي اين شريان منافع آمريکا از ايران را قطع کرد و آمريکا هر کاري کرد تا به اين انقلاب ضربه بزند اما نتوانست.
آمريکايي‌ها اما در سال 1358 دست به خطايي فاحش زدند و آن اجازه ورود محمدرضا پهلوي به خاک اين کشور بود.
همزمان با سالروز گراميداشت روز دانش‌آموز در آبان ماه 58، دانشجويان تصميم گرفتند در جريان راهپيمايي خود به سمت سفارت آمريکا در خيابان طالقاني کنوني حرکت کنند و در آنجا خواسته‌شان مبني بر بازگرداندن شاه ملعون به ايران از سوي ايالات متحده را مطرح نمايند.اتفاقا اعضا و کارکنان سفارت آمريکا در تهران نيز به وجود آمدن جو خطرناک عليه آمريکا را پس از پناه دادن شاه، پيش‌بيني کرده بودند چراکه حقيقتا اين اعطاي پناهندگي به فردي که عامل جنايات و کشتار بسياري از جوانان اين کشور بود، دهن‌کجي آشکاري به ايرانيان محسوب مي‌شد.خب مقامات آمريکايي در محاسباتشان فکر مي‌کردند که ايرانيان سال 57 همان ايرانيان سال 32 هستند که با کودتا عليه دولت قانوني، صداي اعتراض قابل توجهي از ايشان برنخواهد خاست.
اما همگان مي‌دانستند که نه ملت ايران 57، ملت سال 32 بود و نه امام خميني(ره) همچون مصدق!
در حماقت آمريکايي‌ها در برهه انقلاب همين بس که پس از فرار شاه در دي ماه 57، هر خري، تاکيد مي‌کنم هر خري مي‌فهميد که بختيار بيش از يک ماه دوام نخواهد آورد اما با اين حال جيمي کارتر در همان روز معرفي بختيار پشت تريبون آمد و تمام قد از او پشتيباني نمود!
همين سوابق شوم و شرم‌آور آمريکايي‌ها باعث شد که دانشجويان به سفارت آمريکا وارد شده و آن را فتح کنند. البته ناگفته نماند چند ماه قبل از جريان 13 آبان 58 سفارت آمريکا توسط نيروهاي چپ و عوامل حزب توده به اشغال درآمده بود اما امام(ره) بلافاصله دستور داد که ايشان را از سفارت بيرون بيندازند.
در زمان فتح سفارت توسط دانشجويان اما حدود 24 ساعت طول کشيد تا حضرت امام از انگيزه‌ها و عدم وابستگي دانشجويان فاتح به دستجات سياسي آگاه شوند و اينجا بود که حضرت امام(ره) پس از آگاهي از صداقت، نيت خير و اهداف ضد استکباري دانشجوها به حمايت بي‌چون و چرا از ايشان پرداختند و فتح لانه جاسوسي را در حکم «انقلاب دوم» دانستند.
* يکي از دلايل دولت مهندس بازرگان براي استعفا، فتح لانه جاسوسي از سوي دانشجويان بود. چراکه اعضاي دولت موقت معتقد بودند که بر طبق قوانين بين‌الملل، سفارتخانه هر کشوري در کشور ديگر، در حکم خاک آن کشور محسوب مي‌شود و اين اقدام را به نوعي اعلان جنگ رسمي عليه ايالات متحده قلمداد مي‌کردند. با اين وجود دانشجويان پيرو خط امام(ره) چگونه در برابر اين قبيل بهانه‌جويي‌ها ايستادگي کردند؟
- اتفاقا آمريکايي‌ها پس از اشغال سفارتشان احساس کردند که چه مستمسک خوبي به دست آورده‌اند. آنها به شدت در رسانه‌هاي جهاني تبليغ مي‌کردند که ايران برخلاف تعهدات بين‌الملل سفارت کشوري را اشغال کرده و ديپلمات‌هاي حاضر در آنجا را به گروگان گرفته است. آن‌ها از اين طريق و بدين بهانه مترصد فرصتي بودند تا سيلي محکم نوش جان کرده در جريان پيروزي انقلاب را به نوعي جبران کنند.
البته آنها يقين داشتند که با حجم گسترده فشارهاي سياسي و تبليغات بين‌المللي عليه ايران اين غائله در کمتر از يک هفته با آزادي گروگان‌ها به فرجام خواهد انجاميد. اما فکر اين را نمي‌کردند که اين ماجرا، 444روز طول بکشد چرا که اين بار در جلوي آمريکا، امامي ايستاده بود که پشتوانه‌اش تمام ملت ايران بود.
بعد از اينکه آمريکا فهميد که ايران تحت هيچ فشار تبليغاتي به خواسته‌هايش تن نمي‌دهد، دست به دامان مقامات و فرستاده‌هاي کشورها براي ميانجي‌گري درباره اين واقعه شد. از روحانيون و علما گرفته تا پاپ و ساير فرستادگانش را براي حل و فصل اين قضيه به ايران گسيل داد اما موثر واقع نشد.
آمريکا پس از آنکه در اين قضيه به استيصال رسيد، رابطه خود با ايران را قطع نمود. جالب آنکه امام(ه) نيز از اين قطع رابطه ابراز خوشحالي و خوشنودي کردند. نهايتا آمريکايي‌ها ناچار به حمله نظامي شدند که به حول و قوه الهي و به تعبير امام بزرگوار دانه‌هاي شن به عنوان مأموران خدا به کمک ملت آمد و نيروهاي نظامي آمريکايي را تار و مار کرد.
* به عنوان کسي که در جريان تسخير لانه جاسوسي حضور داشتيد، خاطره‌اي از آن زمان نقل بفرماييد.
- شما مي‌دانيد که پس از شکست آمريکا در صحراي طبس، بني‌صدر دستور مي‌دهد که تمام وسايل جنگي بازمانده را بمباران کنند. خب اين نشان از همکاري‌هاي پشت پرده بني‌صدر با آمريکايي‌ها داشت.
جالب است بدانيد که از اسناد کشف شده در لانه جاسوسي، سندي به کلي سري از CIA به‌دست دانشجويان رسيد که از تلاش سازمان جاسوسي ايالات متحده براي استخدام ابوالحسن بني‌صدر حکايت مي‌کرد.
بني‌صدر خبيث اتفاقا پيش از عمليات آمريکايي‌ها در طبس، خيلي به حضرت امام فشار آورد که بايد صليب سرخ اعضاي گروگان گرفته شده سفارت را ببيند و تحت معاينه قرار دهد.
پيش از اين ماجرا چون پيش‌بيني مي‌کرديم که شايد آمريکا نقشه‌اي براي آزادي گروگان‌ها در سر داشته باشد، آنها را به شکل گروه‌هاي چند نفره در نقاط مختلف تهران و شهرستان‌ها پخش کرده بوديم تا در صورت بروز اقدام مذبوحانه نتوانند همه را يک جا آزاد کنند. نهايتا حضرت امام پيشنهاد بني‌صدر را پذيرفتند و دستور بر آن شد تا همه گروگان‌ها را در لانه جاسوسي جمع کنيم. نمايندگان صليب سرخ آمدند و يک به يک گروگان‌ها را ديدند و آنها را معاينه کردند و رفتند. متاسفانه درست 48 ساعت پس از بازديد نمايندگان صليب‌سرخ و اطلاع آمريکايي‌ها از استقرار تمام گروگان‌ها در لانه جاسوسي، حمله نظامي به طبس آغاز شد!
اينجاست که مي‌توان فهميد جاسوسان آمريکايي در لباس بازرسان صليب‌سرخ در تهران حاضر شدند و پس از اطمينان از محل دقيق استقرار گروگان‌ها دستور آغاز عمليات را به مقامات آمريکايي دادند!خب اين هم يکي ديگر از خيانت‌هاي بني‌صدر در حق ملت ايران بود که بدان اشاره کردم. افزون بر اين اسنادي در لانه از CIA کشف گرديد به نام S.D.Lure. لازم است بدانيم که تمام منابع سيا از ايران با اسم رمز S.D آغاز و مشخص مي‌شد.
در شرح يکي از اين اسناد آمده که در زمان حضور امام در فرانسه، آمريکايي‌ها به شدت به دنبال يکي از نزديکان امام بودند که بتوانند از وي کسب اطلاع کنند که پس از بررسي‌هاي فراوان، بني‌صدر را واجد شرايط همکاري مي‌پندارند.
پس از آگاهي از خصايص ذاتي بني‌صدر، يک مأمور زبده و کارکشته سيا تحت عنوان سرمايه‌دار بزرگ آمريکايي که املاک فراواني در ايران دارد به وي نزديک مي‌شود و از وي مي‌خواهد به عنوان مشاور اقتصادي در ايران پسا پهلوي وي را راهنمايي و مساعدت نمايد.
جالب اينجاست که بدانيد اين مأمور نه تنها از جزئي‌ترين مسائل زندگي بني‌صدر آگاهي داشت و آن را به مقاماتش گزارش مي‌داد بلکه تا آخرين لحظات حضور بني‌صدر در ايران نيز در کنارش بود!
* برخي افراد که در جريان تسخير لانه‌جاسوسي حضور داشته‌اند، طي گذر زمان يا فتح لانه را اقدامي اشتباه دانسته‌اند يا به کلي منکر انگيزه‌هاي سياسي و اعتقادي اشغال شده و خود را مأمور و معذور مي‌پنداشتند. به نظر حضرتعالي آيا مي توان پشيمان‌هاي از فتح لانه را در براهين و ادله‌شان محق دانست؟
- به نظر بنده اين واقعه فتح لانه جاسوسي آن‌قدر بزرگ و گسترده است که نبايد به اين جزئيات بي‌ارزش پرداخت. اولا اين دوستاني که از کرده خود در فتح لانه جاسوسي پشيمانند، کسي نبودند که بخواهند در اين خصوص از خود اختياري داشته باشند.
همان طور که گفتم همه دانشجويان حاضر در سفارت مي‌دانستند که اگر امام از ايشان پشتيباني نمي‌کرد، فتح لانه به هيچ سرانجامي نمي‌رسيد يا به عبارت بهتر اصلا شکل نمي‌گرفت.
از طرف ديگر دولت موقت توان ايستادگي در قبال اين قضيه را نداشت. خدا رحمت کند مهندس بازرگان را که صادقانه مي‌گفت: «امام مثل بولدوزر مي‌ماند و من مثل فولکس! من توانايي تحمل چنين بار سنگيني را ندارم.» که منظورش از بار سنگين تسخير سفارت آمريکا بود. البته کساني هم بودند که برخلاف مرحوم بازرگان در اين قضيه صداقت نداشتند، مثل آقايان قطب‌زاده و بني‌صدر.
حال مي‌بينيم که در سال‌هاي اخير نيز فلان شخص، که من احترام زيادي برايش قائلم، مي‌آيد پشت تريبون‌هاي دانشگاهي و مي‌گويد که من از مشارکت در تسخير سفارت آمريکا پشيمانم. خب يکي نيست به ايشان بگويد که شما اصلا در آن زمان کسي نبودي که بخواهي ابراز پشيماني کني!
نهايت بحث اينکه آمريکاي امروز همان آمريکاي خونخوار و مستکبر گذشته بوده و هيچ تفاوتي نکرده است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات