تبلیغات

وطن امروز نوشت: انفعال هندسي آمريکا و همپيمانان در خاورميانه

وطن امروز نوشت: انفعال هندسي آمريکا و همپيمانان در خاورميانه

وطن امروز/ متن پيش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

در روزهاي اخير اخباري از شکل‌گيري دار و دسته‌اي تازه با نام «جبهه انقلابيون رقه» در سوريه به گوش مي‌رسد؛ گروهي که پس از فروپاشي يگان‌هاي ارتش موسوم به آزاد سوريه و پيوستن نيروهاي آن به گروه‌هاي تروريستي قرار است به‌عنوان ائتلاف جديد مخالفان به اصطلاح ميانه‌رو دولت دمشق طرف حساب و نماينده منافع کشورهاي غربي باشد و با چنگ‌اندازي بر گوشت قرباني سرزمين سوريه، بعدها پاي ميز مذاکرات سهم‌خواهي کند. البته اکنون خطر گسترش گروه‌هاي تروريستي سبب شده آمريکا و ديگر اربابان غربي اين ائتلاف کُرد- عربي در شمال سوريه به صورت اعلاني آن را براي جنگ با داعش تجهيز کنند.
بنابر اعلام مقامات آمريکايي، طي روزهاي گذشته نزديک به صدها تن سلاح و مهمات براي مخالفان دولت «بشار اسد» از طريق هوايي ارسال شده است.
اين اقدام آمريکايي‌ها را مي‌توان تکرار مکرر تاکتيکي ناکارآمد و بي‌نتيجه دانست که سال‌هاست در خاورميانه به اجرا درآمده و در کمال شگفتي به راهبرد واشنگتن براي پيگيري اهداف و منافع منطقه‌اي مبدل شده است؛ راهبردي که بايد از آن زير عنوان استراتژي ايجاد چندوجهي‌هاي منطقه‌اي با حضور متحدان خاورميانه‌اي ياد کرد که بيشتر جنبه سلبي و واکنشي داشته تا ايجابي و کنشي.
نقطه شروع اين راهبرد هندسي را مي‌توان در سال‌هاي پيش از انقلاب اسلامي جست که در کنار ايران و عربستان‌سعودي به‌عنوان پايه‌هاي سياست دوستوني آمريکا، رژيم اشغالگر قدس رکن اساسي سياست‌ورزي خاورميانه‌اي بود و مثلث تهران- رياض- تل‌آويو اضلاع اصلي سياست منطقه‌اي آمريکا را تشکيل مي‌دادند. البته در راهبرد ضدکمونيستي واشنگتن اضافه شدن ترکيه به اين مثلث نماد يک چهاروجهي غربي عليه مسکو بود.
پيروزي انقلاب اسلامي اما سبب شد ماهيت راهبرد هندسي از کنش به واکنش تغيير يابد. به اين معنا که روي کار آمدن دولت انقلابي در تهران توجه واشنگتن را از خطر نفوذ کمونيسم به تسري انقلاب اسلامي ايران به منطقه معطوف داشت و سبب شد چندوجهي جديدي ضدجمهوري اسلامي ايران به وجود ‌آيد.
در اين چندوجهي، آمريکا ديگر نقش غيرمستقيم و هدايت‌کنندگي را ايفا نمي‌کرد بلکه خود در قامت يکي از اضلاع چندوجهي ظاهر شد تا با همراهي عراق به‌عنوان نماد پان‌عربيسم، کشورهاي حاشيه خليج‌فارس به رهبري سعودي به‌عنوان قطب محافظه‌کاري و رژيم صهيونيستي مربعي را براي نابودي نظام نوپاي انقلابي شکل دهد.
در اين تجربه هندسي به‌رغم ادعاي بي‌اساس برخي در زمينه تلاش‌هاي تل‌آويو براي حمايت از ايران در برابر «صدام» شواهد بسياري نشان مي‌دهد صهيونيست‌ها در برافروختن جنگ تحميلي عليه ايران نقشي اساسي داشته‌اند. در اين ميان کشوري چون ترکيه نيز کوشيد در کشاکش نزديک به يک دهه جنگ ايران و عراق، در راستاي منافع خود نقش دلال منطقه‌اي و تامين‌کننده انواع نيازهاي 2 طرف مخاصمه را ايفا کند.
هر چند اين سياست هندسي از طريق به راه انداختن جنگ در منطقه و حمايت از يک دولت تجاوزگر نتوانست راه به جايي برد اما آمريکايي‌ها حاضر به کنار گذاشتن رويکرد انفعالي فربه‌سازي دشمنِ دشمنان منطقه‌اي در قالب ائتلاف‌هاي چندوجهي نشدند و در جريان شکل‌دهي به القاعده تجربه آزموده را باز آزمودند.
بسياري متفقند القاعده به‌عنوان گروه دست‌ساخته آمريکا و متحدان منطقه‌اي اين کشور پس از پايان تاريخ انقضاي مصرف عليه شوروي در افغانستان کنار گذاشته و سپس تبديل به تهديدي عليه اين کشور شد. در شکل‌گيري القاعده ارتجاع عربي با نقش‌آفريني سعودي، امارات و... ضلعي بود که در کنار سرويس‌هاي امنيتي پاکستان و آمريکا مثلثي شوم را تشکيل مي‌داد.
پس از تجاوز آمريکا به عراق و از بين رفتن ثبات و امنيت در اين کشور، تلاش براي جذب و استحاله نيروهاي وابسته به القاعده در تشکيلات جديد با کارکردهاي جديد سبب ايجاد گروه داعش شد؛ گروهي که شکل‌گيري و گسترش آن مرهون عملکرد چهاروجهي آمريکا، رژيم صهيونيستي، ترکيه و کشورهاي حاشيه خليج‌فارس بود.
داعش برخلاف القاعده مسير تصرف سرزمين و ايجاد خلافت در قلمروي کشورهاي اسلامي را پيموده و با چنگ‌اندازي بر بخش‌هاي گسترده‌اي از عراق و سوريه اينک به جرثومه‌اي غيرقابل کنترل تبديل شده که حتي تهديدات خود را به سوي غرب و حتي قلمروي حاميان خود مي‌پراکند.
نکته مهم در اين ميان تکرار تجارب اينچنيني از سوي آمريکا و متحدان منطقه‌اي اين کشور است که نه تنها گرهي از کار چندوجهي‌هاي انفعالي نگشوده بلکه به چالش‌هاي آن دامن زده است. اما ريشه و فلسفه اين نوع رفتار و دليل ناکارآمدي آن را مي‌توان در بيانات رهبر حکيم انقلاب جست که در ميانه مهرماه در ديدار فرماندهان و کارکنان نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي فرمودند: «دستگاه‌هاي استکباري در اين منطقه هدف‌هاي خطرناکي را براي خودشان تعريف کرده‌اند. اينها هدف‌هايي است که با سرنوشت ملت‌ها سر و کار پيدا مي‌کند. ابزارهايي هم که به کار مي‌گيرند، ابزارهاي بسيار خطرناک و غيرانساني و سبعانه است. يعني هيچ ابايي ندارند روش‌هايي را به کار بگيرند که انسان‌هاي بي‌گناه کشته شوند».
به اين ترتيب مي‌توان گفت زماني که ابزارهاي پياده‌سازي تاکتيک‌ها به شکلي نامشروع تامين شود و اين تاکتيک خود در جايگاه راهبرد قرار گيرد، شکست آن به معناي شکست راهبرد خواهد بود هر چند براي زمينه‌سازي آن ائتلاف‌هايي چندوجهي شکل گيرد. در اين ميان ماهيت انفعالي رفتارهاي آمريکا و متحدان نيز عنصري تعيين‌کننده و موثر در سرنوشت راهبردهاي هندسي به شمار مي‌رود.

*جواد حق گو

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات