تبلیغات

دبير کل حزب اصلاح طلب اراده ملت: به دنبال سونامي‌ ثبت‌نام نيستيم

دبير کل حزب اصلاح طلب اراده ملت: به دنبال سونامي‌ ثبت‌نام نيستيم

آرمان/ متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

احمد حکيمي‌پور دبيرکل حزب اصلاح‌طلب اراده ملت و عضو شوراي شهر تهران است. حکيمي‌پور همچنين عضو کميته راهبردي جبهه اصلاحات محسوب مي‌شود. با او درباره تصميمات و فعاليت اصلاح‌طلبان براي کسب موفقيت در انتخابات مجلس آتي گفت‌وگو کرديم. گفت‌وگويي که به مسائل مربوط به شوراي شهر تهران هم کشيده شد. حکيمي‌پور در اين گفت‌وگو مواضع اصلاح‌طلبانه خود را به خوبي عيان کرد و گفت که اصلاح‌طلبان مي‌توانند در انتخابات مجلس حتي موفق‌تر از شوراي شهر دو سال پيش هم ظاهر شوند. به اعتقاد او اصلاح‌طلبان نبايد تنها تلاش خود را معطوف به حضور با کانديداهاي زياد در انتخابات کنند و به مولفه‌هاي ديگر که براي پيروزي نياز است هم بايد توجه داشته باشند. او به ريشه افرادي که درصدد کانديداتوري هستند هم توجه دارد و بدون رودربايستي تاکيد مي‌کند که سرليست اصلاحات بايد داراي تبار شناخته شده اصلاح‌طلبي باشد که اين جمله وي بدان معناست که اصلاح‌طلبان نبايد توجه خود را معطوف به خارج از اردوگاه اصلاحات کنند. عضو شوراي شهر تهران از فشارهاي سياسي به معصومه ابتکار در جايگاه رئيس سازمان حفاظت محيط زيست هم گله‌مند است و او را مدير موفقي مي‌خواند که مورد حمايت اصلاح‌طلبان شوراي شهر است. متن گفت‌وگوي احمد حکيمي‌پور با «آرمان» را در ادامه مي‌خوانيد:

به نظر شما فردي که نامش به عنوان سرليست اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس قرار خواهد کرد، بايد واجد چه ويژگي‌هايي باشد؟
به نظر من در درجه اول آن فرد بايد تبار و پيشينه اصلاح‌طلبي داشته باشد و فردي ريشه‌دار و شاخص در جريان اصلاحات باشد. در واقع آن فرد بايد نقش برجسته‌اي در گذشته سياسي اصلاح‌طلبان داشته باشد و همچنين بايد بتواند نقش محوري‌اي در اين جريان به عهده بگيرد و بتواند فعاليت‌هاي اصلاح‌طلبان در مجلس آينده را سامان دهد و حائز جامعيت باشد و بتواند اجماع‌نظر اصلاح‌طلبان را با خود داشته باشد.
با اين خصوصياتي که برشمرديد، آن فرد از نظر شما چه کسي مي‌تواند باشد؟
ما به هر صورت منتظريم که آقاي دکتر عارف اعلام ورود و آمادگي کنند طبيعتا مي‌توانند در اين جايگاه، با توجه به پيشينه و سوابق ارزنده‌شان و توانمندي‌هايي که ما از ايشان سراغ داريم، قرار گيرند. البته بايد منتظر ماند و بعد از زمان ثبت‌نام‌ها و تاييد صلاحيت‌ها تصميم گرفت اما به باور من ايشان شايستگي لازم براي رياست مجلس را دارا هستند. دکتر محمدرضا عارف شخصيتي اهل مشورت و کار جمعي هستند و همواره تلاش مي‌کنند با نظر جمع حرکت کنند و حرکت انفرادي نداشته باشند. ايشان اخلاق و آداب کار سياسي جمعي را به نحو احسن مي‌دانند.
به نظر مي‌رسد احتمال سرليستي آقاي ناطق نوري در ليست اصلاح‌طلبان منتفي شده است. درست است؟
آقاي ناطق که اصلاح‌طلب نيست. اما اگر ايشان ورود پيدا کنند، قطعا اصلاح‌طلبان استقبال خواهند کرد. اما اينکه ايشان سرليست ما باشند بعيد مي‌دانم، چرا که نفر اول ما بايد هويت اصلاح‌طلبي داشته باشد و بتواند سلايق متفاوتي که در جريان اصلاح‌طلبي است را نمايندگي کند. بنابراين به نظر من کسي که قرار است نقش هدايت اصلاح‌طلبان در مجلس را داشته باشد، بايد از خود جريان باشد. البته واضح است که آقاي ناطق به عنوان شخصيتي ميانه‌رو که منافع ملي را به منافع جناحي ارجحيت مي‌دهد، مورد احترام ما هستند و خوشحال مي‌شويم که در فضاي انتخابات فعال شوند و در مجلس هم حضور داشته باشند.
درباره ثبت‌نام نامزدهاي اصلاح‌طلب چه شيوه‌اي را توصيه مي‌کنيد؟ ثبت‌نام حداکثري بهتر است يا اينکه فقط چهره‌هايي که احتمال رد صلاحيتشان نيست، ثبت‌نام کنند؟
بايد توجه داشت که در معرض انتخاب قرار گرفتن حق همه شهروندان ايراني است. اما سياست ما اين نيست که دنبال سونامي‌ ثبت‌نام باشيم. البته افراد اصلح را براي کانديدا شدن تشويق و دعوت مي‌کنيم. ما مي‌خواهيم افراد شايسته و توانمند خود را کنار نکشند. اما نمي‌خواهيم از مساله ثبت‌نام به عنوان ابزاري سياسي و اهرم فشار استفاده کنيم. در واقع نمي‌خواهيم حساسيت ايجاد کنيم.
سخنگوي شوراي نگهبان گفته است که مراجع چهارگانه براي تعيين صلاحيت کفايت نمي‌کنند و مي‌خواهند از تحقيقات محلي هم براي احراز صلاحيت‌ها استفاده کنند. نظر شما راجع به اين موضوع چيست؟
همواره اصلاح‌طلبان در همه انتخابات اين دغدغه را داشته‌اند که برايشان شرايط برابري براي رقابت مهيا شود و بتوانند با طيب خاطر و با همه ظرفيت شان وارد عرصه شوند. درباره بحث تعيين صلاحيت همواره اين مساله اهميت دارد که همه گروه‌هاي قانوني از حقوق برابر برخوردار باشند. نقش شوراي نگهبان بسيار مهم است و اعضاي آن اعلام کرده‌اند ملاکشان قانون است و بي‌طرفانه عمل خواهند کرد. اگر اين اتفاق بيفتد ما نگراني‌اي درباره استعلام محلي نخواهيم داشت. فقط مساله اين است که آيا سازوکار و نيروي هاي لازم براي اين استعلامات را در اختيار دارند يا نه. نکته در واقع اين است که اين عناصر محقق گرايش سياسي خاصي نداشته باشند و بدون غرض عمل کنند. نگراني ما از اين بابت است که مبادا اين افراد پيش‌فرض و ذهنيت سياسي و جناحي خاصي داشته باشند. نبايد اين شائبه وجود داشته باشد.
در انتخابات شوراي شهر 92 اصلاح‌طلبان توانستند با 15 نفري که وارد شورا کردند، عملکرد نسبتا موفقيت‌آميزي داشته باشند. فکر مي‌کنيد اين اتفاق در انتخابات مجلس هم رخ بدهد؟
چرا که نه. به نظر من بهتر از شوراي شهر هم ممکن است اتفاق بيفتد، چرا که در انتخابات شورا به علت هم‌زماني با انتخابات رياست جمهوري، برخي راي ندادند. با توجه به اينکه اغلب اين افراد در رياست جمهوري به کانديداي اصلاح‌طلبان يعني آقاي روحاني راي داده‌اند، مي‌شد که با راي دادن به ليست ما تعداد اصلاح‌طلبان در شورا را به 25 نفر برسانند. لذا بحث من اين است که در انتخابات مجلس بايد فضا را به سمتي برد که مردم به شکل حداکثري در انتخابات شرکت کنند. در واقع شرط موفقيت اصلاح‌طلبان حضور مردم است.
بحث شوراي شهر شد، چرا آن‌قدر تبليغات و تشويق مردم به رأي دادن در شوراي شهر کم بود؟
بله، هم اين مساله بود و هم اينکه دوستان ما باور نداشتند که بايد انتخابات شوراي شهر را جدي بگيرند و تشکيلات ما نصفه و نيمه بود. چه بسا که اگر جدي‌تر وارد مي‌شديم و مساله شورا را رها نمي‌کرديم، موفق‌تر بوديم. البته از اين مساله که به دليل هم‌زماني با انتخابات رياست جمهوري، توجه مردم بيشتر به آن سمت رفت هم نبايد غافل بود. ما در واقع به لحاظ کار تشکيلاتي هم خوب کار نکرديم و اصطلاحا در دقيقه 90 بود که ليستمان را نهايي کرديم و فرصت حضور در متن جامعه و تبليغات را از دست داديم. اما در انتخابات مجلس ديگر اين اتفاقات نخواهد افتاد.
ممکن است از اعضاي اصلاح‌طلب شوراي شهر کساني براي حضور در انتخابات مجلس، استعفا بدهند؟
براي انتخابات مجلس از حوزه انتخابيه تهران که مهلت استعفا تمام شده و کسي از دوستان استعفا نداده است اما از حوزه‌هاي شهرستان‌هاي ديگر مانعي وجود ندارد. هرچند که تا حالا ما با دوستانمان در شوراي شهر چنين صحبتي نداشته‌ايم و بايد ديد دوستان اصلا چنين تمايلي دارند؟ ما در فراکسيون اصلاح‌طلبان شوراي شهر درباره مسائل مختلف و مسائل شهر تهران جلسه داريم. اما اين موضوع هنوز در دستور کار قرار نگرفته است.
راستي خانم الهه راستگو که ديگر در اين جمع حضور ندارند. درست است؟
بله، ايشان با توجه به اتفاقي که در ابتداي راه افتاد و عملا رفتاري غيرتشکيلاتي انجام دادند ديگر در جمع ما حضور ندارند. اصلاح‌طلبان با تصميم جمعي و احترام به کار تشکيلاتي عمل مي‌کنند. در نتيجه بعد از آن کاري که انجام دادند ديگر به جلسات فراکسيون اصلاح‌طلبان دعوت نمي‌شوند.
در مجلس که شاهد رفتارهاي اين‌چنيني نخواهيم بود؟
خير، ما هشدار داده‌ايم که تمام اصلاح‌طلبان در احزاب مختلف موجود در جريان اصلاحات، بايد رفتاري تشکيلاتي داشته باشند و الزامات کار جمعي را رعايت کنند. افراد بايد به تشکيلات و جريان سياسي‌اي که آنها را معرفي مي‌کند و در ليست خود قرار مي‌دهد، پاسخگو باشند و تعهد داشته باشند. نمي‌شود که شما در فرايند انتخابات ذيل تابلوي يک جريان سياسي وارد شوي و بعد از ورود به مجلس تصميم ديگري بگيري. بايد الزامات رعايت شود.
اصلاح‌طلبان با مکانيسم شوراي عالي سياست‌گذاري به ليست واحد در تهران و اجماع در استان‌ها خواهند رسيد؟
شوراي عالي سياست‌گذاري به اين منظور تاسيس شد که دو فعاليتي که به موازات هم انجام مي‌شد را هم‌راستا کند. تصميم خوبي بود که مي‌خواهد جلوي موازي‌کاري را بگيرد و فعاليت‌هاي انتخاباتي اصلاح‌طلبان را شکل دهد. اما در حال حاضر شاهد تاخير در تنظيم و تصويب آيين‌نامه اين شورا هستيم. ما در جلسه اين هفته حزب خودمان، اراده ملت، از اين تاخير ابراز نگراني کرديم و من اين نگراني را در جلسه شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات هم اعلام و منتقل کردم. ما کار کميته انتخابات شوراي هماهنگي را به خاطر شوراي عالي سياست‌گذاري متوقف کرده‌ايم، شوراي راهبردي هم به همين ترتيب. در نتيجه عملا يک ماه از وقتمان را از دست داده‌ايم. با اين همه تاخير بيش از اين جايز نيست.
موضع شوراي شهر تهران و به‌ويژه اعضاي اصلاح‌طلب آن درباره هجمه‌هايي که به تازگي عليه خانم ابتکار صورت گرفته، چگونه است؟
ايشان خدمات بسياري در شوراي شهر سوم و به‌ويژه مسائل مربوط به محيط زيست داشته‌اند. حالا هم به عنوان رئيس سازمان محيط زيست در جايگاهي هستند که هميشه دغدغه آن را داشته‌اند. هجمه‌هايي که به ايشان مي‌شود کارشناسي نيست، بلکه سياسي است و مورد قبول ما نيست. ايشان فرد توانمندي هستند اما بايد توجه داشت که مساله محيط زيست در ايران چند بعدي است و همه‌چيز را نمي‌توان به عهده يک سازمان گذاشت. حل مسائل مربوط به محيط زيست نياز به عزمي‌ ملي دارد. به هر صورت ما کماکان از خانم ابتکار حمايت مي‌کنيم و مي‌دانيم که با انگيزه کار مي‌کنند و برايشان آرزوي موفقيت داريم.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات