تبلیغات

سرمقاله قانون / پيروزي ائتلافي ايراني-روسي بر پروپاگانداي غربي

سرمقاله قانون / پيروزي ائتلافي ايراني-روسي بر پروپاگانداي غربي

قانون/ « پيروزي ائتلافي ايراني-روسي بر پروپاگانداي غربي » عنوان يادداشت روز روزنامه قانون به قلم عليرضا جعفري‌زاده است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

دستگاه هاي رسانه اي غرب با دستکاري و تخريب اطلاعات، سفيد را سياه و زشت را زيبا، اشغالگري را آزادي بخشي و آزادي خواهي را تروريسم مي نامند و شگفت آنکه افکار عمومي دنيا ناهشيارانه مفتون اين عمليات فريب آميز رواني مي شود. همچنين نقش پرقدرت زبان و جادوي کلمات را نبايد فراموش کرد. مي توان حقايق تلخ و زشت را در وراي واژگان مخفي کرد و به اين وسيله ملتي را و حتي جهاني را فريب داد. دروغ هاي شايع در سوريه همانند دروغ‌هاي جنگ خليج فارس بود که توسط دستگاه هاي تبليغاتي غرب درحوزه جنگ رواني انتشار ‌داده مي‌شد. براي مثال :
- استفاده ارتش سوريه از سلاح‌هاي شيميايي، وجود تسليحات هسته اي و...
- نيروهاي روسيه مخالفان بشاراسد را مورد حمله قرار مي دهند
- جنگنده هاي روسي به اهداف غير نظامي حمله مي کنند
و ده‌ها و صد ها مورد دروغ‌هاي از اين دست را مطرح مي کردند .
با وجود تبليغات وسيعي که آمريکايي‌ها و دستگاه‌هاي تبليغاتي غرب درسوريه مبني بر سياه‌نمايي و کم اهميت جلوه دادن اقدامات مستشاران روسي و ايراني با همکاري ارتش اين کشوردر سوريه عنوان کرده اند و نيز تأکيد مقامات غربي بر عدم نياز عراق به روسيه در مبارزه با داعش و همچنين سفر مقامات آمريکايي به عراق و کشورهاي منطقه و اعلام اينکه هيچ چشم انداز روشني در حملات روسيه مشاهده نمي شود اما بر خلاف اظهارنظر کارشناسان غربي شاهد تلاش‌هاي قدرتمندانه در مبارزه با نيروهاي تروريستي و تکفيري داعش و نقش بي بديل اين نيروها در جلوگيري از فروپاشي رژيم سوريه، جلوگيري از فجايع انساني در اين کشورها، مديريت‌بحران در پيشگيري از آوارگي شمار زيادي از مردم اين کشور و بروز تلفات و خسارات قابل توجه به زيرساخت هاي حياتي اين کشور هستيم.
دوره هاي آموزشي فشرده در پايگاه‌هاي آمريکايي دوره هاي آموزشي فشرده و سنگيني به نيرو هاي تروريستي و مخالفان بشار اسد و گروه‌هاي معارض داده مي شود.
در اين پايگاه ها جزييات دقيق عمليات خرابکاري و انفجار به آنها آموزش داده شده و شبه نظاميان مهارت‌هاي لازم را براي انتقال اخبار و رويدادهاي جديد و شناسايي امواج راديويي کسب مي کنند. از ديگر اقدامات اين نيروها مي توان به شناسايي ساختار و تشکيلات نيروهاي امنيتي مسئول حفاظت از تأسيسات استراتژيک ارتش سوريه و عمليات گشت‌زني و تهيه و جمع آوري اطلاعات اشاره کرد.
با مرور تحولات چند روز اخير از جمله تحرکات نيرو هاي نظامي روسيه درسواحل درياي مديترانه، حضور 6 ناو جنگي درسواحل اين کشور، ايجاد پايگاه‌هاي نظامي، تخليه سلاح و مهمات بي‌شماري در بندر لاذقيه، حملات قاطعانه جنگنده هاي روسي و درهم کوبيدن مواضع داعش، به نظر مي‌رسد روسيه قصد ندارد تا نابودي کامل گروه‌هاي تروريستي و تکفيري صحنه ميدان را ترک کند.
درواقع يکي از اهداف روسيه از ورود به سوريه کنترل اين کشور بر مناطق استراتژيک درياي مديترانه و تنگه هاي استراتژيک ترکيه و تحت کنترل قرار دادن مسير انتقال انرژي خاورميانه به اروپا و فشار به کشورهاي شمالي اين حوزه است. در عين حال غربي ها مطمئن اند که با رفتن بشار اسد، هرج و مرج و ناامني اين کشور را در بر خواهد گرفت؛ آنها تلاش دارند ساختار موجود را حفظ کنند و سعي خواهند کرد تا طرحي را اجرا کنند که در نهايت باعث کناررفتن تدريجي اسد از ساختار سوريه باشد.
همچنين سعي دارند از طريق گفت وگو هاي سياسي با همه طرف‌هاي درگير اين ساختار را حفظ کنند که به دنبال ثبات و بازگشت به وضعيت استقرار هستند؛ يکي از آن طرف ها ايران است. در عين حال مي توان اين‌گونه عنوان کرد که رويکرد اوباما ترکيبي از شيوه هاي نظامي ،ديپلماتيک و حقوقي است. براي افکار عمومي جهاني اين مسئله هنوز روشن نيست و اهداف آمريکا در سوريه را در هاله اي از ابهام فرو برده.در ادامه مي توان به موضع گيري اقتدارآميز دولتمردان ايران و ايستادگي بر مواضع خود در وين و عدم تغيير درمواضع اصولي و برحق کشورمان و فقدان مماشات در برابر مخالفان دولت سوريه و تأکيد برنقش مردم در سرنوشت سياسي اين کشور اشاره کرد. درحالي‌که در اجلاس وين مخالفان بشار اسد بر حکومت موقت و در اختيارداشتن همه حکومت زيرنظر خودشان تاکيد داشتند اما حکومت سوريه به‌همراه روسيه اين برداشت را تحت عنوان حذف بشار اسد از صحنه قدرت، رد کردند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات