تبلیغات

ميزگرد بررسي عوامل پيروزي حزب حاکم ترکيه؛ دولت ترکيه آرامش مردم را گرفت تا امنيت را در قبال رأي به آنان بفروشد

ميزگرد بررسي عوامل پيروزي حزب حاکم ترکيه؛ دولت ترکيه آرامش مردم را گرفت تا امنيت را در قبال رأي به آنان بفروشد

مشرق/ متن پيش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

پرونده دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري ترکيه يکم نوامبر بسته شد و رجب طيب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه (AKP) با کسب 51.8 درصد از آراي هوادارانش به عنوان رئيس جمهور به کاخ چانکايا راه يافت.

اما با توجه به اتفاقات چند ماه اخير ترکيه و همچنين نظر سنجي‌هاي قبل از انتخابات، پيروزي اردوغان براي بسياري از کارشناسان نتيجه‌اي غير منتظره بود. سوالي که شايد ذهن بسياري از مخاطبان را درگير کند اين است که با توجه به بحراني شدن فضاي داخلي و وضعيت بد دولت اردوغان در عرصه سياست خارجي اين افزايش آرا چگونه تفسير مي‌شود و چه عواملي باعث شد مردم ترکيه باز هم به سياست‌هاي اردوغان اعتماد کنند و حزب عدالت و توسعه را بر احزاب ديگر ترجيح دهند. از همين رو از «احمد کاظمي» مدير واحد پژوهش‌هاي کاربردي معاونت برون‌مرزي صداوسيما، عضو هيئت علمي بنياد مطالعات قفقاز و کارشناس ارشد حقوق بين الملل و علوم سياسي و همچنين «هادي محمدي» کارشناس ارشد مسائل منطقه دعوت کرديم تا در مورد نتايج اين انتخابات صحبت کنيم.

مشرق: با توجه به اتفاقات چند ماه اخير ترکيه، افزايش آراي حزب عدالت و توسعه در دور دوم انتخابات را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

احمد کاظمي: انتخابات زود هنگامي که در ترکيه برگزار شد، نتيجه‌اش تقريبا براي تمام کارشناسان و صاحبنظران امور ترکيه نتيجه غير منتظره و غافلگير کننده بود.
شايد براي اولين بار طي دو الي سه دهه اخير ترکيه به ويژه پس از کودتاي دهه هشتاد در اين کشور، نتيجه انتخابات با آنچه مراکز مطالعاتي و نظر سنجي ترکيه انجام داده و برآورد کرده بودند، متفاوت بود.

نتيجه اين انتخابات حتي حزب حاکم «عدالت و توسعه» و رهبرانشان را غافلگير کرد، چون آنها نهايتا پيش بيني کرده بودند، 2 الي 3 درصد بيش از آرا دوره قبل بتوانند، در اين دور از انتخابات کسب کنند و هيچ گاه پيش بيني افزايش 9 تا 10 درصدي در آرا اين حزب را پيش بيني نمي کردند.

براي فهم دلايل اين پيروزي بايد نگاهي به انتخابات دور گذشته اين کشور داشته باشيم که 17 خرداد برگزار شد و رهاورد آن براي حزب عدالت و توسعه شکست بود. پس از آن به اين موضوع بپردازيم، در عواملي که طي انتخابات گذشته براي عدالت و توسعه شکست را رقم زده بودند، چه تغيير و تحولي رخ داد که در اين دور از انتخابات پارلماني اين کشور، موجب موفقيت عدالت و توسعه شدند.

عوامل شکست عدالت و توسعه در انتخابات گذشته بسيار هستند، اما مهمترين عامل فاکتور «کردها» بود. در واقع کردها با نريختن آرا خود به صندوق موجب شدند تا عدالت و توسعه حد نصاب 276 کرسي در پارلمان و تشکيل دولت تک حزبي را احراز کند.

دليل اين اقدام کردها هم مشخص بود، موضع گيري‌ هاي «رجب طيب اردوغان»، نخست وزير سابق ترکيه در قبال قضيه کردها و قضيه «کوباني» يا «عين العرب» در سوريه که آنکارا عملا در آن به حمايت از داعش پرداخت تا اين شهر به تصرف گروه در آيد، اعمال فشار بيش از حد بر فعالان کرد، بمباران برخي از روستاهاي کرد در مناطق مرزي ترکيه به بهانه حمله به عراق، همه اينها باعث شد تا کردها از ريختن آرا خود به صندوق عدالت و توسعه روي گردان شوند و اين آرا را به صندوق حزب «دموکراتيک خلق» بريزند.

دومين عامل شکست عدالت و توسعه در انتخابات گذشته، طايفه «علوي»هاي ترکيه بود. طي يک دهه گذشته علوي هاي ترکيه در انتخابات به طور سنتي از عدالت و توسعه حمايت کرده بودند، ولي برخي اقدامات اردوغان مانند عمل نکردن به وعده هايي که به علوي ها داده بود و يا ناميدن برخي پل ها به نام سلاطين ترکي که در کشتار علوي ها نقش داشتند و فشارهايي که طي اين مدت به اين طايفه اقليت از سوي دولت وارد شد، موجب تقابل اين طايفه با حزب عدالت و توسعه و عدم ريختن آرايشان به صندوق اين حزب شد.

از سوي ديگر، برخي اقدامات اردوغان در منصب رياست جمهوري طي يک سال اخير مانند نقض قانون اساسي از جمله ناديده گرفتن عدم اجازه رئيس جمهور مبني بر دخالت در روند انتخابات در اين کشور، در کنار افشاي فساد مالي نزديکان اردوغان و وزراي دولت که در سال 2013 ميلادي به اوج خود رسيد و عدم پيگيري موضوع توسط دولت اردوغان، درگيري با معترضان ترک و يکي از مهمترين عوامل فشار بر مطبوعات و رسانه ها، افول اقتصادي که با کاهش ارزش لير در برابر دلار همراه بود، باعث شد تا آرا اين حزب نه تنها ريزش کنند، بلکه اردوغان توان و مجوز تغيير و اصلاح قانون اساسي ترکيه را به دست نياورد.

اما در 5 ماهي که از انتخابات گذشته مشاهده مي‌ کنيم که چرخش هايي اساسي و مهم در جامعه ترکيه ايجاد شد. سوالي که در اينجا مطرح مي شود، اين است که چه برسر اين عوامل آمد؟ تحولات جاري در ترکيه بر اين نکته تاکيد مي کرد که اين عوامل بايد تشديد شده باشند و بالطبع در انتخابات حتي موجب کاهش دوباره آرا عدالت و توسعه شود.

اما اينکه چرا اينگونه نشد، به نظر مي رسد، عامل اصلي بحث «ترس» و يا همان «فوبيا»ست. اين عامل همان گونه که يکي از پايه هاي اصلي مطرح در عرصه روابط بين الملل شمرده مي شود، در عرصه داخلي نيز عامل بسيار مهمي است، چون به نحوي با ثبات و استقرار و امنيت ارتباط پيدا مي کند و نبود هريک از اين ارکان در جامعه موجب بروز نگراني و ترس بسياري بين مردم مي شود.

اردوغان و حزب عدالت و توسعه از عامل ترس به نحو احسن در اين دور از انتخابات استفاده کردند. در واقع مردم ترکيه از بعد از جنگ جهاني دوم خاطره هاي بسيار بد و تلخي از دولت هاي شکننده و ضعيف و ائتلافي در ذهن دارند و تا قبل از روي کار آمدن عدالت و توسعه دولت هاي قبلي ضربات مهلکي به ترکيه وارد کردند، به گونه اي که وقتي عدالت و توسعه در سال 2002 قدرت را در اين کشور به دست گرفت، اقتصاد اين کشور، اقتصادي ورشکسته بود.

اما با روي کار آمدن عدالت و توسعه شاهد بهبود اوضاع ترکيه در همه عرصه هستيم، اما وقتي در انتخابات گذشته مردم ترکيه از عدالت و توسعه به خاطر سياست خارجي ناکارآمدش که مهمترين نمود آن دخالت در بحران عراق و بحران سوريه بود، روي گردان شدند و آرا خود را به اين حزب ندادند، در مقابل عدالت و توسعه نيز ثبات و آرامش و امنيت را از مردم گرفت تا در انتخابات بعدي آنها را در قبال راي، به مردم بفروشد.

سيستم امنيتي و نظامي ترکيه به گونه اي پايه ريزي شده که تمام تحرکات مخالفان و معارضان را زير ذره بين داشته باشد، سوالي که در اينجا مطرح مي شود، اين است که پس 3 انفجار اخير ترکيه چگونه رخ مي دهند و تنها ظرف 5 ماه 400 نفر کشته مي شوند.

اين انفجارها خاطرات تلخ ناامني و بي ثباتي دهه 70 و 80 قرن گذشته را در اذهان مردم ترکيه زنده مي کند و موجب مي شود تا آنها براي به باز گرداندن اين عوامل، عوامل ديگري مانند دموکراسي و آزادي را قرباني کنند.

بنابراين عامل «ترس» مهمترين عاملي بود که در روي آوردن مردم ترکيه به صندوق عدالت و توسعه نقش داشت. به همين دليل است که سازمان هاي بين المللي ناظر بر انتخابات ترکيه از جمله اتحاديه اروپا اين انتخابات را انتخاباتي «ناعادلانه» توصيف کردند که فضايي مملو از «ترس» بر آن حاکم بود.

اين اصلي ترين عاملي بود که اردوغان و حزب توسعه و عدالت از آن استفاده کرد و با تکيه بر آن توانست نتايج انتخابات را تغيير دهد. البته در اينجا بايد توضيح داد که منظور از ناعادلانه بودن انتخابات به معناي وقوع تقلب در آن نيست، بلکه منظور نبود فرصت‌ هاي برابر و مساوي براي تمام احزاب به ويژه احزاب معارض و نا برابر بودن امکانات جهت حضور در عرصه است.

فاکتور ديگري که عدالت و توسعه با تکيه بر آن تلاش کرد، تا جاي ممکن ميزان آرا خود را افزايش دهد، فاکتور «تخريب وجهه احزاب رقيب» بود و يکي از اين موارد تلاش عدالت و توسعه جهت مرتبط کردن حزب دموکراتيک خلق ترکيه به عنوان حزبي از آن کُردها به «پ ک ک»، به عنوان گروه کُردي بود که دولت با آنها درحال مبارزه و جنگ است و جلوه دادن اينکه پ ک ک درصد از بين بردن امنيت و ثبات در کشور است و به اين ترتيب موجب تغيير موضع و ديدگاه مردم نسبت به حزب دموکراتيک خلق شود.

فاکتور سوم «بهره برداري عدالت و توسعه از اشتباهات احزاب رقيب» بود. بزرگترين اشتباه را حزب حرکت ملي کرد که حاضر به ائتلاف با عدالت و توسعه جهت تشکيل دولت ائتلافي نشد و اردوغان نيز از مانع تراشي هاي حزب حرکت ملي در اين راه بر عليه اين حزب استفاده کرد، در حالي که همه مي دانند، اردوغان به هيچ وجه مايل به تشکيل دولت ائتلافي نبود و حزب حرکت ملي در نقطه مقابل توسعه و عدالت قرار دارد، بنابراين با وجود چنين اختلافي عدم دستيابي به توافق بين آنها طبيعي بود.

اما بهره برداري خوب عدالت و توسعه از اين اختلاف ديدگاه موجب شد، حرکت ملي دو ميليون راي خود را از دست بدهد. چنين اشتباهاتي از سوي احزاب کوچک تري مانند سعادت و اتحاد بزرگ نيز رخ داد و عدم ائتلاف آنها در اين دور از انتخابات باعث شد، نيمي از آراي خود را به سود عدالت و توسعه از دست بدهند.

«بازنگري در کانديداها و نامزدها» عامل ديگري بود که در رقم خوردن اين موفقيت براي عدالت و توسعه سهيم بود. برخلاف انتخابات دوره قبل در اين دوره عدالت و توسعه تلاش کرد، از تمام چهره هاي سرشناس و بارز خود حتي «عبد الله گل» استفاده و او را درگير پروسه انتخابات کند که موفق نشد. همچنين ترکيب نامزدها تاثير بسزايي در افکار عمومي داشت.

عامل ديگر، تلاش عدالت و توسعه در جذب آرا ملي گرايان بود، مثلا حزبي مانند حرکت ملي که در انتخابات قبل 80 کرسي به دست آورده بود، در اين دور تنها 41 کرسي به دست آورد و اين نشان دهنده ميزان ريزش آرا در اين حزب است، عدالت و توسعه تلاش کرد، اين ريزش ها به صندوقش سوق يابند.

اينکه اردوغان در اين دور از انتخابات سعي کرد، ميزان دخالت‌ هايش در روند انتخابات را اگر کاهش ندهد، حداقل بيش از حد علني و آشکار نکند و اين براي مردم ترکيه بسيار مهم بود.

در ترکيه شخصيت رئيس جمهور اينگونه ترسيم شده که در انتخابات داراي شخصيتي بي طرف است و از هيچ يک از احزاب حداقل به ظاهر حمايت نمي کند، اين فاکتور از سوي تمام روساي جمهور ترکيه مد نظر قرار گرفته بود، برعکس اردوغان که در انتخابات گذشته آن را نقض کرده بود و در اين دور تلاش کرد، اشتباه دور قبل را مرتکب نشود.

اما غير از عوامل داخلي، عوامل خارجي هم در موفقيت عدالت و توسعه سهيم بودند و در اين انتخابات به کمک عدالت و توسعه شتافتند، از جمله اين عوامل هم پيمانان منطقه اي و بين المللي ترکيه از جمله قطر بودند که تلاش کردند، اين حزب قدرتمند در انتخابات ظاهر شود، به همين دليل است که وقتي عدالت و توسعه در انتخابات پيروز مي شود، مشاهده مي کنيم برخي از گروه هاي مسلح تروريستي فعال در سوريه اين موفقيت را به عدالت و توسعه تبريک مي گويند.

 مشرق: با توجه به تحرکات کردها و شعله ور شدن آتش اختلاف دولت اردوغان و پ ک ک، چرا برخي کردها به جاي انتقام از سياست‌هاي اردوغان راي خود را به صندوق حزب عدالت توسعه ريختند؟

هادي محمدي: از جمله عوامل داخلي که موجب پيروزي حزب عدالت و توسعه در اين انتخابات شد و هم طرف هاي داخلي و هم طرف هاي خارجي را غافلگير کرد و هم براي حزب حيرت آور بود و کارشناسان امور ترکيه به آن اشاره داشتند، اقدام حزب عدالت و توسعه جهت بر سر دو راهي قرار دادن مردم ترکيه بود. در واقع اين بر سر دو راهي قرار دادن مردم اقدامي از قبل برنامه ريزي شده و هدفمند بود.

در واقع اتفاقات امنيتي رخ داده در ترکيه که برخي گمانه زني ها به دخيل بودن عدالت و توسعه در آن اشاره مي کردند، در اينجا قوت گرفت. عدالت و توسعه در اين انتخابات نشان داد که توانايي بسياري در اداره و مديريت افکار عمومي از طريق بزرگ نمايي خطرات و چالش هاي پيش روي مردم ترکيه را دارد، ناامن جلوه دادن فضاي کشور و شفاف کردن افق هاي پيش روي مردم و کشور در صورت تداوم و استمرار اين ناامني ها نمود عيني اداره افکار عمومي ترکيه توسط عدالت و توسعه و سوق دادن آن به سمت مطلوب بود.

همچنين عدالت و توسعه تلاش کرد، تصويري جديد مبتني بر تاريخ سياسي جديد ترکيه ارائه دهد. در تاريخ سياسي جديد ترکيه غالبا دولت ها ائتلافي بودند که از قضا در عرصه اقتصادي موفق نشان ندادند و اين موضوعي است که مردم ترکيه به خوبي آن را درک و لمس مي کنند، عدالت و توسعه آمد و فضا را براي مردم اين کشور شفاف کرد و به آنها تاکيد کرد، اگر خواهان تکرار مشکلات و ناکامي هاي گذشته به خصوص در عرصه اقتصادي و امنيتي هستند، در انتخاباتي شرکت کنند که نتيجه آن دولت ائتلافي است.

اين توان حزب عدالت و توسعه در مديريت افکار عمومي موضوع بسيار مهمي است که بالاخص در داخل ايران بايد مورد توجه قرار گيرد.

نکته دومي که بايد مورد توجه قرار گيرد، اين است که بازنده ترين طرف در اين فضاي انتخاباتي کردها هستند که حتي وارد آمدن ضربه امنيتي به آنها را به عنوان امري محتمل مطرح مي کند، به خصوص پس از شکست تشکيل دولت ائتلافي، اين گمانه در ترکيه خيلي تقويت شد که حزب عدالت و توسعه قصد دارد، برخي از احزاب و گروه هاي سياسي ترکيه را به دليل فضاي امنيتي ناشي از درگيري با پ ک ک غير قانوني اعلام کند.

اين موجب شد تا حزب دموکراتيک خلق کُردها در لاک دفاعي فرو برود و فضايي متشنج و مضطرب بر حزب حاکم شود و حتي در عرصه تبليغات انتخاباتي هم از بيم متهم شدن به اينکه بازوي سياسي پ ک ک است و بايد تحريم شود، تلاش کرد، تبليغات گسترده و نمود چنداني نداشته باشد و اين فضا را براي عدالت و توسعه مساعد کرد.

پس آرايي که اردوغان به دست آورد، از روي شانس و اقبال نبوده، بلکه مي تواند، مدعي شود، رهاورد مديريت او و حزبش است و بالطبع اين به پشتوانه قدرتي تبديل مي شود که نه تنها بر تصميم گيري و سياست گذاري هاي عدالت و توسعه در عرصه داخلي تاثير خواهد گذاشت، بازتاب هاي آن در عرصه خارجي به ويژه در روابطه با کشورهاي ديگر نيز مشهود خواهد بود.

در واقع پديده جديدي که در انتخابات ترکيه شاهد آن بوديم، «مديريت فراجناحي» است. عامل ترسي که در سطور بالا به اشاره و گفته شد که عدالت و توسعه تلاش کرد، از آن بهره برداري سياسي کند، يک طيف خاصي از جامعه مثلا هواداران عدالت و توسعه با مخالفان آن را در برنمي گرفت، بلکه طرف سخن آن با همه مردم از هر طيف و گرايش و ديدگاهي بود.

محرک اين پديده نخبگان اقتصادي، سياسي و امنيتي ترکيه هستند که توانستند، بسيار ساده و شفاف افق هاي پيش رو را براي مردم ترکيه ترسيم و تصميم گيري براي آنها را تسهيل کنند.

اين موضوع موجب شد تا مردم ترکيه در ريختن آرا خود به صندوق ها نگاهي ملي و فرا حزبي و فرا جناحي داشته باشند، به همين دليل با ريزش آراي احزاب ديگر و سوق يافتن آنها به سمت صندوق عدالت و توسعه مواجه هستيم، ولو اينکه اين اين راي دهندگان حامي عدالت و توسعه نباشند. و وقتي مردم ترکيه مي بينند که علي رغم ميل باطني منافع آنان با راي دادن به حزب رقيب تامين مي‌شود ترجيح مي‌دهند به حزب خود راي ندهند.

اين اقدام عدالت و توسعه در مديريت افکار عمومي حتي «بدنه خاکستري» جامعه يعني افرادي که قصد شرکت در انتخابات و ريختن آرايشان به صندوق ها را نداشتند، نيز به حرکت واداشت.
نگاهي به پراکندگي مناطق راي داده به حزب عدالت و توسعه نشان مي دهد که حمايت از اين حزب و يا دادن راي به آن سراسر مناطق ترکيه به طور تقريبا برابر و نه منطقه يا نقطه اي خاص را شامل مي شده و اين حائز اهميت بسيار است، چون نشان مي دهد، مديريت افکار صورت گرفته در همه نقاط ترکيه موفق عمل کرده است.

لذا براي فهم دلايل افزايش 9 درصدي آراي حزب عدالت و توسعه توجه به اين عوامل بسيار مهم است.

 مشرق: با توجه به نتيجه اين انتخابات روابط ترکيه در عرصه بين‌المللي و به ويژه کشورهاي منطقه و آمريکا چه تغييري خواهد داشت؟

هادي محمدي: اينکه اين نتيجه به دست آمده چه پيامدهايي در عرصه داخلي و خارجي ترکيه و چه بازتاب هايي بر سياست خارجي و داخلي اين کشور مي گذارد، بايد گفت، عرصه اي که عدالت و توسعه تعمدا در آن ورود خواهد کرد، اعمال فشار سياسي امنيتي به کُردها در دوره و برهه اي خاص از زمان است، به خصوص آنکه تحولات ميداني سوريه و بحران حاکم بر اين کشور چنين اقدامي را بيش از پيش براي عدالت و توسعه ضروري جلوه خواهد داد و اين ضرورت وقتي دو چندان خواهد شد که تحولات جاري در سوريه به سمت و سوي مورد نظر آنکارا حرکت نکند که در اين حالت تشديد نگراني آنکارا در قبال موضوع کردها را به دنبال خواهد داشت، چون سرنوشت کُردهاي سوريه و آينده آنها تاثيري مستقيم بر اوضاع کردهاي ترکيه دارد.

حتي مي توان گفت که تحرکات آمريکا در شمال سوريه و بحثي که در خصوص همکاري آمريکايي ها با کُردها سوريه مطرح شده همه و همه مورد توجه و زير ذره بين نگاه دقيق عدالت و توسعه است، چون آينده کردها براي اين حزب بسيار مهم است و اين آينده بر سياست خارجي ترکيه به ويژه در سوريه تاثير گذار است، بنابراين آنچه در حلب در حال رخ دادن است، بازتاب مديريت عرصه خارجي توسط عدالت و توسعه است.

اينکه کردهاي سوريه زير چتر حمايت آمريکا بروند و آمريکا از مناطق آنها منطقه اي مستقل و خودمختار ايجاد کند، بي‌شک خوشايند آنکارا نيست و واکنش آن را به دنبال خواهد داشت و براي توجيه تصميم گيري هايش در عرصه سياست خارجي تلاش خواهد کرد که بخشي از اين پيروزي را به «داوود اوغلو» و سياست ها و راهبردهاي خارجيش در زمان تصدي پست وزارت خارجه ترکيه انتساب دهد و با تکيه بر اين ادعا به نظر مي رسد، کارشکني هاي خود در بحران سوريه با شدت بيشتري ادامه دهد.

بنابراين دور از انتظار نيست که اردوغان با تکيه بر اين مديريت افکار عمومي و آراي انتخاباتي که به دست آورده، دخالت هاي خود در بحران سوريه را هم از بعد کمي و هم کيفي افزايش دهد و مثلا پرخاشگري سياسي و امنيتي او نسبت به قبل حتي بيشتر شود، به ويژه در اين مرحله از بحران سوريه که آنکارا مشاهده مي‌ کند، هم پيمانان سوريه از جمله ايران و روسيه داراي رفتاري جدي در سوريه هستند.

اما بازتاب پيروزي عدالت و توسعه در عرصه منطقه اي که در اينجا کشورهاي عربي و از جمله کشورهاي عربي حوزه خليج فارس مد نظر است، به طور خاص روي جريان اخوان المسلمين در اين کشورها قابل ملاحظه است که توسط اين کشورهاي عربي به شدت سرکوب شده است و بر اين اساس مي توان گفت، پيروزي عدالت و توسعه در ترکيه براي کشورهاي عربي مانند مصر يا امارات آسيب رساننده است، اما ايران مي تواند، از اين شرايط به عنوان فرصت به نفع سياست خارجي خود به ويژه در پرونده سوريه مثلا برخي گروه هاي وابسته به اخوان المسلمين سوريه بهره برداري کند.

موضوع آسيب همه کشورهاي عربي را شامل نخواهد شد، بلکه کشوري مانند قطر که يکي از مهمترين کشورهاي عربي حامي اخوان المسلمين در منطقه به شمار مي آيد، از پيروزي عدالت و توسعه در ترکيه سود خواهد برد، به ويژه آنکه از زمان به قدرت رسيدن امير جديد اين کشور شاهد تغيير سياست دوحه به سمت سياست هاي امنيتي – پنهاني در منطقه هستيم و ديگر همانند دوره امير سابق شاهد حضور جنجالي و مسقيم قطر در عرصه منطقه اي نيستيم و در اين مدت تلاش کرده است، خود را پشت ترکيه مخفي کند، بنابراين اين پيروزي قطعا قطري ها را خشنود خواهد کرد.

عربستان سعودي رفتاري محتاطانه با اين پيروزي خواهد داشت، مثال اين قضييه هم اين است که يکي از آدم‌هاي کويتي که وهابي هم هست گفته بود که پيروزي حزب عدالت و توسعه براي ما از آن جهت اهميت دارد که بتوانيم اردوغان را در برابر ايران قرار دهيم. در واقع نگاه عربستان به اين پيروزي استفاده ابزاري از ترکيه براي مقابله با ايران از يک سو و عدم اجازه رشد و بالندگي اخواني ها بدون رويارويي مستقيم با آنهاست که آنها را دشمني براي خود به شمار مي آورد، اما در عرصه رسانه اي و تبليغاتي سعي خواهد کرد، خود را خرسند جلوه دهد و اين طلب مي کند که ايران تعاملي هوشيارانه و زيرکانه با اين سياست عربستان و در عين حال شيطنت هاي ترکيه که زماني همسويي هايي را با سعودي ها نشان داده است، داشته باشد.

روسيه، يکي ديگر از کشورهايي است که رابطه اش با آنکارا تحت تاثير پيروزي اخير حزب عدالت و توسعه در انتخابات ترکيه قرار خواهد گرفت. اين درحالي است که مسکو همواره تلاش داشته در تمام عرصه هاي سياسي، نظامي، امنيتي، اقتصادي و منطقه اي همسويي هايي با آنکارا داشته باشد که يکي از دلايل آن موقعيت راهبردي ترکيه و تلاش اين کشور جهت عضويت در ناتو است، حال اگر مسکو به نحوي بتواند، ترکيه را جذب خود کند، براي روس ها بسيار با اهميت است. چون نگاه کلان سياست خارجي روسيه اين است که همواره اعضاي ناتو را جذب خود کند. به همين دليل است که روس ها در حوزه اقتصادي و سرمايه گذاري و غيره به ترک ها امتيازات بسيار مي دهند.

ارزش قراردادهايي که اخيرا روسيه با ترکيه بسته است تا 70 ميليارد دلار اعلام شده است؛ يا براي مثال در دوره جديد که اروپا و آمريکا روسيه را تحريم کرده‌اند، روسيه بخشي از نيازمندي‌هاي عمومي خود را از ترکيه تامين مي کند. به طور کلي تجار روس ترجيح مي ‌هند با ترکيه همکاري کنند تا با ايران آن هم به دليل مشکلات خاص مبادلات با ايران.

در بحث روسيه بايد به گروه هاي تکفيري فعال در منطقه آسياي مرکزي هم توجه داشت که خطري عليه روس ها مي توانند، تلقي شوند و ترکيه در شرايطي خاص بخواهد از آنها عليه مسکو بهره برداري کند.

تنها نگراني روس ها از ترکيه تاثيرگذاري اين کشور بر جريان هاي تکفيري فعال در مناطق مختلف روسيه است و ترکيه به شکلي گسترده با آنها در ارتباط است، لذا پيروزي اخير اردوغان مي تواند به برگ برنده اي براي وي جهت چانه زني بيشتر با روس ها و امتياز گيري از آنها تبديل شود و روس ها به اين موضوع توجه خواهند کرد و حداقل در قبال ترکيه موضع نرم تري را اتخاذ خواهند کرد، اما اين نرمش و انعطاف به معناي عقب نشيني مسکو از مواضع خويش به خصوص در پرونده سوريه نخواهد بود.

بخش ديگري که در اين پيروزي بايد مورد توجه قرار گيرد و بررسي شود، پيامدهاي آن بر روابط ترکيه و آمريکاست که هم اکنون داراي هيچ راهبردي در خاورميانه نيست و تصميماتش به تصميماتي سطحي و روزانه در منطقه تبديل شده است.

اردوغان با اين پيروزي مي تواند، بخشي از کمبودها، نواقص و خلاء هايي که آمريکايي در حال حاضر در منطقه خاورميانه احساس مي کنند، را پر کند و اولين بازتاب اين کارکرد آنکارا در سوريه قابل ملاحظه است، بنابراين يکي از مهمترين بازتاب ها و پيامدهاي پيروزي اردوغان در انتخابات حضور فعال تر و پر نقش تر ترکيه در بحران سوريه است و حتي ممکن است، عربستان سعودي و نقش آن در منطقه را تحت الشعاع قرار دهد.

بخش ديگري از پيامدهاي پيروزي عدالت و توسعه و اردوغان در انتخابات متوجه ايران است. در اين خصوص بايد گفت که بخشي از روابط ايران و ترکيه سنتي است، اما در بخش ديگر آنکارا مي‌ تواند، گزينشي عمل کند، به عنوان مثال درباره پرونده هسته اي و براساس منافع و بهره برداري هايي که مي تواند، از اين پرونده داشته باشد، مواضع خود را شکل دهد، چون همان طور که مطلع هستيد، آنکارا و تهران اختلاف عميقي در زمينه تعامل با پرونده سوريه دارند.

بنابراين اگر شيطنتي از سوي ترک ها در تعامل با ايران مشاهده شود، در عرصه سياسي است و ديگر عرصه ها مانند انرژي، اقتصاد و امنيت تعامل ترک ها جدي و سازنده است. به خصوص که احساس مي شود، آنکارا با دولت کنوني ايران راحت تر مي تواند تعامل و رابطه داشته باشد.
به همين دليل بعيد به نظر مي رسد که اردوغان و حزبش بخواهند، تغييري در ماهيت روابطشان با ايران داشته باشند و آن را به سمت کاهش يا سردي روابط سوق دهند.

 مشرق: مهمترين پيامدي که دولت آينده ترکيه با آن روبرو خواهد بود چيست؟

احمد کاظمي: درباره مهمترين پيامدها و چالش هايي که دولت آتي ترکيه پيش رو خواهد داشت و به آن نيز اشاره شد، بحث کردهاست که تاکنون حزب عدالت و توسعه رويکردهايي کاملا متناقض از خود در قبال اين قضيه نشان داده است.

از يک سو، اولين دولت جمهوري ترکيه بوده که به وجود مسئله کردي اذعان کرده و اردوغان طي سفري که در سال 2004 به ديار بکر، بزرگترين استان کردنشين ترکيه داشت، به طور رسمي اعلام کرد که آنکارا با چالشي به نام کردها مواجه است و بايد آن را حل کند، در حالي که دولت هاي پيشين چنين تعاملي با قضيه کردها نداشتند.

همچنين امتيازات و تسهيلاتي که حزب عدالت و توسعه براي کردها قائل شد، تا آن زمان توسط هيچ دولتي در اين کشور در نظر گرفته نشده بود، اما از سوي ديگر بيشترين و بالاترين آمار درگيري ها نيز در دوره حکومت عدالت و توسعه بوده است.

اما در خصوص انتخابات اخير و نتايج به دست آمده به نظر مي رسد که حزب عدالت و توسعه فشار و اقدامات چکشي خود را عليه کردها افزايش خواهند داد، دليل چنين تعاملي هم ريشه در عوامل داخلي دارد و هم در عوامل خارجي.

مهمترين خط قرمز ترکيه در عرصه خارجي ممانعت از اتصال سه منطقه کردنشين جزيره و عفرين و کوباني به يکديگر در شمال سوريه است، چون تشکيل چنين اقليم خودمختاري براي کردها در شمال سوريه را رد مي کند.

دومين کانون توجه ترکيه به کردها شامل کردستان عراق و مشکلاتي است که هم اکنون اين منطقه با آن مواجه است. در اين راستا دولت آتي ترکيه تلاش خواهد کرد، از نتايج انتخاباتي به دست آمده در مناطق کردنشين جهت تحت فشار گذاشتن کردها استفاده کند.

اگر کردها در اين انتخابات پيروز نمي شدند، زمينه براي افزايش و گسترش فعاليت هاي زير زميني و خشونت بار توسط آنها هموار مي شد، در اين دور از انتخابات کردها در پارلمان 550 نفري ترکيه داراي 59 نماينده هستند.

اين تعداد در عين حال که امکان تاثير گذاري بر تصميمات پارلماني را ندارند، زبان اعتراض کردها در راه داده نشدن آنها به عرصه سياسي را نيز بسته است. از اين فضا عدالت و توسعه استفاده خواهد کرد تا بيش از پيش پ ک ک تحت عنوان اينکه اين حزب دنبال راه حل مسالمت آميز و به کردها زمينه حضور و فعاليت در عرصه سياسي داده است، را بکوبد.

بحث ديگر، مبحث قانون اساسي است. همان طور که مي‌ دانيد، اردوغان درپي تغيير نظام در اين کشور است و براي تغيير نظام به رياستي بايد قانون اساسي اين کشور اصلاح شود که براي تحقق اين امر وي يا بايد به همه پرسي روي بياورد و يا اينکه حزبش در پارلمان 367 کرسي داشته باشد که بدون نياز به برگزاري همه پرسي جهت اصلاح قانون اساسي نباشد.

اما اگر درصدد برگزاري همه پرسي قانون اساسي باشد، در آن صورت نياز به 330 کرسي دارد که در حال حاضر نيازمند 14 کرسي ديگر براي اين امر است و براي حل اين مشکل بايد با يکي از احزاب ترکيه ائتلاف کند که علي القاعده يکي از دو حزب حرکت ملي و جمهوري خواه خلق گزينه هاي عدالت و توسعه براي ائتلاف باشند.

در صورت ائتلاف حزب عدالت و توسعه بايد بخشي از خواسته هاي خود را تعديل کند و يا به عنوان امتياز به حزب ائتلافي بدهد. در عين حال اگرچه احزاب ترکيه با تغيير و اصلاح قانون اساسي اين کشور موافق هستند، چون آن را حاصل کودتاي نظاميان مي دانند که دست نظاميان را در سرکوب و قلع و قمع باز گذاشته است، اما با خواست عدالت و توسعه مبني بر افزايش اختيارات رئيس جمهوري در حد و اندازه يک سلطان به شدت مخالف هستند.

به اين ترتيب اصلاح قانون اساسي يکي از مهمترين چالش هاي پيش روي حزب عدالت و توسعه و دولت آتي ترکيه خواهد بود اما براي تحقق اين خواسته خود تلاش بسيار خواهد کرد، چون اردوغان به طور رسمي اعلام کرده که قصد دارد تا سال 2023 ميلادي در قدرت باقي بماند.

چالش ديگر دولت آتي ترکيه افزايش فشار بر مطبوعات و رسانه هاست. در همين دوراني که آستانه انتخابات بود و علي القاعده انتظار مي رفت دولت و شخص اردوغان نوعي رفتار محتاطانه نسبت به رسانه‌ها داشته باشد؛ مي بينيم که تقريبا بعد از تاريخ جمهوري ترکيه بيشترين پرونده ها عليه رسانه‌هاي داخلي در دوران اردوغان بود است. و ايشان تنها رئيس جمهوري است که چندين پرونده شکايت عليه رسانه ها دارد و بر اساس آماري که مراجع بين امللي مي دهند 30 تا 40 خبرنگار فقط به خاطر انتقاد از اردوغان در زندان به سر مي برند.

با توجه به نتايج به دست آمده در انتخابات و روحيه اي که در اردوغان سراغ داريم، به نظر مي رسد، فشار بر رسانه ها و مطبوعات ترکيه در دولت آتي بيش از پيش افزايش يابد.

تجديد ساختار در دستگاه نظامي ترکيه، يکي ديگر از چالش هاي دولت آتي ترکيه است که موضوع بسيار مهمي است، چون ارتش در ترکيه همواره نقش بسيار حساس و سرنوشت سازي را ايفا کرده است و اگرچه طي سال هاي گذشته تغييرات و اصلاحات ساختاري بسياري در اين دستگاه انجام شده، اما راه درازي پيش روي آن قرار دارد.

بحث فتح الله گولن و طرفدارانش هم يکي ديگر از چالش هاي دولت آتي است ، البته انتخابات اخير ترکيه نشان داد که اردوغان و عدالت و توسعه در تضعيف مخالفان از جمله گولن چه در داخل و چه در خارج ترکيه موفق عمل کرده اند.

عامل ديگر در بحث چشم اندازها و چالش ها بحث اتحاديه اروپاست. دولت اردوغان جهت ملحق کردن ترکيه به اتحاديه اروپا همچنان درحال گفتگو با اين اتحاديه است و از 35 فصل درباره 17 فصل گفتگو و مذاکره انجام شده است، اما موضوع مهم اين است که پس از عضويت قبرس در اتحاديه اروپا، بخش ترک نشين قبرس به سمت متحد شدن با بخش يوناني نشين آن گرايش پيدا کرده تا با تشکيل قبرسي واحد از مزاياي عضويت در اتحاديه اروپا بهره مند شوند و اين چالش بسيار مهمي براي دولت آتي ترکيه است، به ويژه آنکه دولت قبرس به سمت همگرايي گرايش دارند.

در رابطه با روس ها، مسکو روي محوريت انتقال و ترانزيت انرژي ترکيه بسيار تاکيد دارند و تلاش مي کنند، 4 لوله انتقال گاز خود از روسيه به ترکيه را حفظ کنند، به ويژه آنکه مسکو به خوبي مي داند، اروپا تلاش بسياري دارد، وابستگي خود را به روسيه در حوزه انرژي از بين ببرد. بنابراين روس ها تاکيد بسياري براي حفظ اين جايگاه ترکيه دارند، چون با قدرت آنها در ارتباط است و در اين راه حتي حاضر هستند، با ترک ها معامله کنند.

در مبحث سوريه همان طور که در بالا اشاره شد، بالطبع بايد شاهد تشديد فشار و افزايش حضور ترک ها در بحران سوريه باشيم و يکي از نمودهاي آن مي تواند، ايجاد منطقه حائل بين سوريه و ترکيه به بهانه اسکان آوارگان در اين منطقه و آموزش عناصر مسلح در آن باشيم.

بنابراين مي توان گفت، با توجه به نتايج انتخابات لحن اردوغان پس از تشکيل دولت آتي در قبال عراق و سوريه تندتر و گزنده تر خواهد شد، اما اين به معناي موفقيت ترکيه در اين دو عرصه نيست، چون در پرونده هاي منطقه اي متغييرهاي بسياري دخيل هستند که اجازه نخواهد داد اين پرونده ها به سود ترکيه رقم بخورند.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات