تبلیغات

روبيو؛ انتخاب نومحافظه‌کاران آمريکا

ديپلماسي ايراني/ متن پيش رو در ديپلماسي ايراني منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

در پايان هفته گذشته، سناتور مارکو روبيو (جمهوري خواه از فلوريدا) کانديداي رده سوم جمهوري خواهان در انتخابات رياست جمهوري توانست يک حمايت مهم را کسب کرده و خودش را تبديل به انتخاب اولويت بالاي نومحافظه کاران کند. اين حمايت از سوي رئيس جمهور سابق، اتحاديه کارگري يا يک کشيش رده بالا نبود. بلکه از سوي ميلياردر خجالتي نيويورکي، پل سينگر بود. با اين حمايت روبيو صاحب ميليون ها دلار کمک مالي وي خواهد شد.
سينگر تبديل به يکي از حاميان مالي برجسته سياستمداران و اتاق فکرهاي تندرو شده است. سينگر کمک هاي قابل توجهي به تندروهاي سنا از جمله سناتور مارک کرک (جمهوري خواه از ايلينوي)، سناتور تام کاتن (جمهوري خواه از آرکانزاس) و سناتور کلي آيوت (جمهوري خواه از نيوهمشاير) به همراه سازمان هاي نومحافظه کار و حامي حزب ليکود اسرائيل از جمله موسسه آمريکن اينترپرايز، بنياد دفاع از دموکراسي ها، اسرائيل پراجکت و ائتلاف يهوديان جمهوري خواه، مي کند.
نيويورک تايمز که خبر حمايت سينگر را منتشر کرده است در اين باره مي نويسد: «سينگر معروف به احتياط در حمايت و بررسي دقيق کانديداها است. وي عاشقانه طرفدار اسرائيل و حامي ازدواج همجنس گرايان است.» نيويورک تايمز همچنين روي اين موضوع تاکيد مي کند که تمايل روبيو به طرفداري از مواضع تندروي حاميان اسرائيل مي تواند منجر به تحکيم نامزدي وي در ميان جمهوري خواهان شود.

سياست خارجي روبيو
روبيو تاکنون مواضع جنگ طلبانه خودش در زمينه سياست خارجي را نشان داده است. ماه گذشته در فيلمي که منتشر کرد به صورت انتقادي گفته بود: «سياستي که رئيس جمهور و دولتش در قبال اسرائيل در پيش گرفته اند، يک اشتباه تراژيک است.» وي اوباما را متهم مي کند که تعهد به حق دولت يهودي، که زندگي در صلح است را ناديده گرفته است. روبيو در پايان وعده مي دهد در صورتي که رئيس جمهور شود، حمايت بي قيد و شرطي از اسرائيل مي کند.
اين سناتور اهل فلوريدا همچنين گفته که قطعاً توافق هسته اي با ايران را لغو خواهد کرد و انتقادهاي دولت اوباما از شهرک سازي اسرائيل در کرانه باختري و قدس شرقي را محکوم کرده است. البته اين اولين بار نيست که سينگر کمک هاي مالي از روبيو به عمل مي آورد. در فاصله سال هاي 2009 تا 2014، يکي از زيرمجموعه هاي سينگر يعني صندوق اليوت 122 هزار دلار به وي کمک کرده است.

پرونده آرژانتين
صندوق اليوت و سينگر نقش مهمي در پرونده آميا ايفا کرده اند. گروه هاي مورد حمايت سينگر همانند موسسه آمريکن اينترپرايز، اسرائيل پراجکت و بنياد دفاع از دموکراسي ها از اقدام جنجالي دادستان آلبرتو نيسمان حمايت مي کرده اند. در سال 2006، نيسمان گزارشي جنجالي را منتشر کرد که براساس آن مقامات ايراني را متهم به دست داشتن در بمب گذاري سال 1994 در مرکز آميا در بوينس آيرس که منجر به کشته شدن 85 نفر شد، کرد. البته شايان ذکر است که اين گزارش براساس اظهارات اعضاي سازمان مجاهدين خلق (منافقين) تهيه شده است.
روبيو در ماه مي گذشته در اقدامي که بازتاب دهنده تلاش هاي بنيادهاي تحت امر سينگر است، لايحه اي را در سنا ارائه داد که در آن خواستار تحقيق درباره مرگ نيسمان شد و کرشنر، رئيس جمهور آرژانتين را متهم کرد که دخالت ايران در بمب گذاري سال 1994 را ناديده مي گيرد.
کمپين رياست جمهوري روبيو نشان داده است که وي انتخاب بسياري از نومحافظه کاران است. حتي شعار کمپين وي «قرن آمريکايي جديد» مطابق با پروژه قرن آمريکايي جديد است که از سوي بيل کريستول ارائه شد. پروژه اي که پيش زمينه اشغال عراق بود.
حمايت سينگر از روبيو نشان مي دهد که وي توانسته است در جهت جدي تر کردن نامزدي اش در ميان جمهوري خواهان قدم بردارد و اين که توانسته سياست خارجي اي جنگ طلبانه از خودش نشان دهد که اين حاميان تندرو از وي حمايت کنند.

*لوب لاگ
ترجمه حسين هوشمند

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات