تبلیغات

آل‌سعود پاسخ دهد روباه پير و صهيونيست‌ها در مکه چه مي‌کنند؟

آل‌سعود پاسخ دهد روباه پير و صهيونيست‌ها در مکه چه مي‌کنند؟

کيهان/ متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

رژيم عربستان و سران آل سعود تاکنون در ارتباط با فاجعه «منا» سه شيوه را به کار گرفته‌اند که با سه مقطع زماني قابل انطباق است؛ دوره اول دوره لجاجت بود؛ در اين دوره که از زمان واقعه تا چند روز پس از آن را پوشش مي‌دهد، رژيم سعودي علاوه بر اينکه خبررساني درستي انجام نمي‌داد، به ميل خود جان‌باختگان را دفن مي‌کرد و عوامل اعزامي خارجي را نمي‌پذيرفت.
مرحله دوم با ضرب‌الاجل ايران به سران آل‌سعود آغاز شد و به مدت حدودا دو هفته ادامه يافت. طي اين مرحله، در مسير فعاليت هيئت‌هاي اعزامي خارجي و مسئولان کاروان‌هاي حجاج گشايش ايجاد شده بود.
مرحله سوم از چند روز قبل آغاز شد و اکنون نيز که مراسم چهلمين روز درگذشت حدود 7500 متوفي منا در ايران و کشورهاي مختلف برگزار مي‌شود، ادامه دارد، در حال حاضر رياض همه چيز را تمام شده مي‌داند و طوري عمل مي‌کند که انگار چيز مهمي رخ نداده است!
در اين اوضاع و احوال، هر گونه موضعگيري قاطع مسئولان مربوطه، علاوه بر اينکه مجرمان آل سعود را پريشان و متزلزل مي‌کند، تسلاي خاطر عزاداراني است که اکنون در چهلمين روز عزيزان خود اشک ماتم مي‌ريزند.
نويسنده ضمن ابراز عرض تسليت به اعضاي خانواده‌هاي حاجيان متوفي، ابعاد پنهان سازوکارهاي امنيتي مراسم حج را طي اين مقاله آشکار مي‌کند. براساس اين مطلب که از منابع خارجي استخراج شده، آل سعود پاي عوامل اطلاعاتي انگليس و رژيم صهيونيستي را به مقدس‌ترين مکان‌هاي مسلمين باز کرده است.

هر چند براي بسياري ممکن است که «سهوي بودن» يا «عمدي بودن» ماجراي «منا» هنوز يک مسئله باشد، ولي خيلي‌ها نيز از اين مسئله عبور کرده‌اند و فقط منتظرند که اسناد ماجرا رو شود. در واقع اين دسته دوم مثل کارآگاهي مي‌مانند که به مجرم بودن متهم، واقف هستند و فقط تلاش مي‌کنند مدارک محکمه‌پسندي دست و پا کنند.
آن وجداني که مي‌گويد آل سعود پشت ماجراست، از حس ششمش کمک نمي‌گيرد، بلکه به جاي آنکه مثل قاضي براساس شواهد و مدارک قضاوت کند، به شيوه محققان رويکرد تفسيري،‌ خود را جاي سعودي‌ها قرار مي‌دهد و از عينک آنها به حاجيان نگاه مي‌کند، يعني مي‌خواهد ببيند يک سعودي وهابي، حاجي به منا رفته را چگونه فردي مي‌بيند. وقتي از اين چشم‌انداز به قضيه نگاه کنيم، مشکل حل مي‌شود؛ «وهابي‌ها همه مسلمانان به استثناء خودشان، را منحرف مي‌دانند و علاوه بر آن، حمايتي که از داعش و تکفيري‌ها مي‌کنند نشان مي‌دهد که از نگاه آنها جان اين جماعت به منا رفته منحرف! پشيزي براي آنها نمي‌ارزد.» نتيجه منطقي اين اعتقاد مشخص است که چيست و نياز به توضيح ندارد.
اما همان‌طور که گفته شد، اين استدلال محکمه‌پسند نيست و محاکم قضايي کلا به شيوه اثبات‌گرايان و نه تفسيرگرايان عمل مي‌کنند؛ آنها اسناد و مدارک را مي‌بينند، صحت و سقم‌شان را مي‌سنجند و بعد حکم صادر مي‌کنند. پس، اسناد در جاي خودش اهميت دارد و جنبه حقوقي ماجراي منا به همين اسناد منحصر مي‌شود.
اين مقدمات گفته شد تا اين را بگوئيم که برملا شدن ابعاد پنهان نقش شرکت پيمانکار امنيتي انگليسي موسوم به «جي-4-اس» در مراسم حج، از جرم سران رژيم سعودي نمي‌کاهد و فقط آن را اثبات مي‌کند. هر چند تاکنون فاش شده است که اين شرکت، مديريت امنيتي مراسم حج را به عهده دارد، ولي هنوز بسياري از مسائل پنهان است و برملا شدن آنها، نياز به گذشت زمان دارد.
همان‌طور که در ادامه خواهيم ديد، جي-4-اس با رژيم صهيونيستي پيوند بسيار نزديکي دارد و حتي به اين رژيم در نحوه شکنجه فلسطيني‌هاي زنداني کمک مي‌کند. همين قدر که پاي چنين شرکت بدنامي به مقدس‌ترين مکان جهان اسلام باز شده است، گناه بزرگي است و آل سعود بايد در اين مورد به جهان اسلام پاسخ بدهد. اما، اينکه جي-4-اس بر همه سازوکارهاي امنيتي از دستگاه‌ها و سرويس‌ها گرفته تا دوربينهاي مدار بسته اشراف دارد، قضيه را به کل عوض مي‌کند و هر ناظر بي‌طرفي را به نتايج خاصي مي‌رساند. به اين شرکت و ميزان همکاري آن با رژيم صهيونيستي مفصل‌تر مي‌پردازيم.

جي-4-اس
«جي-4-اس» يک شرکت پيمانکار امنيتي انگليسي است و از نظر حجم فعاليت و بزرگي، رتبه دوم را در جهان دارد (رتبه نخست متعلق به شرکت «والمارت» است). جي-4-اس با 650 هزار پرسنل امنيتي در 125 کشور فعاليت مي‌کند. اين شرکت مسئوليت تامين امنيت 150 فرودگاه و تعداد بي‌شماري شرکت خصوصي را در سطح جهان برعهده دارد و در انگليس کار پليس را انجام مي‌دهد.
جي-4-اس براي خود حد و مرز نمي‌شناسد و به عبارت ديگر، شايد بسياري از مردم جهان ندانند که اين شرکت چيست، ولي شرکت در مورد خيلي از همين مردم اطلاعات کاملي دارد!

همکاري با رژيم صهيونيستي
همکاري جي-4-اس با اسرائيل بسيار گسترده است و اين همکاري را مي‌توان در حوزه هاي زير خلاصه نمود:

زندان‌ها و شکنجه زندانيان
جي-4-اس مراکز بازجويي از فلسطينيان و بازداشتگاه‌هاي «هاشارون‌هامونيم» «کيشون»، «دامون»، «کيزيوت» و «مگيدو» اسرائيل را به سيستم‌هاي امنيتي و ابزار شکنجه مجهز کرده است.
و علاوه بر آن، بر نحوه شکنجه و چگونگي گريز صهيونيست‌ها (به خاطر ارتکاب شکنجه) از موانع قانوني و کنوانسيون‌هاي بين‌المللي نظارت دارد.
طبق گزارشي که در نشريات داخلي شرکت منتشر شده، جي-4-اس تجهيزاتي را در زندان‌هاي اسرائيل نصب کرده و در اختيار زندانبانان صهيونيست قرار داده که با هدف شکنجه و رفتار بد با زندانيان فلسطيني به کار برده مي‌شود و حتي برخي از زندانيان جان خود را از دست مي‌دهند.
بر اساس يک گزارش سيستم‌هاي اين شرکت طي سال 2007 در بازداشتگاه کيشون نصب شده است. گزارشات سازمان ملل و اسناد ديگر ثابت مي‌کنند که در اين زندان شکنجه رواج داشته و دارد.
چهارم جولاي 2013 (14 تير 1392) مجلس انگليس اقدامات شرکت جي-4-اس در زندان‌هاي اسرائيل را محکوم کرد و اين اقدامات را ناقض کنوانسيون چهارم ژنو دانست. مجلس انگليس اعلام کرده بود که شرکت جي-4-اس در رفتار ناشايست با زندانيان فلسطيني، از جمله کودکان فلسطين، مشارکت دارد و اين رفتار شرکت را محکوم کرد و از دولت لندن خواست، مادامي که جي-4-اس در نقض حقوق‌بشر، قطعنامه‌هاي سازمان ملل، قوانين بين‌الملل و کنوانسيون ژنو با اسرائيل همکاري مي‌کند، هيچ قراردادي را با اين شرکت تجديد نکند.
«سارا کالبورن» مدير تبليغاتي همبستگي فلسطين در اين باره مي‌گويد: «جي-4-اس» به خاطر نقشي که در زمينه‌سازي نقض پي‌درپي حقوق‌بشر دارد، خودش را تبديل به يک هدف (انتقاد) بين‌المللي کرده است ... فلسطيني‌ها از جامعه بين‌المللي خواسته‌اند که جي-4-اس را بايکوت کنند و ما مسئول هستيم که به اين خواسته پاسخ مثبت بدهيم.»
شيخ «عکرمه صبري» رهبر شوراي عالي اسلامي در بيت‌المقدس و امام جماعت مسجدالاقصي نيز در ارتباط با شرکت جي-4-اس گفته: «اين شرکت در بخش امنيتي اسرائيل و در مناطق تحت اشغال (مناطق 1948) مشغول فعاليت است. آنهايي که به اين اشغال کمک مي‌کنند مسئول و شريک جرم هستند.»طبق قانون نظامي رژيم صهيونيستي، زندانيان را مي‌توان به مدت 60 روز در بازداشت نگه داشت، بدون آنکه آنها طي اين مدت به وکيل دسترسي داشته باشند. معناي اين قانون اين است که وکيلان از روش‌هاي بازجويي عليه موکلان خود اطلاع ندارند. همه اين خدمات نفرت‌آور و حتي اقداماتي که فراتر از اين هستند،توسط شرکت جي-4-اس به زندانبانان صهيونيست ارائه مي‌شود.
در مجموع، جي-4-اس خدمات زير را درحوزه زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها به رژيم اسرائيل ارائه مي‌دهد: فراهم کردن تجهيزات، سيستم کنترل مرکزي، ايجاد مرکز نظارت و فرماندهي، سيستم‌هاي حفاظتي؛ نام شرکت تابعه جي-4-اس در فلسطين اشغالي «هاشميرا» است.

ايست و بازرسي
دستگاه‌هايي را که صهيونيست‌ها در کرانه باختري براي اسکن کردن محتواي چمدان‌ها و بدن‌ها استفاده مي‌کنند و تجهيزاتي را که نيروهاي پليس اشغالگر به همراه دارند، از جمله تجهيزاتي هستند که جي-4-اس در اختيار صهيونيست‌ها قرار مي‌دهد. به عبارت ديگر، اين شرکت در آزار و اذيت بيش از 23 هزار فلسطيني که هر روز بايد از ايست و بازرسي صهيونيست‌ها در قلنديا، بيت‌لحم و اريز (نوار غزه) بگذرند، شريک است.
تجهيزات امنيتي سرفرماندهي پليس رژيم صهيونيستي در کرانه باختري هم توسط اين شرکت ايجاد شده است.
علاوه بر موارد فوق، جي-4-اس به شهرک‌نشينان ساکن مناطق اشغالي خدمات امنيتي ارائه مي‌دهد.

عربستان
اما سود شرکت جي-4-اس در جهان عرب شش برابر سودي است که اين شرکت از قبل فعاليتش در فلسطين اشغالي مي‌برد. در عربستان سهامي که اين شرکت دارد، 10 برابر سهامي است که در اسرائيل دارد.
آنچه به بحث ما مربوط مي‌‌شود اين است که جي-4-اس از سوي آل‌سعود مسئوليت تامين امنيت حدود سه ميليون حاجي را در ايام حج برعهده دارد.
فعاليت‌هاي امنيتي اين شرکت در عربستان توسط فردي به نام «خالد بغدادي» افسر امنيتي سابق عربستان مديريت مي‌شود. اين شرکت، همکاري با رژيم سعودي را از سال 2010 آغاز کرده و شعبه آن در عربستان «المجال جي-4-اس» نام دارد.
«اسماعيل پاتل» فعال سياسي ضد رژيم صهيونيستي و رئيس «دوستان الاقصي» در جايي اظهار داشت: «ما طي نامه‌اي سرگشاده براي سفير عربستان در انگليس، نگراني خود را نسبت به استفاده از شرکت جي-4-اس در مراسم حج اعلام کرده‌ بوديم.»
پاتل افزود: (سفر حج) يک سفر کاملا معنوي است و بيشتر مسلمانان ملزم هستند که طي زندگي خود، يکبار آن را انجام دهند. اين غير قابل قبول است که سعودي‌ها تامين امنيت اين مراسم را به شرکتي بسپارند که در سرکوب فلسطينيان شريک است.
هرچند هنوز در ارتباط نقش اين شرکت در فاجعه منا خبري به جايي درز پيدا نکرده، ولي بعيد است که عوامل رژيم صهيونيستي از اين ظرفيت و از اين فرصت براي ضربه زدن به مسلمانان استفاده نکرده باشند.»
حضور جي-4-اس در اماکن و مناطق مقدس سرزمين حجاز بسيار گسترده‌تر از مراسم حج است.
شايد تا روزي که آل سعود بر اين سرزمين حکومت مي‌کند، کسي نتواند از نقش جي-4-اس در ماجراي منا پرده بردارد. شايد هم از سرتصادف و يا به هر دليل ديگر، بازيگري جي-4-اس در اين ماجرا برملا شود.
به هر حال، چه جي-4-اس در فاجعه منا نقش داشته باشد و چه نداشته باشد، حضور اين شرکت در اماکن حساس و مقدس مسلمانان، دنيايي از مخاطرات را براي امت اسلامي در بطن خود دارد، چرا که پيوند محکم و وثيق ميان شرکت مذکور و رژيم صهيونيستي به عنوان دشمن قسم خورده مسلمانان غيرقابل کتمان است.

منابع
- Global Research- Al-akhbar- asrararab- auardian

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات