تبلیغات

ناپختگي در رفتار «رياض»

ايران/ متن پيش رو در ايران منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

بحران سوريه، ازجمله رخدادهاي نادر پس از برهه جنگ جهاني دوم است که قدرت‌هاي جهاني به نوعي درگير آن شده‌اند. بنابراين مي‌توان سوريه را لابراتوار يا آزمايشگاهي فرض کرد که تئوري‌هاي ديپلماسي و قدرت نظامي در آن محک مي‌خورند تا عيار واقعي آنها مشخص شود. در نشست‌هاي ژنو 1 و 2 حدود 60 کشور جهان از جمله کشورهاي قدرتمندي مانند امريکا، انگليس و فرانسه و تعداد زيادي از کشورهاي عربي حضور داشتند. اما نتايجي که اين بلوک قدرتمند در اين لابراتوار به دست آوردند، عجيب بود.
هزينه‌هاي هنگفتي که بخش زيادي از آن را هم عربستان پرداخت و نيروي نظامي فراواني به کار گرفته شد تا مخالفان حکومت سوريه بتوانند «اسد» را ساقط کنند. با اين حال پس از مدت‌ها تلاش بلوک قدرتمند به اين نتيجه رسيدند که اولاً نتوانسته‌اند حکومت سوريه را ساقط کنند و ثانياً «داعش» و «النصره»، فرزندان نامشروع اين لابراتوار در سوريه زاده شدند؛ همان گروهک‌هاي تروريست جهان وطني- که هرچند خود را وابسته به وطن خاصي نمي‌دانند. اما گروهي از آنان راه بازگشت به زادگاه‌هايشان را در پيش گرفته‌اند و هراس دولت‌ها را برانگيخته‌اند. شايد اين احساس خطر يکي از دلايلي است که سبب شده بلوک قدرتمند شامل 60 کشور، مجاب شود تا براي جلب رضايت ايران، از مواضع پيشين خود کوتاه بيايد. زيرا مقامات کشورهاي فرانسه، انگليس و حتي به نحوي امريکا اعتراف کردند براي مقابله با «داعش» ناچارند رياست جمهوري «اسد» را براي يک دوره انتقالي و گذار، پذيرا باشند.
اما چرا واقعيتي که اروپا و امريکا پذيرفت، در مواضع کشورهاي عربي خصوصاً عربستان، امارات و قطر ناديده گرفته شد؟ تحليل اين تفاوت رفتار را بايد در هزينه‌هايي جست‌وجو کرد که عربستان براي سقوط دولت سوريه بر خود تحميل کرده است. به باور «رياض»، اگر «اسد» ماندني شود، اولين و بزرگ‌ترين خسارت متوجه دولت عربستان خواهد شد.
نقش مخرب و مداخله‌گر «رياض» در بحران سوريه، به گونه‌اي بوده که انتقادها و سؤالات متعددي را در داخل و خارج از عربستان متوجه سعودي‌ها کرده است. اين فشار فزاينده در حالي است که عربستان در سوريه دستاورد ملموسي نداشته و حتي در ماه‌هاي اخير با پيروزي‌هاي نسبي ديپلماتيک و نظامي «اسد» مواجه شده و «مسکو» را کنار رئيس جمهوري سوريه مي‌بيند. به همين دليل است که عربستان تلاش کرد پيش از وخيم‌تر شدن اوضاع عليه «رياض»، حاضران در نشست «وين» را به سقوط حکومت سوريه راضي کند.
اين در شرايطي است که قدرت‌نمايي ارتش روسيه در کنار منطق دولت ايران، فرآيند بسيار قدرتمند منطقي را در برابر بلوک قدرت غيرمنطقي ايجاد کرده و آنها را مجبور به پذيرش تغيير در مواضع خود کرده است.
عربستان در مذاکرات روز نخست بحث برکناري «اسد» را پيگيري کرد. سعودي‌ها حتي با وعده خريد 12 ميليارد دلاري تسليحات از روسيه سعي کرده بودند رأي روس‌ها را با خود همراه کنند و تصور مي‌کردند مي‌توانند با پرداخت پول هنگفت، بلوک روسيه و ايران را خلع سلاح کنند.
اما دومين روز نشست تحت تأثير منطق ايران قرار گرفت. موضع ايران اين بود که در کجاي حقوق اساسي و در کجاي پروتکل‌هاي بين‌المللي مي‌شود در يک کنفرانس نشست و براي دولت مستقر يک کشور تصميم گرفت. حال آنکه اين حق مردم هر کشور است که براي آينده سياسي کشورشان تصميم بگيرند. اين منطق پيروز شد و طرف اروپايي و امريکايي آن را پذيرفت. اما اينکه چرا اين منطق مورد پذيرش عربستان قرار نگرفت، بر همان اساس قابل درک است که در خطوط گذشته به آن اشاره شد.
کنفرانس وين آخرين ضربه‌اي بود که عربستان پس از سال‌ها سرمايه‌گذاري در بحران سوريه با آن مواجه شد. حال آيا عربستان با اين ضربه بيدار مي‌شود و منطق را مي‌پذيرد؟ بايد گفت، خير. دست‌کم در چند ماه آينده انتظار نمي‌رود که عربستان در فرآيندي عقلاني منطق را بپذيرد.
صحبت‌هاي اخير «الجبير» مبني بر ضرورت تعيين زمان توسط ايران و روسيه براي برکناري «اسد» در قالب هيچ يک از معيار ديپلماسي بين‌المللي نمي‌گنجد و موضعي عجيب تلقي مي‌شود. چنين مواضعي نيازي به پاسخگويي مسئولان ما ندارد. زيرا بيانيه نهايي مذاکرات «وين»، خود پاسخي پيشاپيش و محکم به اين مواضع ناشيانه است.

*مصطفي مصلح زاده

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات