تبلیغات

9 گام عقب‌تر از رهبري؛ تحليلي بر شروط رهبر انقلاب در اجراي برجام

وطن امروز نوشت: 9 گام عقب‌تر از رهبري؛ تحليلي بر شروط رهبر انقلاب در اجراي برجام

وطن امروز/ متن پيش رو در وطن امروز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

1- دستور 9 بندي رهبر معظم انقلاب در تصويب ملاحظات ده‌گانه مصوبه 634 مورخ 19/5/94 شورايعالي امنيت ملي و اشاره به تصويب بندهاي
نه‌گانه مجلس شوراي اسلامي نشان از آن دارد که مسؤولان بلندپايه نظام در تصميمات کلان کشور براي حفظ نظام و منافع ملي، 9 گام عقب‌تر از رهبر مسلمين جهان هستند و اين زنگ خطري است تا مسؤولان و مديران به خود بيايند و در برنامه‌ريزي و عکس‌العمل در بزنگاه‌ها دقت نظر بيشتري داشته باشند.
نکته دوم در تقدير معظم‌له از منتقدان به برجام مستتر است. نيروهاي انقلاب که هربار به‌خاطر مصالح نظام و منافع ملي در موضع انتقاد از روند مذاکرات و متن توافق برآمدند از سوي مذاکره‌کنندگان و بويژه رئيس‌جمهور با برچسب افراطي کنار زده شدند، حالا از سوي معظم‌له در حالي مورد تقدير قرار مي‌گيرند که ايشان لفظ «ريزبيني قابل تحسين» را براي‌شان به‌کار مي‌برند.
اما اين دليل نمي‌شود از قصور کساني که در جايگاه تصويب قانون براي صيانت و حراست از نظام جمهوري اسلامي قرار گرفته‌اند به آساني رد شويم و اين تذکر بجاست که کساني که در جايگاه تصويب قانون قرار گرفته‌اند بايد با بصيرت کافي و منطبق بر سخنان و فرمايشات رهبري، قوانين مورد نياز را تنظيم، طرح و نسبت به تصويب آنها قاطعانه اقدام کنند نه اينکه ملاحظات سياسي درون کشور باعث شود طرح‌هاي «محتاطانه» از مجاري قانوني عبور کند و به تصويب برسد.

رهبر انقلابي در خط مقدم استکبارستيزي
2- بصيرت تاريخي - سياسي رهبر حکيم انقلاب (دامت برکاته) همچنان در سخنان و نامه‌هاي ايشان موج مي‌زند و همواره تاکيد دارند که طرف مقابل مذاکره‌کننده نه به استناد سخنان ظاهرگرايانه‌شان بلکه به واسطه نيت‌هاي پليدشان و غرض براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران به هيچ وجه قابل اعتماد نيست و در اين راستا بدين نکات اشاره مي‌فرمايند:
الف- مطابق با اسناد تاريخي اين مساله عبرت‌آميز خواهد بود.
ب- 2 نامه رئيس‌جمهور آمريکا به ولي امر مسلمين جهان و اقدامات گستاخانه در عملکرد ايالات متحده آمريکا
ج- کمک به فتنه‌گران، مغرضان و ضدانقلاب‌هاي داخل و خارج‌نشين براي براندازي نظام جمهوري اسلامي ايران
د- همراهي آمريکا در مذاکرات براي به‌دست آوردن خواسته‌هاي رژيم صهيونيستي
ه- خصومت آمريکا با ايران در تمام مسائل از گذشته تا به حال و در آينده نيز ادامه دارد و اين اخلال‌گري‌ها تمام‌شدني نيست.
و- تهديد به حمله هسته‌اي آمريکا به خاک ايران که طبق فرمايش معظم‌له از شورايعالي امنيت ملي و دولت انتظار مي‌رود هرچه زودتر نسبت به کيفرخواست عليه ايالات متحده آمريکا در دادگاه‌هاي بين‌المللي اقدام کنند.
ز- چگونگي رفتار و گفتار دولت آمريکا در طول مذاکرات که نشان عناد آنهاست.
و در آخر با تذکرات راهگشاي‌شان که در ادامه به آنها مي‌پردازيم تمام نقاط خلأ که به طرف‌هاي مقابل امکان نفوذ را مي‌داد بستند و تمام برنامه‌ريزي استکبار جهاني که در چند سال اخير طي مذاکرات و با همکاري غرب و رژيم صهيونيستي انجام داده بود را به يکباره متوقف و پازل دشمن را به‌هم ريختند. اين ادبيات سياسي را بنيانگذار نظام جمهوري اسلامي ايران پس از انقلاب اسلامي با الهام از آيات قرآن کريم دوباره زنده کردند و فرياد «همه بدبختي ما از آمريکاست» و «آمريکا هيچ غلطي نمي‌تواند بکند» پايه‌هاي ابرقدرت‌هاي جهان را به لرزه درآورد و آمريکا را در رأس استکبار جهاني معرفي کرد و هيمنه آن را فروريخت. و اينک بعد از گذشت 37 سال، رهبر معظم انقلاب اسلامي به‌عنوان سکاندار اصلي نظام در ادامه راه نهضت خميني کبير که نهضت اسلامي را بر پايه دکترين استکبارستيزي بنا نهاده بود نوک حمله تهاجم خود را به سوي آمريکاي جنايتکار نشانه مي‌روند.
لذا بر همگان اعم از خواص و عوام، دانشجويان و مسؤولان در تمام رده‌هاي کشوري و لشکري واجب است در نوع برخورد با دشمنان اين مرز و بوم و کساني که همواره دندان تيز کرده‌اند تا ملت شهيدپرور و پرچمدار اسلام ناب محمدي(ص) در جهان را از پاي دربياورند، از مقام عظماي ولايت درس گرفته و مواضع ايشان در بحث استکبارستيزي را سرلوحه کار خود قرار دهند تا اين کشور از هر گزندي محفوظ بماند و طبق فرمايش حضرت امام خميني(ره) تمام فريادهايمان را بر سر آمريکا بزنيم. نه اينکه با بزک کردن استکبار جهاني و لبخندهاي سياسي براي عادي‌سازي اين روابط اقدام کنند.

اظهارات گستاخانه براي مصرف داخلي ممنوع
3- بارها و بارها در جلسات متعدد به تيم مذاکره‌کننده انتقاد مي‌شد که طرف مقابل اظهارات خلاف و گستاخانه در مقابل موافقت‌هاي انجام شده، در جوامع بين‌المللي ارائه مي‌کند و همواره همه سران دولت‌هاي غربي و آمريکايي طرف مذاکره اذعان مي‌کنند ساختار تحريم‌ها همچنان باقي خواهد ماند اما متاسفانه موافقان برجام اين ادبيات را به منزله «مصرف داخلي» سران آن کشور‌ها تفسير مي‌کردند. اما ديديم که امام امت اين گزافه‌گويي‌هاي آنها را به منزله «نقض برجام» مشخص و آن را خط قرمز اجراي برجام تبيين کردند. لذا از اين تاريخ به بعد انتظار مي‌رود مسؤولان در اين مساله دستگاه محاسباتي خود را با معظم‌له تنظيم کرده و پاسخ درخور توجهي هم در اعلام مواضع و هم در عمل به استناد مفاد قانوني به اين اظهارات بي‌پايه و اساس بدهند و با رصد لحظه به لحظه اجراي تعهدات طرف مقابل در دوران پسابرجام از هرگونه وارد آمدن ضربات سهمگين به کشور جلوگيري شود و هرگونه مسامحه‌گري و مماشات به هيچ وجه مورد پذيرش نخواهد بود.

تعيين خطوط قرمز جديد بعد از عبور از خطوط قرمز و تأييد مشروط برجام
4- با آنکه رهبر معظم انقلاب در سخنراني‌هاي متعدد با بيان نکات زير که بدان اشاره مي‌کنيم:
«لغو تحريم‌ها نبايد به اجراي تعهدات ايران منوط شود، نگويند شما تعهدات را انجام دهيد بعد آژانس گواهي دهد تا تحريم‌ها لغو شود، ما اين مساله را مطلقا قبول نداريم. اجرائيات لغو تحريم‌ها بايد با اجرائيات تعهدات ايران متناظر باشد». (رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسؤولان نظام 2/4/94)
«تحريم‌هاي اقتصادي، مالي و بانکي چه مربوط به شوراي امنيت، چه کنگره آمريکا و چه دولت آمريکا بايد فورا هنگام امضاي توافقنامه لغو و بقيه تحريم‌ها هم در فواصل معقول برداشته شود». (رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسؤولان نظام 2/4/94)
خطوط اصلي نظام را در مذاکرات تعيين کردند، اما متاسفانه بعد از توافق وين که در قالب «برجام»- که معظم‌له نيز در نامه مذکور برجام را به عنوان «موافقتنامه» تاييد کردند- طلوع کرد مشاهده کرديم برخي از خطوط قرمز نظام نقض شد. و اين امر در بسياري از محافل همچنين رسانه‌هاي جمعي مطرح شد. ولي پاسخي که از تيم مذاکره‌کننده شنيده مي‌شد عناويني همچون «3 گل زديم و 2 گل خورديم»، «مذاکره يک معامله است و چيزهايي مي‌دهيم و چيزهايي مي‌گيريم» و...بود. اين موضع‌گيري‌ها کار را بدانجا رساند که حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي (مدظله‌العالي) در تاييد مشروط برجام خطوط قرمز جديدي را براي مسؤولان اجرايي به شرح زير در اين موارد تعيين کنند:
الف- اعلام کتبي رئيس‌جمهور آمريکا و اتحاديه‌ اروپايي مبني بر لغو تحريم‌ها. اين دستور رهبري از سوي رئيس محترم جمهور همان‌طور که در بند 4 نامه آقاي روحاني آمده است تمام‌شده تلقي شده است و ايشان لغو تحريم‌ها را از سوي اروپا و آمريکا تضمين کرده‌اند که جاي تأمل جدي است چراکه باراک اوباما رئيس‌جمهور آمريکا دستور فراهم کردن مقدمات لغو تحريم‌هاي هسته‌اي ايران را صادر کرده است و اتحاديه اروپايي نيز اجرايي شدن لغو تحريم‌ها را به تصويب رسانيده است نه لغو همه تحريم‌ها.
ب- اقدامات مربوط به آنچه در 2 بند بعدي آمده است، تنها هنگامي آغاز خواهد شد که آژانس پايان پرونده‌ موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نمايد.
ج- اقدام درباره نوسازي کارخانه‌ اراک با حفظ هويت سنگين آن، تنها در صورتي آغاز خواهد شد که قرارداد قطعي و مطمئن درباره‌ طرح جايگزين و تضمين کافي براي اجراي آن منعقد شده باشد.
د- معامله‌ اورانيوم غني‌‌شده‌ موجود در برابر کيک زرد با دولت خارجي در صورتي آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن در اين‌ باره همراه با تضمين کافي منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور بايد به‌‌تدريج و در دفعات متعدد باشد.
بند مذکور نيز به صراحت اشاره دارد به عدم اعتماد به طرف‌هاي مذاکره‌کننده، چراکه با مرور تاريخ بالاخص نيروگاه بوشهر درمي‌يابيم که چطور کشورهاي اروپايي از جمله آلماني‌ها دست به کارشکني‌هاي متعدد زدند.
- سال 57 شرکت «کرافت ورک يونيون» يکي از شرکت‌هاي وابسته به «زيمنس» آلمان ساخت 2 واحد نيروگاه اتمي در بوشهر را متوقف کرد.
- در دهه 60 آلماني‌ها از ادامه کار روي نيروگاه بوشهر انصراف دادند.
- کارشکني شرکت اتم استوري‌اکسپورت روسيه در اواخر دهه 70 و اوايل دهه 80

بالاخره معلوم شد برجام يک موافقتنامه است
5- اينکه در ابتداي نامه مقام معظم رهبري، عنوان «موافقتنامه موسوم به برجام» آورده شده است، بر اين نکته تاکيد مي‌کند که اين سند يک توافق بين‌المللي است و طبق اصل 77 قانون اساسي که به صراحت اعلام مي‌دارد «عهدنامه، مقاوله‌نامه، قراردادها و موافقتنامه‌هاي بين‌المللي بايد به تصويب مجلس شوراي اسلامي برسد»، دولت موظف بود با ارائه برجام تحت يک لايحه به مجلس شوراي اسلامي نسبت به تصويب آن در مجلس اقدام کند اما اين امر تحت لواي مصلحت‌انديشي مسؤولان در روند عبور از مجاري قانوني انجام نشد و هر بار از رئيس محترم جمهور سوال مي‌شد پاسخ ايشان اين بود که ما چيزي را امضا نکرده‌ايم تا مشمول اين اصول شود. نه عهدي بستيم، نه موافقتي کرديم، نه قراردادي در کار بوده است! به همين دليل دولت، مبتني بر «برجام» حاضر نشد لايحه‌اي به مجلس بدهد. اما با روشنگري معظم‌له عنوان حقوقي برجام از حالت ابهام درآمد.

گزارش هيأت مذکور در نامه تاريخي رهبري ملاک اصلي است
6- در بند 9 نامه تاريخي رهبر حکيم انقلاب، ايشان پيرو وجود ابهام‌ها و خلأ‌هايي که در متن برجام وجود دارد و با توجه به اينکه شورايعالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي نيز نتوانسته‌اند اين حفره‌ها را تشخيص و نسبت به آن اقدامات مقتضي انجام دهند و همچنين هوشياري ايشان در شناسايي نقض عهد طرف مقابل بويژه آمريکا در آينده دستور تشکيل هيات قوي، آگاه و هوشمند را مي‌دهند. لذا با توجه به تحرکات صورت‌گرفته در چند روز اخير و صدور بيانيه‌هاي مشترک و همچنين اقدام آمريکا براي طرح پرتاب موشک عماد در شوراي امنيت سازمان ملل متحد و ديگر اقدامات صورت‌گرفته از 2 طرف مذاکره، انتظار مي‌رود شورايعالي امنيت ملي هر چه سريع‌تر نسبت به تشکيل اين هيات اقدام کند و در ادامه و تمام مراحل اجراي برجام تنها اظهارات و گزارش‌هاي اين هيات براي تصديق انجام تعهدات طرف مقابل و همچنين تحقق دستورات معظم‌له در اجراي مشروط برجام قابل پذيرش است و اظهارات ديگر مسؤولان اعم از مخالفان برجام و موافقان برجام اگرچه در جاي خود قابل احترام است اما در نهايت مهر تاييد هيات مذکور ملاک اصلي خواهد بود.
به عقيده نگارنده اين شرط رهبري براي فصل‌الخطاب بودن روند گام به گام اجراي برجام است، چرا که اگر قرار باشد لحظه به لحظه اين اقدامات در سالن‌هاي تحت فرآيند کاغذبازي و بروکراسي و از همه مهم‌تر در گروکشي جريان‌هاي سياسي براي امتياز‌گيري قرار بگيرد طبق فرمايش رهبر معظم انقلاب خسارت سنگين و جبران‌ناپذيري براي حال و آينده کشور در بر خواهد داشت.

اقتصاد مقاومتي حرف اول و آخر؛ بهانه‌هاي دولت تمام شد
7- نزديک به يک‌ دهه است امام امت در نامگذاري سال‌ها براي جهت‌دهي و تعيين نقشه راه براي پيشبرد اهداف انقلاب و تثبيت نظام بحث اقتصاد را اولويت اصلي تمام ارکان نظام قرار داده‌اند. ابلاغ سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي از سوي رهبري، تاکيد بر پيروي از الگوي علمي و بومي برآمده از فرهنگ انقلابي - اسلامي، اشاره به استفاده از ظرفيت‌هاي انساني کشور و استفاده بهينه از امکانات و پرهيز از خريد کالاهاي خارجي و حمايت از توليد داخلي و ترويج توليد ملي، تبديل اقتصاد دولتي به اقتصاد مردم‌محور و استفاده از سرمايه و اراده مردم، پيشرفت درون‌زا در عين برون‌گرا بودن اقتصاد و تعامل با جهان از مسير قدرت و نه از مسير ذلت، غلط بودن نگاه به بيرون از مرزهاي جمهوري اسلامي ايران و ... همگي نشان از اين دارد که حل مشکلات ايران در گرو اين سياست‌هاي اقتصادي است که متاسفانه مسؤولان ما توجه ويژه‌اي به اين موضوع نداشته و تمهيدات لازم را براي تحقق اين فرمايشات انجام نمي‌دهند تا جايي که نارضايتي مقام معظم رهبري (دامت‌برکاته) نيز به صراحت از زبان ايشان اعلام مي‌شود. دولت يازدهم نيز که در طول اين 2 سال تمام تمرکز خود را روي مذاکرات هسته‌اي قرار داد، حال بعد از گذشت مدت 2 سال و اندي و به فرجام رسيدن برجام و صدور نامه تاريخي توسط معظم‌له و تذکر شروط نه‌گانه در پايان با اذعان به اين نکته که اگر تمام اين شرايط نيز به نحوي که توافق شده است انجام گيرد، گره‌اي از مشکلات مردم حل نخواهد کرد و آن دُرّ گران‌بهايي که باعث شکوفايي ايران خواهد شد پيشرفت درون‌زاست. نه اينکه با گره زدن اقتصاد کشور با اقتصاد رو به فروپاشي اروپا و آمريکا، عرصه را بر توليدکنندگان داخلي ببنديم و راه را براي ارائه کالاهاي مصرفي شرکت‌هاي اروپايي که ادامه حيات خود را در ورود به بازار 80 ميليوني کشور ايران مي‌بينند باز کنيم.
لذا با صدور نامه مذکور اتمام حجت شد با کساني که مي‌خواستند براي سرپوش نهادن بر سوء‌مديريتشان بازي را در زمين رهبري تمام کنند و با رجوع به سخنراني‌هاي معظم‌له در ابتداي مذاکرات که فرمودند من به مذاکرات خوش‌بين نيستم، اين بي‌اعتمادي همچنان ادامه دارد و با صلابت تمام اين مذاکرات را درسي مي‌دانند براي مقامات بلندپايه نظام و بويژه مسؤولان اجرايي مملکت که راه را تا آخر بروند و ببينند که انتهاي مسير سرابي بيش نبوده است و اين نکته در اينجا قابل ذکر است که ديگر براي دولت هيچ بهانه‌اي نمانده است. دولتي که تمام مسائل مملکت ازجمله آب خوردن و حتي ازدواج جوانان را در اين مذاکرات جست‌وجو کند حالا بايد در عمل بر تمام مواضع خود مهر تاييد بزند و اين شعار که «به ما اجازه ندادند» ديگر محلي از اعراب نخواهد داشت.
اخطار حضرت آقا در جلوگيري از واردات بي‌رويه بويژه کالاهاي مصرفي آمريکا نيز از نکات حائز تأمل است، چرا که به عقيده نگارنده اين موضوع بايد به‌روشني بررسي شود که چرا حضرت آقا در اين نامه تاريخي به اين نکته اشاره مستقيم کرده‌اند چراکه ايشان در سخنراني امسال خود در مشهد مقدس به‌روشني اين مسائل را بازگو کردند، اما چه شده است که معظم‌له در نامه تاريخي خود مجددا بدان اشاره کرده‌اند بايد رجوع کنيم به سفر اخير هيأت‌هاي اروپايي به ايران و انعقاد قراردادهاي تجاري.
الف- مذاکرات و سفر هيات‌هاي بلندپايه کشورهاي اروپايي مانند فرانسه، مجارستان، اسپانيا، بلژيک، اتريش، آلمان، هلند، سوييس و نروژ از بعد از مذاکرات وين و حضور نزديک به هزار نفر در کشور
ب- اظهارنظر وزير امور خارجه کشورمان در روز ملي صادرات پيرامون اين قراردادهاي تجاري اين است که «اگر مي‌خواهيم ديگري بر اين کشور تحريم وارد نکند بايد اين فضاي رواني را تبديل به واقعيتي کنيم که ديگران چنان اقتصادشان با ما گره بخورد که نتوانند اين کار را انجام دهند».
با قرار دادن اين 2 نکته درکنار هم سياست اقتصادي دولت شفاف خواهد شد و آن نگاه اميدوارانه به اقتصاد خارج از مرزهاي کشور است. رهبري اين نگاه را در سخنراني ابتداي امسال عقيم دانستند، و به اعتقاد نگارنده ايجاد چنين رويکردي براي به تاراج بردن سرمايه‌هاي مملکت ايشان را بر آن داشته است تا در اين نامه تاريخي راه را براي کساني که دل خوش کرده بودند تا در دوران پسابرجام براي خود کسب و کاري راه بيندازند به‌طور کامل مسدودکردند و «کاسبان برجام» بايد بساط کسب و کار خود را جاي ديگري پهن کنند.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات