تبلیغات

ابتکار نوشت: دوپينگ انتخاباتي با تريبون مجلس

ابتکار نوشت: دوپينگ انتخاباتي با تريبون مجلس

ابتکار/ متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

هم‌اکنون تعداد زيادي از نمايندگان مجلس کنوني به نوعي از تريبون صحن با دادن پيشنهاد يا نطق و يا گاه تذکر سعي در اجراي برنامه‌هاي تبليغاتي خود همزمان با اجراي حيطه وظايف خود در جايگاه نمايندگي دارند کما اينکه اين مهم در زمان تصويب برجام و يا با سر دادن پيشنهاداتي شعارگونه از جمله حل معضل بيکاري جوانان که دغدغه رفع آن بعد از گذشت 4 سال شدت گرفته به خوبي هويدا است. البته در کنار تريبون مجلس، فضاي رسانه‌اي هم که به راحتي در اختيار نمايندگان کنوني قرار دارد يکي ديگر از ابزارهاي مهمي است که شانس حضور آنها را براي راهيابي به مجلس دهم افزايش مي‌دهد.
اما اينکه بازي‌هاي جناحي و تخريب برخي نمايندگان توسط برخي از رقباي آشکار آنها تا چه اندازه اين فرصت را براي آنها مهيا مي‌کند که از اين امکانات بتوانند به بهترين شکل استفاده کنند، جاي تامل دارد؛ ضمن اينکه رقباي جديد نيز بدون اعلام اينکه در حال فعاليت انتخاباتي هستند به راحتي به معرفي برنامه‌هاي خود مشغول بوده و با فرصت زماني بيشتري که در اختيار دارند به نظر مي‌رسد يک گام جلوتر از نمايندگاني باشند که در کنار اشتياق براي حضور مجدد در کرسي‌هاي صحن مجلس شوراي اسلامي دغدغه بررسي و تصويب طرح‌ها و لوايح روي زمين مانده را هم دارند.

نمايندگان مجلس نهم بدون دسترسي به تريبون صحن جانشين نمايندگان دوره قبل شدند
احمد آريايي‌نژاد عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس در اين مورد به «ابتکار» گفت: شايد براي افزايش آراء نمايندگان در شهرستان‌ها اين امتياز به حساب بيايد اما روي هم رفته کانديداهاي جديد فرصت بيشتري به منظور برنامه‌ريزي براي برنامه‌هاي تبليغاتي دارند کما اينکه تعدادي از آنها فعاليت‌هاي خود را حتي قبل از ثبت‌نام براي حضور در انتخابات مجلس شوراي اسلامي آغاز کرده‌اند. وي افزود: البته فراموش نکنيم که اکثر نمايندگان مجلس کنوني بدون در اختيار داشتن تريبون صحن مجلس يا فضاي رسانه‌ها توانستند جانشين نمايندگان دوره قبل مجلس شوراي اسلامي شوند بنابراين نمي‌توان گفت که نمايندگان کنوني به دليل در اختيار داشتن اين امکانات مي‌توانند در انتخابات پيش رو يک گام جلوتر از کانديداهاي جديد باشند. نماينده مردم ملاير در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: آنچه مسلم است مردم براي انتخابات کانديداي مورد نظر خود لحظه‌هاي آخر به ويژه در 48 ساعت قبل از برگزاري انتخابات تصميم مي‌گيرند ضمن اينکه آنها در انتخاب کانديداهاي مدنظر خود بيشتر روي فعاليت‌هاي اقتصادي و عمراني که افراد انجام داده‌اند، دقت مي‌کنند نه نطق و پيشنهادي که نمايندگان کنوني در زمينه قانونگذاري يا اصلاح قوانين انجام داده‌اند. وي يادآور شد: اگر نمايندگان کنوني بخواهند که بيشتر به فعاليت‌هاي عمراني و اقتصادي بپردازند خواسته يا ناخواسته از فضاي قانونگذاري فاصله خواهند گرفت که اين خود آفتي براي فعاليت نمايندگان بوده و کشور را نيز به دليل اختلال در کار قانونگذاري با مشکلات عديده‌اي مواجه مي‌سازد.

ساختار و قانون انتخابات و فعاليت احزاب در ايران مشخص نيست
حشمت‌الله فلاحت‌پيشه نماينده اصولگراي مجلس هشتم در گفت‌وگو با «ابتکار» اينکه جايگاه نمايندگان کنوني مجلس مي‌تواند شانس حضور آنها در مجلس آتي را افزايش دهد را مختص آراء شهرستان‌ها دانست و اظهار کرد: اعتقاد من اين است که نوعي خلاء قانوني و تبعيض در نظام انتخاباتي کشور وجود دارد که متاثر از حلقه‌هاي مفقود ساختاري در فعاليت‌هاي حزبي و شفافيت در رفتار انتخاباتي است چراکه ساختار و قانون انتخابات و فعاليت احزاب در ايران مشخص نيست. وي افزود: حل اين مشکل فقط در چند ماه قبل از انتخابات امکان‌پذير نيست و تحقق اين مهم نياز به ايجاد قانون و فضاي رسانه‌اي دارد که به راحتي در اختيار همه کانديداها قرار داشته باشد. اين نماينده ادوار مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه نمي‌توان مجلس را براي عدم تبعيض در انجام فعاليت‌هاي انتخاباتي بين رقبا تعطيل کرد، تصريح کرد: اين امر طبيعي است که نمايندگان مستقر در مجلس کنوني حافظ وضع موجود باشند و با ابزاري که در اختيار دارند تا لحظه آخر از مواضع خود دفاع کنند اما اين نکته را هم نبايد ناديده گرفت که سايرين ممکن است نمايندگان را در جايگاه مدافعي که در آن قرار دارند، نقد کنند.

نمايندگان کنوني مجلس در تيررس نگاه دستگاه‌هاي نظارتي قرار دارند
ابراهيم نکو عضو کميسيون اقتصادي مجلس نيز با تاکيد بر اينکه حضور در فضاي مجلس نمي‌تواند عامل موثري براي موفقيت نمايندگان کنوني جهت ورود به مجلس دهم باشد به «ابتکار» گفت: متاسفانه نمايندگان مجلس کنوني بيشتر در تيررس حملات حريفان انتخاباتي خود قرار دارند ضمن اينکه تريبون صحن به راحتي در اختيار همه نمايندگان قرار نمي‌گيرد البته اين نکته را هم نبايد فراموش کرد طرح‌ها و لوايحي که تا پايان دوره بايد بررسي شوند اين اجازه را نمي‌دهند که نمايندگان بتوانند از اين تريبون براي رفتارهاي انتخاباتي خود استفاده کنند. وي افزود: هم‌اکنون برخي کانديداهاي جديد بدون اينکه اعلام کنند مشغول فعاليت‌هاي انتخاباتي هستند و قبل از ثبت‌نام در محافل مختلف حضور پيدا کرده و بدون اينکه تحت نظر باشند ضمن بيان عملکردها و اظهارنظرهاي خود به راحتي مي‌توانند منکر تصميم خود براي حضور در انتخابات مجلس شوراي اسلامي شوند. اين عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس يادآورشد: آنچه مسلم است نمايندگان مجلس کنوني بيشتر در تيررس نگاه دستگاه‌هاي نظارتي قرار دارند و نمي‌توانند به راحتي براي حضور در انتخابات آتي مجلس فعاليت‌هاي انتخاباتي داشته باشند بنابراين نمي‌توان حضور افراد در مجلس را امتياز مهمي براي موفقيت آنها در انتخابات پيش رو مجلس شوراي اسلامي دانست.

*مرضيه جليلي

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات