تبلیغات

نقشه پوتين براي اروپا و قفقاز

دنياي اقتصاد/ متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

مجموعه‌اي از نقشه‌هايي که در جولاي 2012 از سوي «اکسپرس گازتا» چاپ مسکو منتشر شده است، نشان‌دهنده طرح‌هاي نهايي مسکو در اوکراين و خارج نزديک روسيه است. «اکسپرس گازتا» معتقد است که «متخصصان ژئوپليتيک گمنام» اين نقشه را براساس اطلاعات «اوپن سورس» از موسسات تحقيقاتي و آثار استراتژيست‌هايي مانند آلوين تافلر، زبيگنيو برژينسکي و ساموئل ‌هانتينگتون طراحي کرده‌اند. بر اساس اين نقشه، ظاهرا برخي در روسيه اميدوارند تا سال 2035 اروپا از هم بپاشد، به‌شدت اسلامي شود و از ظهور مجدد‌ آلمان رنج ببرد.

سياست خارجي روسيه دو بازتاب در هم تنيده دارد: «اتفاقات بد» زماني رخ مي‌دهد که ديگر به روسيه اجازه داده نمي‌شود تا از شهروندانش حمايت کند و «اتفاقات بدتر» هم زماني رخ مي‌دهد که آن همسايگان براي کسب حمايت به جاي ديگري نظر دوخته باشند؛ اما شايد روسيه هم برنامه‌هايي براي اين همسايگان ناسپاس و دروغين داشته باشد.

مجموعه‌اي از نقشه‌ها- که ابتدا در جولاي 2012 از سوي Express Gazeta چاپ مسکو منتشر شد، درست پيش از آغاز بحران فعلي در اوکراين- دوباره منتشر شده و به نظر مي‌رسيد اين نقشه‌ها طرح‌هاي نهايي مسکو در اوکراين و خارج نزديک روسيه را نشان مي‌دهد. ترديدآميز است که اين نقشه بيانگر طرح بازي واقعي از سوي پوتين باشد. «اکسپرس گازتا» معتقد است که «متخصصان ژئوپليتيک گمنام» اين نقشه را براساس اطلاعات «اوپن سورس» از موسسات تحقيقاتي و آثار استراتژيست‌هايي مانند الوين تافلر، زبيگنيو برژينسکي و ساموئل هانتينگتون طراحي کرده‌اند. در عوض، اين نقشه بايد به‌عنوان تصويري کارتوگرافيک از تحقق آرزوي روسي برآورد کرد که بازتاب اميدها و نااميدي‌هاي دست‌کم بخش کوچکي از افکار عمومي روسيه است. براساس اين نقشه، ظاهرا برخي در روسيه اميدوارند که تا سال 2035 اروپا از هم بپاشد، به شدت اسلامي شود و از ظهور مجدد‌ آلمان رنج ببرد. زيگموند فرويد در کتاب «تفسير يک خواب» در سال 1899 تحقق آرزو را به‌عنوان ارضاي اميال سرکوب شده از طريق فرآيند ضمير ناخودآگاه مانند خواب‌ها، روياها و توهمات تعريف مي‌کند. اين نقشه، روياي روسيه‌اي است که از جايگاه کوچک خود در جهان سرخورده شده و از همسايگان اروپايي خود با به اجرا در آوردن توهمات ژئوپليتيک به زور اطاعت و رضايت مي‌طلبد.

اروپاي غربي
در نگرشي که از دوران کمونيسم به بعد واقعا تغييري نکرده- و شايد با احساس ضدغربي از زمان پايان اتحاد شوروي تقويت شده- روسيه، اروپاي غربي را به لحاظ اخلاقي و اقتصادي ورشکسته مي‌داند؛ منحط و نزديک به فروپاشي. از اين رو، تجزيه تقريبا تمام دولت‌هاي مهم اروپايي از بريتانيا آغاز مي‌شود. پس از آنکه اسکاتلند همه پرسي برگزار کرد، ايرلند شمالي به سوي جمهوري رفته و خواهان پيوستن به ايرلند متحد است که به‌طور موثري پادشاهي متحده را به انگلستان و ولز تقليل داده است. به نوشته «اکسپرس گازتا»، بحران اخير اقتصادي تمرکز زدايي از اسپانيا را تسريع کرده، کاتالونيا و باسک را به سوي استقلال برده و باعث شده ساير نقاط اسپانيا در قالب کنفدرالي همزيستي داشته باشند.

فرانسه نيز بخشي از سرزمين‌هايش را به باسک مي‌بازد اما مساله مهم «فروپاشي تکثر فرهنگي» به دليل شکست در وفق دادن «مردمان رنگين پوست» است يعني مهاجران رسيده از مستعمرات سابق فرانسه. اين نقشه نشان مي‌دهد که اين وضعيت تا جايي بدتر خواهد شد که فرانسه مجبور به ديپورت کردن اقليت‌هاي قومي به مناطق جنوب شرقي مي‌شود که «عرب‌نشين» ناميده مي‌شود؛ منطقه‌اي اسلامي در مارسي و پايتخت آن (به دلايلي، جزيره کورس تنها مي‌ماند و آلزاس و لورن بار ديگر به دست آلمان مي‌افتد). بلژيک هم رفتني است و به مناطق قومي- زباني تقسيم مي‌شود. فلاندرزها در شمال به هلند و اتحاديه هلندي مي‌پيوندند؛ اما اين نقشه به شکل بدي والونياي فرانسه زبان را از دست فرانسه دور مي‌سازد.

اروپاي مرکزي
ايتاليا هم- بر حسب خطوط اقتصادي- به دو بخش تقسيم مي‌شود: اتحاديه شمال که کشور را تا حوالي مرز توسکاني- لاتزيو در کنترل دارد. روم بخش جنوبي ايتاليا مي‌شود که آنقدر فقير است که نمي‌تواند مانع جدايي ساردينيا و سيسيل شود. بوسني و هرزگوين- محصول ديپلماسي آمريکا- پاکسازي شده و ميان کرواسي و صربستان تقسيم مي‌شود. ترکيه بخش بزرگي از آلباني (عمدتا مسلمان‌نشين آن) را همراه با کوزوو و بخش‌هاي قابل توجهي از صربستان و مقدونيه (که آلبانياي بزرگ را تشکيل مي‌دهند) به دست مي‌آورد. مجارستانِ انتقامجو در نهايت بخشي از سرزمين‌هايي را که پس از فروپاشي امپراتوري اتريش- مجارستان از دست داد،به دست خواهد آورد و «وجوودينا» را از صربستان و بخشي از ترانسيلوانيا را از روماني نصيب خود مي‌کند. اما لهستان بيچاره. اين دوست جدي سابقا اسلاوي، متحد سرسخت کمونيست، که اکنون مي‌خواهد غربي شود به دليل بي‌وفايي به روسيه مادر با تکه تکه شدن مجازات مي‌شود. در غرب، آلمان مدعي پومرن ساحلي و سيلسيا مي‌شود. برلين حتي پروس شرقي را از نو جذب و روسيه را مجبور مي‌کند که از نيمه شمالي سرزمين خود بگذرد. عجيب به نظر مي‌رسد که روسيه مايل به دل کندن از منتهي اليه غرب خود باشد؛ اما اين مساله مقدم بر تقدس مرزهاي روسيه است: حماقت خروج از زير چتر امنيتي روسيه را به ورشو مورد تاکيد قرار مي‌دهد. مساله آخر در اين قسمت از اروپا اين است که بخش کوچکي از غرب اوکراين اعلام استقلال مي‌کند.

اروپاي شرقي
يک اتحاديه اروپاي نامتحد و از هم‌گسيخته، روسيه را قادر مي‌سازد تا کنترل مناطق روسي‌نشين را از دولت‌هاي بالتيک به زور غصب کند. استوني منطقه ناروا را از دست مي‌دهد، لاتويا منطقه دونيسک را از دست مي‌دهد و مسکو هم بلاروس را در قالب منطقه‌اي روسي در مي‌آورد. همچون لهستان، اوکراين هم به دليل گناه غربگرايي خود مجازات مي‌شود: نه تنها روسيه شرق و جنوب اين کشور را به خود ضميمه مي‌کند بلکه غرب اوکراين هم به‌عنوان «گاليسياي مستقل» از آن جدا مي‌شود (که مي‌تواند بخش شرقي لهستان را از آن خود کند). روماني هم براي جبران از دست دادن و واگذار کردن ترانسيلوانيا به مجارستان، مولدوا را مي‌گيرد، به جز بخشي که به روسيه تعلق مي‌گيرد. بلغارستان هم که از جايگاه سنتي خود به واسطه تسخير بروکسل از سوي روسيه مي‌ترسد از سوي ترکيه مجازات مي‌شود و به دليل اقليت بلغاري ترک، بندر بورگاس به ترکيه مي‌رسد.

قفقاز
روياي روسي در قفقاز چيست؟ به راستي، شمال شرق اين منطقه شاهد ظهور اميرنشين قفقاز است. شايد اين يک عقب نشيني استراتژيک باشد که از دست دادن سرزميني را به حداقل رسانده و باعث گسترش تجزيه‌طلبي اسلامي به چچن، اينگوش و داغستان شود.

گرجستان نيز هزينه ايستادگي در برابر روسيه و نزديکي به غرب را مي‌پردازد: روسيه مستقيما استان تجديدنظر طلب آبخازيا را ضميمه مي‌کند و اين در صورتي است که گرجي‌ها بپذيرند که خوب بازي کنند، زيرا در اين نقشه آنها کنترل اوستياي جنوبي - يک تحت‌الحمايه روسي در خاکشان- را دوباره به دست مي‌گيرند. اما اين پايان مشکلات گرجستان نيست. روسيه، براي برقراري يک راه نجات براي متحد خود ارمنستان، از کريدوري که مستقيم از سرزمين گرجستان مي‌گذرد اخاذي مي‌کند و در عمل آن را به گرجستان غربي و کاختي تقسيم مي‌کند. مقاله اکسپرس گازتا، به اين نکته توجه داشت که در نقشه پيشنهادي شان همه چيز به درستي و به دقتي که پيش‌بيني شده ممکن است رخ ندهد. البته اين درست است اما اندکي هم رياکارانه است. انسان‌ها مقيد به اعتماد به اين نقشه‌ها هستند. اين توهم کارتوگرافيک ترسيم سرخوردگي سياست خارجي روسيه است با پيش‌بيني شکست آينده «دشمنان» و پيروزي‌هاي آينده براي خودش. اگر دوست داريد بخنديد. هرچند ممکن است اين نقشه اکنون مضحک به نظر رسد- در مقايسه با گذشته و سال 2012 – اما بي‌ترديد به نظر مي‌رسد وضعيت روي زمين در اين جهت در حال حرکت باشد.

*محمد حسين باقي

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات