تبلیغات

آريا نوشت: لاريجاني بدون حزب مي آيد

آريا/ متن پيش رو در آريا منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
درحالي که حاميان علي لاريجاني عزم خود را جزم کرده بودند تا در انتخابات مجلس دهم به شکل منسجم و در قالب يک حزب سياسي به فعاليت خود ادامه دهند اما حالا يک چهره نزديک به رييس پارلمان ايران از منتفي شدن اين تصميم رهرواني ها خبر داده و گفته است ديگر تصور نمي کنم که ما شاهد شکل گيري حزبي به دبيرکلي آقاي لاريجاني باشيم.
جواد هروي،عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري آريا ،گفته است:بعد از انتخابات هيات رييسه مجلس در خرداد ماه عملا شکل گيري حزب رهروان ولايت به زمان هاي بعد موکول شد که آرامش برفضا حاکم گرديد که البته اين آرامش گوياي آن بود که ديگر چنين حزبي پا نخواهد گرفت.اين در حالي است که پيش از اين رسانه ها خبر داده بودند که علي لاريجاني براي تاسيس اين حزب حتي رايزني‌هايي با ناطق‌نوري، ولايتي، قاليباف، نهاونديان و رحماني فضلي داشته است.در همين حال بهروز نعمتي،عضو شوراي مرکزي رهروان ولايت هم از پايان تدوين و نگارش اساسنامه حزب علي لاريجاني خبر داد و گفته بود:دکتر جلالي،رييس فراکسيون رهروان ولايت به زودي از اين حزب پرده برداري خواهد کرد.وي نقش فراکسيون رهروان ولايت را در تشکيل حزب لاريجاني موثر دانست و تاکيد کرد:«اعضاي فراکسيون رهروان ولايت و اطرافيان آقاي لاريجاني در مناطق مختلف کشور شخصيت هاي تاثيرگذاري هستند بنابراين مي توانند با تشکيل حزب از ورود فردي که يک شبه مي خواهد همه تشکيلات کشور را برهم بريزد جلوي کنند و اثر بخشي خوبي در سطح کشور داشته باشند.»
وي گفت «گرايش حزب لاريجاني به سمت اصولگرايان معتدل خواهد بود و در کنار رييس مجلس اصولگرايان اعتدالگرا حضور خواهند داشت .اصولگراياني که مي خواهند شرايط کشور به سمت اعتدال پيش برود.»بعد از آن کاظم جلالي، رييس مرکز پژوهش‌هاي مجلس و چهره نزديک به علي لاريجاني ماموريت لاريجاني براي تدوين اساسنامه حزب رهروان ولايت را تاييد کرد. رييس فراکسيون رهروان ولايت حتي درباره چرايي تاسيس حزب از سوي فراکسيون رهروان با رهبري علي لاريجاني گفت: تقويت انسجام تشکيلاتي مدت‌هاست که در دستور کار فراکسيون رهروان قرار دارد و بر همين اساس مدل‌هاي مختلفي براي افزايش اين انسجام مورد بحث و بررسي قرار گرفت که در نهايت تاسيس حزب تا اين ساعت تصميم همه دوستان است. جلالي با بيان اينکه تاسيس حزب رهروان خون تازه‌يي به بدنه تشکيلاتي و کالبد اصولگرايان است، اظهار داشت: وحدت اصولگرايان ضرورت غيرقابل انکاري است و آقاي لاريجاني و اعضاي رهروان ولايت هم تلاش مي‌کنند تا در اين زمينه نقش خود را ايفا کنند. وي در پاسخ به اين سوال که حزب رهروان براي انتخابات مجلس برنامه خواهد داشت يا خير، اظهار داشت: تقويت موقعيت نيروهاي اصولگرا از مهم‌ترين دغدغه‌هاي اعضاي فراکسيون رهروان است و براي انتخابات فعلا برنامه‌يي نداريم چرا که راه‌اندازي حزب تا اين لحظه در مرحله ارزيابي کارشناسي بوده است. رييس فراکسيون رهروان ولايت افزود: دوستاني که پيشنهاد راه‌اندازي حزب رهروان ولايت را داده‌اند مي‌خواهند تا در فضاي سياسي کشور کار اصولي و حرفه‌يي انجام دهند. وي افزود: همان طرز تفکري که ما در داخل دنبال مي‌کرديم را در حزب خواهيم داشت به علاوه آنکه از نيروهاي داخل و خارج از مجلس نيز استفاده مي‌کنيم.
پيشتر شجاعي کياسري، از ديگر اعضاي فراکسيون رهروان نيز گفته بود که تاسيس حزب از سوي لاريجاني مقدمات خود را مي‌گذراند و قطعا براي انتخابات مجلس آينده فعال خواهد بود. حسين عبدي يکي ديگر از حاميان علي لاريجاني و از اعضاي فراکسيون رهروان ولايت هم گفت که حزب رهروان ولايت تا قبل از انتخابات مجلس آغاز به کار خواهد کرد.
اين در حالي است که در همان زمان برخي از اصولگرايان با تشکيل حزب رييس مجلس مخالفت کردند چراکه آنها براين باور بودند که تشکيل اين حزب از سوي علي لاريجاني اجماع در اصولگرايان را سخت تر مي کند.
در اين ميان البته جمعيت ايثارگران، جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي، جبهه پايداري و حاميان احمدي‌نژاد از جدي‌ترين مخالفان کنشگري سياسي علي لاريجاني بودند .اين مخالفان حتي برخي از چهره هاي نزديک به علي لاريجاني را نيزدربر مي گرفت . محمدرضا باهنر، دبيرکل جبهه پيروان خط امام و رهبري از جمله اين افراد بود که گويا تمايلي به تشکيل حزب رهروان ولايت با دبير کلي علي لاريجاني نداشت.

حزب لاريجاني شکاف عميقي بين اصولگرايان ايجاد مي کند
وحيد فياضي،عضو فراکسيون اصولگرايان مجلس شوراي اسلامي هم به خبرنگار پارلماني آريا ،گفت«اگر لاريجاني حزب تشکيل دهد ياران ايشان اصولگرايان هستند البته آقاي لاريجاني نمي تواند همه اصولگرايان را جمع کند لذا با تشکيل حزب توسط ايشان ما شاهد شکاف عميق بين اصولگرايان خواهيم بود که پر کردن اين شکاف هم سخت خواهدبود لذا تاقبل از شکل گيري چنين حزبي مي توان گفت اصولگرايان در يک جبهه هستند.»

لاريجاني برگ برنده اصولگرايان يا اصلاح طلبان
به هرحال اگرچه يک عضو فراکسيون رهروان ولايت تشکيل حزب علي لاريجاني را منتفي اعلام کرده است اما به باور بسياري از اصولگرايان رييس مجلس از ظرفيت هاي جريان اصولگرايي محسوب مي شود .ظرفيتي که البته بخشي از اصلاح طلبان نيز براي انتخابات مجلس دهم قصد ائتلاف با او را دارند به طوري که محمد عطريانفر،عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران مي گويد :ما لاريجاني را براي رياست مجلس به موقعيت نسيه و غيرنقد آقاي عارف ترجيح مي‌دهيم يا محسن هاشمي،ديگر عضو حزب کارگزاران تاکيد مي کند که بايد هر طور شده علي لاريجاني را جذب کنيم .

آقاي لاريجاني ظرفيت بزرگ اصولگرايي است
اين در حالي است که محمدرضا باهنر درباره جايگاه لاريجاني در اردوگاه اصولگرايي مي گويد:آقاي لاريجاني در جريان اصولگرايي ظرفيت بسيار بزرگي است و اگر چه دوستان نتوانستند چيزي تحت عنوان حزب تأسيس کنند اما ايشان ظرفيت بزرگي محسوب مي‌شود.
باهنر تاکيد کرد:لاريجاني از ظرفيت‌هاي مؤثر اصولگرايي برخورداراست و مفهومي ندارد که او را در طيف اصلاح‌طلبي بدانيم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات