تبلیغات

شهروند نوشت: چالش ساندويچ فروش هاي شبه آمريکايي در تهران

شهروند نوشت: چالش ساندويچ فروش هاي شبه آمريکايي در تهران

روزنامه شهروند/ متن پيش رو در شهروند منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

حاشيه‌هاي «کي‌اف‌سي» ايراني تمامي ندارد. حالا حدود ٣‌سال از افتتاح جنجالي نخستين شعبه رستوران آمريکايي کي‌اف‌سي در کرج مي‌گذرد. رستوراني که با مشارکت بخش خصوصي و يک فوتباليست سرشناس آغاز به کار کرد، اما درست يک روز پس از شروع کار با واکنش دولتي‌ها مواجه شد و خبر جعلي بودن و پلمب اين نمايندگي روي خروجي خبرگزاري‌ها قرار گرفت. البته روابط عمومي اين شرکت که نام «کيهان افتخار سينا» را براي خود برگزيده بود، جعلي بودن مجوزهايش را نپذيرفت و اعلام کرد اين شرکت به‌عنوان مالک رستوران‌هاي زنجيره‌اي کي‌اف‌سي در ايران در همايش اتحاديه دارندگان رستوران و
سلف سرويس تنديس واحد نمونه کشوري را دريافت کرده است و اگر مجوزهاي‌هايش جعلي است پس چگونه است که اين تنديس به آن اهدا شده است؟ روابط عمومي اين شرکت همچنين تاکيد کرده بود اين رويداد به دليل رقابت ناسالم و جوسازي آنها اتفاق افتاده است. اين‌بار اندکي پس از لغو تحريم‌ها و تصويب برجام، کي‌اف‌سي ايراني بي‌سروصداتر از گذشته نخستين شعبه رستوران خود را در غرب تهران افتتاح کرد، اما ٣ روز پس از افتتاح اين شعبه پلمب شد. حالا عکس کي‌اف‌سي ايراني با برگه پلمب اماکن، بين شهروندان ايراني دست به دست مي‌شود و دوباره اظهارنظرها درباره پلمب کي‌اف‌سي همان اظهارنظرهاي ٣‌سال پيش است. اتحاديه‌هاي صنفي و متوليان بازار باز هم مدعي هستند که کي‌اف‌سي ايراني هيچ سند و پروانه کسبي ندارد. اين ادعا توسط کساني مطرح شده است که ٣‌سال پيش کي‌اف‌سي ايراني را به جعل امضا پاي پروانه کسب نيز متهم کرده بودند.صرف‌نظر از واکنش اتحاديه‌هاي صنفي و متوليان بازار، ديروز صبح ١٦ نماينده مجلس نيز در صحن علني به محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت هشدار داده و از او خواسته بودند از داير کردن کافه و رستوران‌هايي به سبک غربي در ايران جلوگيري به عمل آورد. اين نمايندگان ضمن اشاره به رستوران آمريکايي عرضه مرغ سوخاري گفته بودند که رستوران‌هاي به سبک غربي محلي براي مانور تجمل و رفاه‌زدگي و نمايش رفتارهايي خلاف فرهنگ ايراني - اسلامي است. در اين بين که کي‌اف‌سي ايراني پلمب مي‌شود و بيشتر از ٣‌سال است که خبرسازي‌هاي آن ادامه دارد، برخي شايعات نيز در شبکه‌هاي اجتماعي حاکي از آن است که يک آقازاده نيز به دنبال دريافت مجوز رسمي اين رستوران و افتتاح آن در ايران است.

از ادعاي نداشتن پروانه تا جعل امضا
اظهارنظرها در اين‌باره متفاوت است. برخي از تشکل‌هاي صنفي مرتبط با رستوران‌داري، معتقدند ضرورتي براي حضور کي‌اف‌سي در ايران وجود ندارد و چنانچه اين رستوران بخواهد در ايران داير شود بايد علاوه بر دريافت مجوز از نمايندگي اصلي، از اتحاديه‌ها و صنوف مرتبط در ايران نيز اجازه بگيرد. برخي واکنش مخالفت‌آميز تشکل‌ها با حضور کي‌اف‌سي در ايران را ناشي از رقابت داخلي‌ها با اين رستوران معروف مي‌دانند و معتقدند داخلي‌ها نگران از دست دادن بازار خود هستند. با اين حال «اسدالله احمدي شهريور» رئيس اتحاديه اغذيه‌فروشان که ٣‌سال پيش و در گفت‌وگو با ايسنا مدعي شده بود مدير کي‌اف‌سي ايراني امضاي او را جعل کرده است، اين‌بار مشکل فعاليت کي‌اف‌سي ايراني را در گفت‌وگو با خبرگزاري آنا ارايه ندادن سند و پروانه کسب به اتحاديه دانست و گفت: هنوز مجوز رستوران کي.‌اف‌.سي صادر نشده و اين رستوران به احتمال زياد پلمب خواهد شد. او که يک روز پيش از پلمب کي‌اف‌سي ايراني مصاحبه کرده بود، ادامه داد: براساس قانون اخطاري 15 روزه براي ارايه مدارک به مدير اين مجموعه داده شده است که قرار بود مدير اين مجموعه تا ساعت 10 صبح ديروز براي ارايه اسناد خود مراجعه کند، اما با عدم مراجعه و تشکيل پرونده در اين خصوص و اتمام مهلت مقرر، به پلمب اين مجموعه اقدام مي‌شود.

مجوز از خارجي‌ها دليل نمي‌شود
علي فاضلي، رئيس اتاق اصناف نيز با اعلام دلايل پلمب شعبه KFC در غرب تهران به مهر اعلام کرد: ممکن است برخي به نام برندهاي مشهور خارجي، اقدام به ثبت شرکت کنند اما اين دليل نمي‌شود که واحد مشغول به کار شود و بلکه بايد مجوزهاي لازم را از سوي مراجع ذيربط دريافت کند. او با بيان ابلاغ دستورالعمل برخورد با سوءاستفاده‌کنندگان از شهرت برندهاي مطرح، درباره پلمب شعبه KFC در غرب تهران گفت: هيچ مجوزي براي فعاليت و ثبت رسمي برندهاي آمريکايي KFC و مک‌دونالد در ايران صادر نشده و اساسا هيچ درخواستي نيز از سوي اين دو برند مطرح آمريکايي براي فعاليت در ايران مطرح نشده است. او تصريح کرد: روز گذشته دستورالعملي براي برخورد با آن دسته از فروشگاه‌هايي که از شهرت برندهاي بين‌المللي سوءاستفاده مي‌کنند، به تمام سازمان‌هاي بازرسي اصناف در سراسر کشور ابلاغ و اعلام شده است تا تمام واحدهايي که با نام مک‌دونالد يا KFC فعاليت مي‌کنند، پلمب شوند.

کي‌اف‌سي ايرانيان مجوز دارد
فاضلي همچنين تاکيد کرد: يک فروشگاه زنجيره‌اي موادغذايي «KFC ايرانيان» در کشور مجوز گرفته است که هيچ ارتباطي با شرکت‌هاي آمريکايي نداشته است، بنابراين برخي در فضاي مجازي با انتشار عکس‌هايي، فضا را متشنج کرده‌اند. به گفته فاضلي، هنوز شکايتي دال بر گشايش غيرقانوني برندهاي KFC و مک‌دونالد در ايران دريافت نکرده‌ايم، ولي اگر برخي برندها با دريافت پروانه کار از دستگاه‌هاي دولتي مشغول به کار شده‌اند که قرابت با برندهاي مذکور دارند، بحث ديگري است. در اين رابطه شنيده‌ام، فست‌فودي به نام KFC بدون پروانه کسب، مشغول به فعاليت بوده که پلمب هم شده است.رئيس اتاق اصناف ايران به ايلنا نيز گفت: هيچ فست‌فود آمريکايي در ايران شعبه ندارد و تمام اخبار درخصوص حضور غربي‌ها در اين بخش کذب است. بنابراين بايد از طريق رسانه‌ها اعلام کنم نه KFC در ايران شعبه دارد و نه هيچ فست‌فود خارجي ديگري. او ادامه داد: موادغذايي کي‌اف‌سي ايرانيان هم‌اکنون در کشور فعال است و اين نيز هيچ ارتباطي با برند KFC ندارد.

اشتباهي رستوران ما را بستند!
در همين زمينه «عباس پازوکي» مديرعامل رستوران «کي‌‌اف‌‌سي» حلال با تاييد خبر پلمب اين رستوران و انتشار تصوير مجوز خود در تهران به تسنيم گفت: پلمب کي ‌اف‌‌سي حلال ناشي از سوءتفاهم است و اين رستوران هيچ ارتباطي با کي‌اف‌سي آمريکا ندارد و با برند «کي‌اف‌سي ايرانيان» به ثبت رسيده است. او ادامه داد: ما متعلق به برندي با عنوان کي‌اف‌سي حلال هستيم که مربوط به ترکيه مي‌شود و متعلق به مسلمانان و بازار هدفش کشورهاي اسلامي است و ايرانيان مسلمان و شيعه در آن سهامدار هستند.مديرعامل رستوران کي‌اف‌‌سي ادامه داد: اين برند در حقيقت رقيب کي‌اف‌سي آمريکاست و کي‌اف‌سي آمريکا هم از اين رستوران شاکي است و اتفاقا رسانه‌‌هايي مثل بي.بي.سي. براي مقابله با کي‌اف‌سي حلال براي کي‌اف‌سي آمريکا تبليغ مي‌کنند اما آنچه در رسانه‌هاي ايران مطرح شد، قلب واقعيت بود.پازوکي تصريح کرد: دفتر اصلي کي‌اف‌سي حلال در ترکيه است و ما به‌عنوان يک ايراني که دوست نداشتيم با آمريکايي‌ها کار کنيم، با ترک‌ها همکاري کرديم. ما دنبال تبليغ و ترويج سبک زندگي اسلامي هستيم و در شعبه خودمان حتي به اقدامات فرهنگي در زمينه مطالعه، بهينه‌سازي مصرف آب و فرهنگ ترافيک پرداختيم.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات