تبلیغات

انديشکده امريکن اينترپرايز: آمريکا بايد مانع از اتحاد ايران و روسيه عليه منافع خود و شرکايش شود

انديشکده امريکن اينترپرايز: آمريکا بايد مانع از اتحاد ايران و روسيه عليه منافع خود و شرکايش شود

مشرق/ متن پيش رو در مشرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

انديشکده "امريکن اينترپرايز" در جديدترين گزارش خود در مورد ايران، آمريکا را به اقدام هر چه سريعتر عليه ائتلاف ايران-روسيه پس از توافق هسته‌اي فراخواند. اين انديشکده، با فرسايشي خواندن رفتارات اين دو کشور آنها را به روبرويي در آينده با اهداف آمريکا و شرکايش در خاورميانه متهم کرد و لذا لزوم آمادگي آمريکا با يک ائتلاف تمام و کمال در آينده را پر معنا دانست. البته اين موسسه، سوءظن متقابل ايران و روسيه را به نوعي پاشنه آشيل و مانع فراتر رفتن اهداف آنها از کاهش تاثير آمريکا در منطقه دانست.

اين موسسه در آغاز گزارش خود آورد: "همکاري اخير روسيه و ايران در سوريه تعجب بسياري از ناظران بين‌المللي را برانگيخته و حمايت آنها از بشار اسد مي‌تواند نشان‌دهنده يک تغيير بنيادين در ژئوپلتيک خاورميانه و يا بهره‌برداري از فرصت تاکتيکي از سوي اين دو باشد. نمايش قدرت و مداخله روسيه در سوريه از طرف نزديکترين متحد ايران، هر چقدر که چشمگير هم باشد اما بايد آن را در قاب تغيير بزرگ نگرش تهران در قبال مسکو دانست. اتحاد ايران و روسيه در سوريه، بخاطر شک فعلي و عدم اطمينان کامل نسبت به روسيه که در ته دل مقامات ايراني موج مي‌زند را نمي‌توان کامل و بي‌عيب ديد. علي لاريجاني در ابتدا از ميل روسيه به مشورت دادن به ايران پيش از شروع حملات هوايي مي‌گويد و سپس از اقدام روسيه تقدير به عمل مي‌آورد. سپس در 27 اکتبر سپاه پاسداران از اعزام بيشتر نيروي مستشار به سوريه سخن مي‌گويد. تهران بسيار اميدوار است که همکاري نيروهاي زميني ايراني با نيروي هوايي روسيه، منجر به بازپس‌گيري نقاط از دست رفته شود.

آمريکا بايد مانع از عمليات فرسايشي توافق هسته‌اي از سوي ايران و روسيه شود
امريکن اينترپرايز نوشت: "تفاهمات و همکاريهاي ايران و روسيه فراتر از بحث سوريه است. در ماه جولاي بود که امير دريادار "حبيب‌الله سياري" -فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي- اعلام کرد که "تفاهمنامه درياي خزر" بين دو کشور امضا شده است. همچنين در روز 21 اکتبر، ناو ايراني وارد آبهاي استراخان روسيه (که موشکهاي پرتاب‌شده به سمت سوريه از اين پايگاه شليک شد) شد. هر دو اتفاق، گواه افزايش مناسبات وسيع دفاعي بين دو کشور است. همچنين اخيرا ديداري از مسکو از سوي مقامات ارشد نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به عمل آمد و طي آن چند قرارداد امنيت داخلي امضاء شد. همچنين دو شرکت روسي سيستم رصد ماهواره‌اي براي ايران نصب کردند و بسياري از شرکت‌هاي روسي هم خواهان واردات پهپادهاي توليد شده توسط ايران شده‌اند".

موسسه آمريکايي ادامه داد: "طي دهه گذشته، ايران تلاش زيادي را معطوف بيرون آمدن از سايه سنگين تحريم کرد و حالا که توافق هسته‌اي حاصل شده، وزير خارجه اين کشور نهايت تلاش خود را براي ارتباط با کشورهاي ديگر و شکوفايي اقتصادي به کار گرفته و بدين ترتيب تشکيل يک ائتلاف منسجم عليه اين کشور براي منزوي کردنش از بازارهاي اقتصاد جهاني بسيار سخت مي‌گردد. ‌هم‌اکنون استراتژي کليدي جمهوري اسلامي "جذب اقتصاد روسيه" به اقتصاد خود است. قرار است شرکت‌هاي روسي دو رآکتور هسته‌اي در جنوب ايران راه‌اندازي کنند و دولت حسن روحاني اصرار بسياري بر تجارت با روسيه دارد. شرکت کشتيراني جمهوري اسلامي، در تابستان گذشته اقدام به ايجاد يک کانال کشتيراني کرد که بنادر دو کشور را به هم متصل مي‌سازد. اتاق بازرگاني ايران هم اعلام کرد که توافق پروازهاي مستقيم از مازنداران به آستراخان امضا شده است. در سفير اخير "الکساندر نواک" -وزير انرژي روسيه- به ايران هم مقامات ايراني تمامي تلاش خود را کردند تا با رو کردن انواع پروژه‌ها که شامل ميل ايران به ايجاد يک بانک مشترک بين دو کشور، عقد قراردادهاي سرمايه‌گذاري 35 تا 40 ميليارد دلاري درازمدت، و عضويت در بانک توسعه ارواسياي روسيه مي‌شود، رضايت روس‌ها را به سمت خود جلب کنند. "اميرحسين زماني‌نيا" -معاون وزير نفت ايران- هم ابراز داشته که روس‌ها به خوبي مي‌دانند چگونه در ايران تجارت کنند و ما اميدوار هستيم که ديدار نواک نتايج مثبت در بر داشته باشد.

امريکن اينترپرايز افزود: "ايران در تلاش در حال وارد کردن ورسيه به قضيه اجراي برجام است. چرا که عالي اکبر صالحي -رييس سازمان انرژي هسته‌اي- در روز 20 اکتبر اعلام کرد که ايران ذخيره اوارنيوم غني شده خود را به روسيه مي‌فروشد و در عوض آن، اورانيوم طبيعي دريافت مي‌کند. همچنين، انتظار مي‌رود که روسيه اقدام به توسعه سوخت هسته‌اي رآکتورهاي فعلي نمايد و بنا به گفته صالحي در پيشبرد طراحي سانتريفيوژهاي ايران مشارکت نمايد.

انديشکده مذکور، آمريکا را به اقدام مناسب و بموقع براي جلوگيري از رفتار فرسايشي پسا توافق ايران و روسيه و اتحاد اين دو عليه منافع آمريکا و متحدانش در خاورميانه دعوت کرد و نوشت: "هر چند که شک هميشگي ايران و روسيه نسبت به هم پيوسته عمق داشته است و همين مانع فراتر رفتن اهداف آنها از کاهش تاثير آمريکا در منطقه شده است، اما آمريکا بايد مراقب اين اتحاد تمام و کمال باشد. اين ائتلاف، ائتلاف نابرابرهاست و پوتين مرد هوشمندي است.

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

تبلیغات