تبلیغات

واقعيت‌هاي پيش‌روي حزب پيروز در ترکيه

انتخاب/ متن پيش رو در انتخاب منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

اکثريت مردم به اميد «ثبات و امنيت» رأي دادند و اين يعني ترس، عنصر تعيين کننده در انتخابات ترکيه بود.

اردوغان، رئيس جمهوري بلندپرواز ترکيه، پنج ماه پس از شکست حزبش در انتخابات ژوئن، توانست با وعده ايجاد «ايجاد ثبات و امنيت»، به پيروزي بزرگي دست يابد و راه سلطه بر عرصه سياست را هموار کند.

اردوغان پيروزي حزبش را «رأي مردم ترکيه به وحدت و تماميت ارضي» خواند و از دنيا خواست به نتيجه اين انتخابات احترام بگذارند. اما روزنامه جمهوريت ارگان حزب جمهوريخواه خلق که 134 کرسي را به دست آورده، پيروزي «حزب عدالت و توسعه» رجب طيب اردوغان را «پيروزي ترس» ناميد. صلاح‌الدين دميرتاش، رهبر حزب «دموکراتيک خلق‌ها» که حامي کردهاي ترکيه است و توانست با کسب 59 کرسي مجدداً به پارلمان راه يابد، نتايج انتخابات يکشنبه ترکيه را «نتيجه وحشت مردم و پيروزي بي ثباتي» خواند و تأکيد کرد که اين نوع پيروزي به جشن نيازي ندارد.

در اين ميان بورس استانبول صبح دوشنبه با 7/5 درصد افزايش قيمت سهام، پس از دوره‌اي بي‌ثباتي سياسي- اقتصادي در ترکيه «موقتاً» نفس راحتي کشيد و ارزش لير نيز به ميزان قابل توجهي افزايش يافت. در اولين مانور سياسي پس از پيروزي انتخاباتي، داوود اوغلو، نخست وزير ترکيه و دبيرکل حزب عدالت و توسعه، بلافاصله از لزوم تغيير قانون اساسي سخن گفت و مدعي شد «قانون اساسي کنوني ترکيه که باقيمانده دوران حکومت نظاميان ترک است، ديگر جوابگوي شرايط کنوني کشور نيست و ترکيه بايد به دنبال يک قانون اساسي تازه باشد، چون اين پيراهن براي ترکيه تنگ شده و اين کشور در شرايط کنوني به يک قانون اساسي مناسب با دموکراسي نيازمند است!»

صحنه ترکيه در فاصله برگزاري دو انتخابات در پنج ماه گذشته دستخوش اتفاقاتي شد که تأثير محسوس بر واقعه روز يکشنبه داشت. در اين مدت اردوغان آتش‌بس دو ساله با پ.ک.ک را کنار گذاشت و نبردي تمام عيار با کردها را آغاز کرد. ارتش و نيروهاي امنيتي ترکيه مجدداً و رسماً نبرد عليه کردها در جنوب غربي، جنوب شرقي ترکيه، داخل سوريه و شمال عراق را آغاز کردند. با وقوع و گسترش ناامني‌هاي پنج ماه اخير، اردوغان با تبليغات گسترده و ربط دادن اين خشونت‌ها به کردها و پ.ک.ک، توانست تب ناسيوناليزم ترکي پرقدرتي را ايجاد کند که خواستار «امنيت و ثبات» در ترکيه بود و آن را مقدم بر آزادي و دموکراسي مي‌شناخت.

با اين همه، پيش‌بيني اغلب ناظران سياسي در ارتباط با انتخابات يکشنبه ترکيه اين است که دولت تک حزبي اردوغان برخلاف آنچه در روز جشن پيروزي ديروز وانمود کرد، بسادگي از پس ناآرامي‌هاي چند ماه اخير ترکيه و مديريت بحران برنخواهد آمد. اين ناظران اوضاع مناطق کردنشين را ملتهب مي‌خوانند و بر اين باورند که خصومت کردهاي ترکيه با دولت مرکزي که آنکارا آن را تا خرداد گذشته بخوبي مهار کرده بود، دوباره تشديد خواهد شد.

دلايل اين بي‌اطميناني به آينده سياسي ترکيه به خط مشي خود اردوغان برمي‌گردد و اينکه وي سياست احياي امپراطوري عثماني را با اميد به جلب حمايت‌هاي غرب و اعراب نفتي بويژه در صحنه جنگ داخلي سوريه در پيش گرفت. اما همين سياست بلندپروازانه با برگزاري چند کنفرانس براي آنچه که ارتش آزاد سوري و مخالفان اسد مي‌خواند، ترکيه را درگير بحراني کرد که نزديک به پنج سال است ادامه دارد. در تداوم اين بحران، آنکارا بزرگ‌ترين دستاورد سال‌هاي اخيرش که توسعه اقتصادي ترکيه و آتش‌بس با کردها بود، به ميزان زيادي از دست داد و ناگزير شد نهايتاً پيمان آتش‌بس با پ.ک.ک را زير پا بگذارد و رسماً اعلام کند قدرت گرفتن و خودمختاري کردهاي سوري در جنوب غربي ترکيه را به هيچ روي برنمي‌تابد.

اين تحولات در شرايطي شکل گرفته است که مسکو در حرکتي مقابله به مثل عليه استراتژي «اخراج روسيه از آخرين سنگر عربي در خاورميانه» براي حمايت جدي از اسد رسماً وارد جنگ شد و ايران نيز مستشار نظامي به سوريه فرستاد تا توان آن را در نبرد با داعش و مخالفان مسلح اسد افزايش دهد. افشاي روابط پنهان نگاه داشته شده آنکارا با داعش، خريد نفت از اين گروه تروريستي و ايجاد تسهيلات به وسيله دولت ترکيه براي گروه‌هاي سلفي- تکفيري که عازم نواحي تحت کنترل داعش در سوريه و عراق بودند نيز به اعتبار آنکارا لطمه وارد کرد و روابط نسبتاً خوبش با مسکو را به مخاطره انداخت. فراموش نکنيم روابط آنکارا با مصر، دومين کشور قدرتمند جهان عرب تيره است و در ليبي که سابقاً شريک مهمي براي ترکيه بود، به سياستمداران و تجار ترک توجهي نمي‌شود.

ترکيه اردوغان جنگ سياسي در مصر، ليبي بغداد و سوريه را باخته است. بنابراين تا تشکيل يک دولت فراگير در آنکارا نبايد به بهبود اوضاع ترکيه اميد چنداني داشت. افزايش بهاي موقت سهام بورس و لير دوشنبه ترکيه و جهش آن به حد هفت سال قبل، نشانه موقت از «اميدواري به ثبات و امنيت» است، اما با توجه به بلندپروازي‌هاي رهبران فعلي حزب حاکم، کمتر ناظر بيطرفي است که رأي يکشنبه مردم ترکيه را نشانه و رشد مجدد اقتصادي ترکيه تلقي کند مگر آنکه رئيس جمهوري ترکيه به يک ارزيابي واقع‌بينانه و تازه‌اي درباره موقعيت کشور و توانمندي دولتش بپردازد. آنچه در اين ارزيابي بايد دقيقاً مورد توجه اردوغان قرار گيرد، اين واقعيت است که دستاورد‌هاي توافق هسته‌اي ايران با 1+5 مي‌تواند معادلات روابط سه دهه اخير ايران با منطقه و جهان را به شکلي کاملاً جدي تغيير دهد.

*حميد هوشنگي

تبلیغات

داغ ترین اخبار

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات