تبلیغات

واشنگتن پست: اسرائيل با چالش موجوديت روبه‌رو است

واشنگتن پست: اسرائيل با چالش موجوديت روبه‌رو است

تسنيم/ متن پيش رو در تسنيم منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

روزنامه واشنگتن پست از چالش‌هاي پيش روي رژيم صهيونيستي در سطح داخلي و خارجي در زمان حاضر و آينده و تهديد موجوديت اين رژيم در سايه سياست‌هاي سران تل‌آويو پرده برداشت.

 روزنامه واشنگتن پست چاپ آمريکا در مطلبي نوشت: اسرائيل از بزرگترين طرفهاي نقض کننده حقوق بشر در جهان است و اين وضعيت، مشکلي اخلاقي براي يهوديان آمريکا مطرح کرده: آيا به قبول دولتي که ديگران را از حقوق اساسي خود تا ابد محروم مي‌کند، ادامه دهيم؟ اين وضعيت مشکل ديگري را اما از دريچه صهيونيست‌ها مطرح مي‌کند: آيا اسرائيل عملاً در مسيري حرکت کرده که موجوديتش را به‌طور کامل تهديد مي‌کند؟

به گزارش شبکه العالم، اين روزنامه سپس اين سؤال را مطرح کرد: آيا تحريم دولتهايي که حقوق بشر را نقض مي‌کنند و مستثني کردن اسرائيل از اين امر يک برخورد دوگانه با معيارها به شمار نمي‌رود؟

روزنامه واشنگتن پست سپس به اين سؤال خود پاسخ داد و نوشت: به‌طور قطع يک برخورد دوگانه به شمار مي‌رود. ما درخصوص بقاي اسرائيل نگراني جدي احساس مي‌کنيم و همين نگراني را درباره سرنوشت ساير دولت‌ها نداريم.

استفان لويسکي استاد امور حکومتداري در دانشگاه هاروارد و گليد ويلي استاديار رشته اقتصاد و حقوق دانشگاه شيکاگو در مصاحبه مشترک خود در روزنامه واشنگتن پست نوشتند: به‌عکس دولت‌هاي ديگر مثل کره شمالي، تأثير تحريم بر اسرائيل زياد خواهد بود. کابينه اسرائيل در سايه کمکهاي زياد آمريکا و سرمايه گذاريها و تجارت و حمايت اخلاقي و ديپلماتيک واشنگتن از آن، نتيجه رفتارهاي احمقانه‌اش را احساس نکرده است.

آنها افزودند: ما بر سر دوراهي دشواري قرار داريم. گسترش شهرک‌ها و رويکردهاي جمعيتي جديد به‌زودي قدرت اسرائيل براي تغيير وضعيت را در کنترل خوهد داشت. ما سالهاي طولاني از کابينه‌هاي اسرائيل حمايت کرديم و حتي با کابينه‌هايي که با ما اختلاف نظر پيدا کردند، کمک کرديم به اين اميد که امنيت اسرائيل به آن براي دفاع از منافعش در درازمدت کمک خواهد کرد.

لويسکي و ويلي نوشتند: اين راهبرد ناکامي و شکست خود را اثبات کرده است و حاميان اسرائيل به عناصر سرسپرده آن به‌طور فاجعه‌باري تبديل شده‌اند. امروز ديگر امکان واقعي براي اسرائيل به‌منظور اتخاذ گزينه دشوار براي تضمين بقاي خود در سايه نبود فشار خارجي وجود ندارد.

قطع کمکهاي آمريکا
اين دو پژوهشگر از دولت آمريکا خواستند که کمکهاي خود به رژيم اسرائيل را قطع کند و گفتند: درخصوص حاميان اسرائيل، همه شيوه‌هاي فشار در دسترس دردناک خواهد بود. تنها راه عاقلانه براي بازنگري محاسبات اسرائيل همن قطع کمکهاي آمريکا و حمايت ديپلماتيک و تحريم اقتصاد اسرائيل و دوري گزيدن از آن است.

پژوهشگران مذکور افزودند: تحريم توليدات شهرک‌ها به‌تنهايي تأثيري نخواهد داشت که بتواند اسرائيل را به تفکر دوباره درباره وضعيت فعلي خود سوق دهد. فقط اين‌چنين ــ هرچند با اکراه ــ امور پيش خواهد رفت؛ يعني اينکه با عزم قوي مخالفت قاطع خود را با اسرائيل ابراز داشته و بر عزم خود براي تحريم توليداتش تأکيد کنيم و از دانشگاهايمان بخواهيم که حمايت از اسرائيل را متوقف کنند و از نمايندگان منتخب خود بخواهيم که کمک به اسرائيل را قطع کنند.

اين دو پژوهشگر ابراز عقيده کردند که اگر اسرائيل به‌طور جدي در مسير مذاکرات صلح براي تأسيس يک دولت فلسطيني داراي حاکميت يا اعطاق حق شهروندي دموکراتيک به فلسطيني‌هاي ساکن اراضي سال 48 حرکت نکند، قادر نخواهيم بود که به حمايت از دولت‌هايي که با کارهاي خود بقاي اسرائيل را در درازمدت تهديد مي‌کنند، ادامه دهيم.

روزنامه واشنگتن پست نوشت: حمايت آمريکا از اسرائيل بر دو محور استوار بوده است؛ نخست اينکه وجود يک دولت براي محافظت از ملت ما در برابر فجايع احتمالي در آينده ضروري بوده است و دوم اينکه هرگونه دولتي يهودي با اعتقاد خود به مبناي جهاني حقوق بشر دموکراتيک خواهد بود.

اين دو پژوهشگر گفتند: اما اقدامات غيردموکراتيکي در راه بقاي اسرائيل نظير اشغال کرانه باختري و غزه و محروم کردن فلسطيني‌هاي اين مناطق از حقوق اساسي خودشان اتخاذ مي‌شود که همه آنها اقداماتي موقت به شمار رفته است.

استفان لويسکي استاد امور حکومتداري در دانشگاه هاروارد و گليد ويلي استاديار رشته اقتصاد و حقوق دانشگاه شيکاگو افزودند: اشغالگري پايدار شده است و اسرائيل بر اساس يک سيستم مبتني بر تبعيض نژادي تا حد زياد برپا شده است و اين همان چيزي است که سران سابق درباره آن هشدار دادند. تعداد شهرک نشينان در کرانه باختري 30 برابر شده و از 12هزار نفر در سال 1980 ميلادي به 389هزار نفر در حال حاضر رسيده است. بعد از اينکه خط سبز که مناطق اشغالي (67) را از (اراضي اشغالي 48) متمايز مي‌کرد از همه نقشه‌ها پاک شده است، هر روز با کرانه باختري به‌گونه‌اي برخورد مي‌شود که بخشي از اسرائيل است.

«روون رولين» رئيس رژيم اسرائيل اخيراً اعلام کرد که کنترل بر کرانه باختري "جاي بحث و جدل سياسي ندارد بلکه حقيقتي اساسي در صهيونيسم مدرن است".

انزواي اسرائيل
اين دو پژوهشگر پيش‌بيني کردند که برخورد قهرآميز هميشگي رژيم اسرائيل با فلسطيني‌ها به‌طور قطع باعث منزوي کردن اسرائيل از کشورهاي دموکراتيک غرب خواهد شد و نه تنها حمايت اروپا از اسرائيل کم نشده است بلکه افکار عمومي آمريکا نيز که اسرائيل را در گذشته با قدرت حمايت مي‌کردند، خصوصاً در سايه نسل قرن دوهزار درحال تغيير کردن است.

لويسکي و ويلي گفتند که افزايش اشغالگري ناشي از فشارهاي جمعيتي ممکن است به گسست جامعه صهيونيستي منجر شود، زيرا افزايش شمار شهرک نشينان و تندروهاي ارتدوکس باعث رشد گرايش‌هاي قومي متعصب در يهوديان و احساس بيگانگي در نسل جوانان عرب شده است.

به‌گفته اين دو پژوهشگر، با تقسيم رژيم اسرائيل به جوامع متناقض، اين رژيم با خطر نبود کمترين روحيه تسامح دوجانبه روبه‌رو مي‌شود؛ روحيه‌اي که ويژگي ضروري هر جامعه دموکراتيکي است. در اين راستا، خشونت ناشي از موج اخير حملات در قدس و کرانه باختري مي‌رود که به يک امر عادي تبديل شود.

اين پژوهشگران در پايان تأکيد کرد که سران اشغالگر با تلاش خود براي تثبيت اشغالگري فرصت‌هاي بقاي دولت خود را کاهش مي‌دهند و متأسفانه تلاش‌هاي داخلي براي تغيير اين سرنوشت نيز کاهش يافته است.

تبلیغات

تبلیغات

جدیدترین اخبار

تبلیغات