تبلیغات

سرمقاله کيهان/ صورت و سيرت انقلاب

کيهان/ « صورت و سيرت انقلاب » عنوان يادداشتِ روز روزنامه کيهان به قلم سيد محمدسعيد مدني است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

1- همه مردم مکه از فقير و غني، «يتيم عبدالله» را مي‌شناختند. او بعد از آنکه در 8 سالگي پدربزرگش را هم از دست داد، به خانه عمويش جناب ابوطالب رفت که کفالت او را پذيرفته بود. بعد از يکي، دو سفر تجارتي، وقتي سنش از ده گذشت، به شباني گوسفندان مردم مکه مشغول و از اين پس به «چوپان قراريط» معروف شد. و بعد از آنکه به سنين جواني رسيد، با ثروتمندترين زن مکه، يعني خانم خديجه بنت خويلد، ازدواج کرد، و از اين پس برخلاف سال‌هاي نوجواني و جواني، زندگي را تا رسيدن به سن پختگي در آرامش و رفاه به سر برد، در اين زمان به خاطر رفتار و کردار آرام و شخصيت محترم و بي‌آزار او، در ميان مردم مکه به «محمد امين» معروف شد، مردي که بت‌پرست نبود، همه مي‌دانستند او يکتاپرست است، خداي بزرگ و واحد را مي‌پرستد، بعضي از نزديکان بسيار نزديک او مي‌دانستند که از وضعيت اعتقادي و طبقه‌بندي خشن اجتماعي و شرايط اقتصادي که بر محور نابرابري فاحش اقتصادي مي‌چرخيد و بر مکه حاکم بود، سخت رنجور و ناراضي است اما هرگز براي اشراف مکه و خدايان آنها دردسري ايجاد نکرده بود و هرگز (مثل افرادي چون عثمان بن حويرث و يا زيد بن عمرو يا عدي‌ بن حاتم و...) علني به بتان حمله و به بت‌پرستان اعتراض نکرده بود... به همين دليل همه مردم مکه، از فقير و غني، «محمد امين» را دوست داشتند و به او احترام مي‌گذاشتند.
2- آن شب نيز محمد امين چون همه روزها و سال‌هاي اخير که معمولاً تنها به صحرا مي‌رفت و مي‌انديشيد و يا در غار حرا معتکف و به راز و نياز با خداي يکتا و تفکر درباره هستي و آفرينش مي‌پرداخت، در غار حرا به عبادت و انديشه مشغول بود که ناگهان فرشته وحي بر وي ظاهر شد و به وي که سخت مضطرب و هراسان شده بود، فرمان داد: «اقراء... اقراء... اقراء باسم ربک الذي خلق...»! و محمد که خواندن نمي‌دانست، خواندن آغاز کرد و... و رسالت محمد(ص) به عنوان پيامبر خاتم و وارث و کامل‌کننده شريعت ابراهيم و موسي و عيسي (عليهم‌السلام) آغاز شد. و رسول خدا(ص) براي انجام مأموريت بزرگ و سنگين و مسئوليت خطيري که خداي بزرگ بر عهده‌اش نهاده بود، با دستان خالي از غار حرا سرازير شد... و چون رهبري بادرايت و مديري متفکر و بابرنامه، رسالت خود را براي ابلاغ آخرين دين خدا و تغيير نگرش و جهان‌بيني و فرهنگ حاکم آغاز کرد.
3- سه سال اول، دعوت در خفا صورت مي‌گرفت. پيامبر(ص) در اين مرحله به سراغ کساني مي‌رفت و افرادي را به دين خود دعوت مي‌کرد که آنها را «خويشاوند فکري» خود مي‌دانست. کساني که او را مي‌فهميدند، پيام وي را درک مي‌کردند و... کساني که حضرت(ص)، از قبل و در همان سال‌هاي سکوت و تفکر و تنهايي... آنها را شناسايي کرده و آنان را براي پذيرش آيين الهي سخت مستعد و آماده يافته بود.
درست است که در اين سه سال دعوت در خفا و پنهاني صورت مي‌گرفت، اما اين به آن معني نبود که بزرگان مکه از آنچه محمد(ص) بدان مشغول شده، و دعوتي که انجام مي‌دهد و ديني را که تبليغ مي‌کند، اطلاع نداشته باشند. در شهر کوچک مکه، خبرها زود مي‌پيچيد اما آنان مي‌ديدند که محمد(ص) و دين او، کاري به «منافع» آنان ندارد. دعوت او بيشتر «اثباتي» است تا «سلبي» پس آنها هم کاري به او نداشتند، چه بهتر از اين، در شهر مکه که شهر پرستش‌هاي مختلف بود و کعبه نه شهر خدا، که شهر خدايان و به «پانتئون»ي براي نگهداري بتان و شمايل قديسين مذاهب مختلف تبديل شده بود، ظهور دين تازه، به نفس خود مشکلي نداشت. براي آنان مهم آن بود که «محتوي» و جهت‌گيري و در يک کلام «سيرت» آن دين با منافع سرشار و جايگاه اشرافي آنها، تضاد نداشته باشد. به ويژه وقتي آورنده و پيام‌آور آن دين همان شخص محترم، ساکت و بي‌مزاحمت شهر، يعني «محمد امين» باشد!
4- «فاصدع بما تؤمر...» فرشته وحي اين بار از جانب خدا، محمد(ص) را چنين خطاب قرار داد: «حال با صداي بلند [علني] مأموريت خودت را ابلاغ کن...» و ادامه مي‌دهد: «و اعرض عن المشرکين، انا کفيناک المستهزئين» (حجر/ 94 و 95) اين آيات جهت‌گيري و «سيرت» دين جديد را معلوم مي‌دارد. «از مشرکان دوري کن و نگران مسخره‌چي‌ها نباش که خدا تو را در برابر آنها کفايت مي‌کند.» از اينجا به بعد وقتي بر همگان معلوم مي‌شود که دين جديد، دين زندگي است، وقتي اشراف مکه مي‌بينند که مخاطب اين دين «همه»، برده و اشرافي، ضعيف و قوي، مرد و زن، و در يک کلمه «ناس» است، و... وقتي بر آنها معلوم مي‌شود که اسلام فقط يک دين فردي و عبادي نيست، بلکه ديني است که فرهنگ هم هست يعني با نهادهاي جامعه و نيازهاي مردم کار دارد و براي همه جنبه‌هاي زندگاني اجتماعي از حکومت گرفته تا اقتصاد، و از حکومت گرفته تا قضاء و... برنامه و راه و رسم خودش را دارد، وقتي جهت‌گيري عدالت‌محور، ظلم‌ستيز، ضد اشرافي و ضد طاغوتي آن، صراحتاً معلوم مي‌شود و... ماهيت و «سيرت» آن آشکار مي‌شود، آن گاه نقاب‌ها از چهره‌ها کنار مي‌رود. چهره‌هاي مهربان و متبسم و حتي گاه حامي محمد بن عبدالله و اسم و رسم ايشان، به سرخي و خشونت مي‌گرايد و زبان‌هاي چرب و نرم و احترام‌آميز به تهديد و ناسزاگويي و عربده‌کشي باز مي‌شود، آنگاه از نظر آنان «محمد امين» به کذاب و ساحر و شاعر و... تبديل مي‌شود!... و آنگاه تاکتيک شکنجه و تحريم و تبعيد به کار گرفته مي‌شود و... آنگاه داستان هجرت و جهاد و شهادت آغاز مي‌شود... و در مسير زمان و طول تاريخ به جريان مي‌افتد.
5- وقتي «سيرت» حکومت علي(ع) آشکار و معلوم مي‌شود، وي واقعاً قرار است آنچه را بر منبر و روز «بيعت عام» به عنوان «برنامه حکومتي» اعلام کرد، عملي سازد و اجرايي کند، و حکومت خود را چون حکومت رسول خدا در 25 سال پيش بر مبناي قانون، و آن هم قانوني که جوهره آن عدالت است، برپا و اداره کند و... آنگاه صف‌آرايي ناکثين و قاسطين و مارقين در مقابل حکومت او آغاز شد. چنان که اجازه ندادند آن امير مظلوم در آرامش و فضاي بدون جنگ حکومت کند. آنها به کسي اجازه ندادند که خود او به خاطر رعايت مصلحت اسلام، از حق مسلم خود گذشت و 25 سال خار در چشم و استخوان در گلو، سکوت و تحمل کرده بود! باندها و جريانات مخالف، علي(ع) را دوست داشتند، بسياري از آنها فداکاري‌ها و جانبازي‌هاي او را در راه اسلام به ياد داشتند، حتي برخي از آنها اميري او را قبول داشتند، اما آنها علي(ع) را بدون «عدالت»، بدون عمل به قانون مي‌خواستند!
6- آنگاه عاشوراي حسيني پيش مي‌آيد و... اينجا نيز کسي؛ حتي يزيد با نام و صورت و شخص حسين‌ بن علي(ع) مشکلي نداشت، از نظر آنان حسين(ع) هرکس مي‌خواهد باشد، فقط با يزيد کاري نداشته باشد، حسين(ع)، هر مرامي که مي‌خواهد داشته باشد، هر چه را دوست دارد تبليغ و ترويج کند و خود به عبادت و راز و نياز مشغول باشد، اما به ظلم و ستمي که يزيديان بر مردم روا مي‌دارند، نبايد حساسيت داشته باشد و احساس مسئوليت کند. جبهه استکبار که در آن زمان در حکومت يزيد متجلي بود، خواهان حسين(ع) بدون قيام، حسين(ع) بدون امر به معروف و نهي از منکر بودند. آنها حسين(ع) بدون شمشير مي‌خواستند، حسين(ع) باشد، اما کربلا نباشد، آنان صورت حسين(ع) را مي‌خواستند، اما سيرتش را نه!، آنان اسم «حسين(ع)» را مي‌خواستند، اما «رسمش» را نه...! چنان‌که پيش از اين آنان با محمد(ص) بدون رسالت، با يتيم عبدالله، چوپان قراريط و امين مکه، مشکلي نداشتند، و دشمنيشان هم با علي(ع) با نام و سوابق او نبود، با ذوالفقار و عدالت و سيرت حکومت علي(ع)، دشمن بودند و...
7- و اين داستان امروز هم ادامه دارد تا بيش از هر چيز راستي و درستي اين شعار که «همه روزها عاشورا و همه زمين‌ها کربلاست» به اثبات برسد. امروز هم «تمام اسلام با همه کفر» درگير است. امروز هم دشمنان «حفظ صورت و تغيير سيرت نظام حق» را که اينک در «ايران سرفراز و انقلابي» متجلي شده است، هدف اصلي قرار داده‌اند. امروز که دشمن علاوه بر جنگ «سخت»، به جنگ «نرم» که به مراتب خطرناک‌تر و نفسگيرتر و ويرانگرتر از جنگ سخت است، روي آورده است: «جنگ نرم» بر خلاف «جنگ سخت» آشکار و قابل فهم و ملموس نيست و حتي در برخي موارد، طرف مقابل ضربه خود را مي‌زند، اما جامعه هدف، دچار خواب‌آلودگي و عدم احساس حمله است.
با اين همه و با همه توطئه‌ها و نقشه‌ها و دشمني‌ها، به لطف حق و هشياري رهبري و مقاومت مردم فهيم و صاحب تشخيص ايران- که علي‌رغم بعضي ناملايمات اما پاي اعتقادات خود و آرمان‌هاي انقلاب خود ايستاده‌اند- دشمنان راه به جايي نبرده‌اند و «شعارها بحمدالله زنده است، حرکت انقلابي حرکت زنده‌اي است و اين از استثناهاي تاريخ است»، چراکه «هيچ انقلابي را در دنيا ما سراغ نداريم که در طول 35 سال، 40 سال، با اين همه مخالفت، با اين همه دشمني، آن خط مستقيم و صراط مستقيم خودش را توانسته باشد ادامه دهد، وجود ندارد... انقلاب‌هاي واقعي که اتفاق افتاده، نتوانسته‌اند راه خودشان را ادامه بدهند. هدف‌ها تغيير پيدا کرده، همين هم هست که دشمنان ما را عصباني مي‌کند، همين است که امروز- اگر با خبرهاي خارجي آشنا باشيد- مکرر مي‌شنويد گفته مي‌شود تا وقتي ايران دنبال انقلاب است، کار ما با ايران مشکل است، راست مي‌گويند...»
با اين وجود ما مي‌دانيم و مي‌بينيم که جبهه استکبار دست‌بردار نيست و اگر او نيز بعد از 36 سال تلاش بي‌امان از شکست و سقوط «جمهوري اسلامي ايران» نااميد شده، حالا به شدت در پي آن است که آن را استحاله و مسخ کند، به اين معني که اسم و فرم و ظاهر و در يک کلام «صورت» آن باقي باشد، اما راه و مرام و آرمان‌ها و در يک کلام «سيرت» آن از بين برود. اگر نمي‌توانند آن را «تسليم» کنند، تلاش کنند به نفع خود «تغيير» دهند. آنها ايران انقلابي نمي‌خواهند، آنها «ايران»ي را مي‌خواهند ولو «با رهبري يک معمم» اما دست‌بسته و تسليم تمام‌عيار آنها باشد، و براي اين کار تاکتيک «نفوذ» و «رخنه» را در مراکز حساس و ارکان و حتي کوچه پس‌کوچه‌هاي نظام بيش از گذشته در دستور کار قرار داده‌اند، برنامه‌ريزي و کار و تلاش مستقيم و خستگي‌ناپذير را ادامه مي‌دهند و آني غافل نيستند. در اين پيکاري که در پيش گرفته‌اند (جنگ نرم) بيش از هر جا فرهنگ و هويت و شخصيت ملي و انقلابي ما را هدف قرار داده‌اند و کارسازترين سلاح آنها در اين شيوه از جنگ، تبليغات بي‌وقفه و «رسانه‌ها» هستند، به قول رهبر معظم انقلاب «حرکت عظيم رسانه‌اي که با کمک رسانه‌هاي نوپديد» و «پيشرفت‌هاي روزافزون محيط مجازي در خدمت تحقق اهداف جنگ نرم است» حرکتي که با «لشکر عظيم نخبگان فکري، سياسي، ادبي، اجتماعي و فعالان برجسته ارتباطات و رشته‌هاي مختلف هنري و...» پشتيباني مي‌شود.
آري دشمن ما را و اين نبرد را سخت جدي گرفته است. اروپا و آمريکا و رژيم‌هاي وابسته و خودفروخته و رژيم صهيونيستي هم در يک صف قرار دارند، دموکرات و جمهوري‌خواه هم در نوع «تاکتيک»، (مذاکره و ديپلماسي يا جنگ و هجوم نظامي) اختلاف نظر دارند، اما در زدن ايران انقلابي، هدف مشترک دارند. «نبردي عجيب و عظيم» برپاست و جا دارد در اين معرکه همه ما به وظيفه انقلابي و ملي خود عمل کنيم، مسئولان ما در هر جا که هستند و در هر سنگري که قرار دارند، رسانه‌هاي ما در هر زمينه و حوزه‌اي که فعاليت مي‌کنند، با همان جديتي که دشمن در اعمال و سخن خود و از بين بردن «سيرت» انقلاب تلاش مي‌کند، بلکه بيشتر از آن مراقب و هشيار باشند و در حفظ «صورت و سيرت انقلاب» هر دو، آني غفلت نکنند....

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات