تبلیغات

بايد از موازي‌کاري در برنامه‌هاي جشنواره امام رضا(ع) جلوگيري کرد

بايد از موازي‌کاري در برنامه‌هاي جشنواره امام رضا(ع) جلوگيري کرد

باشگاه خبرنگاران/ معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: سيزده دوره از جشنواره بين المللي امام رضا (ع) برگزار و پس از هر جشنواره جلسه آسيب شناسي و برنامه ريزي براي دوره بعدي آن تشکيل شده است.
کارانديش مروستي، معاون توسعه مديريت و منابع انساني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست کميته برنامه ريزي چهاردهمين جشنواره بين المللي فرهنگي – هنري امام رضا(ع) گفت: امسال پس از اتمام دوره سيزدهم اين جشنواره جلسات مفصلي با مديران کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استانها که دبيري برنامه هاي موضوعي جشنواره امام رضا(ع) را برعهده دارند برگزار شد و مطالب مطلوبي در اين جلسات مطرح و درباره آنها تصميم گيري و برنامه ريزي شد.

وي بيان کرد: برگزاري اين جلسات نشان مي دهد که همه دست اندرکاران اين جشنواره تلاش مي کنند کيفيت برنامه ها ارتقا يابد و در جهت فرهنگ سازي و ترويج فرهنگ رضوي اقدامات موثري انجام گيرد.

77 درصد شرکت کنندگان برگزاري جشنواره امام رضا(ع) را در راستاي ترويج فرهنگ رضوي موثر ارزيابي کردند

رئيس کميته برنامه ريزي چهاردهمين جشنواره بين المللي امام رضا (ع) نتايج نظرسنجي انجام گرفته درباره دوره سيزدهم اين جشنواره را مسرت بخش ذکر کرد و گفت: بر اساس اين نظر سنجي 77 درصد شرکت کنندگان برگزار ي جشنواره امام رضا(ع) را در راستاي ترويج فرهنگ رضوي موثر ارزيابي کردند.
کارانديش مروستي حضور پررنگ مردم و ديدن آثار در برنامه هاي جشنواره امام رضا (ع) رکن رکين اين رخداد فرهنگي برشمرد و گفت: هرچند بنياد بين المللي فرهنگي – هنري امام رضا (ع) محور اصلي اين جشنواره است اما نبايد فراموش کنيم که اگر در مراسم و برنامه هاي فرهنگي مشارکت مردم گسترده نباشد به نتيجه اصلي نمي رسيم.

وي اظهار کرد: هدف ديگر جشنواره امام رضا (ع) فرهنگ سازي و گفتمان سازي در زمينه فرهنگ رضوي است لذا براي هر دوره برگزاري اين جشنواره يک موضوع و شعار اصلي بايد در نظر گرفته شود تا برنامه هاي بر مبناي آن تدوين شود.

وي بيان کرد: نيازهاي مختلفي در جامعه امروز وجود دارد که دين کامل اسلام قادر به پاسخگويي به همه اين نيازهاست لذا بايد با استخراج مباني دين و فرهنگ رضوي بتوان هم نيازهاي جامعه را برطرف کرد و هم از طريق تعاملاتي که با ساير کشورها در خلال برگزاري اين جشنواره برقرار شده، فرهنگ رضوي را به ساير نقاط دنيا گسترش داد.

ديدگاه هاي مقام معظم رهبري براي تعيين شعار و محور اصلي هر دوره جشنواره امام رضا (ع) مورد توجه قرار گيرد

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مبنا قرار دادن نظرات و ديدگاه هاي مقام معظم رهبري براي تعيين شعار و محور اصلي هر دوره جشنواره امام رضا (ع) را مورد تاکيد قرار داد و گفت: در برنامه ريزي ها براي جشنواره امام رضا (ع) بايد شعار سالانه که از سوي رهبر معظم انقلاب اعلام مي شود، مدنظر قرار گيرد.

کارانديش مروستي اظهار کرد: توجه به سبک زندگي اسلامي با رويکرد اقتصاد مقاومتي با الهام از آموزه هاي رضوي در دوره چهاردهم جشنواره امام رضا(ع) مورد توجه ويژه مجريان برگزاري اين جشنواره است.

ترجمه آثار رضوي به زبان هاي مختلف ضروري است

وي ترجمه آثار رضوي به زبان هاي مختلف را مورد توجه قرار داد و گفت: طي دو سال گذشته آثار جشنواره امام رضا (ع) به زبانهاي مختلف ترجمه شده و با فعالان فرهنگي در نقاط مختلف جهان تعاملات مناسبي در جهت ترويج فرهنگ رضوي انجام گرفته است و ضروري است آثار رضوي به زبان هاي مختلف ترجمه شود.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: به رغم کمبودهايي که در منابع انساني و مالي اين وزارتخانه وجود دارد بايد با برنامه ريزي مناسب حداکثر بهره را از منابع موجود گرفت که در اين راستا بايد از حضور 100 هزار دانشجوي ايراني در خارج از کشور و 30 هزار دانشجوي خارجي در داخل کشور براي ترويج فرهنگ رضوي و برگزاري پرشور جشنواره امام رضا (ع) استفاده کرد.
کارانديش مروستي بر توجه ويژه به خانواده ها، کودکان و نوجوانان، دانشجويان و.. در برگزاري جشنواره امام رضا (ع) تاکيد کرد و گفت: طي دو سال گذشته وزارت علوم و دانشگاههاي کشور حضور موثري در اين جشنواره داشته و کميته هاي مختلف و موثري از جمله طب سنتي، بانوان و طب رضوي و .. در کميسيون دانشگاهيان اين جشنواره تشکيل شده است.

ضرورت پاسخگويي به شبهات ديني در فضاي مجازي با الهام از آموزه هاي رضوي

وي با اشاره به خطرهاي شبهه سازي در خصوص مباني ديني در فضاي مجازي گفت: گاهي مطالبي در اينترنت و شبکه هاي اجتماعي در خصوص فرهنگ ديني ما بيان مي شود که براي مردم بويژه قشر جوان ايجاد شبهه مي کند.

وي افزود: شبهاتي که در خصوص آداب و رسوم مذهبي در فضاي مجازي به جامعه القا مي شود را بايد جدي گرفت و به نحو مناسب پاسخ داد و اين پاسخگويي مي تواند از طريق توليدات موثر و متناسب با شبهات در جشنواره امام رضا(ع) انجام گيرد.

کارانديش مروستي تاکيد کرد: بايد از موازي کاري در برنامه هاي جشنواره امام رضا (ع) جلوگيري کرد و همه کميته ها و نهادهاي مختلف در يک راستا و هماهنگ عمل کنند.

وي بيان کرد: از برگزاري جلسات اضافي و هزينه بر نيز که به تعميق و گسترش محتواي جشنواره امام رضا (ع) کمکي نمي کند نيز بايد خودداري کرد اما تا مي توان بايد از حضور نيروهاي فکري که به کيفيت برنامه ها کمک مي کنند، بهره گرفت.

وي اظهار کرد: استفاده از هنرمندان و افراد فرهيخته ناشناخته در استانهاي مختلف و معرفي آثار آنان در جشنواره بايد مدنظر قرار گيرد، همچنين بايد از نظرات دست اندرکاران شهرستاني و استاني در برنامه ريزي براي جشنواره استفاده کرد.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تدوين بانک جامع اطلاعاتي جشنواره امام رضا (ع)، نمايش آثار و معرفي افراد دست اندرکار در دوره هاي پيشين جشنواره، کمک به فروش موثر آثار توليدي جشنواره، برگزاري نمايشگاهي از آثار جشنواره در استانها و گردش توليدات هر استان در جشنواره امام رضا(ع) در کشور را مورد تاکيد قرار داد.

کارانديش مروستي گفت: مناسب سازي جوايز با ارزش توليدات، توجه به پژوهش محوري آثار ارزشمند، رسميت دادن به مسئوليت استانداران در ستادها استاني دهه کرامت، تشکيل کارگروه اقليت هاي مذهبي در جشنواره امام رضا (ع) براي عمق بخشي به برگزاري دوره چهاردهم اين جشنواره نيز ضروري است.

کميته برنامه ريزي چهاردهمين دوروزه جشنواره بين المللي امام رضا (ع)به مدت دو روز در مشهد مقدس برگزار شد.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات